Προς το περιεχόμενο

Sonic youth...τι πεταλι αραγε να χρησιμοποιει εδω ο lee ranaldo?


ELalek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια γενικοτερα παθαινω πλακα με τους ηχους των sonic youth και επεσε το ματι μου σε αυτο το βιντεακι οπου ο ranaldo χρησιμοποιει ενα πεταλι αγνωστου προελευσεως φυσικα(απo 0.28 εως 1.12 αρχικα) και δεν εχω βγαλει συμπερασμα τι μπορει να ειναι...Γνωριζετε κανενα πεταλι τετοιου ειδους?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίναι κατά πάσα πιθανότητα ένα analog delay το οποίο το φέρνει σε oscillation τερματίζοντας το διακόπτη του feedback και μετά αλλάζοντας τη θέση του διακόπτη time. Όλα σχεδόν τα bucket brigade αναλογικά delay το κάνουν (και επίσης ορισμένα ψηφιακά χωρίς όμως να ακούγονται ακριβώς έτσι), αλλά θέλει λίγο τέχνη γιατί αυξάνεται παράλληλα και η ένταση. Το συγκεκριμένο του βίντεο δεν μου θυμίζει κάτι αλλά συνήθως χρησιμοποιεί ένα παλιό Ibanez AD80.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Digitech 2-second Digital Delay  ;D

Στην περιγραφή είναι ακριβώς αυτό που αναφέρει ο bloody_sunday!

http://www.sonicyouth.com/mustang/eq/09leefx1.jpg

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ, ήταν ψηφιακό τελικά! Το καλό με τα παλιά ψηφιακά - τα πρώτα που είχαν βγει όπως το Boss DD2 (mid80s) και ετούτο ('89) είναι πως επειδή είχαν χαμηλό resolution και πολλά artifacts, έχουν ωραίο, ζεστό ήχο και πολύ ιδιαίτερη προσωπικότητα σαν delays.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ θα έπαιρνα όρκο πως είναι αναλογικό. Μου θύμισε πολύ ένα πετάλι του jam που είχα ακούσει κάποτε. Ενδιαφέρον αυτό που γράφει ο bloody_sunday σχετικά με τα παλιά ψηφιακά.

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Respect για sonic youth

 

http://www.sonicyouth.com/mustang/eq/lee.html 8)

Στο λινκ που ανεβασες respect!Μεσα αναφερεται και ενα custom delay φτιαγμενο για τον ιδιο

τον ranaldo που μαλιστα χρησιμοποιειται στην εισαγωγη του 'antennna' που ανεβασα...

 

http://www.sonicyouth.com/mustang/eq/09leefx13.jpg

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ θα έπαιρνα όρκο πως είναι αναλογικό. Μου θύμισε πολύ ένα πετάλι του jam που είχα ακούσει κάποτε. Ενδιαφέρον αυτό που γράφει ο bloody_sunday σχετικά με τα παλιά ψηφιακά.

 

Αν έχει κανένας φίλος σου την Line 6 M9/M13 ή αν μπορείς να την βρεις σε κάποιο μαγαζί για να την ακούσεις, αν θυμάμαι καλά έχει ένα από τα delays της σε αυτό το στυλ, και με το ανάλογο όνομα (νομίζω "lo res"). Πολύ καλό...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει κανένας φίλος σου την Line 6 M9/M13 ή αν μπορείς να την βρεις σε κάποιο μαγαζί για να την ακούσεις, αν θυμάμαι καλά έχει ένα από τα delays της σε αυτό το στυλ, και με το ανάλογο όνομα (νομίζω "lo res"). Πολύ καλό...

 

+1, αλλά για σταθερές ρυθμίσεις του time. Για κάποιο λόγο τα "κόλπα" που γίνονται με το πείραγμα των knobs των delay δεν λειτουργούν τόσο καλά σε όλα τα μοντέλα της Μ9/13, και δυστυχώς αυτό συμβαίνει ακόμα και με ανάθεση του time σε expression. Το μοντέλο που έχω βρει οτι κάνει ψιλοκαλά αυτή τη δουλειά είναι το tape echo.

 

Πάντως, όντως το lo-res delay έχει πολύ ενδιαφέρων ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος ακούω δύο delay,

τριγκάρει το πρώτο και χρησιμοποιεί το δεύτερο με "παραδοσιακό" τρόπο.  ;D

 

Εμένα, απο το βίντεο μου ακούγεται αναλογικό το delay που κάνει το feedback και ψηφιακό αυτό που χρησιμοποιεί σαν reverb.

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου