Προς το περιεχόμενο

Πειρατεια - απλα η γνωμη μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω εχω δουλεψει και πιστευω οτι η πειρατια τους μονους που χτυπησε πραγματικα ειναι τους μεσαζοντες παρασιτουσαν πανω στη πλατη των μουσικων.Ηταν ενα προιον απο το οποιο εβγαζε ο μουσικος 1/20 ευρω και τα υπολοιπα πηγαιναν αλλου .

Οπότε τώρα ο μουσικός είναι ευχαριστημένος που του κλέβουν όλο το εισόδημα και όχι μόνο τα 19/20.

 

Αν ο μουσικός ΘΕΛΕΙ να πουλήσει το CD του μέσω της δισκογραφικής, ποιοι είμαστε εμείς που θα του πούμε ότι είναι καλύτερα να μην το κάνει και να του πάρουμε το δημιούργημα τζάμπα;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 299
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αν π.χ. ρίχνει μπετά όχι.

 

Αν όμως π.χ. δουλεύει για να δημιουργήσει κάτι με το οποίο ταίζει εαυτόν και οικογένεια, και κάποιος του αποστερεί αυτό το εισόδημα επειδή θεωρεί ότι μπορεί απλώς να πάρει το δημιούργημα του, χωρίς να πληρώσει, νομίζω σημαίνει.

 

Φίλε μου, ούτε αυτό σημαίνει τίποτα. Μην βιάζεσαι να προβάλεις την προσωπική σου στάση ζωής σε άλλους. Δεν σκέφτονται όλοι το ίδιο, ακόμα και αν πρόκειται για την οικονομική επιβίωση.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθεσω οτι οι μουσικοι που ζουν απο την μουσικη δεν εχουν "κατεβασει" ποτε μουσικη αλλων μουσικων, η δεν εχουν "γραψει" απειρες κασσετες απο διαφορους δισκους παλαιοτερα, (πειρατεια ηταν και αυτο στα 70ς και 80ς).Ο αναμαρτητος ας ριξει τον λιθο....

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω δουλεψει και πιστευω οτι η πειρατια τους μονους που χτυπησε πραγματικα ειναι τους μεσαζοντες παρασιτουσαν πανω στη πλατη των μουσικων.Ηταν ενα προιον απο το οποιο εβγαζε ο μουσικος 1/20 ευρω και τα υπολοιπα πηγαιναν αλλου .

Ειναι οπως με τα μεγαλα καταστηματα που επειδη θα μπορεις να κανεις τις παραγγελιες απο το ιντερνετ θα μειωθουν οι θεσεις εργασιας γτ δεν θα θελουν τοσους υπαλληλους.

Με την εξελιξη της τεχνολογιας καποια πραγματα αλλαζουν και πρεπει καποιοι να προσαρμοζονται στις εξελιξεις,δεν μπορουμε να κατηγορουμε την πειρατεια επειδη επεσε ο τζιρος της sony.  

η νεα εποχη θελει τους καλλιτεχνες να ζουν απο τα λαιβ και οι δισκογραφικες να κλεινουν σιγα σιγα. εγω προσωπικα ειμαι ευχαριστημενος

 

Αυτα που αναφερεις εδω, ειναι προβληματα προς επιλυση και μπορουν να συζητηθουν.

Το οτι περνει ο καλλιτεχνης το 1/20, αυτο δεν παει να πει οτι πρεπει να το χασει και αυτο.

Με λιγα λογια οι πατατοπαραγωγοι που τους περνουν την πατατα 10 λεπτα και την πουλανε οι εμποροι 1 ευρω πρεπει να δωσουν τη πατατα τζαμπα στο λαο μεσω ιντερνετ για να παταχθει ο εμπορος??.

Αυτο που λες στοιχειοθετει ακομα περισσοτερο την αναγκη να αυξηθει το μεριδιο του καλλιτεχνη επι του κερδους, και οχι να βγαλουμε το προιον με το νομο τζαμπα στο σαδι ρε παιδια ημαρτον δηλαδη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, ούτε αυτό σημαίνει τίποτα. Μην βιάζεσαι να προβάλεις την προσωπική σου στάση ζωής σε άλλους. Δεν σκέφτονται όλοι το ίδιο, ακόμα και αν πρόκειται για την οικονομική επιβίωση.

 

Δεν βιάζομαι να κάνω τίποτα.

Ούτε αναμάρτητος είμαι. Και κασέτες έγραψα και mp3 κατέβασα.

Απλά ξέρω ότι μπορώ να αναγνωρίζω τι είναι λάθος και τι είναι σωστό και όχι να δημιουργώ προφάσεις εν αμαρτία.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως, απολύθηκα από την (τότε) δουλειά μου πριν 2 χρόνια γιατί οι πελάτες σταμάτησαν να πληρώνουν. Μαζί μου και πολλοί άλλοι. Δεν καταλαβαίνω ποια η διαφορά.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι περίμενες φίλος άμα δούλευες στους μεσάζοντες που πίνουν το αίμα του κοσμάκη... :P

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά ξέρω ότι μπορώ να αναγνωρίζω τι είναι λάθος και τι είναι σωστό και όχι να δημιουργώ προφάσεις εν αμαρτία.

 

Παρόλο που δεν θα συμφωνήσεις και θα απορρίψεις τα παρακάτω, μπορώ να σου πω με την ίδια ευκολία και αυτοπεποίθηση για την ορθότητα, ότι στο συγκεκριμένο θέμα η "αμαρτία" γεννιέται ανάλογα την οπτική και υπο συνθήκες δεν υφίσταται καν. Επιπλέον, η όποια αναγνώριση του λάθους δεν αποτελεί (αναγκαστικά) και αποκρυπτογράφηση της πραγματικότητας, κι αυτή μια άποψη είναι.

 

Και αν κάποιος θεωρεί ότι το θέμα είναι ηθικό, ναι ειναι, και απ' τις δύο πλευρές όμως.

 

Εγώ πάντως, απολύθηκα από την (τότε) δουλειά μου πριν 2 χρόνια γιατί οι πελάτες σταμάτησαν να πληρώνουν. Μαζί μου και πολλοί άλλοι. Δεν καταλαβαίνω ποια η διαφορά.

 

Λογικό άλμα. Δεν υπάρχει ακριβής αναλογία. Η απλοποίηση του θέματος δεν μπορεί να οδηγήσει σε κάποιο συμπέρασμα (λες και μπορεί ποτέ για το οτιδήποτε). Απλά κάνει τα επιχειρήματα πιο "εύκολα".

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιπλέον, η όποια αναγνώριση του λάθους δεν αποτελεί (αναγκαστικά) και αποκρυπτογράφηση της πραγματικότητας, κι αυτή μια άποψη είναι.

Σόρρυ μαν αλλά ο νόμος δεν είναι "άποψη".

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά παραθέτω την γνώμη του Scott Henderson πάνω στο θέμα.

 

Question:

I have found a jazz rock blog (then I pass you the address if you want) with tones of your cds with Tribal, Ponty, Berlin and some live stuffs as well and I have always ask myself what is your opinion about "piracy". Is this that bad for a musician that does not sale a lot of copies -of course, not you- or is this actually bad for the label company? A friend of mine says that the real money for a musician is in touring and not selling copies.

 

Scott:

Of course it makes musicians mad when people steal their music, but hopefully they hear a little something they like and then go out and actually buy something. My touring does pay more than my royalty checks, but I sometimes wonder how much money I lose to pirates. Probably not that much.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου