Προς το περιεχόμενο

Πειρατεια - απλα η γνωμη μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και οι νόμοι είναι βλαμένοι σχετικά με την πνευματική ιδιοκτησία, το παραδέχομαι. Ειδικά τα περι DRM/SOPA κλπ είναι μία μάπα και μισή! Είμαι κατά τέτοιων κινήσεων, όπως και κατά της διατήρησης της πνευματικής ιδιοκτησίας μετά τον θάνατο του δημιουργού, λες και είναι περίπτερο ή άδεια ταξί να την περάσεις στα παιδιά σου... :(

 

Εκεί είναι το ζουμί της υπόθεσης (πρός το παρόν τουλάχιστον). Αν τώρα κάποιοι νομίζουν ότι η μικρή και περιορισμένη πραγματικότητά τους είναι το Άλφα και το Ωμέγα, τελεία και παύλα, είναι καθαρά δικό τους θέμα.

 

For the record, φυσικά είμαι υπέρ των πνευματικών δικαιωμάτων (σε κάποιο βαθμό) και της οικονομικής ανταποδοτικότητας πρός τον δημιουργό. Το αντίθετο θα ήταν το λιγότερο παρανοικό. Άλλωστε, προγραμματιστής είμαι και αντιλαμβάνομαι πλήρως το σκηνικό. Δεν μπορώ όμως να μην αναγνωρίσω ότι υπάρχουν σημεία τα οποία δεν έχουν ακόμα ξεκαθαρίσει. Το θέμα ΕΙΝΑΙ ανοιχτό, όσο και να μην θέλουμε, ελπίζουμε να είναι.

 

Την επόμενη φορά που θα πας σούπερ μάρκετ, αγόρασε τα πάντα αλλά μην πληρώσεις στο ταμείο γιατί τώρα με την οικονομική κρίση δεν υπάρχουν λεφτά, άρα είναι σωστό και δεοντολογικό να μη δώσεις δεκάρα. Και επίσης συγγνώμη αν προσέβαλα κάποιον που κλέβει επειδή το θεωρεί σημείο των καιρών. Ας μου κάνει μήνυση (pm για τα στοιχεία μου)

 

Αυτό είναι συζήτηση. Εύγε.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 299
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ωραια και εσυ την επομενη φορα που θα δεις καποιον να κατεβαζει μουσικη πηγαινε στην αστυνομια και καντου καταγγελια. ωραια συζητηση κανουμε!

 

Αυτό είναι συζήτηση. Εύγε.

 

Το επίπεδο της συζήτησης θεωρώ οτι είναι απολύτως αντίστοιχο της θεματολογίας.  ;)

Και δεν έχω καμία όρεξη να κάνω καταγγελία σε κανέναν, απλώς δε γίνεται να ευλογούμε και τα γένια του κλέφτη, μην τρελαθούμε κιόλας εν έτη 2012 επειδή κάποιοι ανακάλυψαν την ελευθερία του internet.

www.youtube.com/user/MariosParadisis

www.neocymatics.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ακριβώς.

 

Αν ακούσεις το τραγούδι από τηλεόραση/ραδιόφωνο εγώ χρήματα θα πάρω. Αν πας στη συναυλία (χωρίς να είμαι παρόν ή να παίζω) πάλι θα πάρω χρήματα. Αν το ακούσεις στο σπίτι σου αυτές είναι ο 'νόμιμες' επιλογές.

 

Φυσικά αν το έχω ανεβάσει στο youtube μόνος μου σιγά μη πάρω χρήματα ή να απαιτώ κάτι τέτοιο... Αλλα αλλιώς.

Χμ ναι δίκιο έχεις.

Απλά το σκεφτόμουν αλλιώς, ότι αφού πλέον το έμαθα και το παίζω μόνος μου δεν έχω ανάγκη να πάρω τηλέφωνο στο ραδιοφωνικό σταθμό να το ζητήσω (πω τι θυμήθηκα τώρα ;D), να το αγοράσω ή να το ζητάω σε συναυλία και έτσι δεν μπορεί να μετρηθεί η πραγματική του επιτυχία και να αποδοθούν τα δέοντα.

Ακραίο οκ, αλλά προσπαθώ να πω ότι παίζοντας ένα κομμάτι μόνος σου που το άκουσες μια φορά και το έμαθες σε ένα λεπτό πάλι "κλέβεις" το έργο ενός μουσικού όπως θα το έκλεβες κατεβάζοντας το. Απλά η πρώτη περίπτωση είναι πρακτικά αδύνατη να γίνει, ενώ στην δεύτερη λόγω εύρους εφαρμογής και ευκολίας μπορείς να τον καταστρέψεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιποτα δεν θα παθει η μουσικη αν δεν αγοραζω ποια cd, απλα ξεπεραστηκαν, λενε οτι το να κατεβαζω πειρατικη μουσικη (ακου πειρατικη!) ειναι σαν να μπαινω στο μετροπολις νυχτα με σακο, ελπιζω οτι στους σοβαρους μουσικους δεν τους καιγετε καρφι για το θεμα, οσο για της δισκογραφικες θα γινουν φτωχοτερες και ποιο αδυναμες στο να επιβαλουν τριχες, και ετσι οταν επικρατησει ενας αλλος ποιο αμεσος  τροπος επικοινωνιας μουσικου και ακροατη, η μουσικη να γινει και καλυτερη τελικα.

 

Επισης τιποτα δεν θα παθει ο κινηματογραφος αν κατεβασω ενα copy μιας παλιας ταινιας και δεν το παρω απο το video club που και αυτο σαν επιχειρηση ξεπεραστηκε, ετσι συμβαινει παντα, οταν κατι αλλαζει στον κοσμο, οπως με το ιντερνετ,  καποια πραγματα ξεπερνιονται και οσοι ειχαν επενδυσει εκει, την πληρωνουν. στον κινηματογραφο παμε ακομα… δεν ειναι περιττοι γιαυτο.     

 

Tο ιντερνετ και τα ηλεκτρονικα αγαθα ειναι νεα και υπο διαμορφωση, δεν ειναι ακομα υπο ελεγχο, εσεις παντως μην χανετε ευκαιρια να την λετε στον καθε πιτσιρικα που κατεβασε σπασμενο ενα επαγγελματικο προγραμμα μεγαλης χρηματικης αξιας για να πειραματιστει στο σπιτι του, και δεν πηγε (αν ειναι δυνατον) να τα σκασει, για να εχει δικαιωμα να ρωταει πως λειτουργει, απορω με ποιο σκεπτικο παιρνετε το μερος αυτο και με ποια ιδιοτητα οσοι το κανετε, προστατευετε τα συμφεροντα του σιναφιου σας και καλα, τον μεγαλοπαραγωγων και μεγαλοστουντιουχων ξερωγω, πολυ αμφιβαλω. αυτη που κερδιζουν χρηματα απο την χρηση του λογισμικου ειναι και ηθικο να πληρωσουν αυτον που το εφτιαξε. πιστευω και οι ιδιοι οι κατασκευαστες τον προγραμματων δεν θελουν να το σταματησουν αυτο, γιατι μπορει να υπολογιζουν στους μελλοντικους επαγγελματιες που εχουν μαθει τη δουλεια με τον τροπο των δικων τους προγραμματων και δεν θελουν αλλιως. καθως και τα linux περιμενουν στη γωνια, παρολο που δεν εχουν μεγαλη αποδοχη, αν οι κατασκευαστες λογισμικου αποφασιζαν οτι τερμα οι τζαμπατζηδες, (και σιγουρα μπορουν) ξερουν καλα ποσο γρηγορα θα προσαρμοστει ο κοσμος… δηλαδη δεν πρεπει να μαθευτει οτι τα παντα γινονται και αλλου, το ιδιο καλα, χωρις λεφτα, και κανεις δεν σε λεει τζαμπαζη και απατεωνα, αυτα       

 

Από περιέργεια,πόσο χρονών είσαι;Ρωτάω απλά για να δω κατά πόσο "δικαιολογημένος" είσαι... :)

 

Εξάλλου,μου άρεσε πολύ η λέξη που έπλασες: "μεγαλοστουντιούχος" !  :D

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από περιέργεια,πόσο χρονών είσαι;Ρωτάω απλά για να δω κατά πόσο "δικαιολογημένος" είσαι... :)

ειμαι 12 δικαιολογημενος

 

Kακως ανοιξα τοσα θεματα μαζι, δεν ειναι ακριβος ομοια, το να φτιαχνεις  λογισμικο ειναι σαν να  φτιαχνεις ενα κτιριο, το θεμα εμπνευση υπαρχει μεν αλλα δεν ειναι τεχνη, ειναι ποιο πολυ μαστορια, η μουσικη ειναι κατι αλλο,  παρολο που προστατευονται απο τους ιδιους νομους, προσωπικα μπορω να αντεξω  εναν θυμωμενο προγραμματιστη να φωναζει που χρησιμοποιω (χωρις να επωφελουμαι οικονομικα) το προγραμμα του χωρις να τον εχω πληρωσει, το ξερει οτι το κανω και αν θελει μπορει να το κοψει, και το εξηγησα αυτο. 

 

για την μουσικη… συνειδητοποιω οτι εχω λαθος εντυπωση για το πως το βλεπουν οι υποθετω μουσικοι,  θα ηθελα να γνωριζω οτι ο ταδε μουσικος το βλεπει ετσι το θεμα και πραγματικα δεν θα ακουμπουσα τις πνευματικες του ιδιοκτησιες, ουτε παρανομα ουτε νομιμα, η μουσικη  πρεπει να ειναι κατι παραπανω απο το να ριχνεις μπετο και μολις τελειωσεις να λες πεσε τωρα , ποτε δεν θα ακουγα εναν μουσικο με τετοια αποψη, θα ημουν πολυ προκατειλημμενος με την παρτη του και με τα κινητρα που εχει και ασχολειται με το θεμα,  και σιγουρα η μουσικη του θα ειναι αντιστοιχης αξιας.

 

ακουω αρκετη παρανομη μουσικη, (δηλαδη οτι ακουω σπιτι αυτοκινητο εδω και χρονια, ειναι παρανομο),  την οποια δεν θα μπορουσα να αποκτησω νομιμα πρωτoν γιατι δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα να αγορασω ολα αυτα που ακουω, και δευτερον και κυριοτερο δεν αξιζουν να πληρωσω για τα περισσοτερα απο αυτα(που ακουω ετσι απο περιεργεια).

Αν ακούσεις το τραγούδι από τηλεόραση/ραδιόφωνο εγώ χρήματα θα πάρω. Αν πας στη συναυλία (χωρίς να είμαι παρόν ή να παίζω) πάλι θα πάρω χρήματα. Αν το ακούσεις στο σπίτι σου αυτές είναι ο 'νόμιμες' επιλογές.

(τι αξιζει να πληρωσω και τι οχι θα το κρινω εγω τωρα, πολυ σχολαστικα) θελω να επιβραβευσω οικονομικα καποιους μουσικουσ οχι για τον κοπο τους, γιατι δεν τους κανει κοπο αυτο που κανουν σιγουρα, αλλα για να συνεχισουν  απερισπαστοι,(αξιοκρατια) το να αγοραζω  cd δεν ειναι πρακτικος τροπος

 

ειπα μουσικος και παρεξηγηθηκε, δεν μιλαω για οργανοπαικτες οι οποιοι ζουν απο αυτο το επαγγελμα και βαλλονται απο εμενα τον πειρατη (ακροατη) που δεν τους πληρωνω, αμεσα η εμμεσα δεν ξερω, δεν εχω τιποτα με το επαγγελμα μπορει απλα να ειναι κορεσμενο, παντως αν με τον ορο μουσικος  εννοουμε αυτο, και η πειρατεια σκοτωσει τελικα τη μουσικη θα ακουμε οτι απομεινει, τι να κανουμε λυπαμαι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ειμαι 12 δικαιολογημενος

Μάλιστα.

 

Και ακριβώς επειδή είσαι 12, σου απαντάω (αλλιώς δε θα το έκανα νομίζω).

 

Kακως ανοιξα τοσα θεματα μαζι, δεν ειναι ακριβος ομοια, το να φτιαχνεις  λογισμικο ειναι σαν να  φτιαχνεις ενα κτιριο, το θεμα εμπνευση υπαρχει μεν αλλα δεν ειναι τεχνη, ειναι ποιο πολυ μαστορια, η μουσικη ειναι κατι αλλο,  παρολο που προστατευονται απο τους ιδιους νομους, προσωπικα μπορω να αντεξω  εναν θυμωμενο προγραμματιστη να φωναζει που χρησιμοποιω (χωρις να επωφελουμαι οικονομικα) το προγραμμα του χωρις να τον εχω πληρωσει, το ξερει οτι το κανω και αν θελει μπορει να το κοψει, και το εξηγησα αυτο.
Τα παιχνίδια που παίζεις στον Η/Υ και οι ταινίες που βλέπεις στην οθόνη σου έχεις ιδέα πόσο κόπο, ταλέντο, ιδρώτα και λεφτά θέλουν για να γίνουν; Ένα παιχνίδι μπορεί να θέλει 2 χρόνια και μία ομάδα 30 ατόμων για να γίνει. Βάλε κάτω επί 3,000$ το άτομο (και λίγα λέω) και έχεις 24x30x3,000$=2,160,000$... Και αυτό χωρίς να υπολογίσεις υπόλοιπα έξοδα (ενοίκια, δικηγόρους, κλπ), και χωρίς να βάλεις μέσα το θέμα διαφήμιση (που είναι το ΜΕΓΑ ΕΞΟΔΟ σε κάθε media).

 

Μαστοριά ξε μαστοριά, αν θες κάνε ότι γουστάρεις, αλλά αν δεν έχεις ιδέα το τι γίνεται, πως γίνεται, κλπ κράτα και μια πισινη.   

 

για την μουσικη… συνειδητοποιω οτι εχω λαθος εντυπωση για το πως το βλεπουν οι υποθετω μουσικοι,  θα ηθελα να γνωριζω οτι ο ταδε μουσικος το βλεπει ετσι το θεμα και πραγματικα δεν θα ακουμπουσα τις πνευματικες του ιδιοκτησιες, ουτε παρανομα ουτε νομιμα, η μουσικη  πρεπει να ειναι κατι παραπανω απο το να ριχνεις μπετο και μολις τελειωσεις να λες πεσε τωρα , ποτε δεν θα ακουγα εναν μουσικο με τετοια αποψη, θα ημουν πολυ προκατειλημμενος με την παρτη του και με τα κινητρα που εχει και ασχολειται με το θεμα,  και σιγουρα η μουσικη του θα ειναι αντιστοιχης αξιας.
Έχεις μια εξαιρετικά ρομαντική (και λαθος, λυπάμαι που σου το λέω) άποψη για τη μουσική.

 

Αν εγώ χρεώνω για τη μουσική που γράφω και που έχω μελετήσει επί 30 χρόνια τώρα πληρώνοντας τα κέρατά μου... δε με κάνει πόρνο. Και σίγουρα δεν κάνει τη μουσική μου 'αντίστοιχης αξίας' όπως λες. Έχω δύο παιδιά και γυναίκα, δάνειο, αυτοκίνητο, κλπ... Πώς ακριβώς θα ζήσω; Με εσένα να διασκεδάζεις σε βάρος μου;

 

ακουω αρκετη παρανομη μουσικη, (δηλαδη οτι ακουω σπιτι αυτοκινητο εδω και χρονια, ειναι παρανομο),  την οποια δεν θα μπορουσα να αποκτησω νομιμα πρωτoν γιατι δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα να αγορασω ολα αυτα που ακουω, και δευτερον και κυριοτερο δεν αξιζουν να πληρωσω για τα περισσοτερα απο αυτα(που ακουω ετσι απο περιεργεια). (τι αξιζει να πληρωσω και τι οχι θα το κρινω εγω τωρα, πολυ σχολαστικα) θελω να επιβραβευσω οικονομικα καποιους μουσικουσ οχι για τον κοπο τους, γιατι δεν τους κανει κοπο αυτο που κανουν σιγουρα, αλλα για να συνεχισουν  απερισπαστοι,(αξιοκρατια) το να αγοραζω  cd δεν ειναι πρακτικος τροπος
Χεχε... καλό αυτό.

 

Έλα να σου πω μια ιδέα. Το myspace και το youtube, και το soundcloud και ΟΛΑ αυτά έχουν κυριολεκτικά ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ τραγούδια ΤΣΑΜΠΑ και νόμιμα. Τράβα άκουσε αυτά στο αυτοκίνητο, στο σπίτι, κλπ.

 

Αν δεν αξίζει να πληρώσεις κάτι ΜΗΝ ΤΟ ΑΚΟΥΣ. Τόσο απλά. Που μου έρχεσαι ωραίος και νέος, ακούς για ένα μήνα να ξεδώσεις και μετά δηλώνεις ότι "δεν αξίζει". Δε νομίζω φίλε μου ότι πάει έτσι σε οποιαδήποτε λογική σκοπιά εκτός από τις πλέον εγωιστικές.

 

ειπα μουσικος και παρεξηγηθηκε, δεν μιλαω για οργανοπαικτες οι οποιοι ζουν απο αυτο το επαγγελμα και βαλλονται απο εμενα τον πειρατη (ακροατη) που δεν τους πληρωνω, αμεσα η εμμεσα δεν ξερω, δεν εχω τιποτα με το επαγγελμα μπορει απλα να ειναι κορεσμενο, παντως αν με τον ορο μουσικος  εννοουμε αυτο, και η πειρατεια σκοτωσει τελικα τη μουσικη θα ακουμε οτι απομεινει, τι να κανουμε λυπαμαι.
Μα δεν είμαι οργανοπαίκτης (μόνο). είμαι και δάσκαλος αλλά και συνθέτης βασικά (και εκδότης). Όπως καταλαβαίνεις το 100% των λεφτών που φέρνω έχουν να κάνουν με τη μουσική... ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακουω αρκετη παρανομη μουσικη, (δηλαδη οτι ακουω σπιτι αυτοκινητο εδω και χρονια, ειναι παρανομο),  την οποια δεν θα μπορουσα να αποκτησω νομιμα πρωτoν γιατι δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα να αγορασω ολα αυτα που ακουω, και δευτερον και κυριοτερο δεν αξιζουν να πληρωσω για τα περισσοτερα απο αυτα(που ακουω ετσι απο περιεργεια). (τι αξιζει να πληρωσω και τι οχι θα το κρινω εγω τωρα, πολυ σχολαστικα) θελω να επιβραβευσω οικονομικα καποιους μουσικουσ οχι για τον κοπο τους, γιατι δεν τους κανει κοπο αυτο που κανουν σιγουρα, αλλα για να συνεχισουν  απερισπαστοι,(αξιοκρατια) το να αγοραζω  cd δεν ειναι πρακτικος τροπος

 

Εκτος απο παρανομος εισαι και ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΟΣ απεναντι σε ανθρωπους που ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΑ για να παραξουν αυτο που εσυ ΚΛΕΒΟΝΤΑΣ "δοκιμαζεις"...

 

Ασε που ΨΕΥΔΕΣΑΙ ασυστολα μια και αν θες απλα να...δοκιμασεις τη μουσικη καποιου μπορεις χωρις να παρανομεις να την ακουσεις στο youtube & το myspace δεν ειναι αναγκη να την κατεβαζεις παρανομα και να την ακους συνεχεια για να δεις αν σου...αρεσει μετα απο...30 ακροασεις,,εκτος βεβαια και αν εισαι ηλίθιος και δεν μπορεις να καταλαβεις τι σου αρεσει και τι οχι με 1-2 ακροασεις οποτε παω πασο...  

 

Παντως σε ευχαριστουμε για τη...μεγαλοψυχια σου που μας δινεις και κανα ευρουδακιι οταν εχεις τα... ντουζενια σου..και μερακλωνεις με τις ...τεμπελικες δημιουργιες μας (τις οποιες πιστευεις οτι τις φτιαχνουμε...αυτοματα και χωρις κανενα κοπο)

 

Μια ερωτηση μονο θα ηθελα να σου κανω:

 

ΕΡΓΑΖΕΣΑΙ?

 

& αν εργαζεσαι ΠΛΗΡΩΝΕΣΑΙ?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταζομαι οτι αναφερεται στην ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ του ηλικια... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου