Προς το περιεχόμενο

Πειρατεια - απλα η γνωμη μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

τωρα Nikolas με κατηγορεις αδικα αν το λες για μενα . δεν ειπα ποτε οτι κατι ειναι φτηνο και μπουρδα εγω προσωπικα ειπα οτι οι εποχες αλλαζουν και καλο θα ηταν οι καλλιτεχνες να προσαρμοστουν αλλιως θα βγουν χαμενοι. σκεψου σε αλλες μορφες τεχνης οπως την φωτογραφια και τη ζωγραφικη εχει γινει ηδη εδω και πολλα χρονια αυτο παρολα αυτα καποιοι προσαρμοστηκαν και επιβιωνουν

Μα το φαντάζεσαι ότι δεν έννοώ εσένα, αν και πιάστηκα απο την λέξη "βαρετό". Όχι δεν εννοώ ότι εσύ είπες όλα αυτά...

 

Και εσύ ξέρεις πως δεν είμαι υπερ του να μείνουν τα πράγματα ως έχουν... Αλλά όχι και να εξαφανιστούν εντελώς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 299
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

trolley για να το παιρνεις τοσο σοβαρα  το μονο που μπορω να συμπερανω ειναι οτι η ζωη σου εξω απο το φορουμ πρεπει να ειναι απιστευτα βαρετη  :P

 

Όσο δε μπορείς να φανταστείς....

 

Που να δεις πόσο  βαρετή πρέπει να ήταν η ζωή του συγγραφέα του κειμένου που μας έβαλε ο bouzoukleri πιο πάνω. Ακούς εκεί, να κάθεται να γράφει ολόκληρο κείμενο για έναν μαγαζάτορα κλπ.

 

Δε πειράζει, ζήσε εσύ συναρπαστικά, άσε μας εμάς να... βαριόμαστε....

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... Αλλά όχι και να εξαφανιστούν εντελώς!

Αυτό -ατυχώς ή ευτυχώς- δεν ελέγχεται όταν έχουμε να κάνουμε με τεχνολογίες. Έχουμε ΑΠΕΙΡΑ παραδείγματα κλάδων, εταιρειών κλπ που δεν τα κατάφεραν γιατί δεν πρόβλεψαν, άλλαξαν, επένδυσαν...παρ όλα αυτά, η ζωή συνεχίζεται

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως αμα ημουνα καλλιτεχνης και ειχα απευθυνση σε ικανο μερος του κοσμου, τετοιο ωστε να ζω απ αυτο, δε θα με ενοιαζε το να κατεβαζουν τα αλμπουμ μου. Θα μου διναν χρηματα απο τα λαιβ οσος κοσμος με αγαπουσε. Εχω παει σε πολλα λαιβ αγαπημενων μου καλλιτεχνων (και στο εξωτερικο) και τους εχω δωσει αρκετα χρηματα απ τη μερια μου, τοσα που θα πρεπε να ειχα αγορασει 1000 αντιτυπα απο τον καθε τους δισκο για να παρουν τα ιδια. Και ζουν απο αυτο αυτοι οι καλλιτεχνες. Και ειναι ευχαριστημενοι με τη ζωη τους και δε γκρινιαζουν.

 

Τωρα οι αλλοι που γκρινιαζουν δε ξερω, που φαινονται πολυ καπως. Εβγαλες ρε φιλε δισκο? Τον ακουει πολυς κοσμος? Ωραια, κανε ενα λαιβ και θα βγαλεις χρημα. Μετα πας και βγαζεις κι αλλο δισκο κτλ κτλ. Αμα η δημιουργια σου δε χρειαζεται σε πολυ κοσμο, δηλαδη δεν την ακουει πολυς, ε τοτε μην περιμενεις να εισπραξεις εφ οσον δεν προσφερεις σε μεγαλο κομματι της κοινωνιας κατι.

 

Και ισως θα πει καποιος οτι ηρθε το τελος των δισκογραφικων ετσι. Ε οπως ερχεται το τελος των ταξι οταν δημιουργειται καπου το μετρο, ετσι και εδω. Θα βρεθει αλλος τροπος να βγαζεις το δισκο σου με αξιοπρεπη μεσα. Ισως καλλιτεχνικοι συνεταιρισμοι που θα δημιουργουνται απο πολλους καλλιτεχνες και αλλους εμπλεκομενους και θα αναλαμβανους να φτιαξουν ενα στουντιο, να προσλαβουν κοσμο, να βγαλουν το CD  κτλ κτλ.

 

Το μονο που με πειραζει στην τωρινη ολη φαση ειναι καποιοι ανθρωποι (ηχοληπτες, τεχνικοι, υπαλληλοι καθε φυσεως) που δουλευουν πχ σε δισκογραφικες και δε πληρωνονται καλα η απολυονται. Αλλα γι αυτο δε φταιει η πειρατεια, φταινε οι εταιρειες και οι νομοι μας που δε προστατευουν αυτους τους ανθρωπους. Γιατι και ολοι να αρχιζαν να αγοραζουν απο αυριο μονο αυθεντικα αλμπουμ, το τεραστιο ποσοστο των κερδων θα πηγαινε εκει που δε πρεπει (ηθικα ,για μενα) οποτε νομιζω ετσι οι καλλιτεχνες που αξιζουν ζουν απο αυτο και με οικονομικη ευκολια κιολας.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο που με πειραζει στην τωρινη ολη φαση ειναι καποιοι ανθρωποι (ηχοληπτες, τεχνικοι, υπαλληλοι καθε φυσεως) που δουλευουν πχ σε δισκογραφικες και δε πληρωνονται καλα η απολυονται

 

μη σε στεναχωρει κανενας απο τους επαγγελματιες που αναφερεις και ειδικα οι ηχοληπτες δεν δουλευουν σε δισκογραφικες ,σε στουντιο δουλευουν.

 

Και ισως θα πει καποιος οτι ηρθε το τελος των δισκογραφικων ετσι.

 

μια χαρα ειναι οι δισκογραφικες,ακομα και σημερα ειναι υπευθυνες για την διακινηση και την παραγωγη του συντριπτικου ποσοστου μουσικης στον πλανητη,το οτι δεν γουσταρουν να τις κλεβεις δεν σημαινει οτι εχει ερθει και το τελος τους...

 

 

Ε οπως ερχεται το τελος των ταξι οταν δημιουργειται καπου το μετρο, ετσι και εδω.

 

φυσικα και δεν..πεθαινουν τα ταξι οταν ερχεται το μετρό  (εχεις προσπαθησει ποτε να βρεις ταξι σε ωρες αιχμης στο Παρισι,το Λονδινο ή τη Νεα Υορκη? ;D)

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eτσι οπως τα λες Superfunk, τοτε ολα κομπλε. Εγω πληρωνω τον καλλιτεχνη μου και τους μουσικους του μεσω των λαιβ, (και ενιοτε αγοραζω και κανα δισκο) και τους δισκους τους κατεβαζω. Τωρα αν εσυ πιστευεις οτι εετσι κλεβω τη δισκογραφικη, ειναι τελειως υποκειμενικο. Τι μου προσεφερε η δισκογραφικη και δεν την πληρωσα? Αλλα ακομα και να δεχτω οτι καποιες φορες παιρνω κατι που θα πρεπε να πληρωσω γι αυτο την δισκογραφικη, δεν εχω τυψεις γιατι αυτοι εχουν βγαλει τα κερατα τους τοσα χρονια (ειδικα οι ξενες, μιλαμε για εκατομμυρια πολλα) πανω στις πλατες αλλων (καλλιτεχνων μουσικων κτλ) οποτε δεν αιθανομαι τυψεις να αδικησω λιγο αυτους που αδικουν πολυ και πολλους τοσα χρονια.

 

Και εσυ που εχεις πει οτι εισαι υπερ του οφθαλμος αντι οφθαλμου Superfunk νομιζω θα συμφωνησεις.  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα αν εσυ πιστευεις οτι εετσι κλεβω τη δισκογραφικη, ειναι τελειως υποκειμενικο.

 

εντελως υποκειμενικο ειναι για μια μικρη μειοψηφια (ευτυχως) ανθρωπων που δεν κατανοουν εννοιες οπως "εργασια","ιδιοκτησια","νομοι" κτλ,κτλ......τωρα αν εσυ  ανηκεις σε αυτη τη μειοψηφια sorry αλλα ειναι δικο σου  το προβλημα ,οχι δικο μου....  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να κάνεις πλάκα ThanosJ.

 

Τωρα αν εσυ πιστευεις οτι εετσι κλεβω τη δισκογραφικη, ειναι τελειως υποκειμενικο.

 

Αποκτάς κάτι τσάμπα που θα έπρεπε να το πληρώσεις; Ναι. Άρα που το είδες το υποκειμενικό;

 

Τι μου προσεφερε η δισκογραφικη και δεν την πληρωσα?

 

Εεεε, τον δίσκο μήπως;

 

Αλλα ακομα και να δεχτω οτι καποιες φορες παιρνω κατι που θα πρεπε να πληρωσω γι αυτο την δισκογραφικη, δεν εχω τυψεις γιατι αυτοι εχουν βγαλει τα κερατα τους τοσα χρονια (ειδικα οι ξενες, μιλαμε για εκατομμυρια πολλα) πανω στις πλατες αλλων (καλλιτεχνων μουσικων κτλ) οποτε δεν αιθανομαι τυψεις να αδικησω λιγο αυτους που αδικουν πολυ και πολλους τοσα χρονια.

 

Θεωρείς δηλαδή τον εαυτό σου κάτι σαν Ρομπεν των Δασών, Judge Dredd ένα πράγμα.

 

Και εσυ που εχεις πει οτι εισαι υπερ του οφθαλμος αντι οφθαλμου Superfunk νομιζω θα συμφωνησεις.  :P

 

Για να υλοποιήσεις το οφθαλμός πρέπει πρώτα να έχει υλοποιηθεί το αντί οφθαλμού. Τώρα αν οι δισκογραφικές σου έχουν, ξέρω 'γω, κάψει το σπίτι, σκοτώσει την γάτα, βρέξει την μπουγάδα στο μπαλκόνι, go ahead, εκδίκηση τώρα, αλλιώς, δεν ξέρω.......

 

Θα το πάθει το εγκεφαλικό ο Trolley

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντελως υποκειμενικο ειναι για μια μικρη μειοψηφια (ευτυχως) ανθρωπων που δεν κατανοουν εννοιες οπως "εργασια","ιδιοκτησια","νομοι" κτλ,κτλ......τωρα αν εσυ  ανηκεις σε αυτη τη μειοψηφια sorry αλλα ειναι δικο σου  το προβλημα ,οχι δικο μου....  

 

Εγω παλι βλεπω οτι ειναι δικο σου (σας) προβλημα μιας και εσεις ειστε αυτοι που διαρυγνυετε τα ιματια σας σε καθε τετοιου θεματος θρεντ και γκρινιαετε ολη την ωρα. Απλα οτι και να κανετε, καθε φορα που βρισκεται ο τροπος να εξισσοροπησει ο κοσμος την αδικια που γινεται απο καποιους (στην συγκεκριμενη περιπτωση δισκογραφικες, εταιρειες κτλ)  θα το κανει, ειτε αυτο ειναι κατεβασμα ειτε οτιδηποτε αλλο.

 

Και δε νομιζω να ναι μειοψηφια καν! θυμισου ποσους χρηστες ειχε το gamato και γεενικα ποσοι στην ελλαδα και το εξωτερικο κατεβαζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εεεε, τον δίσκο μήπως;

 

Για να υλοποιήσεις το οφθαλμός πρέπει πρώτα να έχει υλοποιηθεί το αντί οφθαλμού. Τώρα αν οι δισκογραφικές σου έχουν, ξέρω 'γω, κάψει το σπίτι, σκοτώσει την γάτα, βρέξει την μπουγάδα στο μπαλκόνι, go ahead, εκδίκηση τώρα, αλλιώς, δεν ξέρω.......

 

 

Ο δισκος κανει 20 ευρω για να φτιαχτει?αν ναι τοτε οκ.

 

Γιατι εγω τους εκαψα το σπιτι?! απλα απο πολυεκατομμυριουχους τους εκανα εκατομμυριουχους.

 

Και γενικα δεν ειμαι καθολου του οφθαλμος αντι οφθαλμου απλα το πα για αστειο για τον Superfunk.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου