Προς το περιεχόμενο

Πειρατεια - απλα η γνωμη μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν κάνεις κοπάνα από σχολείο για να πας για μπιλιάρδο ΜΟΝΟ φράπα πίνεις...τι είμασταν τίποτα φλώροι  ;D

 

off-topic τέλος απο μένα..

 

Please do continue....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 299
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ενταξει,ενταξει πριν απο ΕΝΝΕΑ χρονια εκανε ο καφες 3,5 ευρω (αν και προχθες που ηπια εναν στη Βουκουρεστιου 4 ευρω πλερωσα... ;D) ,αλλα θα μου πεις αλλο Βουκουρεστιου και αλλο Εξαθλια... ;D

 

Παντως υπαρχουν και χειροτερα περυσι ειχα πιει εναν στη Μοσχα και πλερωσα 7 ευρω!! :o

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως μια φραπεδια που την πλερωσα 9 ευρω στη Σαντορινη το 2006 δεν θα την ξεχασω ποτε μου... ;D

 

Παντως υπαρχουν και χειροτερα περυσι ειχα πιει εναν στη Μοσχα και πλερωσα 7 ευρω!! :o

 

Δηλαδή αυτό εννοούνε όταν λένε "Τον ήπιες!";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αυτό εννοούνε όταν λένε "Τον ήπιες!";

Κανονικά...εάν τον δείς από κοντά...θές να τον χρεώσεις παραπάνω!!! ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, για να μην τρελαθούμε τελείως, γιατί θεωρούμε ότι καλά κάνουμε και κλέβουμε την άτιμη τη δισκογραφική η οποία μας έπινε το αίμα τόσα χρόνια και τώρα τους τα παίρνουμε πίσω; Σας ανάγκασε κανείς να αγοράσετε δίσκο ή cd? Σας έβαλαν το μαχαίρι στο λαιμό μήπως; Σας απείλησαν με οιονδήποτε τρόπο; Όχι! Θέλατε και τα πήρατε. Και το λογικό αυτό είναι (σημ μτφ. AFTO INE!). H εκάστοτε δισκογραφική δίνει κάτι και το κοστολογεί όσο αυτή νομίζει.  Όπως γίνεται παντού, σε κάθε μαγαζί και επάγγελμα. Αν θές το παίρνεις, αν δε θές το αφήνεις και όλα καλά. Χοντρικά, είναι ένας μεσάζων. Όπως όλοι οι υπόλοιποι μεσάζοντες. Δεν είδα κανέναν σας (μας) να πηγαίνει στο χωράφι του παραγωγού να κλέψει τις ντομάτες και τα καρότα του επειδή είναι πανάκριβα, στη λαϊκή πάμε όλοι και τα πληρώνουμε κανονικά. Και αυτός που στο χωριό κλέβει απο το χωράφι του άλλου κάνει τουμπεκί, δεν το διατυμπανίζει χαρούμενος προβάλλοντας επιχειρήματα (μα αν είναι δυνατόν να υπάρχει επειχήρημα υπέρ της κλοπής-με εξαίρεση ίσως τις περιπτώσεις επιβίωσης & εξαθλίωσης αλλά αυτό είναι μεγάλη συζήτηση) για να πείσει τους άλλους για το δίκαιον της πράξης του.

Εν ολίγοις θεωρώ απαράδεκτο το να κλέβεις την πνευματική (ή όποια άλλη) ιδιοκτησία κάποιου.

Υ.Γ.1 Δεν είμαι επαγγελματίας μουσικός, δε ζω από αυτό οπότε αν θίγομαι εγώ, καταλαβαίνω τι παθαίνουν οι υπόλοιποι!

Υ.Γ.2 Ναι, δεν κατεβάζω τραγούδια-ταινίες-λογισμικά-ό,τι άλλο νά'ναι απο άποψη. Ενώ ανήκω στη γενιά που το κάνει κατά κόρον.

Υ.Γ.3 Χαίρομαι που δεν είμαι μόνος μου στον ηλίθιο και ρομαντικό μου κόσμο!!! Είμαστε πολλοί τελικά οι μ$%^&#ς! Γιατί έτσι μας βλέπουν!

Φιλικά, Ανδρέας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξερω αν εχει μπει κανεις ποτε σε φορουμ μοτοσυκλετας, οποτε θα σας πω τι μου θυμιζει το θεμα...

Υπαρχουν λοιπον χρηστες σε αυτα τα φορουμ που ανοιγουν τα εξης θεματα:'Πηγα σημερα στο σουπερ μαρκετ στο διπλανο στενο και ξεχασα το κρανος' ή 'Σημερα προσπερασα ενα αμαξι απο δεξια' ή 'ξεπερασα τα 40κμ μεσα στη πολη για λιγο ομως'!

Ξερετε τι γινεται μεσα σε ενα τετοιο θεμα?Πεφτουν ολοι λοιπον οι ηθικολογοι κομπλεξικοι της φουτσας και γραφουν ενα καρο μπαρουφες!Ξερετε λοιπον ποιοι ειναι αυτοι που βγαζουν τοσο μενος σε τετοιες συζητησεις?Ειναι αυτοι που περναν με σουζες εξω απο το σπιτι σου!!!Ας ηρεμησουν λοιπον οι ακραιες αποψεις και ας γινει μια ηρεμη συζητηση...οποιος θελει να εκτονωθει ας παει για τρεξιμο ή κολυμπι...Δεν πιστευω οτι υπαρχει ανθρωπος που εχει pc και δεν εχει κατεβασει ποτε κατι παρανομα!Οποτε ας βγαλουν μερικοι τα φωτοστεφανα και ας γινει συζητηση προσαρμοσμενη στη πραγματικοτητα!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αιδο δαιν ινε φωρουμ μωτωσικλετας φιλως,αιδω ιμαστε καλιταιχνες.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερετε λοιπον ποιοι ειναι αυτοι που βγαζουν τοσο μενος σε τετοιες συζητησεις?Ειναι αυτοι που περναν με σουζες εξω απο το σπιτι σου!!!

Δεν κάνω ποτέ σούζες.

Και όταν πιστεύω ότι κάποιος κάνει μαλακίες, το αναφέρω πάραυτα.

Αν δεν ήθελε να μην του το πω, να μην το ανέφερε δημοσίως.

Άσε που υπερβάλλεις στα παραδείγματά σου.

Ο κάγκουρας είναι κάγκουρας ανεξαρτήτως φόρουμ

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παιδιά είμαι 50%-50%...κατεβάζω για να δοκιμάσω ένα άλμπουμ και αν μου κάνει κλικ πάω και το αγοράζω.Πολλές φορές τυχαίνει να αγοράσεις άλμπουμ ,ειδικά στις μέρες μας που η προβαλλόμενη μουσική κατρακυλά στο πάτω της κακογουστιάς και της ποζεριάς, και να βγει μπαρούφα οπότε κλαις τα λεφτά.Αναγνωρίζω ότι έχει πολλά λογικά επχειρήματα κάποιος για να μην την υποστηρίζει αλλά νομίζω ότι όλες αυτές οι νέες μπάντες που θίγονται τόσο από την πειρατεία το πιθανότερο είναι ότι χωρίς αυτήν θα'παιζαν ακόμα στο μπαρ της γειτονιάς τους δίχως το ένα τέταρτο της τωρινής τους φήμης.To sum up,ας μην είμαστε απόλυτοι!

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι πιτσιρικάς κάθε βδομάδα να κατεβαίνω στο δισκάδικο και όταν το επέτρεπε το χαρτζηλίκι, να αγοράζω από ένα δίσκο, είτε επειδή έλειπε από τη δισκοθήκη μου είτε επειδή πήρε 10 στη βαθμολογία σε μουσικό περιοδικό. Είχα μαζέψει αρκετούς αλλά πλέον δεν ακούω σχεδόν κανέναν από αυτούς.  :P

 

Είναι όντως ''ιεροτελεστία'' να ανοίγεις το δίσκο, να ξεφυλλίζεις το βιβλιαράκι, να διαβάζεις τους στίχους, τα credits, το setlist κ.τ.λ. Δεν μετανιώνω γι'αυτό που έκανα, αλλά από τότε τα γούστα μου και οι ασχολίες μου έχουν αλλάξει δραματικά. Πέρα από τη δισκογραφία των Maiden π.χ., δεν μπορώ να πω ότι πλέον ακούω το 3% της δισκοθήκης μου (και αν την ακούω, την ακούω για λόγους ευκολίας στον υπολογιστή σε mp3). Έχω κάτι δισκογραφίες από κάτι μπάντες όπως Iced Earth, Βlind Guardian κ.τ.λ. και έχω να τις ακούσω χρόοοονια  :o  άντε στο τσακίρ κέφι Τheater... Όποτε μπαίνει ο φίλος μου στο αμάξι (τριαντάρισε αλλά αγόραζει ακόμα δίσκους των άνωθεν συγκροτημάτων - όχι τόσο συχνά όσο παλιά βέβαια) και μου λέει ''να βάλε να ακούσουμε το καινούργιο nevermore-slayer-iced earth'' και του λέω ''πέτα το όξω μωρέ, να, έχω κάτι ωραιότατα Purple, Hendrix και Skynyrd που βρήκα σε μια εφημερίδα....''  ;D  ;D  (Χωρίς καμμιά παρεξήγηση σε αυτούς που τους αρέσουν αυτές οι μπάντες, γούστα είναι αυτά!!  :)  )

 

Τώρα πλέον που πιο πολύ μου αρέσει να παίζω μουσική παρά ακούω, σίγουρα το mp3 βολεύει (καλά, δεν το βροντοφωνάζω κιόλας από δω και απο 'κεί...). Τα τελευταία χρόνια επαναπροσδιόρισα το ποιά είναι τελικά τα ακούσματά μου, δηλαδή οι μεγάλες μπάντες των 60's και 70's, και αυτό έγινε χάρη στο mp3 και το youtube (καθώς τα περιοδικά και ο μουσικός τύπος ασχολούνται και προωθούν όπως είναι φυσικό τις νέες κυκλοφορίες). Oνόματα χρειάζεται να αναφέρω? Stones, Beatles, Doors, Purple, Floyd μέχρι Uriah Heep, Bad Company κ.ό.κ. Συγκροτήματα με διαδαλώδης δισκογραφία, και κρυμμένοι θησαυροί που για να τους ανακαλύπτεις απαιτούνται ώρες ακρόασης. Δεν μπορώ πλέον να μπω στη διαδικασία να συλλέγω δισκογραφίες (δεν ξέρω καν αν έχω cd player πλεον  ;D  ).

 

Όμως αυτό δεν σημαίνει ότι από μένα δεν θα δουν φράγκο. Τσούπ για το dvd των Floyd, τσουπ για το live των Purple, τσουπ για τo καινούργιο των the Who (ψιλομάπα μου φάνηκε), τσουπ για την signature κιθάρα του Clapton - όχι την gibson  ;D (δεν παίρνει ''ποσοστά'' από αυτό?).

 

Πάντως ζηλεύω τους μεγαλύτερους που άκουγαν μουσική στη σωστή εποχή και έχουν όλα τα βινύλια των άνωθεν...προφανώς το downloading θα είναι κάτι άχρηστο γι'αυτούς... ;D

 

Εν κατακλείδι πιστεύω ότι ΟΛΟΙ λίγο-πολύ είμαστε χρήστες ''πειρατικού'' υλικού, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι οι καλλιτέχνες δεν θα πάρουν μία από μας. Θα πάρουν, ίσως όχι άμεσα. Αυτό σίγουρα δεν είναι ούτε καλό, ούτε ηθικό, ούτε είναι λόγος να το πανηγυρίζουμε και να το βροντοφωνάζουμε (όπως ειπώθηκε σωστά, ''τουμπεκί ψιλοκομμένο'' ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου