Προς το περιεχόμενο

Πειρατεια - απλα η γνωμη μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και δε νομιζω να ναι μειοψηφια καν! θυμισου ποσους χρηστες ειχε το gamato και γεενικα ποσοι στην ελλαδα και το εξωτερικο κατεβαζουν.

 

μα εγω δεν σου ειπα οτι δεν κατεβαζουν...ειπα οτι ειναι μειοψηφια αυτοι που αυτη την παρανομη πραξη τους (γιατι ΕΙΝΑΙ παρανομη θες δεν θες)  την ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΟΥΝ  ως ...εφαρμογη ΙΔΕΟΛΟΓΙΑΣ  και βαυκαλιζονται οτι ετσι πολεμανε το συστημα....

 

για να στο πω (οχι μονο σε εσενα,γενικα αναφερομαι) και πιο απλα...

 

"κλεβεις που κλεβεις ρε μεγαλε ,κανε τουλαχιστον τουμπεκι ψιλοκομμενο και μη μας το παιζεις Ρομπεν των Δασων,δεν κλεβεις τροφιμα  για να τα μοιρασεις στους φτωχους στη Δραπετσωνα,ουτε πολεμας τις πολυεθνικες που πινουν το αιμα των λαων ,το τελευταιο μαμησοχιτ της Beyonce για να το ακους με τη γκομενα κλεβεις...." ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 299
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ρε παιδιά να κάνω μία ερώτηση? Εγώ θυμάμαι ότι πριν αποκτήσει broadband και η κουτσή Μαρία και μάθουν να κατεβάζουν μέχρι και τα παιδιά στις κούνιες τα CD κάναν από 10 εως και 25 ευρώ και τώρα έχουν ρίξει τις τιμές στα 5-10 ευρώ, άντε 15 αν είναι καινούρια κυκλοφορία με digipack δώρο DVD και υπογραφή του καλλιτέχνη με το αίμα του (sick)... Πράγμα που σημαίνει ότι και πριν μπορούσαν να ρίξουν τις τιμές απλώς δεν το κάνανε... (εκτός κι αν μου διαφεύγει κάτι).. Αυτό πως το κρίνουμε εμείς? Επίσης ζούμε σε μία εποχή που έχουν γίνει μόδα οι Αμερικάνικες σειρές... Πως θα τις βλέπαμε ή θα ξέραμε για αυτές? Θα περιμέναμε να τις δούμε όπως τα φιλαράκια (10 χρόνια μετά)? Ή θα αγοράζαμε τα DVD από το Ebay (που κάποιος μπορεί να τα έχει αντιγράψει και να πληρώσουμε πειρατικό DVD) χωρίς καν να ξέραμε τι είναι αυτό που βλέπουμε? Δεν έχω άποψη, απλά ρωτάω... Σε θεωρητικό επίπεδο είμαι κατά τις πειρατείας, αλλά επειδή πρακτικά δεν είμαι άγιος δεν μπορώ να υποστηρίξω κάποια θέση αυτούσια... Πιστεύω πως όλοι μας έχουμε κατεβάσει κάτι παράνομα, έχουμε ακούσει αντεγραμμένη κασέτα, cd, DVD κλπ. Ακόμη και στα όργανα να το πάμε πολλοί αντιγράφουν headstock... Αυτό δεν είναι πειρατεία?

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δισκος κανει 20 ευρω για να φτιαχτει?αν ναι τοτε οκ.

 

Έχεις μπροστά σου κανά ισολογισμό κάποιας δισκογραφικής, ξέρεις από πρώτο χέρι; Αν ναί, πες το. Όχι τίποτε άλλο, να μην νομίζουμε ότι απλά λές ασυναρτησίες.

 

Γιατι εγω τους εκαψα το σπιτι?! απλα απο πολυεκατομμυριουχους τους εκανα εκατομμυριουχους.

 

Όχι το σπίτι δεν τους το έκαψες, αλλά μήπως, λέω μήπως, για κάτι για το οποίο θα έπρεπε να πληρωθούν από 'σένα, δεν πληρώνονται; Αν αυτό το λές εσύ δικαιοσύνη, δεν αξίζει να προσπαθήσω περισσότερο. Και ποιός είσαι εσύ που θα κρίνεις ποιός από πολυεκατομμυριουχους μπορεί ή/και πρέπει να γίνει εκατομμυριουχους;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.

 

"κλεβεις που κλεβεις ρε μεγαλε ,κανε τουλαχιστον τουμπεκι ψιλοκομμενο και μη μας το παιζεις Ρομπεν των Δασων,δεν κλεβεις τροφιμα  για να τα μοιρασεις στους φτωχους στη Δραπετσωνα,ουτε πολεμας τις πολυεθνικες που πινουν το αιμα των λαων ,το τελευταιο μαμησοχιτ της Beyonce για να το ακους με τη γκομενα κλεβεις...." ;D

 

μα εγω δεν ειπα ειμαι ρομπεν των δασων, απλα ειπα οτι αδικω λιγο αυτους που αδικησαν πολυ και συνεχιζουν να με αδικουν και εμενα και αλλους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις μπροστά σου κανά ισολογισμό κάποιας δισκογραφικής, ξέρεις από πρώτο χέρι; Αν ναί, πες το. Όχι τίποτε άλλο, να μην νομίζουμε ότι απλά λές ασυναρτησίες.

 

Όχι το σπίτι δεν τους το έκαψες, αλλά μήπως, λέω μήπως, για κάτι για το οποίο θα έπρεπε να πληρωθούν από 'σένα, δεν πληρώνονται; Αν αυτό το λές εσύ δικαιοσύνη, δεν αξίζει να προσπαθήσω περισσότερο. Και ποιός είσαι εσύ που θα κρίνεις ποιός από πολυεκατομμυριουχους μπορεί ή/και πρέπει να γίνει εκατομμυριουχους;

 

Εσενα αμα καποιος αδικησει εσενα και τους γυρω σου καταφορα και πλουτιζει χωρις να κανει τιποτα, θα εχεις τυψεις αν τον αδικησεις μετα εσυ ελαφρα σ κατι που στην τελικη δεν του κανεις και κακο (πχ κι αλλα λεφτα)?

αν ναι τοτε οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα εγω δεν ειπα ειμαι ρομπεν των δασων, απλα ειπα οτι αδικω λιγο αυτους που αδικησαν πολυ και συνεχιζουν να με αδικουν και εμενα και αλλους.

 

 

αν το παμε ετσι αρχηγε δεν θα μεινει κολυμπηθρόξυλο  εκει εξω μια και ολοι οι Ελληνες....αδικημενοι (απο καπου) νοιωθουν.....

 

τα CD κάναν από 10 εως και 25 ευρώ και τώρα έχουν ρίξει τις τιμές στα 5-10 ευρώ, άντε 15 αν είναι καινούρια κυκλοφορία με digipack δώρο DVD και υπογραφή του καλλιτέχνη με το αίμα του (sick)... Πράγμα που σημαίνει ότι και πριν μπορούσαν να ρίξουν τις τιμές απλώς δεν το κάνανε...

 

θα το ξαναπω,μη συγχεετε την υπερτιμημενη ΕΛΛΗΝΙΚΗ αγορα με αυτα που συμβαινουν/συνεβαιναν  στο εξωτερικο (οπου ποτέ δεν εκανε το cd 25 euros),ειναι οντως δυσκολο να αποστασιοποιηθουμε απο τη χωρα που ζουμε αλλα η ΕΛΛΑΔΑ  δεν ειναι το κεντρο του κοσμου ή το βαρομετρο του

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσενα αμα καποιος αδικησει εσενα και τους γυρω σου καταφορα και πλουτιζει χωρις να κανει τιποτα, θα εχεις τυψεις αν τον αδικησεις μετα εσυ ελαφρα σ κατι που στην τελικη δεν του κανεις και κακο (πχ κι αλλα λεφτα)?

αν ναι τοτε οκ.

 

Θάνο μου, χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, και να στο εξηγήσω δεν θα το καταλάβεις. Λυπάμαι.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσενα αμα καποιος αδικησει εσενα και τους γυρω σου καταφορα και πλουτιζει χωρις να κανει τιποτα, θα εχεις τυψεις αν τον αδικησεις μετα εσυ ελαφρα σ κατι που στην τελικη δεν του κανεις και κακο (πχ κι αλλα λεφτα)?

αν ναι τοτε οκ.

Άμα σε αδικήσει κάποιος εσένα πχ βάλει βύσμα στο στρατό ρε παιδί μου και πάρει άδεια τις καλές μέρες κι εσύ τις ότι ναναι, θα πας να του πάρεις τη σειρά για καφέ στο ΚΨΜ επειδή θες να τον αδικήσεις κι εσύ λιγάκι? Ή απλά θα πρέπει να αντιληφθείς ότι έκανε το λάθος αυτός οπότε πρέπει να αλλάξει η συνολική νοοτροπία που υπαγορεύει και τις 2 στάσεις? Δεν γίνεται ρε φίλε και μέσα και έξω από το σύστημα ανάλογα τι μας συμφέρει... Ή πήγαινε στο βουνό και κάνε τον HULK ή μείνε μέσα και προσπάθησε να το αλλάξεις με τους δικούς του όρους... Σόρρυ αλλά αυτά περί "εγώ τον αδίκησα λίγο ενώ αυτός πολύ" είναι λόγια του αέρα... ΝΑΙ είναι ακριβά, ΝΑΙ είναι ακριβά και στην πλειόνοτητα φόλες αυτά που μας πουλάνε... Η λύση για να σταματήσουν είναι να το κατεβάσεις ή να αρνηθείς να πληρώσεις πάνω από 30 ευρώ για συναύλια? Η λύση είναι να πείσεις κόσμο ότι είναι πολλά τα λεφτά για αυτή την πατάτα ή να τον πείσεις να την κατεβάσουν? Δηλαδή σόρρυ αλλά πραγματικά πιστεύεις πως δεν θα καταφέρουν να βρουν τρόπο να βγάλουν λεφτά κι από το τζάμπα download? Λέγεται διαφήμιση man και παίζει ήδη! Πως νομίζεις πως συντηρούνται τα περισσότερα site?

 

θα το ξαναπω,μη συγχεετε την υπερτιμημενη ΕΛΛΗΝΙΚΗ αγορα με αυτα που συμβαινουν/συνεβαιναν  στο εξωτερικο (οπου ποτέ δεν εκανε το cd 25 euros),ειναι οντως δυσκολο να αποστασιοποιηθουμε απο τη χωρα που ζουμε αλλα η ΕΛΛΑΔΑ  δεν ειναι το κεντρο του κοσμου ή το βαρομετρο του

Έχεις δίκιο σε αυτό απλά ο καθένας κρίνει με αυτά που βλέπει γύρω του στο άμεσο περιβάλλον του... Επίσης από τη στιγμή που πέσανε οι τιμές στην Ελλάδα, δεν θα πέσανε και στο εξωτερικό? Ξαναλέω δεν ξέρω λεπτομέρειες, μιλάω καθαρά σαν αγοραστής! :-\

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κατι αλλο, το οποιο ειναι σηματνικο και ακουγεται συνεχεια απο τους κατα της πειρατειας. Υποστηριζεται οτι οι πειρατες, αυτοι που κατεβαζουν κτλ ειναι απολυτοι ανθρωποι, ισοπεδωτικοι, δεν ενδιαφερονται για κανεναν παρα μονο για την παρτη τους και οτι ειναι ακοινωνητοι και απανθρωποι αφου θελουν να παιρνουν ακι να μη δινουν, να κλεβουν και να μην αμοιβουν.

 

Αυτη ειναι μια αποψη ανιδεων και ανευθυνων.

 

Δε νομιζω να ρωτησεις κανεναν (εμενα σγουρα οχι) και να σου πει οτι δε θελει να αμοιβονται οι καλλιτεχνες και οι μουσικοι γι αυτο που προσφερουν. αν ειναι δυνατον να μη θελω να χρηματοδοτηθει το αγαπημενο μου συγκροτημα για να συνεχισει το εργο του που με ευχαριστει. Προφανως και τους στηριζω και θελω να αμοιβονται και με το παραπανω. Θελω να δινε ΠΟΛΛΑ για αυτο που παιρνω, δεν ειναι ιδεολογια του τζαμπατζη η κατι τετοιο.

Δε θελω να τα δινω ομως σε καποιους που δεν κανουν τιποτα και εκμεταλλευονται εμενα και τον καλλιτεχνη και βγαζουν εκατομμυρια (δις στο εξωτερικο).

 

Δινω εκατονταδες ευρω σε λαιβ στους καλλιτεχνες και τους μουσικους - ηχοληπτες κτλ, αλλα ελαααααχιστα ευρω στις  δισκογραφικες και δεν νομιζω οτι ειναι λαθος.  Δεν μου προσφερουν κατι δεν τους προσφερω κατι.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου