Προς το περιεχόμενο

Πειρατεια - απλα η γνωμη μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

είτε επειδή πήρε 10 στη βαθμολογία σε μουσικό περιοδικό.

 

Άα ρε Metal Hammer, γαλούχησες γενιές.  :)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 299
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Άα ρε Metal Hammer, γαλούχησες γενιές.  :)

 

Πως με πιάνεις  ;D

 

Βέβαια εντελώς offtopic αλλά κάποιοι άνθρωποι που έγραφαν στο εν λόγω περιοδικό είχαν some  serious issues... εξού και τα ''λησμονημένα''...μνημεία  ;D που κοσμούν την δισκοθήκη μου...  ;D  ;D

 

Μικρά είμασταν, τι να κάνουμε....  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Βέβαια εντελώς offtopic αλλά κάποιοι άνθρωποι που έγραφαν στο εν λόγω περιοδικό είχαν some  serious issues... εξού και τα ''λησμονημένα''...μνημεία  ;D που κοσμούν την δισκοθήκη μου...  ;D  ;D

 

 

 

Για some serious issues δεν ξερω. Δισκαδικα παντως για να πουλανε τις βλακειες που βαθμολογουσαν με 10αρια ειχαν σιγουρα.

 

Ειπαμε... θεια δικη.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για some serious issues δεν ξερω. Δισκαδικα παντως για να πουλανε τις βλακειες που βαθμολογουσαν με 10αρια ειχαν σιγουρα.

 

Τα serious issues, εκτός από αυτό που σωστά αναφέρεις, είχαν να κάνουν με κάποια συγκροτήματα με τα οποία είχαν ''κόλλημα'' οι άνθρωποι επειδή τα θεωρούσαν...φλώρικα, και ας ήταν συγκροτήματα που βρίσκονται σε δυσθεώρατα ύψη όπως οι Beatles και οι Doors.  :o  :o  :o

 

Όσο να'ναι είναι αστείο λόγω αυτού του κολλήματος να βλέπεις το όνομα the doors να γράφεται έτσι: the doors όποτε γινόταν κάποια αναφορά στο συγκρότημα αυτό, και στη διπλανή σελίδα το...αριστούργημα των Morgorothdtyshhboxuhuzum να παίρνει....10!!  ;D  ;D

 

Αν θυμάστε οι πιο παλιοί, υπήρχε μια στήλη η οποία θυμόταν πραγματικά δίσκους - ''μνημεία'' (ο συντάκτης της στήλης ήταν γηραιότερος και ο πλέον ώριμος) και όποτε παρουσίαζε στη στήλη κάποιο των Beatles (π.χ. το St. Pepper's...!!) έκανε...πρόλογο να απολογηθεί ζητώντας από τους αναγνώστες πριν ''πετάξουν τις πέτρες'' ή πριν ''ξεθάψουν το τσεκούρι του πολέμου'' να του δοθεί η ευκαιρία να εξηγήσει γιατί έβαλε στη στήλη-αφιέρωμα το συγκεκριμένο άλμπουμ....το St. Pepper's των Beatles!!!  ::)  :o  :o

 

Offtopic mode off.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, για να μην τρελαθούμε τελείως, γιατί θεωρούμε ότι καλά κάνουμε και κλέβουμε την άτιμη τη δισκογραφική η οποία μας έπινε το αίμα τόσα χρόνια και τώρα τους τα παίρνουμε πίσω; Σας ανάγκασε κανείς να αγοράσετε δίσκο ή cd? Σας έβαλαν το μαχαίρι στο λαιμό μήπως; Σας απείλησαν με οιονδήποτε τρόπο; Όχι! Θέλατε και τα πήρατε. Και το λογικό αυτό είναι (σημ μτφ. AFTO INE!). H εκάστοτε δισκογραφική δίνει κάτι και το κοστολογεί όσο αυτή νομίζει.  Όπως γίνεται παντού, σε κάθε μαγαζί και επάγγελμα. Αν θές το παίρνεις, αν δε θές το αφήνεις και όλα καλά. Χοντρικά, είναι ένας μεσάζων. Όπως όλοι οι υπόλοιποι μεσάζοντες.

 

 

Αυτο ακριβως εννοω, οτι επειδη οταν το πραμα (η απολυτη εξουσια δηλαδη) ηταν στα χερια των δισκογραφικων φερθηκαν ανηθικα, υπερκοστολογωντας και παιρνοντας μεγαλο κερδος απο κατι που απλα διακινουσαν (οπως οι νταβατζηδες). Και τωρα μου λες οτι εγω φταιω που το αγοραζα ενω καποιος στηριζομενος στην μονοπωλιακη εξουσια του μου φερθηκε ανηθικα και αναγκαστηκα τοτε να υποκυψω. Ε λοιπον τωρα που δεν εχουν την απολυτη εξουσια ισως δεν ειναι τοσο ανηθικο να κατεβασω μερικα cd και να βρεθουν αυτοι στη δυσκολη θεση.

 

Ετσι κι αλλιως οπως προειπα τον καλλιτεχνη και τους μουσικους τους εχω πληρωσει πολλες φορες και θα συνεχισω στα λαιβ τους γιατι ΑΥΤΟΙ μου δινουν τη δημιουργια τους και αυτους σεβομαι και αγαπω και οχι τους νταβατζηδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι κι αλλιως οπως προειπα τον καλλιτεχνη και τους μουσικους τους εχω πληρωσει πολλες φορες και θα συνεχισω στα λαιβ τους γιατι ΑΥΤΟΙ μου δινουν τη δημιουργια τους και αυτους σεβομαι και αγαπω και οχι τους νταβατζηδες.

Οι καλλιτέχνες, που σέβεσαι και αγαπάς, γιατί συνεργάζονται με τους "νταβατζήδες";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ανθρωπος ειναι ενα αδηφαγο ον.

Του δινεις να φαει ενα αρνι και πριν καν χορτασει,λυπαται που δεν εχει στομαχι λιονταριου για να το φαει ολο και να σκασει.Αν μπορουσε,θα εσκαγε..

Ολα ειναι θεμα διαχειρισης και ικανοτητας του να καταστησεις ενα εργαλειο χρησιμο.

Αυτο ειναι κατι που θελει Παιδεία  και την γραφω με κεφαλαιο γιατι ειναι η βαση του πολιτισμου,της γονιμης χρησης της προοδου και της τεχνολογιας.

 

Δεν ακουω πια μουσικη εδω και αρκετα χρονια γιατι διαθετω τον ελευθερο χρονο μου στο να παιζω μουσικη.Ως εκ τουτου,δεν κατεβαζω τραγουδια με τη σκεψη ''τζαμπα πραμα κατεβασε.....'' Κανα youtube το πολυ. 8)

Αν ομως ειχα το χρονο οπως τοτε που ημουν φοιτητης,νομιζω θα το εκανα.

Δε μπορω ομως να προβλεψω τις συνεπειες με τα μυαλα του τοτε και με την Παιδεια του τοτε και...του σημερα.. :-\

 

Για να ειμαι ειλικρινης δεν πιστευω οτι οι καλλιτεχνες που αξιζουν,χανουν απο την πειρατεια.Κανουν ευρυτερα γνωστη τη δουλεια τους και δημιουργουν ενα κοινο που μπορει να ενισχυσει τις οικονομικες τους απολαβες απο τις ζωντανες εμφανισεις.

Επισης δεν μπορω να πιστεψω οτι καταξιωμενοι καλλιτεχνες εδω και χρονια,δεκαετιες,πληττονται απο αυτην.

Ουτε η Lady Gaga ας πουμε...

 

Αυτο που πληττεται ειναι το παθος για ακροαση γιατι μεταλλασσεται σε παθος συλλογης.

Η ακροαση στα δικα μου χρονια ΠΟΛΥΩΡΩΝ μουσικων ''ταξιδιων'', επλαθε εικονες,συναισθηματα,μαγεια...ισως γιατι ενειχε τη φειδω που οδηγουσε στην επιλεκτικοτητα.Οπως και σε ολους πιστευω τους συνομηλικους μου γιατι τα συζηταμε συχνα.. ;)

Ας μας πουν οι νεοτεροι,κατα κορον χρηστες της ''ελευθερης''μουσικης,αν ισχυει και γι αυτους γιατι δε μπορω να πιστεψω οτι απλα ημασταν πιο ρομαντικοι.

Αν ισχυει,ολα καλα! :)

 

Για τις δισκογραφικες πιστευω οτι συρρικνωνονται τα κερδη τους οικτρα αλλα σ εναν κοσμο που εξελισσεται,αν ειναι σοβαρες και οχι τυχαρπαστοι μικροοργανισμοι θα βρουν λυση.Το ευχομαι γιατι ειναι κοντοφθαλμο να ευχεσαι με εκδικητικοτητα τον καταποντισμο του αλλου.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι καλλιτέχνες, που σέβεσαι και αγαπάς, γιατί συνεργάζονται με τους "νταβατζήδες";

 

Αν και ηδη εχουν αρχισει να παρατηρουνται φαινομενα χειραφετησης των καλλιτεχνων απο τις δισκογραφικες (radiohead πχ εξω, πχ αγγελακας νομιζω εδω), καταλαβαινω πως μεχρι τωρα οι δισκογραφικες ηταν το αναγκαιο κακο για τους καλλιτεχνες οπως ηταν και για τον καταναλωτη. Ομως ισως σιγα σιγα αλλαξουν ολα αυτα με την τεχνολογια οι δισκογραφικες αρχισουν να παρουν το κομματι της πιτας που τις αξιζει, και οχι να κατασπαραζουν την πιτα αυτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ηδη εχουν αρχισει να παρατηρουνται φαινομενα χειραφετησης των καλλιτεχνων απο τις δισκογραφικες (radiohead πχ εξω, πχ αγγελακας νομιζω εδω), καταλαβαινω πως μεχρι τωρα οι δισκογραφικες ηταν το αναγκαιο κακο για τους καλλιτεχνες οπως ηταν και για τον καταναλωτη.

Αυτό, πώς το συμπεραίνεις;

Έχεις μιλήσει με καλλιτέχνες του χώρου ή είναι δικιά σου άποψη;

 

Ομως ισως σιγα σιγα αλλαξουν ολα αυτα με την τεχνολογια οι δισκογραφικες αρχισουν να παρουν το κομματι της πιτας που τις αξιζει, και οχι να κατασπαραζουν την πιτα αυτες.

 

Το κόστος του να αγοράσεις ένα cd πχ από το amazon είναι, σήμερα, μετά βίας €20.

Πώς προκύπτει ένα τόσο "βίαιο" ρήμα και ποια τιμή θα θεωρούσες εσύ πρέπουσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό, πώς το συμπεραίνεις;

Έχεις μιλήσει με καλλιτέχνες του χώρου ή είναι δικιά σου άποψη;

 

Το κόστος του να αγοράσεις ένα cd πχ από το amazon είναι, σήμερα, μετά βίας €20.

Πώς προκύπτει ένα τόσο "βίαιο" ρήμα και ποια τιμή θα θεωρούσες εσύ πρέπουσα;

 

ακουω, βλεπω, διαβαζω συνεντευξεις και συνομιλω με τους γυρω μου. Δηλαδη αμα δεν εχεις θειο το ταδε δε μπορεις να ξερεις τι παιζει?

 

Εγω δε ξερω ποσο πρεπει να ναι το cd, ομως ξερω οτι οι καλλιτεχνες οι στιχουργοι οι ηχοληπτες και ακομα περισσοτερο οι μουσικοι  παιρνουν ψιχουλα απο τις πωλησεις των cd. Ισχυει αυτο η οχι? Αμα ισχυει τοτε σημαινει οτι καποιος κατασπαραζει το κομματι πιτας καποιου αλλου ο οποιος ειναι η αιτια που υπαρχει ενα υλικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου