Προς το περιεχόμενο

Πειρατεια - απλα η γνωμη μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 299
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Επίσης από τη στιγμή που πέσανε οι τιμές στην Ελλάδα, δεν θα πέσανε και στο εξωτερικό?

 

www.amazon.com

 

τοσο περιπου ειναι πλεον οι τιμες στις ΗΠΑ ,πολυ δυσκολα κοστιζει πανω απο 10 αντε 12 ευρω ενα cd.

 

επισης τα ΝΟΜΙΜΑ downloads κοστιζουν μονο $1 το τραγουδι...αλλα βεβαια θα μου πεις σιγα μη χασω  τη φραπεδια με τους αλλους τρασταφαριανς στα Εξαθλια (δεν θα κανει 3-4 ευρω?) αντι να δωσω 2,5 ευρω να κατεβασω 3 τραγουδια που μου αρεσουν... ::)  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα εγω δεν σου ειπα οτι δεν κατεβαζουν...ειπα οτι ειναι μειοψηφια αυτοι που αυτη την παρανομη πραξη τους (γιατι ΕΙΝΑΙ παρανομη θες δεν θες)  την ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΟΥΝ  ως ...εφαρμογη ΙΔΕΟΛΟΓΙΑΣ  και βαυκαλιζονται οτι ετσι πολεμανε το συστημα....

 

για να στο πω (οχι μονο σε εσενα,γενικα αναφερομαι) και πιο απλα...

 

"κλεβεις που κλεβεις ρε μεγαλε ,κανε τουλαχιστον τουμπεκι ψιλοκομμενο και μη μας το παιζεις Ρομπεν των Δασων,δεν κλεβεις τροφιμα  για να τα μοιρασεις στους φτωχους στη Δραπετσωνα,ουτε πολεμας τις πολυεθνικες που πινουν το αιμα των λαων ,το τελευταιο μαμησοχιτ της Beyonce για να το ακους με τη γκομενα κλεβεις...." ;D

Έτσι. Είναι τουλάχιστον αστείο να ντύνουμε με ιδεολογικούς μανδύες το παράνομο downloading.

Ο μόνος λόγος που κατεβάζουμε πειρατικά προγράμματα/τραγούδια/ταινίες και δεν συμμαζεύεται, είναι γιατί η τεχνολογία  - με αρχή την ψηφιοποίηση της πληροφορίας, όπως είπε και ο Marathon - μας επιτρέπει να το κάνουμε χωρίς να μας μπουζουριάσουν.

 

Αντίθετα, πολύ βασικότερα αγαθά, όπως η τροφή, το νερό, η στέγη κ.λπ. αναγκαζόμαστε να τα πληρώνουμε (κρίμα που δεν μπορούν να ψηφιοποιηθούν...). Αν κάποιος θέλει να "χτυπήσει το σύστημα" και έχει τη μαγκιά, ας αρχίσει από αυτά που είναι δύσκολα και έχουν κόστος, και όχι από τα εύκολα και τα ανώδυνα.

 

Και όχι, η τέχνη δεν "πρέπει" να διακινείται (σώνει και καλά) ελεύθερα. Το νερό - μεταξύ άλλων - πρέπει να φτάνει σώνει και καλά ελεύθερα σε αυτούς που δεν έχουν πρόσβαση σε αυτό. Αν λύσουμε τα βασικά, μετά ασχολούμαστε με τις πολυτέλειες.        

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

www.amazon.com

αλλα βεβαια θα μου πεις σιγα μη χασω  τη φραπεδια με τους αλλους τρασταφαριανς στα Εξαθλια (δεν θα κανει 3-4 ευρω?) αντι να δωσω 2,5 ευρω να κατεβασω 3 τραγουδια που μου αρεσουν... ::) 

Καταρχάς κάνει 2 ευρώ ο καφές  :P

Μίλα για άλλους, εγώ έκοψα σχεδόν εντελώς τους καφέδες για να μπορέσω να αγοράσω κάποια προγράμματα, samples και βινύλια...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μας επιτρέπει να το κάνουμε χωρίς να μας μπουζουριάσουν.      

AFTO INE....εγώ το λέω τζάμπα μάγκας.... ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς κάνει 2 ευρώ ο καφές 

 

ατσα και deflation οι καφετζηδες..... ;D

 

πριν απο 10 χρονια (που ακομα εβγαινα για κανα καφε 4-5 φορες τον...χρονο) κατω απο 3,5 δεν τον εβρισκες ουτε στο Κερατσινι... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ατσα και deflation οι καφετζηδες..... ;D

 

πριν απο 10 χρονια (που ακομα εβγαινα για κανα καφε 4-5 φορες τον...χρονο) κατω απο 3,5 δεν τον εβρισκες ουτε στο Κερατσινι... ;D

Πριν από 10 χρόνια είχαμε ευρώ για 2 μήνες... Λίγο υπερβολικό σε βρίσκω... :P

Πέραν τις πλάκας όμως συμφωνώ απολύτως μαζί σου... Αν λες ότι αγαπάς κάτι και θες να κάνεις κάτι διαθέτεις χρόνο, πόρους (είτε χρηματικούς, είτε ανταλλακτικούς κλπ) για αυτό κι όχι για καφέδες κλπ...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από 10 χρόνια είχαμε ευρώ για 2 μήνες...

 

ε,για αυτους τους 2 μηνες σου λεω.... ;D

 

(πριν απο 10 χρονια κυκλοφορησε το ευρω (1/1/2002 την θυμαμαι ακομα αυτη την αποφραδα ημερα... ;D))

 

παντως μια φραπεδια που την πλερωσα 9 ευρω στη Σαντορινη το 2006 δεν θα την ξεχασω ποτε μου... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε,για αυτους τους 2 μηνες σου λεω.... ;D

 

(πριν απο 10 χρονια κυκλοφορησε το ευρω (1/1/2002 την θυμαμαι ακομα αυτη την αποφραδα ημερα... ;D))

 

παντως μια φραπεδια που την πλερωσα 9 ευρω στη Σαντορινη το 2006 δεν θα την ξεχασω ποτε μου... ;D

 

Απο wiki: Αντικατάσταση της δραχμής από το ευρώ [Επεξεργασία]

 

Την 1η Ιανουαρίου του 2002 η δραχμή αντικαταστάθηκε από το Ευρώ, την κοινή νομισματική μονάδα των κρατών - μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης με ισοτιμία 1 ευρώ = 340,750 δραχμές. Η περίοδος αντικατάστασης των νομισμάτων από την Τράπεζα της Ελλάδας έληξε την 1η Μαρτίου 2004, ενώ τα χαρτονομίσματα μπορούν να αντικατασταθούν με ευρώ έως την 1η Μαρτίου 2012.

 

... και ο καφές έκανε 250 δραχμές χοντρικά 70 λεπτά

 

όχι τίποτα άλλο ήμανε τρίτη λυκείου τότενες και θυμάμαι πολύ καλά και τον πρώτο μου καφέ και το πρώτο μου ευρώ.  ;)

 

 

edit: sorry διαβασα 2001...μαλλον με μπέρδεψαν τα 11 χρόνια στην αφαίρεση απο το 2012... αλλά ο καφές τόσο είχε :D

 

edit2: είμαι σίγουρος όμως ότι διάβασα 11 χρόνια μήπως έγινε edit το ανωτέρω ποστ ?? [insert διερευνητική φατσούλα here]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... και ο καφές έκανε 250 δραχμές χοντρικά 70 λεπτά

 

Ο φραπέ, διότι ο καπουτσίνο έκανε κοντά στις 400 με 450 δραχμές... ;)

(Κοινώς 1,20 - 1,40 ευρώ)... Θυμάμαι πως μέσα σε 3-4 μήνες από 0,70 λεπτά που είχε πήε στο 1,20 και μετά στο 1,50  :-\

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου