Προς το περιεχόμενο

Πειρατεια - απλα η γνωμη μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Τοσα λογια και ουτε ενα επιχειρημα...

 

Μα δεν έχω σκοπό να κάνω διάλογο επί αυτών που γράφεις.  :)

 

Είπα την άποψή μου, ότι δηλαδή γενικά προσεγγίζεις το θέμα "στη βάση της αντιπαλότητας ("κάποιοι ανήθικοι" κόντρα "σ' εμάς") και της δικαιοσύνης ("ήρθε η σειρά τους να πληρώσουν")" και ότι κατά τη γνώμη μου η στάση αυτή είναι αντικοινωνική και ιδιοτελής.  Και την χαρακτήρισα έτσι γιατί κατά τη γνώμη μου η στάση αυτή δεν περιορίζεται στο ρόλο των δισκογραφικών αλλά σχεδόν σε οτιδήποτε θα μπορούσαμε να συζητήσουμε (π.χ. τα φαρμακεία (:P ) ) Η ιδιοτέλεια δεν είναι τόσο φανερή αλλά σε καλώ να το σκεφτείς. ;)

 

Φυσικά έχεις κάθε δικαίωμα να μου πεις ότι "δεν ξέρω τι λέω" και that's the end of the story. :)

 

 

EDIT: Με πρόλαβε εν μέρει ο χταπόδης.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 299
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μα δεν έχω σκοπό να κάνω διάλογο επί αυτών που γράφεις.  :)

 

Είπα την άποψή μου, ότι δηλαδή γενικά προσεγγίζεις το θέμα "στη βάση της αντιπαλότητας ("κάποιοι ανήθικοι" κόντρα "σ' εμάς") και της δικαιοσύνης ("ήρθε η σειρά τους να πληρώσουν")" και ότι κατά τη γνώμη μου η στάση αυτή είναι αντικοινωνική και ιδιοτελής.  Και την χαρακτήρισα έτσι γιατί κατά τη γνώμη μου η στάση αυτή δεν περιορίζεται στο ρόλο των δισκογραφικών αλλά σχεδόν σε οτιδήποτε θα μπορούσαμε να συζητήσουμε (π.χ. τα φαρμακεία (:P ) ) Η ιδιοτέλεια δεν είναι τόσο φανερή αλλά σε καλώ να το σκεφτείς. ;)

 

Φυσικά έχεις κάθε δικαίωμα να μου πεις ότι "δεν ξέρω τι λέω" και that's the end of the story. :)

 

 

EDIT: Με πρόλαβε εν μέρει ο χταπόδης.

 

 

 

πας να διαστρεβλωσεις τα λεγομενα μου και να φανει οτι η αποψη μου πηγαζει μεσα απο την εκδικητικοτητα και τον ωχαδερφισμο και την ιδιοτελεια. νταξει σε φορουμ ειμαστε ευκολο ειναι να κανεις ενα ποστ που να λεει οτιδηποτε. εγω ειπα απο που πηγαζει η αποψη μου. αλλα anyway, αφου δε θες τον διαλογο σταματω και γω εδω και αυριο ας κοιταξουμε την κοινωνια γυρω μας ολοι και ας σκεφτουμε ποιος φταιει για οτι συμβαινει γενικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ελπίζω να αστειεύεσαι.

 

 Γιατι αστειεύομαι, ψεματα ειναι; Τωρα αν ειναι για πωλησεις, για image, για προκληση, για τη... φουκαριαρα τη μανα τους  ;D ποσως με απασχολει. Το γεγονος παραμενει το ιδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονος παραμενει το ιδιο.

 

Κάτι για να παρουσιάζεται ως γεγονός πρέπει να συνοδεύεται από αδιάσειστα στοιχεία. Αν τα παρουσιάσεις θα το δεχτώ απόλυτα και αδιαμαρτύρητα.

 

πας να διαστρεβλωσεις τα λεγομενα μου και να φανει οτι η αποψη μου πηγαζει μεσα απο την εκδικητικοτητα και τον ωχαδερφισμο και την ιδιοτελεια.

 

Δεν τα διαστρεβλώνει καθόλου γιατί πολύ απλά δεν αναφέρεται προτίστως σ' αυτά που λές αλλά για την νοοτροπία που τα παράγει.

 

νταξει σε φορουμ ειμαστε ευκολο ειναι να κανεις ενα ποστ που να λεει οτιδηποτε.

 

Ξέρεις, αυτό ισχύει και για 'σένα και για 'μένα και για όλους, γι' αυτό ακριβώς είναι κενό επιχείρημα.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοσα λογια και ουτε ενα επιχειρημα (περαν της ιστοριας με το εστιατοριο που τετοιες μπορω να σου βρω κι εγω να στηριξουν την αποψη μου) για να υπαρξει διαλογος. Μετα μου λς οτι δε θα αλλαξω γνωμη επειδη ειμαι καχυποπτος κτλ.  Απλα με χαρακτηρισες ιδιοτελη και αντικοινωνικο και οτι αμα βρεθω σε μια σοβαρη συζητηση δε θα περασει το πιχειρημα μου. Αυτα δεν ειναι επιχειρηματα ομως, ειναι τα πιστευω σου και τετοια εχουμε ολοι.

 

Και μου λες και για το εστιατοριο οτι αμα δε σ αρεσει δε πας και end of story. Το ιδιο θα λεγες και για το φαρμακειο της γειτονιας σου? Και αν ολοι οι φαρμακοποιοι (επιτρεποντος του νομου) αποφασιζαν να χουν την αντιβιωση 1000 ευρω για να βγαλουν κερδος θα σουν ανηθικος να παρεις 5 κουτια για το αρρωστο παιδι σου απο καποιον που την ειχε κλεψει απο καποιο φαρμακειο? Ισως ερχεται αυτη η περιοδος με την κριση που λενε, και τοτε να δουμε τι θα λεμε αμα υπαρχουν αυτα τα φαινομενα. Ακραιο ειναι το παραδειγμα απλα το λεω ως αντιλογο στο δικο σου για να δεις οτι δε βγαινει ακρη με παραδειγματα.

 

Υπαρχει μια καβουκοποιηση απο τις 2 ομαδες των πειρατων και των κατα της πειρατειας. Ο καθενας νομιζει οτι ο αλλος ειναι ο ανιδεος, ο βλακας, ο κακος κτλ και φαγωνωμαστε μεταξυ μας αισθανομενοι και οι δυο οτι ο αλλος εχει αδικο.

 

Μη κρίνεις πάντα αφοριστικά . Οι εταιρίες και οι μέτοχοί τους δουλεύουν για τη μεγιστοποίηση των κερδών τους ,το αυτό ισχύει και για το μπακάλι τη ςγειτονιάς μας ............αν τον πρόλαβες ηλικιακά ,που ακόμα κι αυτός έκλεβε στο ζύγι  ;D. Βλέπεις αυτό είναι στη φύση του ανθρώπου και λέγεται απληστία,κουτοπονηριά κλπ .

 

Από εταιρίες ,των τεχνών ,μια και το θέμα μας είναι κυρίως οι τέχνες ,πέρασαν και άνθρωποι ''μερακλίδες'',μπορώ να σου πω ακόμα και ιδιοκτήτες εταιριών ,όχι απλά διευθυντές ,ή προιστάμενοι.Τι έκαναν αυτοί? ''Έκλεβαν'' το κοσμάκι με σαβουρίτσες ,αλλά απ την άλλη χρηματοδοτούσαν και ανθρώπους που πίστευαν και διαφορετικά ,δεν θα είχαν ακουστεί ποτέ .Θα μου πεις ,υποκειμενικά ήταν τα κριτήριά τους ,μα η τέχνη αξιακά ,έτσι κι αλλιώς κρίνεται υποκειμενικά ,δυστυχώς ,δεν ζυγίζεται .

Προσωπικά αντιλαμβάνομαι το θυμό σου ,σε αντίθεση με κάποιους άλλους εδώ μέσα ,αλλά φρόντισε να μην είσαι αφοριστικός και εκδικητικός ,δυστυχώς είναι εύκολο να σε κολλάνε στο τοίχο.

Τα 2 άκρα ξέρεις είναι πολύ κοντά ,το πωςε φτάνεις από τη β κορέα ,στην Ισπανία του Φράνκο ,είναι μια λέξη δρόμος  ;D................αν και εγώ είμαι οπαδός του Λυκούργου και της νομοθεσίας του που μάλλον πλησίαζε τα ολοκληρωτικά καθεστώτα όπως κι αν κατατασσωνται τώρα   

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι για να παρουσιάζεται ως γεγονός πρέπει να συνοδεύεται από αδιάσειστα στοιχεία. Αν τα παρουσιάσεις θα το δεχτώ απόλυτα και αδιαμαρτύρητα.

 

 

 

Κοιτα, για οποιον εχει ιδεα για το τι παιζεται, αυτα τα μηνυματα ειναι ΠΑΝΤΟΥ. Μαχαιρια, αιματα, θανατοι, ολα αυτα ειναι ΠΑΝΤΟΥ.

 

Τωρα, απο εκει και περα, επειδη ειναι πολυ επικίνδυνο ( oh yes) το να μπαινεις σε αυτη τη διαδικασια, η αληθεια ειναι πολυ σκληρη, θα δωσω μονο ενα απλο παραδειγμα, απο ενα γκρουπ που πουλησε ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ αλμπουμ, μιλαμε ΞΕΣΚΙΣΤΗΚΕ, και ειναι ισως το τοπ του ειδους του. Εδω ειναι ενα απο τα πρωτα τους single, να και οι στοιχοι

 

Down in the depths of my fiery home

The summons bell will chime

Tempting you and all the earth

to join our sinful kind

There is a job to be done and I'm the one

You people make me do it

Now it is time for your fate and I won't hesitate

to pull you down into this pit

So come on

Jump in the Fire

So come on

Jump in the Fire

With hell in my eyes and with death in my veins

The end is closing in

Feeding on the minds of man

and from their souls within

My disciples all shout to search out

And they always shall obey

Follow me now my child not the meek or the mild

But do just as I say

So come on

Jump in the Fire

So come on

Jump in the Fire

Jump by your will or be taken by force

I'll get you either way

Trying to keep the hellfire lit

I am stalking you as prey

Living your life as me I am you you see

So reach down grab my hand walk with me through the land

Come home where you belong

So come on

Jump in the Fire

So come on

Jump in the Fire

 

 

" Κατω στα βαθη του φλεγομενου σπιτιου μου

οι καμπανες που καλουν θα ηχησουν

βαζοντας σε πειρασμο εσενα και ολη τη γη

να μπεις στο αμαρτωλό ειδος μας"

 

 

Και για οσους δεν καταλαβαν, να και το εξωφυλλο

 

Metallica_-_Jump_in_the_Fire_cover.jpg

 

Φυσικα δε χρειαζεται να μπει κανεις σε αυτη τη διαδικασια, μια ματια στη συμπεριφορα των οπαδων αρκει, αλλα μια που θελεις hard facts, λες και δεν τα ξερεις, οριστε.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη κρίνεις πάντα αφοριστικά . Οι εταιρίες και οι μέτοχοί τους δουλεύουν για τη μεγιστοποίηση των κερδών τους ,το αυτό ισχύει και για το μπακάλι τη ςγειτονιάς μας ............αν τον πρόλαβες ηλικιακά ,που ακόμα κι αυτός έκλεβε στο ζύγι  ;D. Βλέπεις αυτό είναι στη φύση του ανθρώπου και λέγεται απληστία,κουτοπονηριά κλπ .

 

Από εταιρίες ,των τεχνών ,μια και το θέμα μας είναι κυρίως οι τέχνες ,πέρασαν και άνθρωποι ''μερακλίδες'',μπορώ να σου πω ακόμα και ιδιοκτήτες εταιριών ,όχι απλά διευθυντές ,ή προιστάμενοι.Τι έκαναν αυτοί? ''Έκλεβαν'' το κοσμάκι με σαβουρίτσες ,αλλά απ την άλλη χρηματοδοτούσαν και ανθρώπους που πίστευαν και διαφορετικά ,δεν θα είχαν ακουστεί ποτέ .Θα μου πεις ,υποκειμενικά ήταν τα κριτήριά τους ,μα η τέχνη αξιακά ,έτσι κι αλλιώς κρίνεται υποκειμενικά ,δυστυχώς ,δεν ζυγίζεται .

Προσωπικά αντιλαμβάνομαι το θυμό σου ,σε αντίθεση με κάποιους άλλους εδώ μέσα ,αλλά φρόντισε να μην είσαι αφοριστικός και εκδικητικός ,δυστυχώς είναι εύκολο να σε κολλάνε στο τοίχο.

Τα 2 άκρα ξέρεις είναι πολύ κοντά ,το πωςε φτάνεις από τη β κορέα ,στην Ισπανία του Φράνκο ,είναι μια λέξη δρόμος  ;D................αν και εγώ είμαι οπαδός του Λυκούργου και της νομοθεσίας του που μάλλον πλησίαζε τα ολοκληρωτικά καθεστώτα όπως κι αν κατατασσωνται τώρα   

 

Μα δε το παιρνω συναισθηματικα, οτι οι παλιοεταιρειες οι κακες μας εχουν πατησει το σβερκο. οπως λες αυτος ειναι ο σκοπος τους, να βγαλουν μεγαλυτερο κερδος με καθε τροπο και επειδη εχουν μεγαλη εξουσια και δυναμη. απλα τωρα που ο κοσμος απεκτησε λιγη δυναμη δε μου φαινεται περιεργο που γινεται αυτο το πραγμα. και δε το κανει εκδικητικα, τουλαχιστον εγω οχι. απλα δε με ενδιαφερει να δωσω παραπανω λεφτα σε καποιον που εχει βγαλει με ανηθικο τροπο παρα πολλα. ειναι τοσο απλο. τον καλλιτεχνη που νιωθω οτι μου δινει τον πληρωνω.

 

Διαβαζα ενα αρθρο δε θυμαμαι που, και ελεγε για την περιουσια καποιων ιδιοκτητων δισκογραφικων και απορουσα πως μπορει να θεωρουμαι εγω ανηθικος και οχι αυτος.

 

Αν ημουν προθυπουργος παντοκρατορας θεος κτλ κτλ ( :P) θα εβγαζα ενα νομο ωστε να υποχρεωνει τις εταιρειες που κανουν αυτη τη δουλεια να δινουν ενα 60% σοτυς δημιουργους, 30 % σε ηχοληπτες και μουσικους και το 10% γι αυτους γιατι αυτο τους αξιζει. Τωρα τα νουμερα ειναι λιγο προχειρα απλα θελω να δειξω ποσο για μενα μετραει του καθενος η δουλεια, μην αρχισουμε τωρα να καυγαδιζουμε πανω στα νουμερα που εγραψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δε το παιρνω συναισθηματικα, οτι οι παλιοεταιρειες οι κακες μας εχουν πατησει το σβερκο. οπως λες αυτος ειναι ο σκοπος τους, να βγαλουν μεγαλυτερο κερδος με καθε τροπο και επειδη εχουν μεγαλη εξουσια και δυναμη. απλα τωρα που ο κοσμος απεκτησε λιγη δυναμη δε μου φαινεται περιεργο που γινεται αυτο το πραγμα. και δε το κανει εκδικητικα, τουλαχιστον εγω οχι. απλα δε με ενδιαφερει να δωσω παραπανω λεφτα σε καποιον που εχει βγαλει με ανηθικο τροπο παρα πολλα. ειναι τοσο απλο. τον καλλιτεχνη που νιωθω οτι μου δινει τον πληρωνω.

 

Διαβαζα ενα αρθρο δε θυμαμαι που, και ελεγε για την περιουσια καποιων ιδιοκτητων δισκογραφικων και απορουσα πως μπορει να θεωρουμαι εγω ανηθικος και οχι αυτος.

 

Αν ημουν προθυπουργος παντοκρατορας θεος κτλ κτλ ( :P) θα εβγαζα ενα νομο ωστε να υποχρεωνει τις εταιρειες που κανουν αυτη τη δουλεια να δινουν ενα 60% σοτυς δημιουργους, 30 % σε ηχοληπτες και μουσικους και το 10% γι αυτους γιατι αυτο τους αξιζει. Τωρα τα νουμερα ειναι λιγο προχειρα απλα θελω να δειξω ποσο για μενα μετραει του καθενος η δουλεια, μην αρχισουμε τωρα να καυγαδιζουμε πανω στα νουμερα που εγραψα.

 

 

 

Θα στο πω απλά ,πιο απλά δεν γίνεται .

Μη συγχέεις τι αρέσει σε σένα ,με το ποιός είναι αυτός ,γιατί μπορεί να είναι αυτός που αηδειάζεις ;D

Δεν έχω οικονομικά καμιά σχέση με τους Ρόλλινγκ στόουνς κι όμως τους γουστάρω κι όμως τους έχω ταίσει κι όμως κάτι λίγο τους έχω κλέψει-πειρατέψει .........λίγο όμως  ;D Κάποτε τους έκλεβαν οι μανατζαραίοι και οι εταιρίες ,εδώ και χρόνια κλέβουν αυτοί το κοσμάκι και ίσως και τις εταιρίες ,τι να κάνουμε ,ανθώπινα ελαττώμματα ,είναι αυτά και για να σου συνεχίσω με το Λυκούργο  ;D, φρόντισε να καταργήσει κάθε μορφή τέχνης ,γιατί θα περέσυρε το κόσμο ......καθόλου τυχαίο ,από τότε το θέαμα ,ήταν άρτος για κάποιους και πεδίο τσάμπα δόξης και χρήματος

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για να σου συνεχίσω με το Λυκούργο  ;D, φρόντισε να καταργήσει κάθε μορφή τέχνης ,γιατί θα περέσυρε το κόσμο

 

Πολυ ενδιαφερον, δεν το ηξερα. Και στην πολιτεια του ο Πλατωνας στρεφεται εναντιον της Τεχνης, ακομα και του Ομηρου, γιατι εξαπτει τα ηθη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα στο πω απλά ,πιο απλά δεν γίνεται .

Μη συγχέεις τι αρέσει σε σένα ,με το ποιός είναι αυτός ,γιατί μπορεί να είναι αυτός που αηδειάζεις ;D

Δεν έχω οικονομικά καμιά σχέση με τους Ρόλλινγκ στόουνς κι όμως τους γουστάρω κι όμως τους έχω ταίσει κι όμως κάτι λίγο τους έχω κλέψει-πειρατέψει .........λίγο όμως  ;D Κάποτε τους έκλεβαν οι μανατζαραίοι και οι εταιρίες ,εδώ και χρόνια κλέβουν αυτοί το κοσμάκι και ίσως και τις εταιρίες ,τι να κάνουμε ,ανθώπινα ελαττώμματα ,είναι αυτά και για να σου συνεχίσω με το Λυκούργο  ;D, φρόντισε να καταργήσει κάθε μορφή τέχνης ,γιατί θα περέσυρε το κόσμο ......καθόλου τυχαίο ,από τότε το θέαμα ,ήταν άρτος για κάποιους και πεδίο τσάμπα δόξης και χρήματος

 

Ενδιαφεροντα αυτα που λες, αν και δεν γνωριζω τι ακριβως παιχτηκε με το Λυκουργο. Αλλα που ακριβως το πας ? Για να καταλαβω ποια ακριβως ειναι η αποψη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου