Προς το περιεχόμενο

Πειρατεια - απλα η γνωμη μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

για μενα οι νομοι φτιαχνονται για να αντικατοπτριζουν μια πραγματικοτητα οχι για να την διαμορφωνουν διαφορετικα. Κοινως πρωτα βλεπουμε πως λειτουργει κατι και τι αναγκες υπαρχουν και μετα φτιαχνουμε τον νομο .γι αυτο και αμα ενας νομος δεν ειναι ρεαλιστικος απλα στην πραξη δεν εφαρμοζεται ποτε.

 

Όχι φίλε μου. Ο νομος οριζει το τι ειναι αποδεκτο για τα μελη της κοινωνιας. Η εφαρμογη του νομου ειναι ενα ΑΛΛΟ ζητημα, ζητημα παιδειας και αποτροπης-καταστολης.

 

Ο νομος που δε διαμορφωνει την πραγματικοτητα, ειναι απλα ο νομος της ζουγκλας. Γιατι διαφορετικα, αν δεις γυρω σου, τα παντα διαμορφωνονται με βαση το νομο, απο το... σχημα του σπιτιου σου, τις προδιαγραφες του PC σου και πολλα αλλα.

 

Απο εκει και περα, ο καθενας κοιταει την παρτη του, σε μικρο η μεγαλο βαθμο, και προσπαθει να βρει παραθυρακια. Δεν εχει να κανει με το νομο αυτο, αλλα με την εφαρμογη του.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 299
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Είναι πραγματικά λυπηρό όταν βλέπεις ανθρώπους να προσπαθούν να νομιμοποιήσουν τη μαγκιά του "δεν πληρώνω" στα πάντα (ακόμη και στον χιλιοταλαιπωρημένο μουσικό κλάδο) και από πάνω να ζητάνε και επιβράβευση για την "άποψή" τους.

 

Ίσως δεν είναι είτε σε ηλικία είτε σε θέση να αντιληφθούν τις συνέπειες αλλά και την πράξη καθεαυτή. Τουλάχιστον όμως ας μην δίνουν χροιά "κοσμοθεώρησης" στην κλεψιά τους γιατί εμείς οι μουσικοί καλώς ή κακώς ζούμε (και) από αυτό και μας εκνευρίζει ολίγον να διαβάζουμε τέτοιες εξυπνάδες.

www.youtube.com/user/MariosParadisis

www.neocymatics.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια συγνωμη απλα ειμαι ρεαλιστης . δυστυχως αμα το κανουν πολλοι και οι ισχυροι ναι θεωρειται σωστο και νομιμο. ετσι γινοταν παντα σε ολους τους τομεις .απο τους πολεμους μεχρι και κατι τοσο απλο οσο αυτο.

ο καθενας εχει μια προσωπικη γνωμη φυσικα αλλα πρεπει να μπορει να δει τις εξελιξεις και να αντιληφθει τι συμβαινει για το δικο του καλο. αν λοιπον πιστευει ακομα οτι οκ εγω θα το βγαλω στη δισκογραφικη και θα πονταρω στις πωλησεις και θα κανω συναυλιες καθε πασχα και χριστουγενωα πχ για μενα εθελοτυφλει και θα το βρει μπροστα του. αυτοι που θα επιβιωσουν θα ειναι αυτοι που θα προσαρμοστουν καλυτερα στις συνθηκες παντα ετσι γινοταν.

 

ακομα και αυτο το τραγουδι για την μαμα σου αμα νομιζεις οτι μπορεις να το γραψεις για αυτην, να το παιζεις δημοσια και να πιστευεις οτι δεν θα διαρευσει ποτε μπορεις να το νομιζεις αλλα δεν ειναι ετσι τα πραγματα. και αντε να βρεις ακρη με τα νομικα μετα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω πως είστε τόσο σίγουροι και απόλυτοι με το θέμα της πνευματικής ιδιοκτησίας. Οκ δεν λέω πολύ απλό είναι (δημιούργημά μου είναι ότι θέλω το κάνω), αλλά από την άλλη υπάρχουν πολλές λογικές συγκρούσεις. Ας πούμε το κλασικό παράδειγμα, αγοράζοντας ένα CD δεν έχεις δικαίωμα νομικά να το αντιγράψεις  για να το έχεις και στο αυτοκίνητο, ηθικά (σύμφωνα με τη δική μου ηθική) δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, αλλά στο τέλος ο δημιουργός βγαίνει ζημιωμένος γιατί θα μπορούσε να πούλαγε δύο CD. Θυμάμαι σε ένα θέμα που κάποιος έλεγε ότι πράγματι αγοράζει δύο αντίτυπα, αλλά σε έμενα μου φαίνεται παράλογο.

 

Η δημιουργία του οποιουδήποτε είναι ιδοκτησία του (νομικά). Θες δε θες, και λόγικα έτσι είναι. Αν γράψω ένα τραγούδι για τη μάνα μου... δικό μου είναι και δε γουστάρω να του κάνεις τίποτα απολύτως! Και πάλι δικαίωμά μου.

 

Αν θέλω να το πουλήσω, γιατί νομίζω ότι αξίζει, έχω δικαίωμα να το κάνω.

 

Και αν παίζει το ραδιόφωνο, στις συναυλίες κλπ, παίρνω ποσοστά (royalties) όποτε είναι δικαίωμά μου (και μάλιστα έχω την εντύπωση ότι αφού έκδοθεί ένα έργο δε μπορείς να αρνηθείς την εκτέλεσή του...).

 

Και έρχεσαι εσύ, και ο κάθε εσύ (όχι ο Μενέλαος δηλ), και αντί για τα παραπάνω το γεύεσαι, το ακους, το διασκεδάζεις τσάμπα.

 

Και αυτό είναι 'σωστό';;;;; Γιατί απλά μπορεί να γίνει πλέον εύκολα;;;;

 

Ακόμα και να παίζω στο σπίτι μου ένα τραγούδι σου (για παράδειγμα), εκμετάλλευση μπορεί να θεωρηθεί  γιατί χρησιμοποιώ το αποτέλεσμα της δικής σου προσπάθειας για δική μου ευχαρίστηση χωρίς να πληρώνω και να έχω την άδεια σου. Δεν σου δίνω τίποτα γιατί π.χ το άκουσα στο ραδιόφωνο και το έμαθα με την πρώτη και μου δίνεις το προϊόν σου.

 

Σε καμιά περίπτωση πάντως δεν θεωρώ ηθική την ελεύθερη διανομή πνευματική δημιουργίας κ.λ.π χωρίς την άδεια του δημιουργού γιατί του δημιουργείς πρόβλημα βιοπορισμού σε ανάλογο βαθμό πάντα, αλλά μου φαίνεται πολύ ρευστό σαν θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως δεν είναι είτε σε ηλικία είτε σε θέση να αντιληφθούν τις συνέπειες αλλά και την πράξη καθεαυτή. Τουλάχιστον όμως ας μην δίνουν χροιά "κοσμοθεώρησης" στην κλεψιά τους γιατί εμείς οι μουσικοί καλώς ή κακώς ζούμε (και) από αυτό και μας εκνευρίζει ολίγον να διαβάζουμε τέτοιες εξυπνάδες.

 

Φίλε Μάριε, αν εκνευρίζεσαι απ' τις εξυπνάδες όπως τις αποκαλείς, είναι καθαρά δικό σου θέμα και δεν αφορά κανένα μας. Αν δεν συμφωνείς παρουσίασε επιχειρήματα, μην προσβάλεις. Ακόμα και αν είσαι απόλυτα σίγουρος για αυτά που πιστεύεις, μην βίαζεσαι να απορρίψεις συλλήβδην τις απόψεις των άλλων. Ξέρεις, υπάρχει πάντα η πιθανότητα να είσαι λάθος (κι εσύ, κι εγώ και όλοι μας). Και η μαγκιά του "δεν πληρώνω" δεν έχει καμία σχέση με το θέμα.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει θέμα επιχειρημάτων. Είναι λάθος αφού είναι παράνομο, πάει και τελείωσε.  End of Story. Αν τώρα πιστεύεις ότι ο νόμος είναι λανθασμένος, μπορείς να προσπαθήσεις να τον αλλάξεις, μέχρι και... πολιτικό κόμμα υπάρχει με παρόμοια ιδεολογία. Ως τότε όμως είναι λάθος, χωρίς περιθώριο για συζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Μάριε, αν εκνευρίζεσαι απ' τις εξυπνάδες όπως τις αποκαλείς, είναι καθαρά δικό σου θέμα και δεν αφορά κανένα μας. Αν δεν συμφωνείς παρουσίασε επιχειρήματα, μην προσβάλεις. Ακόμα και αν είσαι απόλυτα σίγουρος για αυτά που πιστεύεις, μην βίαζεσαι να απορρίψεις συλλήβδην τις απόψεις των άλλων. Ξέρεις, υπάρχει πάντα η πιθανότητα να είσαι λάθος (κι εσύ, κι εγώ και όλοι μας). Και η μαγκιά του "δεν πληρώνω" δεν έχει καμία σχέση με το θέμα.

 

Την επόμενη φορά που θα πας σούπερ μάρκετ, αγόρασε τα πάντα αλλά μην πληρώσεις στο ταμείο γιατί τώρα με την οικονομική κρίση δεν υπάρχουν λεφτά, άρα είναι σωστό και δεοντολογικό να μη δώσεις δεκάρα. Και επίσης συγγνώμη αν προσέβαλα κάποιον που κλέβει επειδή το θεωρεί σημείο των καιρών. Ας μου κάνει μήνυση (pm για τα στοιχεία μου)

www.youtube.com/user/MariosParadisis

www.neocymatics.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ακόμα και να παίζω στο σπίτι μου ένα τραγούδι σου (για παράδειγμα), εκμετάλλευση μπορεί να θεωρηθεί  γιατί χρησιμοποιώ το αποτέλεσμα της δικής σου προσπάθειας για δική μου ευχαρίστηση χωρίς να πληρώνω και να έχω την άδεια σου. Δεν σου δίνω τίποτα γιατί π.χ το άκουσα στο ραδιόφωνο και το έμαθα με την πρώτη και μου δίνεις το προϊόν σου.

Όχι ακριβώς.

 

Αν ακούσεις το τραγούδι από τηλεόραση/ραδιόφωνο εγώ χρήματα θα πάρω. Αν πας στη συναυλία (χωρίς να είμαι παρόν ή να παίζω) πάλι θα πάρω χρήματα. Αν το ακούσεις στο σπίτι σου αυτές είναι ο 'νόμιμες' επιλογές.

 

Φυσικά αν το έχω ανεβάσει στο youtube μόνος μου σιγά μη πάρω χρήματα ή να απαιτώ κάτι τέτοιο... Αλλα αλλιώς.

 

Σε καμιά περίπτωση πάντως δεν θεωρώ ηθική την ελεύθερη διανομή πνευματική δημιουργίας κ.λ.π χωρίς την άδεια του δημιουργού γιατί του δημιουργείς πρόβλημα βιοπορισμού σε ανάλογο βαθμό πάντα, αλλά μου φαίνεται πολύ ρευστό σαν θέμα.   

Δεκτόν! :)

 

Και οι νόμοι είναι βλαμένοι σχετικά με την πνευματική ιδιοκτησία, το παραδέχομαι. Ειδικά τα περι DRM/SOPA κλπ είναι μία μάπα και μισή! Είμαι κατά τέτοιων κινήσεων, όπως και κατά της διατήρησης της πνευματικής ιδιοκτησίας μετά τον θάνατο του δημιουργού, λες και είναι περίπτερο ή άδεια ταξί να την περάσεις στα παιδιά σου... :(

 

Αλλά το να κλέβει ο άλλος για τη διασκέδαση του τα δικαιώματά μου... εεε όχι!

 

Davidoff: Ρεαλισμός δεν είναι να βλέπεις τα lemmings να πηγαίνουν προς τον θάνατό τους (που είναι μύθος) και να λες... δε βαριέσαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την επόμενη φορά που θα πας σούπερ μάρκετ, αγόρασε τα πάντα αλλά μην πληρώσεις στο ταμείο γιατί τώρα με την οικονομική κρίση δεν υπάρχουν λεφτά, άρα είναι σωστό και δεοντολογικό να μη δώσεις δεκάρα. Και επίσης συγγνώμη αν προσέβαλα κάποιον που κλέβει επειδή το θεωρεί σημείο των καιρών. Ας μου κάνει μήνυση (pm για τα στοιχεία μου)

ωραια και εσυ την επομενη φορα που θα δεις καποιον να κατεβαζει μουσικη πηγαινε στην αστυνομια και καντου καταγγελια. ωραια συζητηση κανουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Davidoff: Ρεαλισμός δεν είναι να βλέπεις τα lemmings να πηγαίνουν προς τον θάνατό τους (που είναι μύθος) και να λες... δε βαριέσαι...

μα δεν εχει να κανει με το αν βαριεσαι η οχι εχει να κανει με την αλλαγη . πλεον η εποχη απαιτει νεους τροπους προωθησης κτλπ η δισκογραφια πεθανε .δεν ειναι απαραιτητα κακο αυτο γιατι μεσω ιντερνετ και της πειρατειας φτανεις σε τεραστιο κοινο .

πλεον δεν μετρανε ποσα σιντι εχεις πουλησει αλλα ποσα views εχεις στο youtube.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου