Προς το περιεχόμενο

American standard strat & classic vibe 50 tele


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε ολους. παραθετω 2 βιντεακια με σολο πανω σε backing track για συγκριση μεταξυ των 2 κιθαρων ( θα μου πεις συγκριση χωρις λαμπα ενισχυτη ) σε overdrive Ηχο.

Η συγκριση γινεται στον μαγνητη της γεφυρας(αν και στην τελε στην αρχη ξεχαστηκα επαιζα στη μεση και μετα τον αλλαξα).

Οι κυριοτερες διαφορες που εγω παρατηρησα ηταν οτι σε αυτη τη θεση η τελε βγαζει πιο ζορικο γκαζι ενω η αμερικανα πιο γλυκο, ενω τεινει να κρατησει πιο πολυ σε διαρκεια η νοτα απο bend στην τελε.

Στις διαφορες που δε φαινονται απο το βιντεο,της αισθησης δηλαδη, η αμερικανα παιζει μονη της δεν ξερω αν ειναι λογω ποιοτητας, rosewood ή σατινε μπρατσου ή απλα σεταπ

αλλα αυτα που θελω να παιξω βγαινουν πιο αβιαστα εστω και αν το action ειναι μεγαλυτερο.

Επιφυλασομαι και για τεστ στους neck μαγνητες με καθαρα.

 

Fender American Standard Stratocaster

 

Fender Squier Classic Vibe 50's Telecaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ατυχης λογω της διαφορας τιμης? Αν ναι σιγουρα καποιος μου εχει Budget τα 300 δε θα κοιταξει την ΜΙΑ και το αντιθετο. Μπορεις ομως να δεις ποσο κοντα εχει φτασει η squier

και οτι η πραγματικη διαφορα τιμης δε θα επρεπε να ειναι τοσο μεγαλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ατυχης λογω της διαφορας τιμης? Αν ναι σιγουρα καποιος μου εχει Budget τα 300 δε θα κοιταξει την ΜΙΑ και το αντιθετο. Μπορεις ομως να δεις ποσο κοντα εχει φτασει η squier

και οτι η πραγματικη διαφορα τιμης δε θα επρεπε να ειναι τοσο μεγαλη.

ας πουμε οτι και οι 2 κιθαρες ηταν στο ιδιο ευρος τιμης

 

εννοω "ατυχης" γιατι

προσπαθεις να συγκρινεις 2 εντελως διαφορετικες κιθαρες

αλλα μαγνητη πισω φοραει η στρατ αλλο η τελε

αλλο μπρατσο η στρατ αλλο η τελε

 

με το ιδιο σκεπτικο θα μπορουσα και εγω να συγκρινω μια gretsch με μια ibanez π.χ.

 

και φυσικα

1:η συγκριση ειναι σχεδον αδυνατη να γινει μεσω youtube

2:χωρις overdrive ηχο

 

Σαφως και χειροκροτω την προσπαθεια σου

 

φιλικα

Χρηστος

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ατυχής διότι είναι διαφορετικές κιθάρες με εντελώς διαφορετικούς μαγνήτες, από εντελώς άλλη κατηγορία τιμής. Η σύγκριση ίσως να έστεκε αν συνέκρινες δύο στρατ ή δύο τέλε με διαφορά τιμής 700 ευρώ.

 

Αν ξεπεράσουμε τα παραπάνω (που δεν ξεπερνιούνται) τα κλιπς έχουν υπερβολική παραμόρφωση και γενικώς μάλλον κακό ήχο για να βγει οποιοδήποτε συμπέρασμα έστω και μεμονωμένα.

 

Υ.Γ. με πρόλαβε ο messalion στα περισσότερα.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου