Προς το περιεχόμενο

Τι χρειάζομαι για τη σύνθεση/δημιουργια τραγουδιου;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Θέλει να γράφει Λα Φα Σολ ακόρντα και να μπορεί να παίζει και μια μελωδία

 

ακριβως.

 

να υπενθυμισω οτι αυτο κανουν/εκαναν σχεδον  ΟΛΟΙ οι παρακατω

 

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_best-selling_music_artists

 

;D

 

για να μη στεναχωριεσαι σε πληροφορω οτι ο ΛΕΝΟΝ επαιζε ΕΛΑΧΙΣΤΑ καλυτερη κιθαρα απο οτι εσυ παιζεις ΤΩΡΑ ...αρμονιο.... ;D...παρολα αυτα γνωριζοντας τα ΒΑΣΙΚΑ...κατι καταφερε να γραψει..μια και το...."ειχε"... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

η συζήτηση έχει ξεφύγει από τον συγκεκριμένο άνθρωπο...

Μπα; Σε ποιόν απευθύνεσαι δηλαδή;

 

Εγώ? Μόνος του μπερδεύτηκε 8)...με την παρουσία του στο συγκεκριμένο forum!

Το φόρουμ μια χαρά είναι... για σένα αμφιβάλω. 8)

 

Midi files έτοιμα λοιπόν. Voila!

Τα Midi files είναι έτοιμα τραγούδια. Αν βαριέσαι και δουλεύεις έτσι εσύ, μην παραμυθιάζεις και τον κόσμο πως μαθαίνεις κιόλας... Μαθαίνεις σε σύγκριση με ποιά άλλη μέθοδο; Διασκεδάζεις εννοείς και περνάς τον χρόνο σου. Αλλά προϋποθέτει να ξέρεις και βασική μουσική. Οχι κατ' ανάγκη να διαβάζεις μουσική.

 

Προφανώς...αλλά θα του πώ τα μυστικά του Melodyne ;D...και θα γίνει σαν και εμένα ;D

Νομίζω πως για να αφήσεις και κάτι πίσω σου στην οικουμένη, καλό θα'ταν να γράψεις άρθρο. ;D

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από χρήστη Mac τι περιμένεις  ;D ;D ;D

Δεν έχουμε πάει όλοι ΩΔΕΙΟ φίλος... :D

 

Μπα; Σε ποιόν απευθύνεσαι δηλαδή;

στον Superfunk...

Διασκεδάζεις εννοείς και περνάς τον χρόνο σου.

AKΡΙΒΩΣ. Αυτό λέω από την αρχή για τον συγκεκριμένο χρήστη.

για σένα αμφιβάλω.

...μόλις περάσουν οι εκλογές...θα επανέλθω! 8)

Νομίζω πως για να αφήσεις και κάτι πίσω σου στην οικουμένη, καλό θα'ταν να γράψεις άρθρο.

Αρκεί ένα link ;) ;D

http://www.soundclick.com/bands/default.cfm?bandID=783340&content=music

 

YΓ. Όπως βλέπω από τα στατιστικά (δεν ξέρω τι σημαίνουν ακριβώς...), η συνεργασία μου με τον George Duke είναι στο Νο20 σε 40,671 κομμάτια...Not bad για λούπες ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Midi files είναι έτοιμα τραγούδια.

Προφανώς...αλλά...Η τεχνική του κολλάζ υπάρχει στις τέχνες? για να το κάνουμε και λίγο σοβαρό...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μου τα γύρισες  ;D

 

Εγώ σου μιλάω με τη λογική ότι θέλεις να φτιάξεις pop κομματάκια. Για αυτό "χρειάζεται" μια στοιχειώδης γνώση αρμονίας, που με το αρμόνιο θα αποκτήσεις, και από εκεί και πέρα θέλει να μπεις στην ενορχήστρωση, που ανάφερε ο Marathon σχετικά και βέβαια στην παραγωγή, δηλαδή DAW, plug ins κλπ.

 

Τώρα μου λες θέλω να μάθω πιάνο. Τι εννοείς; Σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο όντως, ή να χαμε να λέγαμε; Το πιάνο είναι κλασσικό όργανο, δεν είναι παίξε γέλασε  ;D Πάρε εδώ ένα δείγμα να καταλάβεις τι παίζεται  ;D

 

 

 

 

Εσύ για να φτιάξεις κάνα Pop κομματάκι, πρέπει να μάθεις (λίγη) μουσική. Άσε τις βαριές κουβέντες του τύπου "να μάθω σωστά πιάνο", γιατί θα μπλέξεις άσκημα  ;D ;D ;D

 

 

 

Με ενδιαφερει 100% ΣΥΝΘΕΣΗ. Μ Ο Ν Ο. Και μου λετε οτι για αρχη πρεπει να μαθω ενα οργανο. Και εγω απανταω, εαν ειναι να μαθω ενα οργανο τουλαχιστον ας μαθω πιανο. Δεν ειπα οτι θελω να γινω πιανιστας. Τωρα το οτι δεν κανει για την δουλεια που θελω να κανω, οκ το καταλαβα :)

 

Οποτε παω για υπολογιστη και midi keyboard.

 

 

Υ.Γ. Σε laptop μπορω να συνδεσω midi? Γιατι laptop εχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εγώ πάντως προσωπικά απάντησα με βάση αυτό:

 

Εχω φτιαξει μερικα θεματακια αλλα οταν προσπαθω να βρω μελωδια για κουπλε και ρεφραιν επανω στα ακορντα, πεφτω σε αδιεξοδο.

 

 

Αν τώρα θέλει ο φίλος να χαριεντίζεται και να περνάει την ώρα του με λούπες, ας αφήσει και αρμόνια και τα πάντα και ας πάρει αυτό...

 

http://www.ejay-store.eu/index.html

 

 

... γιατί και πιο εύκολα θα έχει αποτέλεσμα, και παίζει μάλλον και καλύτερο αποτέλεσμα να έχει.

 

Άλλος τη βρίσκει με το να φτιάχνει μελωδίες, άλλος τη βρίσκει με το να κάνει drag and drop λούπες. Ότι γουστάρει ο καθένας, εκεί θα τα χαλάσουμε;

 

 

Υ.Γ. Η τεχνική του "κολλάζ" υπάρχει, από την Musique concrète μέχρι το Hip hop sampling του σήμερα, δεν έχει όμως σχέση με το ζητούμενο του φίλου.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. Η τεχνική του "κολλάζ" υπάρχει, από την Musique concrète μέχρι το Hip hop sampling του σήμερα, δεν έχει όμως σχέση με το ζητούμενο του φίλου.

έχει σχέση με την "οπτική γωνία" του φίλου Admin...ή για να είμαι πιο ακριβής, με τη δικιά μου. :P

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλος τη βρίσκει με το να φτιάχνει μελωδίες, άλλος τη βρίσκει με το να κάνει drag and drop λούπες. Ότι γουστάρει ο καθένας, εκεί θα τα χαλάσουμε;

Το τελικό προϊόν είναι που μετράει...

Εγώ πάντως συμφωνώ με τη πρότασή σου...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK.

 

 

Πάντως αν θέλει να ακολουθήσει το δρόμο με τις λούπες, ας κάνει τον κόπο να δει το παρακάτω βιντεάκι, γιατί ΟΚ, καλό είναι να περνάς την ώρα σου με ετοιματζίδικα πράγματα, αλλά ας μην έχει και την ψευδαίσθηση κάποιος ότι κάνει κάτι με το να βάλει απλά δυο λούπες στη σειρά.

 

 

 

Αυτά το 1997, γιατί τώρα έχει πάει αλλού η φάση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου