Προς το περιεχόμενο

Fendero-κατασκευές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νασο.....Θα παιξω με αυτην οταν ερθω στην εκθεση ? ή θα ειναι πισω απο γυαλινη βιτρινα με ετικετες "Μην αγγιζετε" ???  :P  :D :D

 

Κουκλαρα

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 140
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

Βασίλη στη  τρίτη φωτο φαίνεται η αλοιφή και τη δίνει και ο Γιάννης :D

 

Σ'έυχαριστώ.

 

Η μπογιά της κιθάρας μου στο σημείο των knobs έχει κάνει αυτές τις μικρές γρατζουνιές και έκανε θαμπάδα,με αυτήν τη αλοιφή μπορώ να το δουλέψω ή θα έχω κάποιο πρόβλημα?

 

Ρωτάω γιατί δεν ξέρω αν στις μπογιές των αυτοκινήτων βάζουν τπτ σκληριντικά και δεν έχουν κάποιο πρόβλημα με τις αλοιφές.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταπληκτική δουλειά!

 

Συγχαρητήρια!

 

Μια απορία για να μην φάω το νετ, ο διακόπτης που προμηθεύτηκα έχει τέσσερεις θέσεις περίμενα τρεις με δύο μονούς που θα βάλω, τι παίζει γιατί έως τώρα τις tele τις έβλεπα μόνο στις φωτογραφίες ;D

 

Κανονικά είναι 3θέσιοι οι διακόπτες των Tele.

Ο 4θέσιος προσθέτει την επιλογή neck+bridge σε σειρά που δίνει πολλή περισσότερη έξοδο και πιο dark ήχο.

Προσωπικά μου αρέσει και έχω τέτοιο διακόπτη στη δικά μου.

 

Σχέδιο βρίσκεις παντού στο web, απλά να ξέρεις οτι άν ο neck δεν έχει ένα έξτρα καλώδιο απο το μεταλλικό κάλυμά του θα πρέπει να το βάλεις εσύ, αφού το αποσυνδέσεις απο το καλώδιο της γείωσης του μαγνήτη (συνήθως το μαύρο).

 

 

teleneck.jpg

 

Δηλαδή στην κάτω φωτό, αποσυνδέεις το μεσαίο solder blob απο το αριστερό που βγάζει το μαύρο καλώδιο και συνδέεις καλώδιο που θα πάει μέχρι τον διακόπτη.

Δες κι ένα σχέδιο για 4-way Tele wiring:

 

http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=13&ved=0CH4QFjAM&url=http%3A%2F%2Fwww.specialtyguitars.com%2Fkits%2F4way_diagram.pdf&ei=8-OgUbuzE5Hz0gWsoYHYBQ&usg=AFQjCNFc0ySJYSyEhWuz3e_IVtqJszPg_Q&bvm=bv.47008514,d.d2k&cad=rja

 

 

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'έυχαριστώ.

 

Η μπογιά της κιθάρας μου στο σημείο των knobs έχει κάνει αυτές τις μικρές γρατζουνιές και έκανε θαμπάδα,με αυτήν τη αλοιφή μπορώ να το δουλέψω ή θα έχω κάποιο πρόβλημα?

 

Ρωτάω γιατί δεν ξέρω αν στις μπογιές των αυτοκινήτων βάζουν τπτ σκληριντικά και δεν έχουν κάποιο πρόβλημα με τις αλοιφές.

Με αυτή την αλοιφη μπορείς να ξανακάνεις τα θαμπά μέρη να γυαλίζουν :D

 

Χρήστο τα όργανα ειναι για να παίζονται και λίγο φυσικό rellic δε βλάπτει ;D

 

Alderbody ευχαριστώ για τα λινκ και τα επεξηγηματικά τα κατάλαβα πλήρως γιατί είχα δει σχέδια που έβαζαν τη γείωση του neck μαγνήτη με τρίτο καλώδιο απ ευθείας στο σασί (ποτ) .

Το θέμα ειναι αν αξίζει ο ήχος οπότε θα το δοκιμάσω αύριο και αν αρέσει το αφήνω.

 

Πάντως δοκίμασα τους ήχους των neck και bridge μαγνητών ξεχωριστά και έννοιωσα λίγο άβολα γιατί φανατικός των Gibson δεν είχα παίξει με tele Ποτέ ???

 

Και το σχήμα μου πάει πολύ και το fendero σκάσιμο  και η απουσία της σκληράδας του διπλού μαγνήτη μετάνοιωσα μονο που δεν έκανα contour πίσω όπως η Strato για να ειναι πιο βολική και ελάχιστα πιο ελαφρυά  :D

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελείωσε , με τετραθέσιο διακόπτη και με ήχο ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ οπως πρέπει να έχει μια tele :D

 

Τα κλειδιά ειναι αριστερόχειρης πάνε για αλαγή

DSC_2623.thumb.JPG.6532f909ee3b831b42874a100bcd2409.JPG

DSC_2629.thumb.JPG.7e36259d3c7463864a6cb23e6e4371e4.JPG

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελείωσε , με τετραθέσιο διακόπτη και με ήχο ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ οπως πρέπει να έχει μια tele :D

 

Τα κλειδιά ειναι αριστερόχειρης πάνε για αλαγή

 

Καλά τι να πω... θέλω μαθήματα! Θα γίνεται του σκάσιμου το κάγκελο! Ευχαριστούμε Νασο!!!!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Είχες μεγάλα κέφια με την... κυρία tele  8) Ωραιότατη... καλορίζικη.

 

Πάντως μάστορη σε θέλω να σκέφτεσαι πιο worldwide  ;D Τι... «Κοσμάς» είναι αυτό; Θα το κάνεις «Kosmas» ή «NK Guitars»  ;)

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύγε μάστορα. Δεν αμφέβαλα στιγμή. Στις 16/6 θα έρθω να την ακούσω και ελπίζω να εχεις και την 335 μαζί.  ;D

 

Ανυπομονώ και για τις αλλες δυο που φτιάχνεις.

 

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου