Προς το περιεχόμενο

σύνδεση balanced to unbalanced


apple42

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι του noiz.gr γεια σας,

 

Θα ήθελα την βοήθειά σας προκειμένου να συνδέσω την κάρτα ήχου του υπολογιστή (waveterminal 2496) στον προενισχυτή (ROTEL RHA10 ) του στερεοφωνικού μου.

 

Τα τεχνικά τους χαρακτηριστικά έχουν ως εξής:

 

Soundcard Waveterminal 2496

 

Output level +4dBu Balanced: +4dBu Nominal, +22.5dBu max

+4dBu Unbalanced: +4dBu Nominal, +16.5dBu max

-10dBV Balanced: -10dBV Nominal, +8.5dBV max

-10dBV Balanced: -10dBV Nominal, +2.5dBu max

 

Output Impedance Balanced mode 200W, Unbalanced mode 100W

 

Format +4dBu nominal, balanced or -10dBV nominal, unbalanced.

 

 

Προενισχυτής Active controller ROTEL RHA10

 

Input Sensitivity / Impedance 140mV / 13kohms

 

Ο προενισχυτής δέχεται RCA και η κάρτα έχει εξόδους 1/4ΆΆ (μεγάλα καρφιά). Έχει επίσης και μία βίδα-επαφή γείωσης στην πίσω μεριά.

 

Δεδομένου ότι έχω να καλύψω μία απόσταση 6,5 μέτρων θα ήθελα να αποφύγω μία unbalanced σύνδεση. Η κάρτα επιτρέπει ρυθμίσεις balanced ή unbalanced καθώς επίσης και +4dBu, ή -10dBV. Αναρωτιέμαι αν θα μπορούσα να κάνω μια ψευδο-balanced σύνδεση που θα μου προσφέρει καλύτερα αποτελέσματα.

 

Διαθέτω καλώδιο διπλού ζεύγους με μπλεντάζ.

 

Έκανα μια σχετική έρευνα στο internet αλλά η έλλειψη σχετικών γνώσεων μου δεν μου επιτρέπει να αποφασίσω με σιγουριά τι πρέπει να κάνω. Συγκεκριμένα στο τέλος της σελίδας

 

http://home.btconnect.com/woodgreen/tech_tips/techtip/art6.htm

 

δίνει δυο διαφορετικούς τρόπους σύνδεσης των καλωδίων αλλά θα πρέπει να γνωρίζω

 

“whether the output is transformer isolated (in which case the "Return" side is connected to the input ground) or electronically balanced using ICs (in which case the Ground pin of the output may be connected to the input ground instead).”

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να βρω τι τύπου εξόδους έχω transformer isolated ή electronically balanced using ICs ???

 

Ανάλογες οδηγίες αναφέρονται και προς το τέλος της σελίδας

 

http://www.dplay.com/dv/balance/balance.html

 

επίσης δίνεται στην ίδια σελίδα ένα τρικ οπου σε unbalanced σύνδεση, συνδέεται το μπλεντάζ μόνο από την μία πλευρά. Θα μπορούσα να κάνω κάτι ανάλογο και να το συνδέσω στη βίδα γείωσης του προενισχυτή; Ή μήπως στην γείωση της balanced σύνδεσης απΆ την μεριά της κάρτας; Τι ρυθμίσεις να χρησιμοποιήσω στην κάρτα για καλύτερο αποτέλεσμα;

 

Ευχαριστώ για την υπομονή σας να διαβάσετε το μακροσκελές post. Παρακαλώ την βοήθειά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σου χρειάζεται balanced σύνδεση για 6 μέτρα, απλώς πάρε καλής ποιότητας καλώδιο.

 

Απο οτι κατάλαβα ο Rotel δεν υποστηρίζει balanced είσοδο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σου χρειάζεται balanced σύνδεση για 6 μέτρα' date=' απλώς πάρε καλής ποιότητας καλώδιο.

 

Απο οτι κατάλαβα ο Rotel δεν υποστηρίζει balanced είσοδο ...[/quote']

 

 

πιθανόν να μη μου χρειάζεται balanced σύνδεση αλλά καθώς χρησιμοποιώ το στερεοφωνικό για monitoring θα ήθελα να έχω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. ¶λλωστε στον ίδιο χώρο συνυπάρχουν και άλλες συσκευές και θέλω να αποφύγω παρεμβολές κλπ.

 

για τον Rotel σωστά κατάλαβες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζεται στον έναν ακροδέκτη να βραχυκυκλώσεις το αρνητικό με τη γείωση.

Τότε όμως η σύνδεση δεν θα είναι balanced. Αν ο ενισχυτής σου δεν έχει balanced εισόδους τότε ξέχασε τις balanced συνέσεις και βάλε rca καλώδιο με δύο αντάπτορες σε καρφί στην πλευρά της κάρτας.

εμμμ.... Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνοι, δεν θα είναι balanced.

Αυτό που περιέγραψα λέγεται pseudo-balanced και χρησιμοποιείται συχνά σε τέτοιες περιπτώσεις, για την αποφυγή θορύβων που μπορεί να υπάρχουν σε απευθείας σύνδεση balanced με unbalanced εξοπλισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά από τη στιγμή που ο rotel έχει unbalanced εισόδους, το όλο θέμα είναι πώς θα ξεφορτωθείς το cold (-) σήμα χωρίς να έχεις πρόβλημα. Το να το βραχυκυκλώσεις με τη γείωση όπως προαναφέρθηκε είναι σύντομη και πολύ καλή λύση. Ούτως ή άλλως τέτοιες συνδέσεις δεν έχουν πρόβλημα παρεμβολών στα 6 μέτρα μήκους καλωδίου, αλλά γενικότερου θορύβου λόγω τάσης (δηλαδή στάθμης). Στη σύνδεση θα υπάρχει μικρότερο SNR αλλά αυτό δεν είναι αδυναμία της σύνδεσης ή του καλωδίου, αλλά του ενισχυτή. Δεν είναι balanced. Μία ακόμα λύση για να κάνεις το όλο κόλπο πιο συμβατό είναι να ρυθμίσεις την κάρτα ήχου σου να δίνει output -10dbV.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα αφού ούτως η άλλως στην τελική δε θα έχει balanced συνδεση γιατί να οτ κάνει όλο αυτο. Υπενθημίζω οτι η κάρτα ήχου του ρυθμίζεται και για balanced και για unbalanced. Οπότε δε θα έιναι πιο απλό να συνδέσει κατευθείαν unbalanced? Θα έχει κάποια διαφορά με τις πατέντες αυτές?

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: αυτός ο προενισχυτής της Rotel είναι αυτός που έβγαινε στην περίοδο 93-95 και είχε ονομαστικό κόστος 1800 δολάρια;

 

Αν ναι, τότε ποιον τελικό ενισχυτή και (κυρίως) ποια ηχεία έχει το σύστημα αυτό;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚατΆ αρχήν, ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις συμβουλές.

 

 

Ναι αλλα αφού ούτως η άλλως στην τελική δε θα έχει balanced συνδεση γιατί να οτ κάνει όλο αυτο. Υπενθημίζω οτι η κάρτα ήχου του ρυθμίζεται και για balanced και για unbalanced. Οπότε δε θα έιναι πιο απλό να συνδέσει κατευθείαν unbalanced? Θα έχει κάποια διαφορά με τις πατέντες αυτές?

 

 

Χωρίς να είμαι ειδικός, σχημάτισα την εντύπωση ότι εξαιτίας του γειωμένου μπλεντάζ που περιβάλλει τους αγωγούς που μεταφέρουν το σήμα με κάποια τέτοια λύση θα έχω περισσότερη προστασία σε σχέση με μία απλή unbalanced σύνδεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου