Προς το περιεχόμενο

σύνδεση balanced to unbalanced


apple42

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά από τη στιγμή που ο rotel έχει unbalanced εισόδους' date=' το όλο θέμα είναι πώς θα ξεφορτωθείς το cold (-) σήμα χωρίς να έχεις πρόβλημα. Το να το βραχυκυκλώσεις με τη γείωση όπως προαναφέρθηκε είναι σύντομη και πολύ καλή λύση. Ούτως ή άλλως τέτοιες συνδέσεις δεν έχουν πρόβλημα παρεμβολών στα 6 μέτρα μήκους καλωδίου, αλλά γενικότερου θορύβου λόγω τάσης (δηλαδή στάθμης). Στη σύνδεση θα υπάρχει μικρότερο SNR αλλά αυτό δεν είναι αδυναμία της σύνδεσης ή του καλωδίου, αλλά του ενισχυτή. Δεν είναι balanced. Μία ακόμα λύση για να κάνεις το όλο κόλπο πιο συμβατό είναι να ρυθμίσεις την κάρτα ήχου σου να δίνει output -10dbV.[/quote']

 

 

Ευχαριστώ για τις οδηγίες.

Να βραχυκυκλώσω το ( - ) με την γείωση από ποια μεριά;

Πέρασα κάποιες ώρες στο internet διαβάζοντας πληροφορίες που ήταν αντικρουόμενες μεταξύ τους. Η αιτία ήταν ότι κάθε φορά αναφέρονταν σε διαφορετικές υλοποιήσεις balanced εξόδων.

Μία πολύ κατατοπιστική σελίδα με τις διάφορες παραλλαγές που ξεκαθαρίζει το τοπίο είναι αυτή:

http://www.vandenhul.com/artpap/wiring11.htm

 

Έτσι τώρα το πρόβλημά μου είναι τι είδους balanced εξόδους έχει η waveterminal 2496;

Transformer output, cross-coupled output ή pseudo-balanced σαν αυτή που περιγράφεται στο προηγούμενο link;

Υπάρχει τρόπος να το βρω μόνος μου μετρώντας κάτι;

Μπορεί μήπως να καταλάβει κάποιος από σας κοιτώντας απλώς την πλακέτα;

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/apple42/waveterminal2496.JPG

 

Έχω γράψει στην εταιρεία αλλά απάντηση δεν έχω πάρει. Υπάρχει κάποιο καλό σχετικό forum του εξωτερικού στο οποίο θα μπορούσα να απευθύνω την ερώτηση αυτή;

 

Ευχαριστώ και ελπίζω να μη σας κούρασα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: αυτός ο προενισχυτής της Rotel είναι αυτός που έβγαινε στην περίοδο 93-95 και είχε ονομαστικό κόστος 1800 δολάρια;

 

Αν ναι' date=' τότε ποιον τελικό ενισχυτή και (κυρίως) ποια ηχεία έχει το σύστημα αυτό;[/quote']

 

Ο προενυσχιτής έβγαινε την περίοδο που λες, αλλά η τιμή που τον αγόρασα τότε αν και δεν θυμάμαι λεπτομέρειες ήταν κατά πολύ χαμηλότερη. Τώρα για την ονομαστική του τιμή δεν ξέρω. Ενισχυτές είναι οι δύο μικροί κύβοι μονομπλόκ της B&W και οδηγούν τα 803 series II της ίδιας εταιρείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει λόγος να μπείς σε αυτή την διαδικασία για 6 μέτρα ...

 

Μπορεί και να υποχρεωθώ να το κάνω αν χρειαστεί να συνδεθώ με balanced στην είσοδο της κάρτας. Βλέπεις οι έξοδοι και οι είσοδοι ρυθμίζονται ως balanced ή unbalanced μαζί από το software.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν το κόστος δεν είναι περιοριστικος παράγοντας για σένα, μια λύση -χωρίς παραχωρήσεις- στο πρόβλημά σου βρίσκεται εδώ:

 

http://www.tascam.com/Products/LA-81.html

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το κόστος δεν είναι περιοριστικος παράγοντας για σένα' date=' μια λύση -χωρίς παραχωρήσεις- στο πρόβλημά σου βρίσκεται εδώ:

 

http://www.tascam.com/Products/LA-81.html[/quote']

 

Καλή λύση αλλά για την ώρα θέλω να περιοριστώ στην κατασκευή του καλωδίου. Είναι και το κόστος βέβαια...

 

Κάποιος με γνώσεις ηλεκτρονικής που να μπορεί να βγάλει άκρη από την photo του προηγούμενού μου post;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει λόγος να μπείς σε αυτή την διαδικασία για 6 μέτρα ...

 

Μπορεί και να υποχρεωθώ να το κάνω αν χρειαστεί να συνδεθώ με balanced στην είσοδο της κάρτας. Βλέπεις οι έξοδοι και οι είσοδοι ρυθμίζονται ως balanced ή unbalanced μαζί από το software.

 

Βαλε τις όλες unbalanced.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου