Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Epiphone


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

  Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλο post για Epiphone αλλά επειδή σκέφτομαι να πάρω,

  θέλω γνώμες για δύο μαύρες κοπέλες, την Εpiphone Les Paul Custom Black

  και Les Paul Standard EB. Για rock, blues κυρίως. Θα κάνω και κάποια (ή αρκετά)

  live μες τον χειμώνα και φυσικά πολύ studio. Θα έχω πρόβλημα;

                                                                 

    http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_custom_black.htm

 

    http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_standard.htm

 

  Έχω μία προτίμηση στην Epiphone βέβαια, αλλά αν κάποιος μου πει για Squier π.χ, 

  δεν κολλάω. Απλά αυτό τον καιρό το επεξεργάζομαι.

 

  Ευχαριστώ.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

   Έχω μία προτίμηση στην Epiphone βέβαια, αλλά αν κάποιος μου πει για Squier π.χ, 

   δεν κολλάω. Απλά αυτό τον καιρό το επεξεργάζομαι.    

 

Η Squire δε βγάζει Les Paul... είσαι σίγουρος οτι ξέρεις τι όργανο θέλεις και τι ήχο θέλεις να βγάλεις? Μιλάμε για τελείως διαφορετική φιλοσοφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω μια στανταρντ και ειμαι πολυ ικανοποιημενος και ηχητικα και σαν πλειαμπιλιτι...

Παροολαυτα οι καστομ ειναι καπως πιο ποιοτικες και κατασκευαζονται στην κορεα εν αντιθεση με καποιες αν οχι ολες τις στανταρντ που κατασκευαζονται στην κινα... τα ειδη μουσικης που θες να παιξεις τα παιζεις και με μια σκουαιερ στρατοκαστερ ομως οι λες πολ θα σου δωσουν μεγαλυτερη ευεληξια αργοτερα αν θες λιγο γκαζι ακομα... αν τωρα μπορεις να δωσεις γυρω στα 500 ευρω που κανει η καστομ τοτε δες και τις φεντερ τις μεξικο τις HSS ... η και τις sss αν εχεις σκοπο να παραμεινεις πιστος στα μουσικα στυλ που θες να παιξεις τωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλες Κίνα φτιάχνονται πλέον αλλά για μένα δεν σημαινει τιποτα.

 

την custom αβλεπι ;)

 

http://www.thomann.de/gr/prod_bdb_AR_143010.html?image=6

 

η συγεκριμενη γραφει κορεα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thomann.de/gr/prod_bdb_AR_143010.html?image=6

 

η συγεκριμενη γραφει κορεα

 

Guitar Info

Your guitar was made at the

Saein Plant, Korea/China

September 2005

Production Number: 1532

 

Αμα την εχει εκει απ το 2005 ;)

 

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off-topic αλλα νομιζω σε γενικες γραμμες χρησιμη πληροφορια σχετικα με την χωρα κατασκευης/προελευσης.

 

Φανταζομαι γνωριζετε τις κιθαρες Edwards της εταιριας ESP. Αυτες λοιπον γραφουν Made in Japan, αλλα η ιδια η ESP εγραψε τα εξης σχετικα με την προελευση τους:

 

"We are using our China factory building bodies & necks for Edwards products.  We have 5-6 Japanese craftsmen work there to do main works and to do total quality control, and using Chinese workers to assist them with simple jobs like sanding, buffing etc.  Then, they are sent here at Tokyo factory and assembled  by same assembling guys who also works on ESP. And, all these makes us possible to have Edwards products in that Edwards price range with high quality level close to match ESP level.

 

We make Edwards bodies in our own factory in China under Japanese level quality control and complete them in Japan with using parts from US, Japan and Korea. We technically could say its made in Japan with considering the bodies & necks as parts. And, I judged we say its made in Japan with  considering the importance of final assembling process in the musical instruments."

 

Δεν λεω πως την ιδια πρακτικη απαραιτητα ακολουθουν και αλλες εταιριες (π.χ. Epiphone, Tokai) αλλα δεν ειναι διολου απιθανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου