Προς το περιεχόμενο

αρχαριος για studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα σας.ειμαι νεος στο φορουμ και γενικα στο χωρο αυτο!σκευτομαι να φτιαξω ενα μικρο στουντιακι στο σπιτι μου για να τραγουδαω με τη παρεα μου και ισως για καμια ηχογραφιση.δεν θελω επαγγελματικες προδιαγραφες φυσικα.

 

αρχικα σκευτομουν για μια καρτα εξωτερικη για να συνδεω 1ή2 μικροφωνα και εισοδους.

μετα σκευτηκα κ κονσολες μιξης μικρες κ φτηνες μαζι με ηχεια.

τι μου προτεινετε απο τα2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα και καλωσηρθες στο φορουμ...

Αυτά που γραφεις ειναι κάπως γενικά...Κάνε μια συντομη περιγραφη του εξοπλισμου σας και σιγα σιγα θα δουμε τι ταιριαζει!!

Φέντερ σε Λέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περα απο υπολογιστη.ενδιαφερομαστε(οσο απλα ακουγεται)να περναμε την ωρα μας τραγουδωντας και σιγα σιγα να ηχογραφισουμε κανα τραγουδακι.αρχικα η μουσικη θα παιζει απο υπολογιστη,για το λογο αυτο η πρωτη μου σκεψη ηταν μια εξωτερικη καρτα ηχου.

επειτα θελουμε και καμια κιθαριτσα να μπαινει στο παιχνιδι και βλεπουμε.

 

τι συμφερει πιο πολυ,κατρα ηχου ή κονσολιτσα?

επισης βρηκα μια νομιζω καλη επιλογη για αυτα που θελω:ενα φορητο συστημα

STAGEPAS-300 YAMAHA 

http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=75&Product=42402#

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

ενδιαφερομαστε(οσο απλα ακουγεται)να περναμε την ωρα μας τραγουδωντας και σιγα σιγα να ηχογραφισουμε κανα τραγουδακι.....

επισης βρηκα μια νομιζω καλη επιλογη για αυτα που θελω:ενα φορητο συστημα

STAGEPAS-300 YAMAHA  

http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=75&Product=42402#

 

και εγώ ενδιαφέρομαι για το Yamaha STAGEPAS αλλά το 150M λόγω κόστους (http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=243&Product=95475&Category=1270). Είναι στα 150Watt και συνοδεύεται από 1 ηχείο.

Βασικά θέλω να το χρησιμοποιήσω στο σχολείο μου, (σε μια σχολική τάξη ή στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου ή στο προαύλιο του σχολείου) σε μια εκδήλωση (πχ 17Νοέμβρη) όπου θα έχουμε 1αρμόνιο, 1 κιθάρα και 2 μικρόφωνα. Τι λέτε θα κάνω δουλειά; Τα 250Watt ή τα 300Watt σίγουρα είναι καλύτερα αλλά μου πέφτουν ακριβά στην τιμή.

 

Θα κάνω δουλειά με το 150άρι για τον χώρο και τα όργανα που θέλω? ή θα είναι πεταμένα λεφτά;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Λοιπόν το πήρα το Yamaha Stagepas PA150M, και είμαι πολυ ευχαριστημένος για την δουλειά που το θέλω.

 

Όμως έχω την εξής απορία:

Στο manual λέει ότι μπορεί να συνδεθεί με 2ο ηχείο όπως το Yamaha MSR.

 

Στην περιγραφή όμως του stagepas, λέει ότι η κονσόλα του είναι active και το ηχείο του passive.

Όμως το προτεινόμενο 2ο ηχείο είναι active.

Δεν καταλαβαίνω.

Αν η κονσόλα είναι όντως active δεν θα πρέπει και τα δύο ηχεία να είναι passive?

 

Γιατί προτείνει στο manual ένα active ηχείο;

Ας βοηθήσει κάποιος μην αγοράσω κάτι που δεν παίζει

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ήρθες στο φόρουμ..Κάτι μικρά και οικονομικά bundle,έχει και ο thomann...Σίγουρα πρεπει να δεις για μια καρτούλα με midi(για να δυνδέσεις αργότερα κανένα πιανάκι,για να μπορείς να γράψεις).Και ένα ζεύγος ηχεία.Είναι στο χέρι σου η κάρτα που θα επιλέξεις!Μέχρι πόσα διαθέτεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια φτιαχνω και εγω ενα studio αλλα για την ψυχικη ηρεμια των γειτονων θα ηθελα ο καθενας να ακουει το αλλον μεσω ακουστικων και τον εαυτο του φυσικα. Καποιοι μου προτιναν το jamhub.Αυτο ακριβως που ψαχνω ειναι κατι σαν το jamhub απλως να εχει ξεχωριστο out για καθε οργανο. Μπορειτε να μου στειλετε καποια σχετικα links η να μου πειτε την ευρυτερη κατηγορια που ανηκει το jamhub ωστε να ψαξω και μονος μου; ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου