Προς το περιεχόμενο

Fender Bassman Ten combo ή Orange AD200B Mk3 head


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπερα σε ολους!

Eιμαι αναμεσα σε αυτους τους δυο ενισχυτες για μπασο,αλλα δεν ξερω ποιον να αγορασω!

Θα με βοηθουσε παρα πολυ να ακουσω αποψεις κ για τους δυο.

Τα υπερ & κατα του καθενος κλπ.

Χρησιμοποιω ενα fender american jazz bass standard

 

Ευχαριστω εν των προτερων! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πρόκειται για δύο τελείως διαφορετικούς ενισχυτές! Και η κύρια διαφορά είναι τα 50 ταπεινά Watt τoυ Bassman σε σύγκριση με τα 200 ολόκληρα Watt τoυ Orange!

 

Γιατί η επιλογή σου είναι μόνο μεταξύ αυτών των δύο? Υπάρχει κάποιος λόγος? Γιατί πχ combo Bassman και όχι head?

 

Προσωπικά για μπάσο, αν οι επιλογές μου ήταν αυτές, θα επέλεγα τον AD200B αλλά παλιό. Πρόκειται για απίστευτο μηχάνημα, καθαρό και δυνατό με μπόλικο headroom, μην περιμένεις όμως "σύγχρονο" ήχο μπάσου. Φυσικά θέλεις και μια καλή καμπίνα με καλά μεγάφωνα, αυτό μην το παραβλέψεις! Εννοείται ότι ο συγκεκριμένος συνδυασμός δεν προβλέπεται για χρήση δωματίου.

 

Ο Bassman 10 δεν θα έλεγα ότι είναι και ότι καλύτερο για μπάσο, ειδικά αν παίζεις λίγο δυνατά και θέλεις καθαρό ήχο.

 

Και στις δύο περιπτώσεις δεν συζητάμε καν το θέμα κουβάλημα! Αν θες κάτι για σπίτι και πρόβες δεν είναι κανένας καλή επιλογή. Και, τον AD200 θα τον επέλεγα μόνο αν οι πρόβες μου γίνονταν σε συγκεκριμένο χώρο, άρα όχι κουβάλημα, και στα live ήθελα να γκρεμίσω τοίχους!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόκειται για δύο τελείως διαφορετικούς ενισχυτές! Και η κύρια διαφορά είναι τα 50 ταπεινά Watt τoυ Bassman σε σύγκριση με τα 200 ολόκληρα Watt τoυ Orange!

 

Μήπως ο... τρομάρας  εννοεί  bassman TV 10 ή  TV DUO 10 που είναι στα 150 και 350W αντίστοιχα;

 

Πρόκειται για απίστευτο μηχάνημα, καθαρό ....

 

Μέχρι  το '' 4 '' στο gain  …το πολύ.....    ;D ;)

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως ο... τρομάρας  εννοεί  bassman TV 10 ή  TV DUO 10 που είναι στα 150 και 350W αντίστοιχα;

 

Ε, τότε και πάλι Orange!  ;D

 

Μέχρι  το '' 4 '' στο gain  …το πολύ.....    ;D ;)

 

Δεν χρειάζεται παραπάνω!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, τότε και πάλι Orange!  ;D

 

Δεν μπορώ  να μην  συμφωνήσω  γιατί όπως  έχω ξαναπεί  είναι  η  top  επιθυμία  μου

 

Orange_AD200B_Head_Black_orig_788.jpg%3F1319877402&sa=X&ei=_A_TT8aQFPSY0QXay8iuBA&ved=0CAQQ8wc4AQ&usg=AFQjCNH8QdaGp9fz0mcl-g9_g-GnQntnMA

με black tolex  παρακαλώ  ;)

 

Δεν χρειάζεται παραπάνω!  ;D

 

Απο το ''παραπάνω''  αρχίζουν τα καλά  8)

 

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πρόκειται για δύο τελείως διαφορετικούς ενισχυτές! Και η κύρια διαφορά είναι τα 50 ταπεινά Watt τoυ Bassman σε σύγκριση με τα 200 ολόκληρα Watt τoυ Orange!

 

 

 

Just for the record-50W ήταν στους πρώτους. 75W στα μοντέλα από το '78 (νομίζω) μέχρι το ΄82  που έβγαινε.

 

Πάντως αν θέλει γκάζια, τον... πορτοκαλί  ;D. (Άσε δε τα 35 κιλά του bassman. όχι βέβαια ότι δεν θα κουβαλάει και με τον orange- 25 κιλά μόνο το κεφάλι- αλλά λέμε τώρα).  ;D ;D ;D 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just for the record-50W ήταν στους πρώτους. 75W στα μοντέλα από το '78 (νομίζω) μέχρι το ΄82  που έβγαινε.

Σωστά! Κάτσε να δούμε όμως, τελικά ποιόν Bassman εννοεί ο tromaras.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου