Προς το περιεχόμενο

Το κλαβιέ κάνει νερά. Και τώρα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί Noizάδες, πρόβλημα, πρόβλημα, πρόβλημα!

 

Έχω ένα αρμονιάκι Casio CTK-811 που χρησιμοποιώ ως MIDI controller για τα VST instruments μου. Μια ωραία πρωία μερικά πλήκτρα στα μπάσα σταμάτησαν να ανταποκρίνονται. Για την ακρίβεια, τα πλήκτρα από το Λα στην 1η οκτάβα μέχρι το Μι στη 2η οκτάβα και όλες οι ενδιάμεσες αλλοιώσεις. Ο μόνος τρόπος για να ακουστούν οι συγκεκριμένες νότες είναι να βαρέσεις κυριολεκτικά τα πλήκτρα με όλη σου τη δύναμη! Α, μια στο τόσο φτιάχνουν από μόνα τους και μετά από λίγο χαλάνε πάλι... :?

Το πήγα στην ΕΛ.ΜΗ. για service και όντως έφτιαξε το πράγμα για μερικές εβδομάδες αλλά έχουμε ξαναρχίσει τα ίδια. ¶ρα έχουμε ένα πρόβλημα που δεν είναι και του θανατά αλλά είναι σπαστικό όπως και να το κάνουμε, ειδικά όταν πάω να παίξω πιανιστικά πράγματα που χρειάζομαι όλο το κλαβιέ.

 

Anyway, από καιρό είχα στα σχέδια την αγορά ενός νέου MIDI controller μιας και είναι η δεύτερη απώλεια σε MIDI controller μετά την πώληση του ESI NeON που είχε 25άρι κλαβιέ. Σκέφτομαι τα εξής:

M-Audio Radium 61

M-Audio Axiom 61

CME UF6

με τιμές περίπου 200, 300 και 250 ευρώ από πάνω προς τα κάτω.

 

Τι προτείνετε από τα 3, ποιό σας γεμίζει το μάτι;

Και δεύτερον, πιστεύετε ότι αξίζει η απόπειρα επισκευής του Casio; Αν δεν στοιχίσει ακριβά, δεν θα με χάλαγε γιατί πάντα χρειάζεται ένα κλαβιέ επιπλέον! Και αν μου προτείνατε κάποιον να μου το φτιάξει ευπρόσδεκτο, δεν θέλω να το ξαναπάω στους ανίκανους στην ΕΛ.ΜΗ. για να ξαναχαλάσει.

 

Περιμένω τα φώτα σας... :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτιμουσα το Axiom 61. Εχει πολυ ωραια πληκτρα(σαν και εκεινο το μικρο που ειχες ..... :D ).

Φυσικα και να φτιαξεις το Casio. Να πας στην αντιπροσωποια και να τους πεις οτι ξαναχαλασε ενω το εφτιαξαν πριν λιγες ημερες, να τους βαλεις χερι να κανουν καλη δουλεια.

Για αλλον μαστορα, δεν ξερω ...

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτιμουσα το Axiom 61. Εχει πολυ ωραια πληκτρα(σαν και εκεινο το μικρο που ειχες ..... :D ).

 

Α ρε αρχηγέ, ποτέ δεν θα το ξεπεράσεις αυτό το μικρό; :D :D :D

 

Κι εγώ για Axiom ψηνόμουν, απλά έλεγα μήπως γλίτωνα κανένα 100άρι για καμιά κονσολίτσα που ήθελα. Τέσπα, μάλλον θα πάω και στην Ελίνα να το δοκιμάσω, ξέρει κανείς αν το έχουν στημένο;

 

Με το Casio παίζει βλακεία γιατί η απόδειξη γράφει καθαρά ότι παρέχεται εγγύηση ενός μηνός για τις επισκευές και έχουν περάσει 2 μήνες παρά 1 εβδομάδα. Πακέτο;

 

Thanks UnderGround για την απάντηση... :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε πηγαινε τσεκαρε και το CME UF6 (εαν το εχει στημενο ο Διαμαντοπουλος) μηπως σου μεινουν και λιγα για την κονσολιτσα(αυτο που δειχνει στην φωτο του Θωμα δεν ειναι το CME UF6, μπες στο site τους να δεις εαν οντως τα πληκτρα ειναι semi, δηδαλη το πληκτρο να ειναι "γεματο" μεχρι κατω,σαν του πιανου, με καταλαβαινεις....) διαφορετικα Αxiom που τα πληκτρα ειναι special. :P

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hey there! (χρόνια και ζαμάνια... :p)

 

Μείνε μακρυά από το radium... έχει ΑΠΑΙΣΙΟ κλαβιέ (trust me... το έχω εδώ και 3 χρόνια... ;))

 

Το axiom είναι σωστό αλλά λίγο τσιμπημένο (έχει βέβαια και trigger pads τα οποία είναι ωραία φάση). Το κλαβιέ το περίμενα καλύτερο είναι η αλήθεια. Μπορεί να είναι ψαρωτικό το "semi-weighted" με τα "βαθιά" πλήκτρα, αλλά στην πράξη ψιλοαπογοητεύτηκα - δεν είναι υπερβολή να σου πω πως τα keys του CME μου φάνηκαν καλύτερα.

 

Το CME UF6 είναι απλά ΓΑΜΑΤΟ για τα λεφτά του και όχι μόνο (το έχω εδώ και 3-4 μήνες και είμαι πολύ ικανοποιημένος). Έχει κάποιες χαζοατέλειες, αλλά τίποτα ιδιαίτερο. το προτείνω ανεπιφύλακτα. Ο μόνος σοβαρός λόγος να το αποφύγεις είναι το βάρος του (φτάνει τα 10 κιλά - έχει μεταλλικό σασσί - built like a fuckin' tank), με το Axiom να είναι στα μισά + κάτι.

 

Cheers, ελπίζω να βοήθησα!

 

ΥΓ.: μάλιστα... επειδή είχα ερωτευτεί τα trigger pads (όχι απαραίτητα του Axiom... αλλά γενικά τα trigger pads), κατέληξα να αγοράσω μαζί με το CME και το Korg padKontrol... και I'm a happy man! :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατέληξα να αγοράσω μαζί με το CME και το Korg padKontrol

 

αναθεμα την ωρα & τη στιγμη που το πηρες και μας εχει πεθανει στα καγκουρο-μπητ ο......αρχικαγκουρας αντι να παιζει μπασο!! :lol: :lol:

(μην ενοχλειστε απο αυτη τη μικρη παρέμβαση..συνεχιστε... :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που είσαι ρε παλικάρι και χαθήκαμε! Ελπίζω να είναι όλα καλά... :wink:

 

Και είδα ότι πολλοί χρησιμοποιούν τα CME πλέον (τα είδα σε promo videos για το Reason Pianos, σε ένα βιντεάκι για ένα πακέτο του Kontakt που ανέβσε ο UnderGround πριν καιρό και αλλού) οπότε αναρωτιόμουν αν όντως είναι τόσο καλό.

 

Αλλά το Axiom έχει και τα pads όπως λες, έχει και 9 πλήρως assignable buttons που είναι καλή φάση για αλλαγή patches σε live, έχει και τον Enigma editor που λύνει χέρια, έχει μπιχλιμπίδια ρε παιδί μου...

 

Θα δοκιμάσω, δεν παίζει άλλη λύση. Thanks pal, καλορίζικα τα πράγματα (δεν μας είχες ενημερώσει) και να μη χανόμαστε!

 

Υ.Γ. Ρε skatempora, γιατί δεν έπαιρνες το M-Audio Trigger Finger να σου έμενε και κανά φράγκο; Δεν είναι λίγο τσιμπημένο το Korg; Ή μήπως δεν είχε βγει το M-Audio όταν το πήρες;

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[αναθεμα την ωρα & τη στιγμη που το πηρες και μας εχει πεθανει στα καγκουρο-μπητ ο......αρχικαγκουρας αντι να παιζει μπασο!! :lol: :lol:

(μην ενοχλειστε απο αυτη τη μικρη παρέμβαση..συνεχιστε... :lol: )

 

Είστε στην ίδια μπάντα; Αυτά είναι καλά νέα ρε σεις, αυτά λένε πρώτα!!!

:D :D :D :D :D :D :D :D :D

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η διαφορά τιμής padKontrol και triggerfinger είναι αστεία (ούτε 15¤)... μήπως μπερδεύεσαι με το Kontrol49 ή το microKontrol? και το padKontrol ΤΑ ΣΠΑΕΙ!!!! :p

 

(στον κάγκουρο τον μπασίστα σου να τα πεις αυτά superfunk, που αφήνει το μπάσο του και την έχει δει gangsta producer... εγώ για τη μόστρα μόνο το φέρνω το padKontrol... :p)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου