Προς το περιεχόμενο

Red Zone Clip


marathon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα μου άρεσε να γράφω μουσική για ταινίες...αλλά με τους δικούς μου όρους...

Όποτε έχω έμπνευση. Χωρίς να ζορίζομαι. Ότι στυλ θέλω...Με όποια κιθάρα θέλω...

Το παρακάτω είναι ένα τέτοιο δείγμα μίας υποθετικής ταινίας με τιτλο Red Zone...

Eίναι η εισαγωγή και θα προσπαθήσω να φτιάξω ένα σπονδυλωτό αποτέλεσμα από ανεξάρτητα κομμάτια που θα ενώνονται.

 

Αυτό που ακούτε είναι η "πρώτη ακρόαση". Θα ελαφρύνω λίγο τις φλύαρες κιθάρες...

Μidi κιθάρες (με κύριο synth το Nexus), φωνές έτοιμες (χωρίς χρήση Melodyne)...και ο Θεός βοηθός 8)

RedZone01.mp3

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βρε Ανέστη μας δουλεύεις? :o

Τον Bill Frisell τι τον έχεις, ξάδερφο? :D

Είναι πανέμορφο. :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε Ανέστη μας δουλεύεις? :o

Μόλις σου πώ τι μαγνήτες ακούς...θα καταλάβεις ότι σας δουλεύω! ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο είναι. Το φαντάζομαι άνετα να πλαισιώνει ταινία. Βέβαια σε αυτού του είδους τη σύνθεση, το μεγαλύτερο ρόλο κατ' εμέ, παίζει το πόσο κατάφερε ο συνθέτης να μπει στο πνεύμα της εικόνας ώστε το όλο οπτικοακουστικό αποτέλεσμα να αντιμετωπίζεται ως ένα και το αυτό. Εδώ, απουσία της εικόνας, έχω καθ' όλη τη διάρκεια της ακρόασης την αίσθηση ότι κάτι λείπει.

 

Θα μου άρεσε να γράφω μουσική για ταινίες...αλλά με τους δικούς μου όρους...

Όποτε έχω έμπνευση. Χωρίς να ζορίζομαι. Ότι στυλ θέλω...Με όποια κιθάρα θέλω...

 

Εν ολίγοις θες ένα team να γυρίζει ταινίες για τη μουσική σου.  ;D

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια σε αυτού του είδους τη σύνθεση, το μεγαλύτερο ρόλο κατ' εμέ, παίζει το πόσο κατάφερε ο συνθέτης να μπει στο πνεύμα της εικόνας ώστε το όλο οπτικοακουστικό αποτέλεσμα να αντιμετωπίζεται ως ένα και το αυτό. Εδώ, απουσία της εικόνας, έχω καθ' όλη τη διάρκεια της ακρόασης την αίσθηση ότι κάτι λείπει.

Έχεις δίκιο...φαντάσου όμως, ότι εγώ τις εικόνες τις έχω στο μυαλό μου ;)

 

Θα προσθέσω -γιατί κανείς δεν ρώτησε- ;D ότι οι μαγνήτες της κιθάρας είναι οι P90 του "Λούγκρα", που μου έβγαλαν απίστευτα γλυκό ήχο γι αυτό που περίμενα ή είχα ακούσει από αντίστοιχους.

http://www.lundgren.se/en/mics/telecaster-e/telecastera-p-90-neck/

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έλα σεβάσμιε... σου έχω δουλειά  :D

 

Μόλις μίλαγα με τον Nolan και σε έκλεισα για το soundtrack του sequel του Inception  ;D

 

Ωραίο ήταν το τεμάχιο- αν και το γυναικείο φωνητικό προς το τέλος μου άλλαξε λίγο την Sci Fi ατμόσφαιρα. Αλλά το κατανοώ γιατί είσαι... αισθαντικό αγόρι  ;D 8) 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, οκ, δεν ήταν καθόλου άσχημο, όντως κάπου κινηματογραφικό (background) σαν πρωτόλειο αλλά θέλει λίγο ακόμα.

Σαν draft σκελετός στη πρόχειρη σελίδα στο πίσω μέρος της έκθεσης που ετοιμάζεται να γίνει έκθεση.

Αν θες, μερικές παρατηρήσεις για την επικείμενη έκθεση.

Ωραία τα τόσο χαμηλά αλλά θέλουν καλό σύστημα αναπαραγωγής αλλιώς θα βγει κενό ή λάσπη. Τα πλήκτρα στο 1:11 τα βρήκα άσχετα (ηχητικά) και στο 1:48 δεν μου άρεσε το peakάρισμα.

Φτιάξε το panning λίγο (κάπου ζαλίζει), βάλε πίσω τη φωνή (που είναι ψιλοάσχετη), άνοιξε στον μαλάκα που βροντάει τη πόρτα (κοντεύει να την σπάσει) και νομίζω ότι θα ναι alles prima gut.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία τα τόσο χαμηλά αλλά θέλουν καλό σύστημα αναπαραγωγής αλλιώς θα βγει κενό ή λάσπη. Τα πλήκτρα στο 1:11 τα βρήκα άσχετα (ηχητικά) και στο 1:48 δεν μου άρεσε το peakάρισμα.

Φτιάξε το panning λίγο (κάπου ζαλίζει), βάλε πίσω τη φωνή (που είναι ψιλοάσχετη), άνοιξε στον μαλάκα που βροντάει τη πόρτα (κοντεύει να την σπάσει) και νομίζω ότι θα ναι alles prima gut.

Νομίζω ότι τα λές καλά...να πάω στο Superfunk να τα σιάξει όλα αυτά να μην κουράζομαι? ;D ;D

 

βάλε πίσω τη φωνή (που είναι ψιλοάσχετη),

Πόσο πίσω...μία φωνή και μία κιθάρα παίζουν στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα...να φέρω μπρός τη κιθάρα λές?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου