Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με Amplitube 3, Ableton live 8


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, τις τελευταιες μερες αρχισα να ασχολουμε με το home recording, χωρις κανενα αποτελεσμα μεχρι στιγμης  :P. Εχω το Amplitube 3, το Ableton live 8 και το Audacity. Επειδη δεν εχω παρει ακομα καποιο audio interface προσπαθησα να συνδεσω την κιθαρα στον υπολογιστη και να παιξω. Εδω αρχιζει το προβλημα, γιατι οταν ανοιγω το Amplitube στο hardware settings, εχω δυο επιλογες ειτε DirectX ειτε asio. Οποιο και να διαλεξω δεν βγαζει ηχο, μαλιστα αν διαλεξω το directX κανει εναν ενοχλητικο θορυβο! Στο ableton, στο driver type εχω παλι τις ιδιες επιλογες και παλι δεν εχω ηχο με καμια απο τις δυο. Μονο στο Audacity καταφερα να ηχογραφισω με το μικροφωνο του υπολογιστη, αλλα ο ηχος ηταν απαισιος. Μπορει να μην εχω κανει εγω κατι σωστα καθως ξερω λιγα πραγματα σχετικα με το πως λειτουργουν αυτα τα προγραμματα. Μηπως εχετε καμια ιδεα;

P>And Justice For All...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω ότι όταν λες "συνέδεσα την κιθάρα στον υπολογιστή", εννοείς ότι την συνέδεσες στη θέση του μικροφώνου; Ή έχεις κάποια κάρτα ήχου και την έβαλες εκεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη θεση του μικροφωνου. Βασικα αυτο που με απασχολει περισσοτερο ειναι το αν μπορει να εχω το ιδιο προβλημα αν παρω καποιο audio interface.

P>And Justice For All...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι θα το εχεις....οτι interface και αν παρεις δεν θα εχεις ηχο....αν δεν το ρυθμισεις σωστα ;)

 

εχεις βαλει asio4 all δριωερ(λογικα ναι για να σου δινει την επιλογη)

κοιτα να εχεις ορισει input και output channels.

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως λέει και ο φίλος από πάνω, εγκατέστησε στον υπολογιστή σου τους asio4 all drivers (αν δεν τους έχει ήδη) και μετά, μέσα από το πρόγραμμα που κάνεις εγγραφή όρισε τα input και output.

 

Το input θα πρέπει λογικά να "βλέπει" το μικρόφωνο (αφού εκεί συνδέεις την κιθάρα) και το output τα ηχεία σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου