Προς το περιεχόμενο

Αγορά Digital Piano


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα ηλεκτρικό πιάνο και θα ήθελα τη γνώμη σας. Μέχρι τώρα έπαιζα μόνο σε κλασσικό, και θα ήθελα κάτι με αντίστοιχη αίσθηση κλαβιέ. Με μια έρευνα που έκανα κατέληξα μάλλον σε Yamaha.

Για ποιο λόγο όμως έχουν τόσο μεγάλο εύρος τιμών; Τι διαφορές έχει ένα που κάνει 700€ με ένα που κάνει 2500€;

Το ξύλινο κλαβιέ που έχουν οι πιο ακριβές σειρές έχει σημαντική διαφορά στην αίσθηση;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Η διαφορά τιμής από ηλεκτρικό σε ηλεκτρικό πιάνο έχει να κάνει με πολλά και διάφορα πράγματα.

 

Για παράδειγμα:

Όνομα κατασκευαστή.

Τεχνογνωσία.

Κατηγορία προϊόντος.

Χώρα κατασκευής.

Ποιότητα κατασκευής.

Υλικά κατασκευής (γενικά).

Ενισχυτής - ηχεία.

Ανταπόκριση κλαβιέ.

Ποιότητα ήχου.

Χαρακτηριστικά - δυνατότητες - ιδιαιτερότητες.

Εγγύηση.

 

Υπάρχουν κατηγορίες, για όλες τις τσέπες και για διάφορους, απαιτητικούς και μη.

Υπάρχουν κατηγορίες προϊόντων για κατηγορίες χρηστών.

Υπάρχουν ηλεκτρικά πιάνα που ξεκινάνε από εκατοστάρικα και φτάνουν σε χιλιάρικα.

 

Δοκιμάζεις, βλέπεις χαρακτηριστικά, δυνατότητες και ανάλογα τις απαιτήσεις σου αποφασίζεις κι επιλέγεις αυτό που θα σε καλύψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, καταλαβαίνω ότι ήμουν πολύ γενικός.

Αναδιατυπώνω:

Θέλω καλό ήχο πιάνου

Θέλω καλή αίσθηση κλαβιέ

Δεν με ενδιαφέρουν arranger, πολλοί ήχοι κτλ.

Θέλω να έχει όψη πιάνου (όχι stage κτλ.)

Αυτά μπορώ να τα έχω και σε ένα πιάνο που κάνει έως 1000€;

Επαναλαμβάνω το ερώτημα για το ξύλινο κλαβιέ. Έχει σημαντική διαφορά στην τιμή, αλλά έχει αντίστοιχη διαφορά και στην αίσθηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω καλό ήχο πιάνου

Θέλω καλή αίσθηση κλαβιέ

Επαναλαμβάνω το ερώτημα για το ξύλινο κλαβιέ. Έχει σημαντική διαφορά στην τιμή, αλλά έχει αντίστοιχη διαφορά και στην αίσθηση;

Ερωτησεις που εχουν πολλες απαντησεις. Τι θα πει "καλος ηχος πιανου"? Συγκριτικα με τι?

Με τα ακ./ηλ. πιανα που εσυ εχεις παιξει? Με τα ακουστικα πιανα που σου αρεσουν στο αυτι?

Εσυ μπορει να ακους πιανο απο Yamaha synth και να λες "τι μαπα ειναι αυτο?", αλλος μπορει να εχει εντελως αλλη γνωμη.

 

Το "καλή αίσθηση κλαβιέ" παλι ειναι γενικο. Μονο εσυ ξερεις τι αισθηση κλαβιε σου αρεσει, για μενα μπορει η "καλή αίσθηση κλαβιέ" να ειναι ενα πιο μαλακο πληκτρολογιο και για σενα ενα πιο βαρυ.

Μπορει να βρεις ενα κλαβιε στα, πες, 2000, και να μη σου αρεσει η αισθηση του, και να βρεις ενα φτηνοτερο και να πεις "εδω ειμαστε!"

 

Αυτα τα πραγματα τα ψαχνεις μονος σου δοκιμαζοντας ο ιδιος οσα κλαβιε μπορεις, οτι και να σου πουμε εμεις δεν εχει σημασια, εσυ θα το πληρωσεις το πιανο και εσυ θα το παιζεις.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Θέλω καλό ήχο πιάνου

Αυτό το ακούς και κρίνεις αν σου κάνει. Υπάρχουν ήχοι και ήχοι πιάνων. Καλό ήχο πιάνου μπορεί να ακούσεις και από ένα σχετικά φθηνό αρμόνιο. Όλα πιάνα είναι.

 

Θέλω καλή αίσθηση κλαβιέ

Το δοκιμάζεις και κρίνεις αν σου κάνει. Όλα τα βαρυκεντρισμένα κλαβιέ δεν είναι ακριβώς τα ίδια, δεν έχουν όλα ακριβώς τα ίδια υλικά, δεν λειτουργούν όλα τα βαρυκεντρισμένα κλαβιέ με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Υπάρχουν διαφορές, μπορεί να είναι ελάχιστες αλλά υπάρχουν.

 

Δεν με ενδιαφέρουν arranger, πολλοί ήχοι κτλ.

Δυστυχώς ή ευτυχώς, κάποια - τα περισσότερα διαθέτουν και αυτά. Είτε πολύ φθηνό, είτε πολύ ακριβό, δεν γνωρίζω να υπάρχει ηλεκτρικό πιάνο με π.χ. έναν μόνο ήχο. Για τον όποιον κατασκευαστή ηλεκτρικών πιάνων είναι εκτός ανταγωνισμού. Οπότε, είναι κάτι το οποίο θα το(α) πληρώσεις, και αυτό όπως και τα διάφορα κτλ.

 

Θέλω να έχει όψη πιάνου (όχι stage κτλ.)

Οπτικά φαίνεται, το βλέπεις και μόνος σου από φωτογραφία.

 

Αυτά μπορώ να τα έχω και σε ένα πιάνο που κάνει έως 1000€;

Σχετικά, πολύ σχετικά ναι. Εξαρτάται από τις απαιτήσεις σου. Ένα πιάνο που για μένα μπορεί να είναι τέλοιο, για σένα μπορεί να είναι χάλια.

Επίσης, σε ένα πιάνο που θα παίξω εγώ και ακούσεις έναν χάλια, στο ίδιο πιάνο αν παίξεις εσύ μπορεί να ακουστεί κάτι τέλειο ή κάτι καλύτερο ή κάτι λιγότερο χάλια.

 

Επαναλαμβάνω το ερώτημα για το ξύλινο κλαβιέ. Έχει σημαντική διαφορά στην τιμή, αλλά έχει αντίστοιχη διαφορά και στην αίσθηση;

Στην αίσθηση θα το καταλάβει κάποιος που παίζει πιάνο και γνωρίζει το κλαβιέ του πιάνου.

Στην τιμή, σαφώς και έχει διαφορά κόστους ένα ξύλινο κλαβιέ από ένα πλαστικό. Αλλά την διαφορά τιμής δεν την κάνει μόνο το υλικό, το ξύλο στην προκειμένη περίπτωση. Η διαφορά είναι και στον τρόπο "διαβάσματος" του κλαβιέ, δηλαδή στον τρόπο που διαβάζει το ηλεκτρονικό κύκλωμα ένα οποιοδήποτε κλαβιέ, συμπεριλαμβανομένου της μηχανικής κίνησης γενικότερα. Με άλλα λόγια, των υλικών (π.χ. βαρύδια - ελατήρια) που συμβάλουν εάν θες, στην μηχανική κίνηση και κατ'επέκταση στην αίσθηση του κλαβιέ.

 

Να φανταστώ ότι εσύ όπως και πάρα πολλοί άλλοι, όταν μιλάς για αίσθηση πιάνου, εννοείς το βάρος την στιγμή που πατάς τα πλήκτρα, την στιγμή που κατεβαίνει το πλήκτρο. Για την στιγμή που ανεβαίνει το πλήκτρο, την επαναφορά (repeticion) δεν είπες κάτι  ;)

 

Το κεφάλαιο κλαβιέ είναι και θέμα εμπειρίας. Εξαρτάται τι και πως παίζεις.

Το τι παίζεις (είδος μουσικής), πως παίζεις (τεχνική), τι σε βολεύει, μόνο εσύ το ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Γιατι δεν εκανες απλα ενα +1 στο ποστ μου, να γλυτωσεις το γραψιμο?tea_RED.gif

Μήπως έχω κάποιες, έστω τεχνικές, μικροδιαφορές και επεξηγήσεις;

 

Αν έχω κάπου λάθος, κάποιος mod ας το σβήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως έχω κάποιες, έστω τεχνικές, μικροδιαφορές και επεξηγήσεις;

Εχεις βρε, αμεσως να παρεξηγηθεις.... ;D

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εχεις βρε, αμεσως να παρεξηγηθεις.... ;D

No No

Επειδή κάνω και άλλη δουλειά(ες) παράλληλα και.... άνθρωποι είμαστε, μπορεί να έγραψα κάτι στραβά ή λάθος ή όπως είπες-κατάλαβα κάτι εις διπλούν, μπορεί κάποιος mod να το ρυθμίσει - σβήσει. Όπως λέμε "να επαναφέρει την τάξη" με την καλή έννοια  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nord Piano.

Αυτό θέλεις.

Πιάνο καμπάνα, ηχητικά,συχνοτικά.Να λάμπει.Να καμπανίζει.

Να γμ και να δέρνει.

Αν έχεις παίξει σε Baldwin με αντιλαμβάνεσαι.

 

Αν δεν μπορείς να το αγοράσεις, τότε πάς σε Kurzweil ή σε Kawai σειρα es.

Μετά δες και τα υπόλοιπα.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου