Προς το περιεχόμενο

PCB Μάσκα


P.Sotiropoulos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ,

 

θα ήθελα να ρωτήσω με ποιο τρόπο κάνετε την πράσινη μάσκα στις πλακέτες σας,

 

Θα ήθελα πλεον να βάζω και εγώ μάσκα στις πλακέτες μου

 

για αισθητικούς και για πρακτικούς λόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Όσες φορές κατασκεύασα πλακέτα, την μάσκα - το τοπογραφικό καθώς και τα επίχρυσα που υπήρχαν επάνω της, τα τοποθετούσε το εργοστάσιο που μου κατασκεύαζε την πλακέτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εταιρία που χρησιμοποιήσες ήταν απο Ελλάδα ή εξωτερικό?

 

Επίσης γνωρίζεις τιμές περίπου, ποσότητες και χρόνους παράδοσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τις περισσότερες φορές από Ελλάδα.

Οι τιμές παίζουν ανάλογα τα τετραγωνικά, την ποσότητα, αν θα είναι μονής ή διπλής όψεως αν θα είναι Thru Hole ή SMD technology ή και τα δύο, αν θα έχει μάσκα και φυσικά αν θα έχεις κάποια επίχρυσα μέρη.

Οι χρόνοι παράδοσης ήταν περίπου 1~2 εβδομάδες ανάλογα την ποσότητα αλλά και τον όγκο δουλειάς που έχει την συγκεκριμένη περίοδο το εργοστάσιο. Αυτά τα ρωτάς.

Κάνοντας ένα googlάρισμα θα βρεις διάφορους.

 

Υπάρχουν επίσης και διάφοροι (όχι εργοστάσια) που κατασκευάζουν πλακέτες σε μικρές ποσότητες (π.χ. δείγματα). Δεν γνωρίζω εάν αυτοί έχουν την δυνατότητα να βάλουν και μάσκα. Δεν έχω ασχοληθεί με αυτούς, ρώτησέ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν θεωρείται διαφήμιση αλλά θα μπορούσα να βοηθήσω πάνω στο θέμα μιας και έχω εργοστάσιο παρασκευής πλακετών.Δεν βάζω  link για το site μου εκτός αν μου το επιτρέψουν οι moderators αλλά αν θέλεις μπορούμε να τα πούμε με pm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν ξέρω αν θεωρείται διαφήμιση αλλά θα μπορούσα να βοηθήσω πάνω στο θέμα μιας και έχω εργοστάσιο παρασκευής πλακετών.

Οπότε εσύ μπορείς να μας τα πεις πολύ καλύτερα.

 

Δεν βάζω  link για το site μου εκτός αν μου το επιτρέψουν οι moderators αλλά αν θέλεις μπορούμε να τα πούμε με pm.

Οι mod ξέρουν απ'αυτά.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Να ρωτησω κατι σχετικο με τη μάσκα, αν κατλαβα καλα τι ειναι..

 

Έχω ένα πετάλι χρόνια το οποίο εδώ και καιρό μου κάνει κάτι παλαβά με το ρεύμα..Το άνοιξα προχθές να ρίξω μια επιφανειακή ματιά, μιας και δεν κατέχω από ηλεκτρονικά και παρατήρησα ότι ένα μικρό εξαρτηματάκι πάνω στην πλακέτα κουνιόταν πολυ έντονα και απ τη μεριά που είναι οι κολλήσεις είχε ξεκολλήσει τοπικά (γύρω απο τις 3 κολλήσεις για το συγκεκριμένο εξάρτημα) αυτο το πράσινο, η μάσκα..

Αν κατάλαβε κάποιος τι εννοώ, υπάρχει περίπτωση να επισκευάζεται κάτι τέτοιο?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Εγώ φτιάχνω τις δικές μου με αυτο...

 

http://www.ebay.com/itm/PCB-UV-Curable-Solder-Mask-Repairing-Paint-Green-100G-Good-Quality-MPH-/401039269671?hash=item5d5fcd9f27:g:e7YAAOSwnipWaAK-

 

βέβαια χρειάζεται αναγκαστικά φούρνο UV αλλά ευτυχώς έχω φτιάξει έναν εδώ και χρόνια.

 

Επίσης θα χρειαστεί στα σχέδια που έχεις φτιάξει, να εκτυπώσεις σε διαφάνεια μόνο τα pads/vias/holes μια δύο φορές όσο πιο έντονο μαύρο/contrast.

 

!!!Πολύ σημαντικό... για να έχεις καλά αποτελέσματα. ΠΑΝΤΑ θα ανακατέυεις το μείγμα πριν τη χρήση είναι σημαντικό να μην είναι ούτε εντελώς στέρεο ούτε εντελώς υγρό το μείγμα.

 

Αν ενδιαφέρεσαι θα φτιάξω μια διαδικασία και θα σου τη στείλω.

 

Σου παραθέτω και σχετική εικόνα για να δεις τα αποτελέσματα της εφαρμογής.

 

Άσε που αν κρίνω από το όνομα σου νομίζω οτι σε ξέρω, σε είχα μαθητή μου και σου έχω επανειλημμένως πει για οτιδήποτε χρειάζεσαι να έρχεσαι να με βρίσκεις... ξέρεις που, στο εργαστήριο που άφησες την τετράγωνη μικροκυματική κεραία.

DSC_0361.thumb.jpg.ef6e2c702525c450ea22799ca2006025.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου