Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια στην συνδεσμολογία Humbuckers


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πέρασα 2 Gibson μαγνήτες (500T-496R) σε μία OLP ενός φίλου.

 

Διατήρησα όλα τα υπόλοιπα ηλεκτρονικά, ποτενσιόμετρα και επιλογέα, που λειτουργούσαν σωστά και έκανα όλες τις συνδέσεις βάση των οδηγιών.

 

Το αποτέλεσμα: ενώ ο ήχος της έχει βελτιωθεί πολύ όπως αναμενόταν, σε όλες τις θέσεις του επιλογέα με αρκετά gain σαν να "συντονίζεται" κάτι και αρχίζει να σφυρίζει πολύ έντονα... Ακόμα και ενώ παίζεις...

 

Έχει συναντήσει κανένας το ίδιο πρόβλημα ή έχει κάποιος ιδέα το τι θα μπορούσε να φταίει?

 

Αυτό που δεν ξέρω βέβαια αν μπορεί να φταίει αλλά δεν μου αρέσει είναι ότι έχω αφήσει πολύ καλώδιο στο cavity control και από τους δυο μαγνήτες....

Ευχαριστώ.

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xωρίς μεταλλικά καπάκια και σίγουρα ο 496 ΔΕΝ είναι κοντά στις χορδές, οπότε δεν φταίει αυτό.... Σ'ευχαριστώ όμως Σώτο για το ενδιαφέρον σου...

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναγκαστικά θα τα ξανατσεκάρω όλα αυτά με του που θα την ξαναπάρω στα χέρια μου, αλλά το θεωρώ απίθανο, δεν μου φαίνεται πρόβλημα γείωσης... Ευχαριστώ πάντως

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναγκαστικά θα τα ξανατσεκάρω όλα αυτά με του που θα την ξαναπάρω στα χέρια μου, αλλά το θεωρώ απίθανο, δεν μου φαίνεται πρόβλημα γείωσης... Ευχαριστώ πάντως

Καμιά φορά προκαλείται ταλάντωση/feedback από χαλαρή στήριξη του μαγνήτη (μηχανική ταλάντωση). Πρέπει να πατά καλά στα βιδάκια του, να έχει δυνατά ελατηριάκια και να είναι καλά στηριγμένος στο pickguard ο μαγνήτης.

 

Aν δε φτάει τίποτε άλλο στην κιθάρα, ίσως να φταίει απλά η θέση της κιθάρας ως προς τον ενισχυτή στο χώρο, ειδικά με υψηλά gain κι ένταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε αυτό όμως πρέπει να είναι....

Βασικά στην OLP δεν υπάρχει pickguard, ούτε mounting rings. Οι μαγνήτες δένονται με βίδες κατευθείαν πάνω στο σώμα

http://www.300guitars.com/wp-content/uploads/2009/01/petrucci_full.jpg

 

Για να μπορέσω δε να τους βάλω, αναγκάστηκα να κόψω τα ποδαράκια των Gibson και να εφαρμώσω κάτω τους τις μεταλικές βάσεις των παλιών μαγνητών (της μαμάς) ώστε να έχουν σωστό ύψος. Οι gibson με τα δικά τους ποδαράκια έβγαιναν πολύ έξω και έφτανα πάνω από το ύψος των χορδών.

Αναγκαστικά βέβαια και λόγο κατασκευής των βάσεων των παλιών μαγνητών αφήνουν ένα πολύ μικρό κενό ανλαμεσα στην βάση των παλιών μαγνητών και αυτή των Gibson. Δεν νομίζω όμως να φταίει αυτό.... Πάντως είναι πολύ σταθεροί πάνω στο σώμα

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως, το μικρό καινό μπορεί να κάνει feedback. Κάτι ελάχιστα κενά δημιουργούνται και εσωτερικά στους μαγνήτες, γι αυτό τους εμποτίζουμε σε κερί. Το κερί καλύπτει τα απειροελάχιστα κενά αέρα και μειώνει τoυς συντονισμούς!

 

Δοκίμασε λίγο να πειραματιστείς με τη στήριξη των μαγνητών καθώς αυτό πρέπει να είναι το θέμα(αν όλα τα ηλεκτρικά είναι Οκ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγινε Θάνο μου σε ευχαριστώ, θα δω με ποιόν τρόπο μπορώ να γεμίσω αυτό το κενό....

Ίσως με μια ή δυο στρώσεις από χαρτόνι (το κενό που σχηματίζεται είναι μικρότερο του χιλιοστού) και θα ξανα-τσεκάρω, θα τοποθετήσω και τα λάστιχα που υπήρχαν κάτω από τις βάσεις των ARTEC (μαγνητών της μαμάς) μήπως και αυτά βοηθήσουν... Έχω αφήσει μόνο το ένα κάτω από τον 496 και το φαινόμενο είναι ασθενέστερο σε αυτόν.

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου