Προς το περιεχόμενο

Αντικατάσταση Tonelab SE με την Line6 HD500


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι εδώ και καιρό να αντικαταστήσω την πιστή μου επί 6 χρόνια Tonelab SE (δείτε το ΙΣΤΟΡΙΚΟ πλέον θέμα, εδώ) με τη σαφώς νεότερη και πιθανότατα πιο ολοκληρωμένη ηχητικά λύση της Line 6 HD500.

 

Πιστεύετε ότι αξίζει τον κόπο να το κάνω ή θα κάνω βλακεία;

 

Υπάρχει κάποιος που να έχει ακούσει ή να είχε και τις 2 πεταλιέρες και να μου πει τα υπέρ και τα κατά τους;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ανάλογα τι παίζεις, τι θες να πετύχεις, αν δίνεις βάση σε εφέ περισσότερο ή αν προτιμάς καλύτερους drive/clean ήχους! Κυρίως εσένα σε τι δε σε καλύπτει πλέον η Tonelab SE; Πάντως με μια βόλτα στο Νάκα ή σε κάποιον που την έχει θα σου λυθεί ευκολότερα η απορία :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύετε ότι αξίζει τον κόπο να το κάνω ή θα κάνω βλακεία;

 

Αστο Ηλια....θα χτυπας το κεφαλι σου κατω και μετα θα ξαναψαχνεις TL SE και δεν βγαινουν πια.... ;D

 

ΤΙΠΟΤΑ δεν εχει τον ηχο της και ΤΙΠΟΤΑ δεν συγκρινεται μαζι της....,ΕΙΔΙΚΑ αν την εχεις συνηθισει....και την χρησιμοποιεις μαζι με ενισχυτη που σου αρεσει.

 

Και εγω τοσα χρονια ψαχνω....αφορμες να την αλλαξω....για λογους GAS,μια φορα μαλιστα ειχα παρει και μια σειρα απο πεταλια για να....τα εχω για....back up (yeah right... ;D) και απλα μετα απο 1 μηνα τα πουλησα,στη μιση τιμη... :P

 

Απο την αλλη δεν χαιρεσαι που καθαρισες απο τον τομεα "ΕΦΦΕ" και μπορεις να αγοραζεις ελευθερα ενισχυτες και κιθαρες? ;D

 

Sit on your eggs and leave the mastrubations.... ;D

 

btw την.... πηρα την HD500 σπιτι για δοκιμη & δεν την φτανει την TL ουτε στον ηχο ,ουτε στο Buffering (εχει ομως περισσοτερες δυνατοτητες συνδιασμου εφε και ειναι καλυτερα σχεδιασμενη λειτουργικα)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα τι παίζεις, τι θες να πετύχεις, αν δίνεις βάση σε εφέ περισσότερο ή αν προτιμάς καλύτερους drive/clean ήχους!

 

Εγώ την TL τη χρησιμοποιώ ως εξής:

φτιάχνω τον καθαρό ήχο στον ενισχυτή μου όπως ακριβώς τον θέλω, και στη συνέχεια "χτίζω" πάνω του είτε με modulations & delays & reverbs είτε με drives (συνήθως χρησιμοποιώντας εξομοιώσεις ενισχυτών).

 

Δεν με ενδιαφέρει δηλαδή το modelling, το να προσομοιώσω τον ήχο κάποιου καθαρού ή βρώμικου ενισχυτή.

 

Με ενδιαφέρει να έχω τον καθαρό (και πολύ καλό ήχο) του λαμπάτου μου, πάνω στον οποίο θα προσθέσω εφέ.

Όπως ακριβώς θα έκανα δηλαδή και με μια σειρά πεταλιών, μόνο που με την πεταλιέρα, αποφεύγω το tap dancing όταν αλλάζω πολλά εφέ μαζί...

 

 

Ο λόγος που σκεφτόμουνα να τη δώσω είναι καταρχάς κυρίως λόγω GAS ;D και επειδή η HD500 έχει περισσότερες ηχητικές επιλογές, είναι πιο παραμετροποιήσιμη και λόγω του ότι είναι νεότερη κατά 10+ χρόνια από την TL πιθανότατα να έχει καλύτερους αλγορίθμους πράγμα που σημαίνει με το δικό μου μυαλό, πιο ρεαλιστικούς και responsive ήχους.

 

Η αλήθεια είναι επίσης πως, τελευταία, κάτι με χαλάει στα drive μου και μου μπήκε η ιδέα να συνδυάσω την TL με κάποιο drive (όπως πχ το BB Preamp της Xotic) αλλά δεν ξέρω πώς θα ακουγότανε...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την αλλη δεν χαιρεσαι που καθαρισες απο τον τομεα "ΕΦΦΕ" και μπορεις να αγοραζεις ελευθερα ενισχυτες και κιθαρες? ;D

 

Sit on your eggs and leave the mastrubations.... ;D

 

AXAXAXAXAXAXXAXAXAXA!!!!

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η Tonelab δοκιμάστηκε...ενδομπαντικώς και τα βρήκε σκούρα όταν προέκυψαν προχωρημένες απαιτήσεις, λογικό είναι να ψάχνεσαι.

Αν πάλι τρώγεσαι για μπεις σε λούκι (να συγκρίνεις patches, να μαθαίνεις manual σ' αυτή την ηλικία  ;D), παίξε ακουστική μέχρι να νιώσεις καλύτερα.  :) :)

 

 

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι επίσης πως, τελευταία, κάτι με χαλάει στα drive μου και μου μπήκε η ιδέα να συνδυάσω την TL με κάποιο drive (όπως πχ το BB Preamp της Xotic) αλλά δεν ξέρω πώς θα ακουγότανε...

 

Μια χαρα θα ακουγοτανε,το εκανα και εγω πριν μου φυγει και αυτο το....κομπλεξ.. ;D και παραδεχτω οτι και τα drive της ηταν πιο ευηχα & παραμετροποιησιμα απο τα 120 πεταλακια od/fuzz/distortion που ειχα κατα καιρους ..... ;D

 

Παντως και με την HD500 μια χαρα ηχους θα εχεις (τον ιδιο ηχο με το να επαιρνες μια Μ13 θα εχεις στην ουσια μαζι με καποιους εξτρα drive ηχους απο "ενισχυτες" αν θες),το ζητημα ειναι να μαθεις να την χρησιμοποιεις σωστα (οπως αλλωστε και την TL)

 

Αν η Tonelab δοκιμάστηκε...ενδομπαντικώς και τα βρήκε σκούρα όταν προέκυψαν προχωρημένες απαιτήσεις, λογικό είναι να ψάχνεσαι.

 

Εξι χρονια τωρα τη χρησιμοποιει...ενδομπαντικως... ;D...τωρα τα βρηκε σκουρα?

 

Τον τρωει μωρε η τσεπη του.. ;D..ετσι κι αλλοιως με οποιαδηποτε κιθαρα και οποιοδηποτε ενισχυτη τον εχω ακουσει να παιζει τον ΙΔΙΟ ηχο βγαζει παντα..(οπως ολοι οι παιχταραδες).. ;D..απλα του λεω οτι..ακουγεται...καλυτερα για να μη στεναχωριεται... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η Tonelab δοκιμάστηκε...ενδομπαντικώς και τα βρήκε σκούρα όταν προέκυψαν προχωρημένες απαιτήσεις, λογικό είναι να ψάχνεσαι.

Όχι δεν τα βρήκα σκούρα! Ίσα-ίσα...

Απλά με τρώει λίγο ο κ@^%ς μου να πειραματιστώ, αλλά μάλλον με βλέπω απλά να παίρνω κανένα drive για να μου φύγει η ιδέα...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και εγω τοσα χρονια ψαχνω....αφορμες να την αλλαξω....για λογους GAS,μια φορα μαλιστα ειχα παρει και μια σειρα απο πεταλια για να....τα εχω για....back up (yeah right... ;D) και απλα μετα απο 1 μηνα τα πουλησα,στη μιση τιμη... :P

 

 

 

Ασε και εγώ ετσι την πάτησα, αλλά ο δικος μου έρωτας είναι η boss me70. Το ηθικο δίδαγμα είναι ότι αν βολευτείς με κάτι που φυσικά σε καλύπτει ο ήχος και η χρήση του, καλό είναι να αφήσεις τα πειράματα στην άκρη γιατί...κοστίζουν... ;)

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου