Προς το περιεχόμενο

Αντικατάσταση Tonelab SE με την Line6 HD500


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ μετά απο αρκετά πετάλια, nova system, zoom g3 κτλ κτλ πήρα ένα Boss GΤ100 το οποίο μαζί με έναν ωραίο λαμπάτο με καλύπτει σε όλα.

Το σημαντικό όμως είναι ότι αναθεώρησα πολύ το πόσο σημασία δίνω σε reviews και forums στο Internet!

Οπότε ΟΤΙ και να διαβάζεις και ότι και να σου πούμε αν δε δοκιμάσεις..

 

Σημειώνω ότι είναι το μόνο πολυεφφέ που είναι σα να μην υπάρχει ανάμεσα στην κιθάρα και τον ενισχυτή μου και δε μιλάω μόνο για αντιληπτή διαφορά σε ήχο και συχνότητες, αλλά σε δυναμικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εγω με τη σειρα μου,θα προτεινα τη nova της tc!

Ωραιοτατα και διαφανα modulation/reverb/delays etc

Πειστικοτατο drive/distortion αφου θα την βαλεις στο input του πεντακαθαρου ενισχυτη σου..

Χρησιμοτατο boost option

Κουρδιστηρι,μικρο footprint..

Προσωπικα,την εχω δουλεψει στο σχημα κιθαρα-->bb preamp-->nova-->ενισχυτης και μαρεσε παρα πολυ το stacking του bb preamp με το drive της nova!

Γενικως τη βρισκω μια εξαιρετικη λυση!

Καλες επιλογες σου ευχομαι!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

  Δεδομένου ότι παίζεις μουσική σε επαγγελματικό επίπεδο - ασχολείσαι πολλά χρόνια, δεν έχεις κάποιον φίλο - συνάδελφο να σου δανείσει ή να δοκιμάσεις το μηχάνημα? Μιλάμε για μια από τις 3 πεταλιέρες που ενδέχεται να έχει ο όποιος κιθαρίστας παίζει με πεταλιέρα. Το αντίστροφο, δηλαδή να είχες την line6 και έψαχνες την tonelab, θα ήταν ενδεχομένως πιο δύσκολο (αν και πάλι, μπορώ να σκεφτώ φίλους που έχουν την SE- για την Line6 δεν το συζητώ καν, είναι πιο εύκολο).

 

  Αν υπάρχει αυτό το ενδεχόμενο, σου προτείνω να ενεργήσεις έτσι, διότι

α) η δικιά σου πεταλιέρα δεν κυκλοφορεί πλέον, οπότε σε περίπτωση ''λάθους'' δεν θα αργήσεις να το μετανιώσεις...

β) μιλάμε για πεταλιέρα που κυκλοφορεί ευρέως στον κιθαρόκοσμο. Αν είχες το ίδιο δίλλημα, αλλά σε άλλο, πιο δυσεύρετο-boutique-σπάνιο-ακριβό gear, θα άξιζε πιο πολύ τον κόπο να πάρεις το ρίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις & συμβουλές σας παιδιά!

 

@Lord_Goumis: επειδή ζω στη επαρχία, δυστυχώς δεν είναι τόσο εύκολο να τη βρω από κάποιο γνωστό και να τη δοκιμάσω..

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για να απαντήσω και στο αρχικό ερώτημά σου, επειδή πρόσφατα έψαχνα πεταλιέρα και κατέληξα στην HD300 (ίδιοι βασικοί ήχοι με την HD500), θα πω ότι ήταν καλύτερη ηχητικά από τις καινουργιες Tonelab  και Digitech στα αυτιά μου.

 

Πάντως, μετά από πολύ ψάξιμο, δεν έχω μείνει απολύτως ικανοποιημένος, κυρίως λόγω της έντονα διαφορετικής συμπεριφοράς που μου βγάζει από ενισχυτή σε ενισχυτή (φυσιολογικό) αλλά και από κονσόλα σε κονσόλα (λιγότερο φυσιολογικό.)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, μετά από πολύ ψάξιμο, δεν έχω μείνει απολύτως ικανοποιημένος, κυρίως λόγω της έντονα διαφορετικής συμπεριφοράς που μου βγάζει από ενισχυτή σε ενισχυτή (φυσιολογικό) αλλά και από κονσόλα σε κονσόλα (λιγότερο φυσιολογικό.)

 

ναι ρε γμτ... άρα δεν είμαι ο μόνος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@elavd:

 

Προτείνω αυτό το οποίο είναι φτηνότερο...  ;D

 

 

 

if_it_works_dont_fix_it_hat-p148274554519912516b2v0b_400.jpg.e1e7a5578dc7b8c3a3bbade3ee4c214f.jpg

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω κι εγώ πώς αν δεν υπάρχει κάτι που κατηγορηματικά σε χαλάει στην SE, δεν χρειάζεται να την αλλάξεις. Έχω παίξει κι εγώ με αρκετές πεταλιέρες και καμία δεν έκανε καλύτερα από την SE αυτό που η SE είναι φτιαγμένη να κάνει. Είναι μια πολύ rich sounding και ζεστή πεταλιέρα, και δουλεύει πολύ καλά με ενισχυτές. Μπορεί άνετα να αντικαταστήσει πολλά πετάλια, απλά πρέπει κανείς να μάθει να την χειρίζεται.

 

Κι εγώ έχω παρόμοια "ώθηση" με τον εξοπλισμό μου. :P

Ενώ όλα δουλεόυν ΟΚ και μπορώ να κάνω όσα θέλω, πάλι λέω πώς "πρέπει να αλλάξω κάτι", μάλλον λόγω GAS παρά λόγω ουσίας.

 

Οπότε, be rational. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω κι εγώ πώς αν δεν υπάρχει κάτι που κατηγορηματικά σε χαλάει στην SE, δεν χρειάζεται να την αλλάξεις. Έχω παίξει κι εγώ με αρκετές πεταλιέρες και καμία δεν έκανε καλύτερα από την SE αυτό που η SE είναι φτιαγμένη να κάνει. Είναι μια πολύ rich sounding και ζεστή πεταλιέρα, και δουλεύει πολύ καλά με ενισχυτές. Μπορεί άνετα να αντικαταστήσει πολλά πετάλια, απλά πρέπει κανείς να μάθει να την χειρίζεται.

 

Κι εγώ έχω παρόμοια "ώθηση" με τον εξοπλισμό μου. :P

Ενώ όλα δουλεόυν ΟΚ και μπορώ να κάνω όσα θέλω, πάλι λέω πώς "πρέπει να αλλάξω κάτι", μάλλον λόγω GAS παρά λόγω ουσίας.

 

Οπότε, be rational. ;)

 

 

 

τσίμπα καμιά κιθάρα να κάνεις καμιά μοντα να σου φύγει η απραξία  :)

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου