Προς το περιεχόμενο

Αντικατάσταση Tonelab SE με την Line6 HD500


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

πάντως και εγώ είμαι ανάμεσα σε 2 πετάλια στην digitech rp1000 και στη tonelab se σκέφτομαι πως η 1000 είναι ποιο καινούρια κ μπορώ να κάνω περισσότερα πράγματα από την se αλλά από την άλλη η se είναι και λαμπατη και πιστεύω σου βγάζει ποιο καλό ήχο ..... να μην ανοίγω κ εγώ άλλο θέμα..

 

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

If only I had the money.  ;D

 

οι περισσότεροι έχουμε τ ίδιο θέμα οπότε ααααααααααααραξε φίλε μου καλέ  ;)  ;) 

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την line6 την έχει ο συμφορουμιτης Marshallist.

 

Ο ηχος της μου αρεσει πολυ, και βλέπω ότι "ερχεται" ευκολα, σε όσους ενισχυτες εχουμε παιξει.

 

Επισης ο ήχος σου Ηλία, ειναι εξαιρετικος.

 

Οπότε εγώ προτεινω να προχωρησεις στην αλλαγη. Και θα χαρεις με το καινουριο αποκτημα, και ωραιο ήχο θα εχεις, ετσι κι αλλιως ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τι γενικότητες είναι αυτές; Τι σημαίνει "αυτή έχει πιο καλό ήχο από την άλλη"; Πιο καλό ήχο σε τι; Στα καθαρά; Στα drive; Στα εφέ; Σε ενισχυτή; Σε τελικό; Direct σε κονσόλα στα lives; Επίσης πως μπορείτε να συγκρίνετε μια πεταλιέρα με μια και καλά λαμπάτη, όταν η πρώτη έχει πoλύ πιο δυνατό επεξεργαστή μέσα; Μόνο και μόνο από αυτό χάνει! Θα μου πείτε παίζουν ρόλο και οι αλγόριθμοι πόσο καλοί είναι...αλλά μια πεταλιέρα πιο παλιά και από το Pod XT Live πως μπορεί να συγκριθεί με ένα Pod 3 γενιές μπροστά; Δε λέω πως η Tonelab SE είναι κακό μηχάνημα αλλά να βλέπουμε τα πράγματα όσο γίνεται πιο αντικειμενικά και όχι επειδή μας αρέσει κάτι και το έχουμε να βγάζουμε όλα τα υπόλοιπα κατώτερά του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαν, εγώ κάτοχος POD X3 είμαι γενικά. Έχω παίξει και με Tonelab SE και με Boss GT-6 και GT-10 και με Digitech, με XT Live και με HD300-400 και με Zoom πολυεφφέ-πεταλιέρες.

Η Tonelab είχε καλύτερο ήχο συνδεόμενη σε ενισχυτή από την X3 που έχω εγώ. Όπως και να το κάνεις, ο,τι και να έπαιζες, ο ήχος ήταν καλύτερος. Ξύριζε λιγότερο, είχε καλύτερη απόκριση στις δυναμικές, πιο ωραίο χρώμα, πιο λίγο θόρυβο. Γενικότερα, έδινε καλύτερα το χαρακτήρα του ενισχυτή και του οργάνου, με πιο γλυκό και πιο στρογυλλό ηχόχρωμα.

Το μόνο σημείο που υστερούσε έναντι της Χ3 π.χ. ήταν οι έντονοι μέταλ ήχοι με μπόλικό gain. Και αυτό, απλά το λέω για να πω ότι το μηχάνημα δεν είναι τέλειο στον ήχο.

Αντ' αυτού, δεν μου αρέσει που δεν είναι ευέλικτη στις επιλογές των εφφέ, με ιδιαίτερη έμφαση στο delay.

1. Με τσαντίζει που πρέπει να ρυθμίζω το χρόνο του delay σε ms, και όχι σε bpm που είναι άμεσα μουσικά εφαρμόσιμο.

2. Με τσαντίζει που δεν έχει επιλογή αξίας delay με ενιαίο tap tempo. Sorry, αλλά δεν μπορώ να κάνω παρεστιγμένo tapping στο delay ενώ παίζω. :P

3. Δεν έχει πλήρη ευελιξία στο βάλε/βγάλε των εφφέ σε κάθε patch. Μπορείς να ρυθμίσεις μόνο ένα control parameter, ενώ η Χ3 παρέχει delay/mod/stomp on-off, πλήρες tap tempo, και ένα bonus switch που μπορείς να ρυθμίσεις να είναι είτε compressor, είτε reverb είτε amp-cab sim.

 

Λόγω όλων των παραπάνω, είμαι κάτοχος της Χ3 και όχι της Tonelab SE (Σημειωτέον ότι δεν χρησιμοποιώ amp-cab sims, μόνο τα εφφέ. Παίζω κανονικά σε ενισχυτή).

Όποιον δεν ενοχλείται από τα παραπάνω η SE με λίγο ψάξιμο θα του λύσει χέρια, αυτιά και πλάτη (από το κουβάλημα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε SlapGas, δε με νοιάζει να υπερασπιστώ το Pod X3 Live που έχω ούτε κανένα Pod, εξάλλου πλέον έχω κι ένα Digitech GSP1101, παλιότερα είχα πεταλιέρες Boss, Κοrg, Zoom κι έχω δοκιμάσει κι εγώ αρκετές! Απλά έγραψα πως θεωρώ λάθος να γενικεύουμε σε στυλ "αυτή η πεταλιέρα είναι καλύτερη από την άλλη" γιατί είναι πολλοί οι παράμετροι και παίζει ρόλο και η χρήση που κάνει κάποιος με με μια πεταλιέρα, πχ. εσύ χρησιμοποιείς μόνο τα εφέ της, εγώ πάλι τα χρησιμοποιώ όλα! Αν θες να πεις πως κάποια είναι καλύτερη από κάποια άλλη πρέπει να αναφέρεις και σε ποιά σημεία θεωρείς πως είναι καλύτερη (όπως έκανες εσύ)! Ας πούμε θεωρώ τη Βoss GT-8 μια από τις πιο κακές πεταλιέρες από θέμα drive ήχων, αλλά από θέμα εφέ σκίζει πολλές νεότερες και αν ήθελα να χρησιμοποιήσω μόνο τα εφέ της (και τις φοβερές λειτουργίες και συνδεσμολογίες που μπορείς να κάνεις) τότε θα είχα αυτή χωρίς συζήτηση! Eπίσης τα τελευταία Pod για να ακουστούν καλά χρειάζονται λαμπάτο ενισχυτή, ενώ οι τελευταίες Digitech ακούγονται καλά και σε transistor ενισχυτή, ενώ τα Pod όχι τόσο! Επίσης είμαι της άποψης πως μόνο και μόνο το να βλέπεις τη λάμπα πάνω στις Tonelab βοηθάει περισσότερο από τη δουλειά που κάνει η ίδια η λάμπα! Aλλά αυτό είναι δική μου άποψη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@SlapGas: Αυτό που λες για τις αξίες στο tap tempo του delay γίνεται ;)

 

+1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου