Προς το περιεχόμενο

σύνδεση αρμονίου σε ενεργό ηχείο


killbill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω ένα δυμανικό ηχείο το behringer b210d (http://www.thomann.de/gr/behringer_b210d.htm).

 

Πως θα συνδέσω ένα αρμόνιο που έχει Left & right output στο ηχείο αυτό που έχει μόνο ένα input?

 

 

μήπως μια λύση είναι να βάλω την κάθε έξοδο του αρμονίου σε έναν φθηνό μικτη (πχ http://www.thomann.de/gr/behringer_micromix_mx400.htm) και στη συνέχεια την έξοδο του μίκτη να την βάλω στην είσοδο του ενεργού ηχείου;

 

ή θα συνδέσω μόνο την μια έξοδο του αρμονίου (L mono) στην είσοδο του ηχείου; έτσι όμως δεν χάνω την άλλη έξοδο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ανάλογα το αρμόνιο που έχεις... Ποιο αρμόνιο έχεις;

 

Συνήθως τα αρμόνια κλπ, διαθέτουν εξόδους stereo line out, όχι απλά για να συνδέσουμε stereo (σε δύο ηχεία) αλλά... για να ακούσουμε stereo. Έτσι πρέπει και είναι το σωστό.

 

Εάν για κάποιον λόγο θέλουμε να συνδέσουμε - ακούσουμε mono, συνήθως η μία από τις εξόδους line out, γράφει και MONO. Για παράδειγμα L/MONO ή L (MONO).

 

Με αυτόν τον τρόπο, παίρνουμε το σήμα από τα δύο κανάλια (Left & Right) σε μία μόνο έξοδο ως mono. Oπότε σε αυτή την περίπτωση δεν θα χρειαστούμε για παράδειγμα κάποιο εξωτερικό mixer ή adaptor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω το Korg pa50. Οι υποδοχές που έχει πίσω είναι οι εξής:

korg-pa-50-sd-default.jpg

 

Τι πρέπει να κάνω; Να βάλω ένα καλώδιο jack to jack από το Output L/Mono στην 1 και μοναδική είσοδο Line In του ενεργού ηχείου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τι πρέπει να κάνω; Να βάλω ένα καλώδιο jack to jack από το Output L/Mono στην 1 και μοναδική είσοδο Line In του ενεργού ηχείου;

 

Εάν για κάποιον λόγο θέλουμε να συνδέσουμε - ακούσουμε mono, συνήθως η μία από τις εξόδους line out, γράφει και MONO. Για παράδειγμα L/MONO ή L (MONO).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θέλω να ακούσω ΜΟΝΟ, αλλα stereo.

 

δεν μπορώ να συνδέσω και τα δύο output του αρμονίου μου στην μία είσοδοτου ενεργου αρχείου με τον τρόπο που είπα πριν:

 

μήπως μια λύση είναι να βάλω την κάθε έξοδο του αρμονίου σε έναν φθηνό μικτη (πχ http://www.thomann.de/gr/behringer_micromix_mx400.htm) και στη συνέχεια την έξοδο του μίκτη να την βάλω στην είσοδο του ενεργού ηχείου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή όταν συνδέω και την Left και την Right έξοδο του αρμονίου μου στις αντίστοιχες Left & Right εισόδους τη κονσόλας μου, η οποία στη συνέχεια είναι συνδεδεμένη με ένα ηχείο, ουσιαστικά δεν κάνω τίποτα; (έχω την yamaha stagepass 150 (http://www.thomann.de/gr/yamaha_stagepas_150m.htm) που είναι ένα PA σύστημα με ένα ηχείο. )

 

είναι το ίδιο σαν να είχα χρησιμοποιήσει μόνο την L/Mono έξοδο του αρμονίου μου στην L/Mono της κονσόλας, εφόσον αυτή είναι συνδεδεμένη μόνο με ένα ηχείο;

 

 

Όμως διαθέτω και ένα ξεχωριστό active ηχείο (http://www.thomann.de/gr/behringer_b210d.htm)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις ένα ηχείο passive και ένα active.

 

Συνέδεσε το pa50 στην κονσόλα σε ένα στερεο κανάλι. Το Right δώςτο στο passive της Yamaha και με ένα line out βγάλε ένα Left από την κονσόλα στο behringer.

 

Έτσι θα είσαι στερεο αλλά σαλάτα στερεο γιατί είναι διαφορετικά τα ηχεία και θα έχεις διαφορετικό ήχο στο ένα και άλλο στο άλλο. κανονικά θα έπρεπε να είχεις παραγγείλει ένα ηχείο Yamaha ακόμα stagepas για να είναι τα ίδια.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δεν θέλω να ακούσω ΜΟΝΟ, αλλα stereo.

Για να ακούσεις stereo, θα πρέπει να έχεις δύο (όμοια) ηχεία τα οποία να είναι συνδεδεμένα σωστά σε stereo κονσόλα όπου θα συνδέσεις stereo το αρμόνιο και στη συνέχεια θα πρέπει να έχεις ρυθμίσει ανάλογα κάποια πράγματα στα κανάλια της κονσόλας (π.χ. pan & vol) για να ακούσεις stereo.

 

Πώς θα ακούσεις στέρεο με ένα ηχείο;

+1

 

δηλαδή όταν συνδέω και την Left και την Right έξοδο του αρμονίου μου στις αντίστοιχες Left & Right εισόδους τη κονσόλας μου, η οποία στη συνέχεια είναι συνδεδεμένη με ένα ηχείο, ουσιαστικά δεν κάνω τίποτα;

Ένα ηχείο = MONO.

 

...που είναι ένα PA σύστημα με ένα ηχείο.

PA με ένα ηχείο είναι MONO.

 

είναι το ίδιο σαν να είχα χρησιμοποιήσει μόνο την L/Mono έξοδο του αρμονίου μου στην L/Mono της κονσόλας, εφόσον αυτή είναι συνδεδεμένη μόνο με ένα ηχείο;

Η κονσόλα δεν πρέπει να έχει L/MONO αλλά τέλος πάντων. Από τη στιγμή που ακούς από ένα ηχείο δεν είναι STEREO.

 

Όμως διαθέτω και ένα ξεχωριστό active ηχείο

Το οποίο θα πρέπει να το συνδέσεις στην άλλη έξοδο της κονσόλας η οποία πρέπει να είναι stereo με τις ανάλογες - σωστές ρυθμίσεις.

 

Ερώτηση.

Εάν ακούσεις ένα ηχητικό δείγμα, μπορείς να ξεχωρίσεις εάν είναι stereo ή mono ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου