Προς το περιεχόμενο

Να επιτραπούν επίσημα οι Πολιτικές συζητήσεις στο Noiz;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισης προσωπικα πιστευω οτι το 'πολιτικο section' δεν οριοθετειται ευκολα...εκτος αν εννοουμε οριοθετηση το 'γραφονται 10 ποστ και σβηνουμε τα 7' ή 'δεν χρειαζεται παρεμβαση γτ ΤΕΛΙΚΑ γραφουν 4-5 ατομα στο θεμα οι οποιοι και συμφωνουν απολυτα'!

από τα πλέον σωστά πράματα που γράφτηκαν στο παρόν thread.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 499
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ΑΝ παρατηρησατε καλα το πολιτικο θεμα,καποιος γυρω στην 80-90 σελιδα αναρωτηθηκε γτ ανεβηκε το επιπεδο της συζητησης και τι ωραια που τιθονταν οι αποψεις.Αυτο κατα τη γνωμη μου εγινε γτ καταφεραν καποια ατομα με τον τροπο που εγραφαν να απομακρυνουν τους περισσοτερους και να μεινουν οι 5-6 που συμφωνουν απολυτα,παροτι επαναλαμβανω υπηρχαν παρα πολυ ενδιαφεροντα ποστς.Εμειναν μονο 2-3 'αντιφρονουντες' οι οποιοι διαφωνουσαν πιο διακριτικα και περισσοτερο στη πλακα!

 

Αν στους 2-3 εννοείς κι εμένα ,ξέχναμε ,εγώ είμαι γιαλαντζί-ΑΛΤΕΡΝΑΤΙΒ, Μπίστης της ΔΗΜΑΡ και Ανδρουλάκης χιουμορίστας που αβαντάρει ''δεξιούς'' με τα κρυόκ@λ@ αστεία του στο διάλογο.

 

Γενικώτερα πλέον και όχι προς εσένα Νώε13 ,αλλά με αφορμή αυτά που έγραψες συνεχίζω ,πως κατά διαστήματα-την εποχή του παλιώτερου σίκουελ περί πολιτικής- είχα δεχθεί πμ από συμφορουμίτες με παράπονα πως οι συζητήσεις δεν τραβάνε άλλο γιατί βρίσκουμε πάνω σε ''ντουβάρια'' ,πράγμα που φαίνεται και απ το τωρινό θέμα όπου βγάινουν κι άλλοι στον αφρό που το δηλώνουν δημόσια..........και συμφωνούσα ,αλλά συνέχιζα να μιλάω και όχι να το παρατάω . Προφανώς για κάποιους δεν έχω και τπτ καλύτερο να κάνω στη ζωή μου,ίσως ;D

 

Αντίστοιχα κάτι παρόμοιο αλλά πιο σοβαρό- απ την αντίθετη μεριά,των ''δεξιών''-  είχε γράψει και ο Τρόλει,ότι δέχεται πμ με υβρεις και απειλές. Άσχετα με το αν οι ύβρεις και οι απειλές εντός ενός φόρουμ μπορούν να ειδωθούν σαν πραγματική απειλή ,δεν παύουν να είναι απαράδεκτες.

 

Πριν 2-3 μέρες δέχτηκα πμ ,από ''φίλο'' που μου έδινε συγχαρητήρια ,για το πως αντέχω και συνομιλώ ακόμα.

Απάντησα ,πως καθημερινά συνδιαλέγομαι στη δουλειά μου με κάθε καρυδιάς καρύδι και εκεί ,δεν σηκώνει να γυρίσω και να πω τον άλλο δεξιάντζα ,ή γιαλαντζί αλτέρνατιβ αριστερό, ή΄κεντρώα μούμια.

Αν θες του είπα ,είναι μια άσκηση αυτοσυγκράτησης και διατήρησης της ψυχραιμίας μου η συμμετοχή μου στο διάλογο περί πολιτικής στο φόρουμ.

 

Αν και ΔΕΝ στενοχωρήθηκα από κάποιον που επί σελίδες ήθελε να μου προσδώσει μια ταμπέλα ''αριστερού'' ,ΤΟ ΙΔΙΟ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ με κάποιον που ξαφνικά σα κομήτης ,μπαίνει εδώ και χωρίς προηγούμενο με αποκαλεί γιαλαντζί...............γιατί εγώ το χαρακτηρισμό αλτέρνατιβ στη συνείδησή μου τον έχω σαν τέτοιο φίλε BLUE . Όχι ότι σκάω κιόλας δλδ ,λέμε τώρα .

 

Γνώμη μου είναι πως κάποιοι ,δεν είχαν τη ψυχραιμία να συζητήσουν .Προσοχή δεν λέω ότι αυτό συνέβει σε όλους όσους δεν θέλουν και δεν συμμετείχαν ,αλλά σε αρκετούς που είπαν 2-3 πράγματα και μετά σταμάτησαν .

Δικαίωμά τους ,το σέβομαι και το εκτιμώ.

Πέραν αυτού και χωρίς να κρτάω ατζέντα με ''προσωπικούς πολιτικούς στόχους'' προς εκτέλεση  στο παρελθόν,παρών και μέλλον ;D ;D ;D ,θα αποδεχθώ οποιαδήποτε απόφαση βγάλει η διαχείρηση του φόρουμ. Εξάλλου κατά βάση για τη μουσική μπήκα εδώ και όσο κι αν δεν μπορώ να την αποστειρώσω απ το περιβάλλον ,αν χρειαστεί θα το κάνω ακολουθώντας το ''νόμο'' ,αποστεωμένα και τυπικά .

 

 

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εδώ που τα λέμε, τι να συζητήσουμε; Φιλοσοφικά μόνο, για να τα διαβάζουμε και να χαιρόμαστε με τον εαυτό μας. Διότι κατά τ' άλλα και οι μεν και οι δε (και οι παραδίπλα) συνεχίζουν να μας αντιμετωπίζουν ως μαμάκες και ζώα (που για να τους δίνουμε ποσοστά μάλλον είμαστε).

 

Ψήφισα "ναι" γιατί είμαι γενικώς υπέρ της ελευθερίας της έκφρασης. Αλλά μου φαίνεται τόσο άγονη αυτή η συζήτηση που αηδιάζω μόνο που το σκέφτομαι. Δεν υπάρχουν καλοί και κακοί (ας πούμε ότι κάποτε υπήρχαν). Τώρα έχουμε άθλιους και τρισάθλιους. Χαρτοκλέφτες και κλεφτοκοτάδες. Η λέξη "απατεώνες" είναι κομπλιμέντο για αυτό το συνονθύλευμα.

 

Το φοβερό είναι ότι η πολιτική συζήτηση που πάμε να κάνουμε, συμβαίνει οπουδήποτε αλλού εκτός από το χώρο ο οποίος κατ' εξοχήν φτιάχτηκε (υποτίθεται) για να τη φιλοξενεί. Εκεί γίνεται πρόστυχη διαφήμιση, πόλεμος εντυπώσεων επιπέδου "μπορώ να γίνω πιο ηλίθιος από σένα" και "βλάχικα" ντιλς με υπονοούμενα για το ποιος μαμάει καλύτερα.

 

Ζητώ συγγνώμη για το έντονο ύφος αλλά το έχω χάσει με αυτά που γίνονται ειδικά τελευταίως.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι: 61 ψηφοι

Οχι: 73 ψηφοι

Μονο 134 ψηφοφοροι?? Που ειναι οι υπολοιποι? Παλι αραχτοι σε καφετεριες? >:(

Τσ τσ τσ....

Υπενθυμιζω παντως οτι οι καλπες κλεινουν στις 5:41μμ με τη δυση του ηλιου, γι αυτο βιαστειτε...reading.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...πιστευω οτι το 'πολιτικο section' δεν οριοθετειται ευκολα...εκτος αν εννοουμε οριοθετηση το 'γραφονται 10 ποστ και σβηνουμε τα 7' ή 'δεν χρειαζεται παρεμβαση γτ ΤΕΛΙΚΑ γραφουν 4-5 ατομα στο θεμα οι οποιοι και συμφωνουν απολυτα'!

 

από τα πλέον σωστά πράματα που γράφτηκαν στο παρόν thread.

 

Συγνώμη αλλά ας μην υπερβάλλουμε.

Ούτε σβήστηκαν απαντήσεις (σε αντίθεση με προηγούμενες φορές) ούτε "έγραφαν 4-5 που συμφωνούν απόλυτα" επί 155 σελίδες.

 

Δεν ισχύει ούτε το ένα ούτε το άλλο, δεν είναι στο μυαλό κανενός ως κατεύθυνση και απορώ και που αρέσκε ο ΝΔ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γράφονται πολύ ενδιαφέροντα πράγματα.

 

Από όλα όσα γράφηκαν σαν επιχειρήματα υπέρ της απαγόρευσης των πολιτικών συζητήσεων, ένα μου κάθεται ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΟ (μπορεί να είναι όλα-μιλάω για τη δική μου λογική).

 

Αυτό που λέει: « Όλη την ημέρα αυτά βλέπω, ακούω , βιώνω….νισάφι πια  όχι και στο noiz.gr , που είναι ο χώρος για να ξεφεύγω και να ξεχνιέμαι με το hobby μου, το πάθος μου…τη μουσική.»

 

Θα το κατανοούσα όμως πλήρως αυτό το επιχείρημα , αν σε συνέχεια αυτού, μου εξηγηθεί αρκούντως η ερώτησή μου: "Αφού δεν θες να τα δεις, γιατί το πατάς το ρημάδι το link για να πας στη συζήτηση;"….Ας το και πάνε παρακάτω ή παραπάνω.

 

Όλα τα υπόλοιπα , περί δύσκολου Moderation, σαφώς και ισχύουν, αλλά νομίζω στον ίδιο βαθμό με όλα τα άλλα θέματα, όπως εξήγησα πιο πριν (δεν πιστεύω ότι κάποιος είναι επιλεκτικά θερμοκέφαλος).  

 

EDIT:

 

Α και για να μην παρεξηγηθώ.

Όλα αυτά τα ρωτάω, όχι για να επιχειρηματολογήσω υπέρ της μη απαγόρευσης (το ξεπέρασα αυτό  ;D ;D).

 

Είπα, με αφορμή αυτή τη συζήτηση, μου δημιουργήθηκε η  ανάγκη να καταλάβω κάποια πράγματα και να επανεξετάσω τη δική μου θέση στο forum  .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύει ούτε το ένα ούτε το άλλο, δεν είναι στο μυαλό κανενός ως κατεύθυνση και απορώ και που αρέσκε ο ΝΔ...

λάθοθ κατάλαβεθ: τα δύο σενάρια είναι οι δύο πιθανές καταλήξεις των πολιτικών threadz, δεν περιγράφουν το τρέχον πολιτικό θρεντ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λάθοθ κατάλαβεθ: τα δύο σενάρια είναι οι δύο πιθανές καταλήξεις των πολιτικών threadz, δεν περιγράφουν το τρέχον πολιτικό θρεντ.

ναι αυτο εννοουσα!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

....

Από όλα όσα γράφηκαν σαν επιχειρήματα υπέρ της απαγόρευσης των πολιτικών συζητήσεων, ένα μου κάθεται ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΟ (μπορεί να είναι όλα-μιλάω για τη δική μου λογική).

 

Αυτό που λέει: « Όλη την ημέρα αυτά βλέπω, ακούω , βιώνω….νισάφι πια  όχι και στο noiz.gr , που είναι ο χώρος για να ξεφεύγω και να ξεχνιέμαι με το hobby μου, το πάθος μου…τη μουσική.»

....

 

 

Αυτό ακριβώς είναι πολύ σημαντικό και πρέπει να γίνει σεβαστό.

 

Κατά τα άλλα, προσωπικά έχω μετανιώσει που έγραψα πολιτικά γιατί απ ότι φαίνεται αυτά που έγραψα εξελήφθησαν ως "δεξιά" (δεν έχει σημασία τι πιστεύω εγώ ή όσοι παρακολούθησαν στενά) με ενδεχόμενες αρνητικές συνέπειες για τη δημοτικότητα του χώρου.

 

Για το λόγο αυτό έχω σκοπό να απέχω από πολιτικές συζητήσεις εκτός αν συζητάμε πολιτικά θέματα με "socially friendly" subject matter π.χ. "τι ράτσα είναι ο σκύλος ο Λουκάνικος".

 

Hasta la Victoria Secret....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αυτό ακριβώς είναι πολύ σημαντικό και πρέπει να γίνει σεβαστό.

 

 

 

 

Είμαι έτοιμος να το σεβαστώ κατανοήσω ΠΛΗΡΩΣ, όταν μου απαντηθεί και η συνέχεια όμως.

 

 

"Αφού δεν θες να τα δεις, γιατί το πατάς το ρημάδι το link για να πας στη συζήτηση;"….Ας το και πάνε παρακάτω ή παραπάνω.

 

 

 

 

 

 

edit:

 

Κατά τα άλλα, μπορεί όντως κάποιες σχέσεις να «χάλασαν» έστω και προσωρινά από την πολιτική συζήτηση, αλλά μήπως δεν είχαν χαλάσει και στο παρελθόν για άλλα ζητήματα;;;

 

Στο φινάλε, η πολιτική κουβέντα, από την άλλη σύσφιξε και κάποιες σχέσεις, που πριν ήταν πιο ψυχρές… ;D ;D ;D ;D

 

Ναι το "μισό- άδειο" , "μισό – γεμάτο" ποτήρι…. :P ;D ;D ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου