Προς το περιεχόμενο

SCHMIDT Analog Synth


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα αυτό που μου έμεινε από όλο αυτό το κατεβατό είναι:

Ultimately, the only decisive factor is how it sounds, how this is technically feasible, be it digital, analogue or virtual analogue, I really do not care.

 

My point exactly.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ντάξει, άμα το πάς σε φάση 25000 για full ξόδεμα  ;D ;D ;D τότε μαζί με τα προαναφερθέντα χτυπάω και μία moog guitar, ένα jupiter 8, έna cs-80 και ένα jupiter 80 και είμαι κομπλέ  ;D ;D ;D

 

To cmi το ξέρω, το ΄χουν χρησιμοποιήσει και οι queensryche στο rage for order που είναι απο τους αγαπημένους μου δίσκους, αλλά το anniverasy πρώτη φορά το είδα

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντάξει, άμα το πάς σε φάση 25000 για full ξόδεμα  ;D ;D ;D τότε μαζί με τα προαναφερθέντα χτυπάω και μία moog guitar, ένα jupiter 8, έna cs-80 και ένα jupiter 80 και είμαι κομπλέ  ;D ;D ;D

Δεν ξερω αν σου φτασουν τα λεφτα. Ενα CS-80 παιζει να κοστιζει σημερα απο 4500 ως 17000 ευρω. Μερικες "πειραγμενες" εκδοσεις με MIDI κοστιζουν ακομα περισσοτερο. 8)

Κοψε κατι λοιπον. ;D

Ο Παπαθανασιου btw ειχε αγορασει οκτω CS-80...eyeroll.gif

 

Ριξε ενα ματι στο παρακατω λινκ να διαβασεις για το Fairlight CMI-30A και να δεις μερικες φωτος, ειναι ενα ποστ στο ΝΟΙΖ που ειχα κανει πριν κατι μηνες.

http://www.noiz.gr/index.php?topic=193653.msg666069#msg666069

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να το αγοράσω και να του κάνω πάνω τίποτα μοντιφιές, να το ανοίξω ας πούμε και να πειράξω λίγο την πλακέτα με το κολητήρι ,να αλλάξω καμμιά δίοδο να δούμε τι άλλους ήχους μπορεί να βγάλει, να του τραβήξω καμμία εξωτερική καλωδίωση και να πειράξω λίγο και το κύκλωμα της προενίσχυσης αλλάζοντας κάποιους πυκνωτές για καλύτερο ήχο αλλά δεν έχω το ποσό αυτή τη στιγμή.Ποιός προσφέρεται να βάλει τα λεφτά να το πάρουμε? Εγώ προσφέρομαι να κάνω μετά τις μετατροπές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βαλουμε ολοι μαζι λεφτα παιδια, να παρουμε ανταλλακτικα ;D

 

Βλέποντας το interface, καταλαβαίνεις οτι μπορεις να φτιάξεις πολυ πρωτοτυπους και ενδιαφέροντες ήχους.

 

Αλλά σιγουρα δεν ειναι όργανο για live. Aκομα και αν καταφέρεις να το κουβαλήσεις αθικτο, τόσα κουμπια, ειναι απαγορευτικα για χρήση on stage.

 

Και ίσως κάποιες ο πλουραλισμος αυτος των επιλογών, να τρώει έδαφος απο τη δημιουργικότητα.

 

Προφανώς όμως το οργανο αυτο δεν προορίζεται για ερασιτέχνη χομπίστα.

 

Μπάααα για ερασιτέχνες είναι. Θα κάνει θραύση στους πιτσιρικάδες, όλα τα σπίτια θα αποκτήσουν κι΄από ένα,ειδικά τώρα με την κρίση..  ;D Αφου εγώ λέω να πάρω δύο, ένα για το σπίτι κι ένα για το εξοχικό..(πριν ακριβίνουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες αργότερα...

O Herr Schmidt ήτο και φέτο στην NAMM με το Schmidt 8-voice. Κάποια φρέσκα videos:

 

 

και

 

 

και

 

 

Μαθαίνω από έναν γνωστό μου Αυστραλό ο οποίος το παρήγγειλε ότι η τιμή είναι πλέον 15.000 ευρώ (με 7.500 προκαταβολή απ' ότι μου είπε) και ότι έχει συνεχή ενημέρωση για την πορεία κατασκευής του 8-voice. Επίσης, όπως θα δείτε στο video, έχουν υλοποιήσει multi-timbrality με splits και layers. Η γερμανική EMC μέσω της οποίας γίνεται η προώθηση και παραγγελία του εν λόγω synth, έχει δεσμεύσει έναν ιστοχώρο για το 8-voice ο οποίος είναι εν κατασκευή και προφανώς θα περιέχει all things Schmidt. Ήδη ψήνονται τα 25 πρώτα 8-voice, ενώ ο σιχαμένος ο Zimmer έχει το S/N #1. :P

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμμιά φορά αναρωτιέμαι πόσο θα κόστιζε ένα modular σύστημα με τα χαρακτηριστικά του Schmidt. Δηλαδή 4 ταλαντωτές * 8 νότες πολυφωνία = 32 αναλογικούς ταλαντωτές (TDCO βέβαια αλλά δεν με ενοχλεί διόλου), και 7 φίλτρα και ένα κάρο άλλες ιστορίες με 140+ ποτενσιόμετρα.

 

Αυτό είναι κατασκευή ενός ανθρώπου και προφανώς η EMC χρηματοδότησε την παραγωγή του (φαντάζομαι αυτός θα είναι και ο κύριος λόγος που έπεσε η τιμή και ενδεχομένως να πέσει κι άλλο).

 

Ας το κάνει και η Roland/Yamaha/Korg. Εδώ η Korg μας τα έδωσε χύμα και μας είπε φτιάξτε τα μόνοι σας, στο τέλος θα βγάλουν mini-synth σε μορφή ...μπρελόκ  ;D... από την φοβία τους μήπως πέσουν έξω τα οικονομικά τους. Άλλωστε ποιό R&D department και ιστορίες για αγρίους, εδώ ένας άνθρωπος το έκανε (και δεκάδες άλλοι κατασκευαστές τα φτιάχνουν μόνοι τους με εξαιρετική ποιότητα) οπότε δεν βλέπω γιατί να μην μπορούν και άλλοι...

 

Από την άλλη δεν σκάω κιόλας που οι Roland/Korg/Yamaha κλπ δεν παράγουν αναλογικά πλέον. Παράγουν άλλοι και αυτό μου κάνει και με το παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την άλλη δεν σκάω κιόλας που οι Roland/Korg/Yamaha κλπ δεν παράγουν αναλογικά πλέον.
Kατι μου λεει οτι θα ξαναφτιαξουν καποιο αναλογικο. Ηδη η Korg βγαζει τα MS-20 mini και MS-20 kit. Γιατι οχι και οι Yamaha/Roland?

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου