Προς το περιεχόμενο

Ιδιαιτερότητες των "Heavy Guitar" (σχήμα, μέγεθος, κτλπ)


Pegasos9

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

 

Εδώ και δύο χρόνια έχω μια λευκή Epiphone Les Paul Junior. Πάντα ήθελα να μάθω να παίζω όπως τα μέταλ ινδάλματά μου όπως πολλοί πιτσιρικάδες. Πήρα και ένα φθηνό Behringer πετάλι και έχω και έναν ενισχυτή 15ετίας. Έχω επίσης σε hardware, μια παλιά Soundblaster Audigy 2 Value, καθώς και άλλους υπολογιστές με σχετικά καλή απόδοση ήχου.

 

Ακόμα τις νότες μαθαίνω, μόνος μου άνευ διδασκάλου και χρησιμοποιώ διάφορα προγράμματα όπως Guitar Rig, IL Hardcore, Ampritube σε υπολογιστή.

 

Δεν έχω προβλήματα με την κιθάρα, 100 ευρώ περίπου την είχα πάρει, ή 125 κάπου εκεί. Σκέφτομαι να πάρω μια ακόμα και βλέπω ότι στο Thomann έχει ειδική κατηγορία Heavy Guitars. Γύρω στα 200 ευρώ βλέπω κάποια ενδιαφέροντα μοντέλα BC Rich, όπως τα Warlock και Warbeast. Αυτό που αναρωτιέμαι είναι αν εκτός του υλικού κατασκευής, το σχήμα παίζει κάποιο ρόλο στον ήχο που βγάζει η ηλεκτρική κιθάρα. Ή είναι απλά για το μάτι, εξωτερικά σχήματα, σχετικά με το είδος της μουσικής (όπως τα ονόματα που τους δίνουν) ;

 

Και γενικότερα, η κατηγορία "Heavy" έχει να κάνει με την εμφάνιση πιο πολύ, ή με τα εξαρτήματα τα οποία είναι ειδικευμένα για σκληρό ήχο και παραμορφωμένο ήχο;

 

Και επίσης, αν πράγματι υπάρχουν διαφορές στον ήχο στην Heavy κατηγορία ηλεκτρικής κιθάρας, αυτό θα το δει κάποιος κυρίως παίζοντας με ενισχυτή ή με στουντιακού επιπέδου hardware ή και παίζοντας με κάποιο software μέσω υπολογιστή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 141
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Κυριως με το οτι οι μαγνητες συνηθως εχουν πολυ gain και ειναι humbucker, αρα κυριως με αυτο που αποκαλεις την λειτουργια των εξαρτηματων... Αλλα βεβαια, οπως σ' ολα τα βιομηχανικα σχεδιασμενα προιοντα - η αισθητικη τους και η εικονα τους ακολουθουν την λειτουργικοτητα τους. Αυτο δεν ειναι κακο αφου μια κιθαρα δεν ειναι μονο ενα κομματι ξυλο, αλλα ενα κομματι ξυλο στα χερια ενος ανθρωπου που θα εμπνευστει απο αυτο. Ετσι το υφος σε αυτες που βλεπω στο Θωμα στις heavy- ειναι και το αναλογο που θα εμπνεει την συγκεκριμενη μουσικη αισθητικη και στον "χειρισμο" αλλα και στην εικονα του χειριστη. Βεβαια αν μπορουσες να μην αγοραζεις αισθητικη, εικονα και ονειρο, heavy πιστεψε με μπορεις να παιξεις και με jazz σκαφος ή cigarbox guitar - οσο και να διαφωνουν πολλοι. Keep on rocking νεαρε μου φιλε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Heavy guitar=ταμπέλα=markenting :)

 

Σωστός!

 

Τα πάντα ειναι στα δάκτυλα που λέμε(δηλ. στο παίξιμο) και απο εκεί και πέρα αρχίζει το παιχνίδι του εξοπλισμού που βασίζεται στους νόμους της Αγοράς και του Εμπορίου.

Πρώτα όμως πρέπει να μπορεί ο παίκτης να ακουστεί "heavy" με τα ριφ και την τεχνική του.

 

Δε συμφωνώ με τη μετάβαση από μια απλή epiphone που λειτουργεί σε μια φθηνή bc rich (με 80% ίδιας ποιότητας chinese parts με την epi όπως BHC pickups... άρα κοντινό tone).

 

Καλύτερα να συνεχίσεις τον πειραματισμό με το software καθώς μπορεί να σου δώσει απίστευτους ήχους, ό,τι αξιοπρεπή κιθάρα κι αν βάλεις στην κάρτα ήχου.

 

Επίσης, μη χαλάς χρήματα σε πετάλια/πεταλιέρες behringer κλπ που θα ξεπεράσουν γρήγορα το κόστος όλου του rig σου και δε θα προσφέρουν κάτι παραπάνω. Αφού μπορείς να τα κάνεις όλα με software, vst, cubase κλπ.

 

Τον ενισχυτή 15ετίας, το βάζεις για monitor στην έξοδο της κάρτας ήχου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους,

 

Νομιζω οτι αυτα που γραφουν τα μελη πιο πανω ειναι παρα πολυ σωστα...

Ολα ειναι στα δαχτυλα και στην τεχνικη που θα χρησημοποιησεις,

Επισης μην μπεις στο "τριπακι"να δωσεις χρηματα για "μεταλικα" πεταλια,

εχω την εντυπωση πως με ενα Overdrive και ενα Distortion κανεις ανετα την δουλεια σου

ειδικα αν εχεις και τα προγραμματα στον υπολογιστη σου με την καρτα ηχου.

Λαβε σοβαρα υποψη σου οτι οι κιθαρες με τα "περιεργα μεταλικα" σχηματα εχουν και δυσκολια στο να μπορεσεις να την πουλησεις..

Με μια ibanez η Jackson πιστευω οτι θα βολευτεις με το παραπανω και θα μπορεσεις αργοτερα να τις πουλησεις ευκολοτερα. (εγω για παραδειγμα στις αγγελιες του noiz πουλαω μια ibanez GRG 170DX με Dimarzio Evolution με πολυ γκαζι για Riff.)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι σχήματα όπως explorer, ibanez iceman, dean ml klp, μπορεί να σου δώσουν ένα πιο γεμάτο ήχο λόγω του πιο μακρύ σώματος και περισσότερου ξύλου που έχουν σε σχέση με μια συμβατική κιθάρα. Οι warlock, warbeast, όχι τόσο.

 

Η άλλη αλήθεια είναι ότι στο στάδιο που βρίσκεσαι δεν πρόκειται να καταλάβεις καμιά διαφορά.

 

Γνώμη μου είναι άμα γουστάρεις heavy guitar πάρε heavy guitar, αλλά όχι τώρα. Η κιθάρα που θα πάρεις στα 200 ευρώ δεν θα είναι αναβάθμιση σε σχέση με αυτή που έχεις ήδη. Μάθε 5 πράγματα στο όργανο, φτάσε σε ένα σημείο όπου θα μπορείς να παίζεις καθαρά και συγκροτημένα κάποια εύκολα τουλάχιστον κομμάτια και μετά κοιτάς για κιθάρα.

 

Και για να μπορείς να καταλάβεις παραπάνω όσο αναφορά τον ήχο και το playabillity του οργάνου αλλά και για να μπορείς να διαθέσεις και κάποια χρήματα παραπάνω να πάρεις κάτι που θα σου μείνει. Με 500-550 ευρώ θα είσαι πολύ οκ για κανούριο, μετά κοιτάς και για μεταχειρισμένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιαδηποτε κιθαρα με μασιφ σωμα και διπλους μαγνητες με μεγαλη εξοδο (απο JB και πανω), μπορει να ονομαστει heavy guitar (και ειδικα αν ειναι les paul και λογω βαρους  ;D )

Το σχεδιο ειναι καθαρα θεμα γουστου, αλλα το μεγαλυτερο θεμα ειναι να σε βολευει στο χερι και γενικοτερα. Τωρα αν η εμπενευση ερχεται απο διαβολικα σχηματα αυτο δεν το ξερω.  ::)

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα την αποψη μου το σχημα της κιθαρας , ειδικα οταν μιλαμε για κιθαρες με μεγαλα σωματα οπως warlock κτλ παιζουν ρολο στον ηχο...Δηλαδη μια στρατ μαονι με μια λες πολ μαονι με μια warlock μαονι εχουν μεγαλες ηχητικες διαφορες...

 

Συμφωνω επισης και με αυτο που ειπε το παιδι παραπανω οτι στην φαση που εισαι δεν θεωρειται αναβαθμιση να πας σε κιθαρα των 200 ευρω... Κανε υπομονη , πουλα και αυτην που εχεις και παρε μια με 400 ευρω απο τις αγγελιες... Αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες... πάντως στο Thomann, έχουνε samples ηχητικά κάθε κιθάρας και ακούγονται πραγματικά ενδιαφέροντα τα samples στις heavy κιθάρες. Να υποθέσω ότι με κάποιον τρόπο τα δείγματα αυτά είναι με ακριβώς τον ίδιο ενισχυτη/πετάλι/ρυθμίσεις; Ή είναι απλά τυχαία δείγματα, ειδικευμένα για μάρκετινγκ;

 

 

 

 

 

Καλύτερα να συνεχίσεις τον πειραματισμό με το software καθώς μπορεί να σου δώσει απίστευτους ήχους, ό,τι αξιοπρεπή κιθάρα κι αν βάλεις στην κάρτα ήχου.

 

Επίσης, μη χαλάς χρήματα σε πετάλια/πεταλιέρες behringer κλπ που θα ξεπεράσουν γρήγορα το κόστος όλου του rig σου και δε θα προσφέρουν κάτι παραπάνω. Αφού μπορείς να τα κάνεις όλα με software, vst, cubase κλπ.

 

Τον ενισχυτή 15ετίας, το βάζεις για monitor στην έξοδο της κάρτας ήχου?

 

 

Πράγματ υπάρχουν πολλές πολλές επιλογές στα software σήμερα. Μόνο το Guitar Rig to 3 να πάρει κανείς, ούτε σε ένα μήνα δε θα προλάβει να τεστάρει απλώς όλους τους συνδυασμούς από virtual πετάλια, ενισχυτές κτλπ! Ασφαλώς και δε θα πάρω πετάλια, είναι πανάκριβα, απλά πριν ψάξω τα software είχα πάρει ένα φθηνό Behringer πετάλι και έκανα δοκιμές με την Epiphone. Αλλά εδώ και πολύ καιρό, προβληματιζόμουν γιατί δεν έχω πολύ δυνατό ήχο στον υπολογιστή με την κιθάρα Είχα πάντα το volume της κιθάρας στη μέση, επηρεασμένος από άλλο hardware που δεν είναι και το καλύτερο να το έχεις στο τέρμα. Και έψαχνα vst preamps κλπ κλπ. Τώρα τελευταία, δοκιμάζοντας απλά στο τέρμα το knob της κιθάρας, έχω κανονικό ήχο στα διάφορα software.... βλακεία μου λοιπόν.

 

Τον ενισχυτή τον χρησιμοποιώ μερικές φορές με το πετάλι και την ηλεκτρική, ή με το μπάσο, ή και με τα ντραμς σε κάποιες φάσεις. Στις εξόδους στις κάρτες ήχου έχω hi fi σύστημα σε AUX, το οποίο διαθέτει και το ίδιο κάποια ενδιαφέροντα εφφέ. Δεν έχω συνδέσει τον ενισχυτή στον υπολογιστή ποτέ, όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις solid bodies οταν βαζεισ heavy high gain , τα υλικά, το σχήμα κλπ δεν παίζουν καταλυτικο περιοριστικο ρόλο στον ήχο εκτός απο την προδιάθεση που σου δημιουργούν και το πως επηρεάζουν τον κιθαρίστα στο παιξιμο του....  Ο ήχος είναι περισσότερο θέμα μαγνητων, ενισχυτη, πετάλιων και χεριων. Και πόσης μπύρας έχεις πιει......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου