Προς το περιεχόμενο

Ιδιαιτερότητες των "Heavy Guitar" (σχήμα, μέγεθος, κτλπ)


Pegasos9

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

 

Εδώ και δύο χρόνια έχω μια λευκή Epiphone Les Paul Junior. Πάντα ήθελα να μάθω να παίζω όπως τα μέταλ ινδάλματά μου όπως πολλοί πιτσιρικάδες. Πήρα και ένα φθηνό Behringer πετάλι και έχω και έναν ενισχυτή 15ετίας. Έχω επίσης σε hardware, μια παλιά Soundblaster Audigy 2 Value, καθώς και άλλους υπολογιστές με σχετικά καλή απόδοση ήχου.

 

Ακόμα τις νότες μαθαίνω, μόνος μου άνευ διδασκάλου και χρησιμοποιώ διάφορα προγράμματα όπως Guitar Rig, IL Hardcore, Ampritube σε υπολογιστή.

 

Δεν έχω προβλήματα με την κιθάρα, 100 ευρώ περίπου την είχα πάρει, ή 125 κάπου εκεί. Σκέφτομαι να πάρω μια ακόμα και βλέπω ότι στο Thomann έχει ειδική κατηγορία Heavy Guitars. Γύρω στα 200 ευρώ βλέπω κάποια ενδιαφέροντα μοντέλα BC Rich, όπως τα Warlock και Warbeast

 

 

φίλε πήγασε9 νομίζω το καταλαβαίνω από που προέρχεται η απορία σου....  http://images.epiphone.com.s3.amazonaws.com/Products/Les-Paul/Les-Paul-Junior/Gallery/LesPaulJunior_AW_Splash.jpg    (όχι και πολύ μέταλ...) λοιπόν  εγώ σου προτείνω τα εξής: να βγάλεις το μαύρο pickguard και να βάλεις κάνα δυο αυτοκόλλητα (να καλύψεις οπτικά τον μαγνήτη που λείπει..) και ίσως και κάνα ντούρο μαγνήτη που θα τον έχεις και ας πάρεις άλλη κιθάρα  αργότερα .οι περισσότεροι metaλάδες χρησιμοποιούν τον bridge μαγνήτη πιο πολύ ούτως η άλλως για χαρμόνικς κτλ...

LesPaulJunior_AW_Splash.jpg.e2526e018ee2e264f4559c75bef39d55.jpg

metal_Junior.jpg.b5ec635e3c8df13755604954a678ad24.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 141
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ωραια ολα αυτα με τα ξυλα, κατανομές υλικου κ.τ.λ. ΟΜΩΣ η εξηγηση μπορεί να ειναι πιο απλή. Νομίζω το λάθος που γινεται είναι στο ότι ""δυο κιθάρεσ με τα ίδια specs.."  Στα specs βάζουμε μέσα και τα ξύλα :(. Υπάρχει ένα μαόνι που χρησιμοποιείται  απο το 50' μεχρι τώρα και άρα ειμαστε σιγουροι ότι τελικά η διαφορα που ακουμε; δεν παιζει παρα να προέρχεται από το σχήμα ? Δηλαδη άμα αγοράσω μια LP του 2000 και μία του 2008 με το ίδιο hardware, θα είναι ίδιες ;

εκτός και αν υπάρχει ένα τεραστιο δεντρο στην Αφρική και όλες οι εταιρίες κοβουν απο αυτό. ακόμα και για μια στενή χρονική περίοδο οι εταιρίες μπορει να αλλάζουν προμηθευτές με βάση το κόστος και τη διαθεσιμότητα.

Το ξύλο ειναι φυσικό ινώδες ανισοτροπο υλικο, ειναι αδυνατο να το τυποποιησεις όπως μπορείς να το κάνεις με τα μεταλλικά μέρη. Τέλος  παίζει και ο χωρος αποθηκευσης της κιθάρας. Το ξυλο αφότου κοπεί και μορφοποιηθεί δεν σταματάει να αλλάζει.

Ανετα όλοι αυτοί οι παράγοντες θα μπορούσαν να παιζουν ρόλο στις ΜΙΚΡΕΣ διαφορες που μπορει να ακούει κανεις σε οργανα με "μόνη" διαφορα το σχήμα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Socrati εγώ μιλάω για κιθάρες της ίδιας εποχής . Ιδιο μοντέλο κτλ . Και όχι για δέκα χρόνια διάφορα στην παραγωγή . Τρανό παράδειγμα η γκιμπσον . Βγάζει μια στανταρντ και ειναι τέλεια και η διπλανή της που ειναι η ίδια ακριβώς της ίδιας χρονολογικά κτλ κτλ ακούγεται αίσχος .

 

Ενας φίλος πήρε πρόσφατα μια καστομ και την έστειλε πίσω την ίδια μέρα . Κακοτεχνίες , ξεφτισμενο μπαιντινγκ και η κιθάρα έληξαν κουτα και όχι ντεμο .

 

Αλλο παράδειγμα . Παίρνω την φεντερ μου πριν χρόνια από εξωτερικό με έναν φίλο μου . Την ίδια ακριβώς . Ακριβώς ακριβώς την ίδια σε χρώμα κτλ . Κουτα και οι δυο . Η δικια μου βαριά του παιδιού ελαφριά . Ο ήχος ίδιος ; Οχι και βέβαια όχι .

 

Οταν αλλάζει το σχήμα η κιθάρα παλεται διαφορετικά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν αλλάζει το σχήμα η κιθάρα παλεται διαφορετικά .

 

Ετσι ειναι... ;D...και τον παλμο αυτο τον ακους με ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ μεσα απο 450 κιλα ντιστορσιο.... ;D ;D

 

Σαν να ειναι Martin D45 ενα πραμα και οχι μια σανιδα ΚΣυλο με δυο μαγνητες.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ειναι... ;D...και τον παλμο αυτο τον ακους με ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ μεσα απο 450 κιλα ντιστορσιο.... ;D ;D

 

Σαν να ειναι Martin D45 ενα πραμα και οχι μια σανιδα ΚΣυλο με δυο μαγνητες.... ;D

 

Εγω προσωπικά παίζω με χαμηλό γκειν , μην κοιτάς που έχω χερουκλα βαρυδι και βγάζω τέτοια ηχηρά  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ανθρωποι εξελικτικα εχουν αποκτησει τεραστια δυναμη για φαντασια. Το ιδιαιτερο της ανθρωπινης εμπειριας ειναι χαοτικο. Επισης ο τροπος που ο καθενας αντιλαμβανεται με τις αισθησεις του και αναλυει κατι τοσο συγκεκριμενο οπως ο ηχος ειναι τοσο συγκεκχυμενο που επηρεαζεται απο μια πληθωρα παραγοντων τοσο πολυπλοκων που ειναι απροσδιοριστοι. Το πιθανοτερο στο συγκεκριμενο θεμα συζητησης αυτου του thread ειναι οτι αυτοι που ακουν διαφορες στις σολιντ κιθαρες με χαι γκεην ντιστορσιον λογω σχηματος, χρωματος, ξυλου κλπ οτι οντως τις ακουν. Απλα πρεπει να ξανασκεφτουν γιατι τις ακουν. Γιατι υπαρχουν τετοιες διαφορες που μπορει να τις προσδιορισει η ανθρωπινη ακοη? Οχι. Γιατι υπαρχουν διαφορες που μπορει οφειλονται στον  ανθρωπινο ψυχισμο? Ναι. Δωστε βαση μεταξυ του 0.33- 1.32

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι υπαρχουν διαφορες που μπορει οφειλονται στον  ανθρωπινο ψυχισμο? Ναι.

Λές δηλ...ότι ο Άρης είναι ψυχάκιας? ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λές δηλ...ότι ο Άρης είναι ψυχάκιας? ;D ;D

 

Χιχι. Και εγω ειμαι. Ολοι μας που εχουμε παθος με τις κιθαρες ακουμε, βλεπουμε και αγοραζουμε πολυ παραπανω απο ενα κομματι ξυλο. Και φτιαχνουμετις μικρες μας ψευδαισθησεις. Και ειναι κουλ δε λεω. Για να γουσταρουμε!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι μας που εχουμε παθος με τις κιθαρες ακουμε, βλεπουμε και αγοραζουμε πολυ παραπανω απο ενα κομματι ξυλο.

Έτσι είναι...παρ όλα αυτά...παραμένουν ένα κομμάτι ξύλο ;)

parts002.jpg.a237945c1365f7b24e0eec0ef1548334.jpg

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ιδια ιστορια συμβαινει και με αυτους που "βλεπουν" η "ακουν" το Θεο.Συμβαινει επειδη πολυ απλα το θελουν πολυ και το πιστευουν(οποτε το μυαλο τους αναλαμβανει να δημιουργησει την παρασταση ;)).

 

Με λιγα λογια αν εχεις πειστει και εχεις υποβαλλει τον εαυτο σου οτι υπαρχουν διαφορες θα τις ακουσεις κιολας.Τα χαμε ξαναπει: 5 ηχητικα δειγματα απο την ιδια ακριβως κιθαρα παρουσιασε τα για 5 διαφορετικες κιθαρες και αμα βγει καποιος και πει ωπα παιδια ειναι η ιδια κιθαρα εγω θα σου πω οτι αυτος ακουει τον...θεο(κυριολεκτικα και μεταφορικα).Το ποιο πιθανον ειναι να σου κανει διαλεξη γιατι η κιθαρα Α ακουγεται ποιο...κομπρεσαρισμενη απο τη Β και γιατι η Γ εχει Alder σωμα ενω η Δ Basswood ;D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου