Προς το περιεχόμενο

Ιδιαιτερότητες των "Heavy Guitar" (σχήμα, μέγεθος, κτλπ)


Pegasos9

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομιζω οτι στο θεμα εδω δεν συζηταμε αν το διαφορετικο σχημα παιζει περισσοτερο ρολο απο οτι οι μαγνητες η ο ενισχυτης κτλ κτλ ... Και γενικοτερα νομιζω οτι αν τα παρουμε με την σειρα τοτε ο ενισχυτης ειναι το πρωτο . Απο εκει και περα οταν το υπεραναλυσουμε το θεμα και οχι σε επιπεδο μιξης οπου εκει χανονται πολλα , αλλα σε επιπεδο του παιζω μονος στο δωματιο μου τι ακουω ? τοτε θα διακρινεις διαφορα και του ξυλου και του καλλωδιου , και του σχηματος , και της θεσης σου στον χωρο κτλ κτλ... Το θεμα ειναι οτι ανεξαρτητα με το αν 2 οργανα δεν απεχουν και τοσο ηχητικα οταν εχουν ιδια σπεκς , δεν μπορουμε να αγνοησουμε οτι εχουν διαφορα... Καποιες φορες η διαφορα ειναι και αρκετη μεγαλη .

 

 

Το θεμα ειναι οτι δεν μπορει καποιος ο οποιος ακουει κατι να γινεται προιον αρνητικης κριτικης . Το αν ακουει καποια διαφορα δεν τον κανει ουτε καλυτερο μουσικο ουτε ηδειμωνα , απλα το ακουει... ή μαλλον εστιαζει το αυτι του καπου συγκεκριμενα...

 

Κατι ακομα... Ειναι δυσκολα καποια πραγματα να περιγραφουν με μυνηματα... Αν μιλαγαμε απο κοντα θα υπηρχε περισσοτερη ανεση... Λεω λοιπον οτι εγω παραπανω αναφερθηκα στα καθαρα... Δεν ξερω τι λεξεις να χρησιμοποιησω ομως λεω οτι στο θεμα των καθαρων δεν ειναι ειδικος και επισης δεν ειμαι και σε θεση να τα κρινω γι αυτο και τα καθαρα του engl fireball που για τον superfunk ειναι αισχος , για εμενα ειναι πολυ καλα καθαρα... Δεν ειμαι σε θεση να κρινω αν εχει καλα καθαρα η οχι... Επισης δεν με ενδιαφερει να ασχοληθω γενικα με το ζητημα οποτε αν με ρωτησεετε τωρα ποιος εχει καλυτερα καθαρα ο evh η ο engl θα σας πω ``ενταξει μωρε τα ιδια ειναι ξερω γω ``...

 

Επιτρεψτε λοιπον και μην κατακρινομαι αν το αυτι μου μετα απο 10 χρονια συνεχους παιξιματος  ακουει διαφορες  απο σχημα σε σχημα με οσο γκαζι και αν χρησιμοποιω. Εκει εχει πεπεδευτει το αυτι μου , και για να μην νομιζετε οτι το παιζω μουσικος κτλ κτλ , ανατρεξτε στο βιντεο που ανεβασα 4-5 σελιδες πιο πριν και θα δειτε οτι τι ερωτημα μου γιατι η bcrich ακουγεται καλυτερα απο την jackson ενω εχουν ακριβως τα ιδια σπεκς και σε κατασταση μπολικου γκειν με απασχολουσε εδω και 2-3 χρονια...

 

Δεν νομιζω λοιπον ουτε Χορταρεας ( ειναι προσβολες σε ατομα που δεν γνωριζουμε ) πρεπει να χαρακτηριζεται καποιος ουτε ασχετος επειδη απλα και μονο ακουει διαφορες που αλλους απλα δεν τους απασχολει το ζητημα και δεν εστιαζουν σε αυτο... Δεν κρινω αν το επιπεδο της διαφορας ειναι το ιδιο με μια αλλαγη μαγνητη , σαφως και ειναι λιγοτερη η διαφορα... Υπαρχει ομως διαφορα... Δεν θα την αντιληφθω σε επιπεδο μπαντας , μιξς κτλ... Στο δωματιο μου ομως οταν κανω μια δοκιμη θα την καταλαβω και θα την καταλαβαινατε κι εσεις ( οσοι λετε οτι δεν υπαρχουν διαφορες ) αν ειχατε τους ενισχυτες μου , τα χερια μου , τα αυτια μου , το δωματιο μου κτλ κτλ....

 

Φαντάζομαι να κατάλαβες το πνεύμα μου και ελπίζω να μη θεωρείς ότι εγώ σε κατέκρινα. Λέω την άποψή μου. Από όσα κατάλαβα εσύ θεωρείς ότι δύο κομμάτια μαόνι το ένα κομμένο τριγωνικό με ένα κομμένο τετράγωνο που χωρίς λούστρο αποτελούν το σώμα της κιθάρας, θεωρείς ότι έχουν διαφορά. Έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 141
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Φαντάζομαι να κατάλαβες το πνεύμα μου και ελπίζω να μη θεωρείς ότι εγώ σε κατέκρινα. Λέω την άποψή μου. Από όσα κατάλαβα εσύ θεωρείς ότι δύο κομμάτια μαόνι το ένα κομμένο τριγωνικό με ένα κομμένο τετράγωνο που χωρίς λούστρο αποτελούν το σώμα της κιθάρας, θεωρείς ότι έχουν διαφορά. Έτσι;

 

Δεν αναφερθηκα μονο σε εσενα , γενικα μιλησα...

 

Θεωρω οτι 2 κιθαρες διαφορετικες σε σχημα εστω και με ιδια σπεκς , εχουν διαφορα σε αισθηση . Αν τελικα η διαφορα στην αισθηση που σου δινει στο χερι σε κανει να παιζεις και διαφορετικα τοτε μπορει αυτος να ειναι ο λογος... Γενικα ομως κι αυτο ειναι σημαντικο , αφου τις κιθαρες της δοκιμαζω εγω και οχι καποιο μηχανημα με μηδενικη απωλεια... Αν καποιο σχημα κιθαρας με κανει να παιζω κιθαρα διαφορετικα σε σχεση με ενα αλλο και αυτο διαμορφωνει το τελικο αποτελεσμα δεν το ξερω... Αυτο που ξερω ειναι οτι σε face to face κοντρα της jackson soloist με την king v ενος φιλου υπηρχε διαφορα... Τα σπεκς ακριβως τα ιδια... Ο ηχος διαφορετικος... Δεν λεω μερα με την νυχτα , λεω διαφορετικο...

 

Δεν το συγκρινω με αλλαγη μαγνητων βεβαια... Καποιοι δεν ακουν διαφορα οταν αλλαζουν καλλωδιο... Αλλοι ακουνε... Δεν κανει πιο μουσικους και πιο επαγγελματιες αυτους που ακουν... Απλα εστιαζουν... Αλλοι εστιαζουν στο να γινουν καλυτεροι παιχτες... κτλ κτλ κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναφερθηκα μονο σε εσενα , γενικα μιλησα...

 

Θεωρω οτι 2 κιθαρες διαφορετικες σε σχημα εστω και με ιδια σπεκς , εχουν διαφορα σε αισθηση . Αν τελικα η διαφορα στην αισθηση που σου δινει στο χερι σε κανει να παιζεις και διαφορετικα τοτε μπορει αυτος να ειναι ο λογος... Γενικα ομως κι αυτο ειναι σημαντικο , αφου τις κιθαρες της δοκιμαζω εγω και οχι καποιο μηχανημα με μηδενικη απωλεια... Αν καποιο σχημα κιθαρας με κανει να παιζω κιθαρα διαφορετικα σε σχεση με ενα αλλο και αυτο διαμορφωνει το τελικο αποτελεσμα δεν το ξερω... Αυτο που ξερω ειναι οτι σε face to face κοντρα της jackson soloist με την king v ενος φιλου υπηρχε διαφορα... Τα σπεκς ακριβως τα ιδια... Ο ηχος διαφορετικος... Δεν λεω μερα με την νυχτα , λεω διαφορετικο...

 

Δεν το συγκρινω με αλλαγη μαγνητων βεβαια... Καποιοι δεν ακουν διαφορα οταν αλλαζουν καλλωδιο... Αλλοι ακουνε... Δεν κανει πιο μουσικους και πιο επαγγελματιες αυτους που ακουν... Απλα εστιαζουν... Αλλοι εστιαζουν στο να γινουν καλυτεροι παιχτες... κτλ κτλ κτλ

 

Λες τα σπεκς ακριβως ιδια.Και σε ρωταω:ειχαν ιδιες χορδες και μαλιστα τον ιδιο χρονο πανω στις κιθαρες?Το action σε καθε χορδη ηταν ακριβως το ιδιο και γενικα το setup ηταν πανομοιοτυπο?Τα cavities των μαγνητων ειναι τρυπημενα ακριβως στο ιδιο σημειο και στις δυο κιθαρες?Γεφυρα και nut? πανομοιοτυπα και ρυθμισμενα ακριβως το ιδιο?

 

Το οτι υπαρχει διαφορα στην αισθηση αυτο ειναι λογικό.Επισης ειναι λογικο το καθε σχημα να σε προδιαθετει περισσοτερο η λιγοτερο.Εμενα πχ μου τη σπαει η flying V σαν σχημα.Και αφου μου την σπαει ειναι λογικο να επηρρεασει και το παιξιμο (ως ενα βαθμο) με βαση την ψυχολογια.Αλλα αυτο δεν εχει σχεση με τον ηχο που βγαζει το οργανο.

 

Θες να δεις αν καταλαβαινεις πραγματικα διαφορες? παρε τις κιθαρες,παιξτες βγαλε το πορισμα σου(πχ η V εχει ποιο γεματο ηχο)για την καθε μια και μετα δωστες σε καποιον αλλον να σου γραψει δειγματα και δες αν πραγματικα θα βγαλεις παλι την V οτι εχει ποιο γεματο ηχο(χωρις το οπτικο ερεθισμα αυτη την φορα).Βαλε και μια αλλη ασχετη με τελειως διαφορετικα specs και δες αν θα την αναγνωρισεις απο τις αλλες δυο...μονο απο ηχο.Το να ακους διαφορες σε πραγματα που τα βλεπεις και τα αγγιζεις ειναι τελειως διαφορετικο απο οταν υπαρχει μονο ηχος.Μονο ετσι θα βαλεις για υπνο τις οποιες προκαταληψεις και θα κρινεις τι και αν οντως ακους διαφορες :).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες τα σπεκς ακριβως ιδια.Και σε ρωταω:ειχαν ιδιες χορδες και μαλιστα τον ιδιο χρονο πανω στις κιθαρες?Το action σε καθε χορδη ηταν ακριβως το ιδιο και γενικα το setup ηταν πανομοιοτυπο?Τα cavities των μαγνητων ειναι τρυπημενα ακριβως στο ιδιο σημειο και στις δυο κιθαρες?Γεφυρα και nut? πανομοιοτυπα και ρυθμισμενα ακριβως το ιδιο?

 

^^Τhis.

 

Και υπαρχει και αλλο ενα σημειο το οποιο σχεδον ολοι ξεχνανε και διαφερει απο κιθαρα σε κιθαρα ακομα και στο ιδιο μοντελο: Οι πραγματικες τιμες των ηλεκτρικων. Θα υπαρχουν μικροδιαφορες στους μαγνητες αλλλα το κυριοτερο ειναι οι διαφορες στην τιμη των ποτενσιομετρων, που μπορουν να ειναι αναλογικα τεραστιες και εχουν πολυ ευκολα αντιληψιμο αντικτυπο στον ηλεκτρικο ηχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες τα σπεκς ακριβως ιδια.Και σε ρωταω:ειχαν ιδιες χορδες και μαλιστα τον ιδιο χρονο πανω στις κιθαρες?Το action σε καθε χορδη ηταν ακριβως το ιδιο και γενικα το setup ηταν πανομοιοτυπο?Τα cavities των μαγνητων ειναι τρυπημενα ακριβως στο ιδιο σημειο και στις δυο κιθαρες?Γεφυρα και nut? πανομοιοτυπα και ρυθμισμενα ακριβως το ιδιο?

 

 

 

Αυτο ακριβως λεω... Καμια διαφορα δεν εχουμε... Δηλαδη αν εισαι σε θεση να ακους διαφορα ηχητικη απο αλλαγη χορδων για παραδειγμα τοτε πως ειναι να δυνατον να μην καταλαβαινεις οταν παιζει μια explorer και μια αλλη ας πουμε με ιδια σπεκς ?

 

 

Θες να δεις αν καταλαβαινεις πραγματικα διαφορες? παρε τις κιθαρες,παιξτες βγαλε το πορισμα σου(πχ η V εχει ποιο γεματο ηχο)για την καθε μια και μετα δωστες σε καποιον αλλον να σου γραψει δειγματα και δες αν πραγματικα θα βγαλεις παλι την V οτι εχει ποιο γεματο ηχο(χωρις το οπτικο ερεθισμα αυτη την φορα).Βαλε και μια αλλη ασχετη με τελειως διαφορετικα specs και δες αν θα την αναγνωρισεις απο τις αλλες δυο...μονο απο ηχο.Το να ακους διαφορες σε πραγματα που τα βλεπεις και τα αγγιζεις ειναι τελειως διαφορετικο απο οταν υπαρχει μονο ηχος.Μονο ετσι θα βαλεις για υπνο τις οποιες προκαταληψεις και θα κρινεις τι και αν οντως ακους διαφορες :).

 

 

Επισης ακριβως λεμε το ιδιο πραγμα... Αν για παραδειγμα στα δικα μου χερια μια κιθαρα εχει τον ταδε ηχο και στα δικα μου αυτια , ενω μια αλλη κιθαρα εχει εναν αλλο ηχο τοτε για εμενα αυτες οι κιθαρες εχουν διαφορετικο ηχο... Δεν ειμαι ρομποτ... Μιλαω για το τι επιδραση εχει ενα μουσικο οργανο με παιχτη εμενα... Με παιχτη λοιπον εμενα , επειδη ετεθη το ζητημα αν το σχημα παιζει ρολο , δεν μπορω να πω κατι που δεν ισχυει βαση της εμεπειριας μου... Αφου στα δικα μου χερια το οργανο ταδε εχει διαφορετικο ηχο τοτε καταθετω την εμπειρια μου για τον εκαστωτε που ψαχνεται γιατι και στα δικα του χερια μπορει να ισχυει το ιδιο...

 

Δεν υπαρχει αποψη κοινη για ολους... Ο καθενας εχει την αποψη του και τις εμπειριες του... Μην προσπαθειτε να συμφωνησουμε ολοι σε ολα... Δεν υπαρχουν σταθερες αξιες... Εχω φιλο ηχοληπτη με πολλες επαγγελματικες δουλειες στο ενεργητικο του που δεν θελει να βλεπει λαμπατους ενισχυτες μπροστα του... Για καποιον αλλο το τραντζιστορ ειναι αισχος... Για αυτο υπαρχουν τοσα και τοσα προιοντα για να επιλεξεις...

Μια explorer απο μια les paul για εμενα εχουν χαοδη διαφορα ακομα και σε συνθηκες τρελου γκειν... Αυτια ειναι αυτα και χερια... Για τα χερια μου μιλαω και τα αυτια μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θες να δεις αν καταλαβαινεις πραγματικα διαφορες? παρε τις κιθαρες,παιξτες βγαλε το πορισμα σου(πχ η V εχει ποιο γεματο ηχο)για την καθε μια και μετα δωστες σε καποιον αλλον να σου γραψει δειγματα και δες αν πραγματικα θα βγαλεις παλι την V οτι εχει ποιο γεματο ηχο(χωρις το οπτικο ερεθισμα αυτη την φορα).Βαλε και μια αλλη ασχετη με τελειως διαφορετικα specs και δες αν θα την αναγνωρισεις απο τις αλλες δυο...μονο απο ηχο.

 

Τα blind tests είναι μεγάλη πόρωση. Έχω ένα φίλο κολλητό (μπουζουξής με εξαιρετικό αυτί) που όταν είμασταν φοιτητές επέμενε τρελά ότι μπορεί να ξεχωρίζει το 300+ mp3 από το wav κλπ. Το συζητούσαμε σε κάθε πιθανή ευκαιρία για ένα διάστημα. Επέμενε σαν τρελός. Λοιπόν μία μέρα έκανα μερικά rip και συμφώνησε να κάνουμε blind test. Αφού άκουσε με προσοχή όλα τα δείγματα του έβαλα 4 φορές το mp3 σε 192 ποιότητα. Έκανε 4/4 λάθος. Μετά 4 φορές το wav. 4/4 λάθος ξανά. Γέλαγα σαν malakas για δύο ώρες και παραδέχτηκε ότι ξεβρακώθηκε και ότι το αυτί του δεν είναι υπερφυσικό. Μετά πήγαμε για μπύρες  ;D και δεν το ξανασυζητήσαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ακριβως λεω... Καμια διαφορα δεν εχουμε... Δηλαδη αν εισαι σε θεση να ακους διαφορα ηχητικη απο αλλαγη χορδων για παραδειγμα τοτε πως ειναι να δυνατον να μην καταλαβαινεις οταν παιζει μια explorer και μια αλλη ας πουμε με ιδια σπεκς ?

 

 

 

Επισης ακριβως λεμε το ιδιο πραγμα... Αν για παραδειγμα στα δικα μου χερια μια κιθαρα εχει τον ταδε ηχο και στα δικα μου αυτια , ενω μια αλλη κιθαρα εχει εναν αλλο ηχο τοτε για εμενα αυτες οι κιθαρες εχουν διαφορετικο ηχο... Δεν ειμαι ρομποτ... Μιλαω για το τι επιδραση εχει ενα μουσικο οργανο με παιχτη εμενα... Με παιχτη λοιπον εμενα , επειδη ετεθη το ζητημα αν το σχημα παιζει ρολο , δεν μπορω να πω κατι που δεν ισχυει βαση της εμεπειριας μου... Αφου στα δικα μου χερια το οργανο ταδε εχει διαφορετικο ηχο τοτε καταθετω την εμπειρια μου για τον εκαστωτε που ψαχνεται γιατι και στα δικα του χερια μπορει να ισχυει το ιδιο...

 

 

 

Οχι δεν λεμε το ιδιο ;D.Ολα αυτα στα ειπα για να καταλαβεις οτι οι κιθαρες ΔΕΝ ηταν πανομοιοτυπες αλλα οχι σε αυτα που φανταζεσαι δηλαδη σχημα,μεγεθος (που ειναι και το θεμα του thread) κτλ κτλ.

 

Στο αλλο σκελος παλι διαφορετικα πραγματα λεμε γιατι εγω υποστηριζω οτι ακομα και αν καταλαβαινεις διαφορετικο ηχο για μια απο τις δυο εγω υποστηριζω οτι αν την ακουσεις μετα απο μια βδομαδα μπορει αυτο το διαφορετικο να το αποδωσεις στην αλλη...δηλαδη ειναι τελειως random και περισσοτερο ψυχολογικο.

 

Παραδειγμα:καποιος ειχε παρει 3 η 4 κιθαρες στο μετρο του δυνατου στα ιδια στανταρντ(σεταρισμενες απο τον ιδιο,με ιδιες χορδες,action κτλ κτλ κτλ) εφτιαξε ηχητικα κλιπακια και τα εδωσε σε τυπους που υποστηριζαν οτι ακουνε διαφορα.Οι τυποι ακουσαν τα δειγματα και αντιστοιχισανε καθεμια απο τις ερωτησεις του σε συγκεκριμενο ηχητικο clip.πχ ποια ειναι η superstrat? το νουμερο 3.Ποια ακουγεται καλυτερα στα αφτια σου? το νουμερο 4 πχ. Παιρνει λοιπον τα αποτελεσματα αυτος δεν τους τα λεει και μετα απο καποιο χρονικο διαστημα τους ξαναβαζει τα ιδια ηχητικα δειγματα με αλλη σειρα.Παλι επελεξαν και αυτο εγινε μερικες φορες ακομα....

 

Οταν λοιπον εβγαλε τα τελικα αποτελεσματα φανηκε οτι οι ειδημονες εβγαζαν random συμπερασματα...γιατι πχ η κιθαρα νουμερο 3 που στον πρωτον φανηκε οτι ακουγεται καλυτερα η ποιο γεματη η δεν ξερω και εγω τι την δευτερη φορα πηρε πχ την θεση της η 1 την τριτη πχ η 2 η παλι η 3 κτλ κτλ κτλ....

 

Με λιγα λογια(που μονο λιγα δεν ηταν σορρυ :P) κανεις δεν ηταν σταθερος ουτε στα σωστα ουτε στα λαθη.Αυτο που σου φαινοταν το καλυτερο μετα απο ενα μηνα ακουγοταν μετριο και το μετριο της προηγουμενης καλυτερο.

 

Αρα ακομα και να ακους διαφορες συνηθως τις περισσοτερες φορες εχουν να κανουν με την ψυχολογια σου εκεινης τις στιγμης παρα με πραγματικες ηχητικες διαφορες ;) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου