Προς το περιεχόμενο

Ιδιαιτερότητες των "Heavy Guitar" (σχήμα, μέγεθος, κτλπ)


Pegasos9

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά οκ, βάλτε λίγο νερό στο κρασί σας, δηλαδή τα πάντα μπορεί να κάνουν τη διαφορά ,πχ να έχεις ενισχυμένα καλώδια στους Emg's ξέρω γω, εκτός από το σώμα της κιθάρας?

 

Και θα σταθώ και λίγο σ'αυτό που είπε ο Άρης πριν το ότι έπαιζε τις κιθάρες μισή ώρα την κάθε μία και άκουγε την διαφορά.

Είμαι της άποψης ότι ο ήχος της κιθάρας θέλει τον χρόνο του, θέλει μια άλφα τριβή για να τον κατανοήσεις και να ακούσεις πραγματικά την κιθάρα σου.

Ένα κλιπάκι κάποιων δευτερολέπτων είναι απλά μια γενική ιδέα, γι'αυτό και δεν πιστεύω ιδιαίτερα σ'αυτά τα a/b blind test klp. Πόσες φορές σας έχει τύχει με το που καρφώσετε σε έναν ενισχυτή να εντυπωσιαστείτε και μετά από 10 λεπτά να αρχίσετε να ξενερώνετε με κάποιες πρίμες συχνότητες πχ ή με την απόκριση του ενισχυτή ή με το clarity της κιθάρας κλπ.

Η κιθάρα είναι για τον κιθαρίστα και μόνο αν παίξεις στον ίδιο ενισχυτή αρκετή ώρα και κατά προτίμηση και διαφορετικές μέρες, αρχίζεις να αφομοιώνεις τον ήχο του οργάνου που κρατάς στα χέρια σου.

 

Έχω αλλάξει και αυτούσια hardware και ηλεκτρικά από κιθάρα σε κιθάρα και όμως ο χαρακτήρας της κιθάρας είναι εκεί ασχέτως του ηχοχρώματος από τους μαγνήτες, παραμένει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 141
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μας πως να το κανουμε ρε παιδια. Το ιδανικο δεν υπηρξε ποτε στην φυση, ποσο μαλλον στα ηλεκτρονικα που ειναι και ενα μερος της συναρτησης του ηχου του οργανου. Και κατι ακομα ρε παιδια. Ποσο σιγουροι ειμαστε οτι τα ξυλα της μιας εταιρειας ειναι ιδια με της αλλης ? Οταν ειναι πολυ πιθανο να προμηθευονται απο πολυ διαφορετικες πηγες την πρωτη υλη που σημαινει και διαφορετικο ξυλο. Γιατι αλλο το Brazilian και αλλο το Hondoyras rosewood or mahogany αφτω ινε !

 

Edit gia Heaven. Μα αυτο λεμε βρε heathen. ο χαρακτηρας στο βιντεο του αρη ειναι σχεδον κλωνος τοσο ομοιος ο ηχος. απλα η ριτς ισως ειναι πιο μπολικη στα χαμηλα . Ανεπαισθητη παντως η διαφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά νομίζω ότι τα posts αρχίζουν να επαναλαμβάνονται στις τελευταίες 2 σελίδες. Ξαναγράφουμε τα ίδια και τα ίδια με άλλα λόγια. Εφόσον αντικειμενική αλήθεια δεν υπάρχει σε αυτά τα πράματα καλό είναι να μην κωλοχτυπιόμαστε άλλο.

 

Ο Άρης ακούει κάποια διαφορά και την αποδίδει εκεί, εγώ δεν το πιστεύω αλλά εφόσον δεν έχω τρόπο να το αποδείξω θα κάνω τουμπεκί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα μεχρι προτεινως εθεωρητο δεδομενο οτι το ξυλο της κιθαρας συμμετεχει στο ηχο της... Και αυτο ειναι γενικως αποδεκτο απο τον κοσμο ... Αλλιως γιατι να ανγραφεται στα σπεκς αν δεν παιζει κανεναν ρολο. Επισης προχθες εστειλα μυνημα στην bare knuckle και ρωτησα τι μαγνητες να βαλω σε μια μου κιθαρα και με ρωτησε ο tim mills τι ξυλο εχει η κιθαρα μου...

 

Και εν πασει περιπτωση εστω και αν δεχτουμε οτι επειδη υπαρχουν ηλεκτρινικες απωλειες στους μαγνητε και στα ποντεσιομετρα ο ηχος αλλαζει , τοτε καταληγουμε στο αρχικο... Οτι ολες οι κιθαρες εχουν την δικη τους φωνη...

 

Στην jackson που εχω τωρα , ειναι usa ... Εχω αλλαξει 5 διαφορετικους μαγνητες... Και οι 5 ειχαν περιπου τον ιδιο ηχο... Ακομα και emg και dimarzio και duncan και οι 5 με απειροελαχιστες διαφορες καταληγαν σε ενα κοινο αποτελεσμα... Ενω στην φεντερ οι ιδιοι μαγνητες ειχαν δραμτικη διαφορα απο μαγνητη σε μαγνητη... Αυτο με κανει να σκεφτομαι οτι η jackson πιθανοτατα εχει ξυλα με καποια συγκεκριμενη προσωπικοτητα στην χροια που χρωματιζουν τοσο τον ηχο ωστε να μην μπορει ενα μαγνητης να της αλλαξει το ηχο αισθητα... Αν εχετε καποια αλλη εξηγηση πειτε μου !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα μεχρι προτεινως εθεωρητο δεδομενο οτι το ξυλο της κιθαρας συμμετεχει στο ηχο της... Και αυτο ειναι γενικως αποδεκτο απο τον κοσμο ... Αλλιως γιατι να ανγραφεται στα σπεκς αν δεν παιζει κανεναν ρολο. Επισης προχθες εστειλα μυνημα στην bare knuckle και ρωτησα τι μαγνητες να βαλω σε μια μου κιθαρα και με ρωτησε ο tim mills τι ξυλο εχει η κιθαρα μου...

 

Και εν πασει περιπτωση εστω και αν δεχτουμε οτι επειδη υπαρχουν ηλεκτρινικες απωλειες στους μαγνητε και στα ποντεσιομετρα ο ηχος αλλαζει , τοτε καταληγουμε στο αρχικο... Οτι ολες οι κιθαρες εχουν την δικη τους φωνη...

 

Στην jackson που εχω τωρα , ειναι usa ... Εχω αλλαξει 5 διαφορετικους μαγνητες... Και οι 5 ειχαν περιπου τον ιδιο ηχο... Ακομα και emg και dimarzio και duncan και οι 5 με απειροελαχιστες διαφορες καταληγαν σε ενα κοινο αποτελεσμα... Ενω στην φεντερ οι ιδιοι μαγνητες ειχαν δραμτικη διαφορα απο μαγνητη σε μαγνητη... Αυτο με κανει να σκεφτομαι οτι η jackson πιθανοτατα εχει ξυλα με καποια συγκεκριμενη προσωπικοτητα στην χροια που χρωματιζουν τοσο τον ηχο ωστε να μην μπορει ενα μαγνητης να της αλλαξει το ηχο αισθητα... Αν εχετε καποια αλλη εξηγηση πειτε μου !!!

 

Ρε συ Αρη την απαντηση την πηρες απλα δεν θες να την δεχτεις και ψαχνεις αλλη :).Η απαντηση ειναι οτι αυτο που νομιζεις οτι ακους ειναι περισσοτερο αποτελεσμα της  ψυχολογιας και των...κιθαριστικων προκαταληψεων σου(που ΟΛΟΙ οι κιθαριστες εχουμε κακα τα ψεματα) παρα οτιδηποτε αλλο.Πως θα βεβαιωθεις? και αυτο στο ειπαμε:Blind test.Εσυ παλι το αγνοησες αυτο λεγοντας οτι "εγω παιρνω τη κιθαρα Α την βυσματωνω μετα κανω το ιδιο με την κιθαρα Β και ακουω διαφορες".Μπορεις να καταλαβεις οτι αυτο δεν αποδεικνυει ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα?

 

Τσεκαρε πχ εδω για να παρεις μια ιδεα απο ενα τεστ για κσυλα ;D απο Φυσικό:http://www.guitarsite.com/news/music_news_from_around_the_world/electric-guitar-wood-myth-busted/

 

Σου παραθετω μια μονο φραση:the idea behind the research is that the "common" knowledge being spread by companies that market guitars go against the physics of how the electric guitar works.

 

Θες να δεχτεις αυτα που λεει αυτο ο φυσικος η οχι ενα ειναι το συμπερασμα:ΑΝ θες απαντησεις κανε κανονικα αντικειμενικα blind τεστ(η μαλλον δωσε να σου κανουν) και θα καταλαβεις περα απο καθε αμφιβολια τι και αν ακους κατι.Το θεμα ειναι οτι για να γινει κατι τετοιο με αντικειμενικα κριτηρια απαιτει ΤΕΡΑΣΤΙΑ προσηλωση στην λεπτομερεια και πολυ λιγοι εχουν την ορεξη(και τις γνωσεις) να το πραγματοποιησουν ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ Αρη την απαντηση την πηρες απλα δεν θες να την δεχτεις και ψαχνεις αλλη :).Η απαντηση ειναι οτι αυτο που νομιζεις οτι ακους ειναι περισσοτερο αποτελεσμα της  ψυχολογιας και των...κιθαριστικων προκαταληψεων σου(που ΟΛΟΙ οι κιθαριστες εχουμε κακα τα ψεματα) παρα οτιδηποτε αλλο.Πως θα βεβαιωθεις? και αυτο στο ειπαμε:Blind test.Εσυ παλι το αγνοησες αυτο λεγοντας οτι "εγω παιρνω τη κιθαρα Α την βυσματωνω μετα κανω το ιδιο με την κιθαρα Β και ακουω διαφορες".Μπορεις να καταλαβεις οτι αυτο δεν αποδεικνυει ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα?

 

Τσεκαρε πχ εδω για να παρεις μια ιδεα απο ενα τεστ για κσυλα ;D απο Φυσικό:http://www.guitarsite.com/news/music_news_from_around_the_world/electric-guitar-wood-myth-busted/

 

Σου παραθετω μια μονο φραση:the idea behind the research is that the "common" knowledge being spread by companies that market guitars go against the physics of how the electric guitar works.

 

Θες να δεχτεις αυτα που λεει αυτο ο φυσικος η οχι ενα ειναι το συμπερασμα:ΑΝ θες απαντησεις κανε κανονικα αντικειμενικα blind τεστ(η μαλλον δωσε να σου κανουν) και θα καταλαβεις περα απο καθε αμφιβολια τι και αν ακους κατι.Το θεμα ειναι οτι για να γινει κατι τετοιο με αντικειμενικα κριτηρια απαιτει ΤΕΡΑΣΤΙΑ προσηλωση στην λεπτομερεια και πολυ λιγοι εχουν την ορεξη(και τις γνωσεις) να το πραγματοποιησουν ;).

 

  Επειδή, διαβάζοντας το θέμα, προσπαθώ να καταλάβω, αυτό που υποστηρίζεις είναι ότι, αν κάνουν σε σένα blind test με πχ 2 κιθάρες, όπως αυτό ορίζεται από τους κανόνες φυσικης/πειραματισμού κτλ, δε θα καταλάβεις πότε παίζει η μια και πότε η άλλη;

  Πρόσεξε, δε σου ζητάω να αναγνωρίσεις ποια κιθάρα είναι ποια, αν το μαόνι της μιας είναι πιο μπάσο ή πρίμο από το κελεμπέκι της άλλης και τα σχετικά.

Απλά, να αναγνωρίσεις ότι άλλαξε το όργανο, που παίζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τσεκαρε πχ εδω για να παρεις μια ιδεα απο ενα τεστ για κσυλα ;D απο Φυσικό:http://www.guitarsite.com/news/music_news_from_around_the_world/electric-guitar-wood-myth-busted/

 

αυτό τώρα ήταν σωστό αβ τεστ;;;(για το video μιλάω...)δεν νομίζω ....μάλλον είμαι guitarded ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό τώρα ήταν σωστό αβ τεστ;;;(για το video μιλάω...)δεν νομίζω ....μάλλον είμαι guitarded ;D

Μα το τεστ του ηταν για κατι εντελως συγκεκριμενο(μονο για την σημασια των ξύλων).Νομιζω οτι αναλυσαμε μεχρι αηδιας τι πρεπει να κανει καποιος αν θελει ολοκληρωμενο αντικειμενικο τεστ....

 

Y.Γ σορρυ τωρα καταλαβα τι εννοεις,εγω μιλαω για το αρθρο το βιντεο δεν εχει σχεση με το αρθρο ;D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Επειδή, διαβάζοντας το θέμα, προσπαθώ να καταλάβω, αυτό που υποστηρίζεις είναι ότι, αν κάνουν σε σένα blind test με πχ 2 κιθάρες, όπως αυτό ορίζεται από τους κανόνες φυσικης/πειραματισμού κτλ, δε θα καταλάβεις πότε παίζει η μια και πότε η άλλη;

  Πρόσεξε, δε σου ζητάω να αναγνωρίσεις ποια κιθάρα είναι ποια, αν το μαόνι της μιας είναι πιο μπάσο ή πρίμο από το κελεμπέκι της άλλης και τα σχετικά.

Απλά, να αναγνωρίσεις ότι άλλαξε το όργανο, που παίζεται.

 

Καταρχην πιστευω οτι τεστ με δυο κιθαρες δεν ειναι τεστ.Εχεις 50% πιθανοτητες να βρεις οτιδηποτε.Περα απο αυτο τωρα,αν θα το καταλαβω η οχι παιζει τι συγκρινουμε:Αν πχ  βαλεις 5 strat προσπαθωντας να φερεις ολες τις παραμετρους στα ιδια επιπεδα μπορει και οχι.Εδω καποιοι αναγνωριζουν διαφορετικες κιθαρες απο ενα δειγμα μονο και μονο οτι τους ειπαν"εχουμε 5 διαφορετικες κιθαρες".

 

Με λιγα λογια δεν μπορω να σου πω σε απολυτο βαθμο.Αν εχει γινει καλη δουλεια μπορει και να μη καταλαβω τίποτα.Αν παντως θες να το εξετασεις αυτο υπαρχει λυση:5 δειγματα κιθαρων που τα δυο μονο ειναι απο την ιδια.Θα βρουν οι εξεταζομενοι ποια ειναι τα δυο?Αμα τους ξαναβαλεις το τεστ μετα απο κανα μηνα θα υποδειξουν ξανα αυτα τα δυο? ;) κτλ κτλ κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθε φορα λεω οτι θα ειναι το τελευταιο μυνημα αλλα δεν γινεται με τρωει...

Καποτε λοιπον ειχα 2 ibanez... Τις αποχωρηστικα την μια περσι και την αλλη προπερσι... Μια ιμπανεζ δηλαδη καθε χρονο...Αυτες οι ιμπανεζ ειχαν ιδιους μαγνητες και λοιπα σπεκς... Η μια ενα σωμα χοντρο και η αλλη σαν φλιδα....

 

Ηταν ψυχολογικο το οτι ακουγα διαφορα ηχητικη μεγαλη ?

 

http://ibanez.wikia.com/wiki/RG3620Z

 

http://www.ibanez.co.jp/products/u_eg_page13.php?data_id=107&color=CL01&year=2013&cat_id=1&series_id=150

 

Αυτα που μας γραφει εδω η warfmoth γιατι τα γραφει ? Ειναι περιτa ?

 

 

http://www.warmoth.com/guitar/bodies/options/bodywoodoptions.aspx

 

Αν τελικα τα ξυλα δεν παιζουν τοσο ρολο... Γιατι εχει γινει τοσο μεγαλη συζητηση περι champered και unchampered στις gibson... Γιατι στα σαιτ ολου του κοσμο καταγραφετει οτι οι κουφιες γκιμπσον δεν εχουν τοσο γεματο και ζεστο ηχο οπως η μασιφ ?

 

Τελος θα ηθελα οσοι υποστηριζουν την αποψη οτι τα ξυλα δεν παιζουν ρολο θα ηθελα να παραθεσουν τι δοκιμες εχουν κανει , να δουμε την αντικειμενικοτητα , την επιστημονικοτητα , και την ουδετεροτητα του εγχειρηματος...

Καθως εγω κατηγορουμε τοσες σελιδες ως ατομο με ψυχολογικους πειθαναγκασμους χωρις να εξεταζεται το γεγονος οτι μπορει να ειναι και ετσι τελικα εφοσον σαν ατομο εχω κανει και 5 τεστ τα οποια αποσκοπουσαν σε αυτο ακριβως και σαφως οχι μονος μου σε ενα δωματιο αλλα με φιλους συμφορουμητες...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου