Προς το περιεχόμενο

Ιδιαιτερότητες των "Heavy Guitar" (σχήμα, μέγεθος, κτλπ)


Pegasos9

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 141
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

παιζουν πολλοι παραγοντες ρολο.δεν ειναι υπαρχει στανταρτ.και εδω μιλαμε και με την αισθηση της ακοης που διαφερει απο ανθρωπο σε ανθρωπο οπως με την αισθηση της γευσης.κανεις δεν μπορει να πει ουτε αληθεια ουτε ψεμα.αν βαλεις δυο ανθρωπους να σου περιγραψουνε τον ιδιο ηχο που ακουνε απο τη ιδια πηγη θα σου πει αλλα ο ενας και αλλα ο αλλος.και αμα με την ιδια κιθαρα  παιξουνε δυο διαφορετικοι κιθαριστες το ιδιο πραγμα παλι αλλιως θα ακουγονται.και αμα εσυ ο ιδιος παιξεις με την ιδια κιθαρα το ιδιο πραγμα το πρωι και το ιδιο το βραδυ παλι αλλιως θα ακουγεσαι.και το αυτι δεν ακουει σαν μηχανη αλλα επιρεαζεται απο πολλους παραγοντες και αυτη ειναι η μαγεια για μενα στην τελικη γιατι τα μετρισιμα πραγματα τα βαριεμαι ευκολα.κανενος η εμπειρια δεν μπορει να ειναι γενικος κανονας αλλα μονο τροφη για ερευνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιζουν πολλοι παραγοντες ρολο.δεν ειναι υπαρχει στανταρτ.και εδω μιλαμε και με την αισθηση της ακοης που διαφερει απο ανθρωπο σε ανθρωπο οπως με την αισθηση της γευσης.κανεις δεν μπορει να πει ουτε αληθεια ουτε ψεμα.αν βαλεις δυο ανθρωπους να σου περιγραψουνε τον ιδιο ηχο που ακουνε απο τη ιδια πηγη θα σου πει αλλα ο ενας και αλλα ο αλλος.και αμα με την ιδια κιθαρα  παιξουνε δυο διαφορετικοι κιθαριστες το ιδιο πραγμα παλι αλλιως θα ακουγονται.και αμα εσυ ο ιδιος παιξεις με την ιδια κιθαρα το ιδιο πραγμα το πρωι και το ιδιο το βραδυ παλι αλλιως θα ακουγεσαι.και το αυτι δεν ακουει σαν μηχανη αλλα επιρεαζεται απο πολλους παραγοντες και αυτη ειναι η μαγεια για μενα στην τελικη γιατι τα μετρισιμα πραγματα τα βαριεμαι ευκολα.κανενος η εμπειρια δεν μπορει να ειναι γενικος κανονας αλλα μονο τροφη για ερευνα.

 

+1000000000

 

Για τα δικα μου αυτια μιλησα... Αλλα μολις ειπωνεται κατι τετοιο αμεσως μας ποιανει το κομπλεξ του τυπου

 

`` τι λε ρε που ακους κιολας κατι που δεν ακουω εγω ?  Αποκλειτεται. Εισαι ασχετος ρε... Ασχετος , δεν ξερεις τι σου γινεται ρε.... Αν δεν το ακουω εγω , δεν το ακουει κανεις σας ρε... Τελος ``

 

Says who? Τα ποτενσιομετρα εχουν τεραστια tolerances. Πας στοιχημα οτι αν τα μετρησουμε ΔΕΝ ειναι τα ιδια? Ειδικα των EMG αν δεν κανω λαθος ειναι στο +- 20%, τρεχα γυρευε δηλαδη.

 

Αν εχεις πολυμετρο καποια μερα δοκιμασε το αν δε βαριεσαι.

 

Αυτο goes both ways Αρη, το ξερεις...

 

 

Και γιατι να λαβω αυτο ως δεδομενο οταν προκειται για 2 ιδια ποντεσιομετρα της ιδιας εταιριας ? Και να μην λαβω το σχημα ? Αν τελικα αυτο ισχυει και η διαφορα οφειλετυαι στο ποντεσιομετρο , τοτε παω πασο και για τα 3 τεστ κιαθαρων με radical shape που εχω κανει... Και εχω κανει και τεστ ab σε gibson , σε jackson , σε esp...

 

Εν πασει περιπτωση δεν βγαζει πουθενα η συζητηση... Δεν ειμαι απολυτος ... Λεω τι εχω δοκιμασει και τι εχω βγαλει σαν συμπερασμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τίποτα δεν είναι αλήθεια........  8)

 

Άρη, sorry, αλλά τα τέστ που έχεις στο youtube ΔΕΝ είναι (blind) Α/Β. Όχι ότι λέει κάτι αυτό, αλλά καλό είναι να ακριβολογούμε. Ή να στο πω διαφορετικά, δεν μπορείς να παρουσιάζεις συμπεράσματα για ένα τέστ το οποίο ΕΣΥ εκτελείς. Έχεις δύο επιλογές, ή τα δίνεις σε τρίτους και ρωτάς τι νομίζουν χωρίς να εκφράζεις άποψη και χωρίς να έχεις αποκαλύψει λεπτομέρειες (απολύτως καμία) ή τις ηχογραφήσεις τις κάνουν άλλοι χωρίς να έχεις ιδέα για το τι ακριβώς έχουν κάνει και μετά εκφράζεις άποψη. Τα τέστ όπως τα κάνεις σε αφήνουν έκθετο σε confirmation bias (μεταξύ άλλων).

 

Δυστυχώς (ή ευτυχώς) σ' αυτά τα δύσκολα θέματα αν δεν είσαι τυπικός και σωστός από πλευράς μεθοδολογίας είναι εξαιρετικά εύκολο να κριθούν τα συμπεράσματά σου αρνητικά. Θα μου πείς και τι να κάνεις, να σχεδιάζεις πειράματα με επιστημονική ακρίβεια και επιμέλεια, όχι βέβαια, αλλά μην σου κάνει εντύπωση ότι μετά θα υπάρχουν αντιρρήσεις.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος θέλει να αποδείξει ότι υπάρχει διαφορά, κάνει Α/Β/Χ. Από εκεί και πέρα ο καθένας μπορεί έχει τη γνώμη του, χωρίς να μπορεί όμως να την αποδείξει. Και ΟΧΙ, η "επίκληση στην αυθεντία" των χρυσών αυτιών δεν είναι απόδειξη.

 

Αυτό φυσικά για περιπτώσεις όπου αμφισβητείται η ίδια η ύπαρξη της διαφοράς, γιατί αν συμφωνήσουμε στο ότι υπάρχει διαφορά, θα πρέπει στη συνέχεια να αποδείξουμε και από που προκύπτει αυτή η διαφορά.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To να αποτυχει καποιος σε ενα blind test ειναι το ενα μονο σκελος(ισως και το λιγοτερο σημαντικο).Αυτο που προκαλει περισσοτερο ειναι το τυχαιο(random) της υποθεσης.Δηλαδη αν καποιος κανει ενα τεστ 10 φορες και το πειραματοζωο ;D πχ βρει και τις 10 οτι η συγκεκριμενη κιθαρα ηταν πχ η Gibson ενω ηταν Strat,παρολο που και τις 10 εκανε λαθος αυτο θα εδειχνε οτι τουλαχιστον μπορει να ακουει κατι συγκεκριμενο και κανει συνεχως αυτη την επιλογη(εγω θα τον παραδεχομουνα δηλαδη παροτι λαθος).Αλλα ουτε στα λαθη μπορει να υπαρξει σταθεροτητα.Αυτο δειχνει πως αυτο που ακους εχει περισσοτερο ψυχολογικο υποβαθρο παρα ουσιαστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....πες παίζεις μια συγχορδία στην κιθάρα

1) συμφωνούμε όλοι ότι μπορείς να νιώσεις τις δονήσεις των χορδών σε σε όλο η ή το περισσότερο μέρος του σώματος?

2) αν ισχύει το παραπάνω λογικά δεν σημάνει ότι ένα μεγάλο μέρος της  ενέργειας του χτυπήματος των χορδών με πένα δάχτυλα κτλ  χάνεται στο σώμα?

3) οπότε σίγουρα το σώμα επηρεάζει την διάρκεια της νότας και το atack

και  την ένταση σωστά? τρία πράγματα που καθορίζουν τον χαρακτήρα ενός ήχου

4) αν το σώμα σαν σύνολο έχει κάποια ιδιοσυχνότητα στην οποία  θα πάλεται περισσότερο, δεν σημαίνει ότι αν η χορδές κινούνται σε σχέση με αυτήν την συχνότητα θα επηρεάζονται είτε με δραματικότερη μείωση της ενέργειας είτε με την διατήρηση της για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα?δεν γνωρίζω στο συγκεκριμένο πως λειτουργούν τα στάσιμα κύματα

 

όλα αυτά νομίζω δείχνουν ότι το σώμα επηρεάζει τον ήχο έμμεσα, καθώς και το σχήμα διότι μεγαλώνει ή μικραίνει η επιφάνεια απόσβεσης της ενεργείας,  καθώς επίσης ή δομή των ιστών του ξύλου που ίσως να προάγουν περισσότερο ή λιγότερο εύκολα την κινητική ενέργεια των χορδών. 'Όλα τα παραπάνω τα γράφω χωρίς να είμαι απόλυτος και θα χαρώ να μου δείξτε ότι τα πράγματα είναι διαφορετικά.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....πες παίζεις μια συγχορδία στην κιθάρα

1) συμφωνούμε όλοι ότι μπορείς να νιώσεις τις δονήσεις των χορδών σε σε όλο η ή το περισσότερο μέρος του σώματος?

2) αν ισχύει το παραπάνω λογικά δεν σημάνει ότι ένα μεγάλο μέρος της  ενέργειας του χτυπήματος των χορδών με πένα δάχτυλα κτλ  χάνεται στο σώμα?

3) οπότε σίγουρα το σώμα επηρεάζει την διάρκεια της νότας και το atack

και  την ένταση σωστά? τρία πράγματα που καθορίζουν τον χαρακτήρα ενός ήχου

4) αν το σώμα σαν σύνολο έχει κάποια ιδιοσυχνότητα στην οποία  θα πάλεται περισσότερο, δεν σημαίνει ότι αν η χορδές κινούνται σε σχέση με αυτήν την συχνότητα θα επηρεάζονται είτε με δραματικότερη μείωση της ενέργειας είτε με την διατήρηση της για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα?δεν γνωρίζω στο συγκεκριμένο πως λειτουργούν τα στάσιμα κύματα

 

όλα αυτά νομίζω δείχνουν ότι το σώμα επηρεάζει τον ήχο έμμεσα, καθώς και το σχήμα διότι μεγαλώνει ή μικραίνει η επιφάνεια απόσβεσης της ενεργείας,  καθώς επίσης ή δομή των ιστών του ξύλου που ίσως να προάγουν περισσότερο ή λιγότερο εύκολα την κινητική ενέργεια των χορδών. 'Όλα τα παραπάνω τα γράφω χωρίς να είμαι απόλυτος και θα χαρώ να μου δείξτε ότι τα πράγματα είναι διαφορετικά.  

 

φυσικα και μπορει να παιζει ρολο και να θεωρειτε παραγοντας το ξυλο για μενα αλλα σε οργανα που βασιζουν τον ηχο τους στο ξυλο κυριως και οχι σε ενα σωρο αλλα πραγματα και αμα η πιτα μετα κοβεται σε πολλα κοματια τοτε γινονται ολο και μικροτερα.

 

επισης ειναι και ψυχολογικο αλλα και ποσο το αυτι(και μυαλο) εχει κουραστει η που επικεντρωνεται κ.α.που δεν ειναι ενας παραγοντας σταθερος

 

για παραδειγμα το ιδιο συγκροτημα οταν ακουω απο το cd (με ακουστικα που δεν αλλαζει και η γωνια της πηγης),αν το ακουσω δυο φορες πχ ανακαλυπτω λεπτομεριες που καμια φορα δεν ειναι και λεπτομεριες. ειδικα οταν επικεντρονομαι στα οργανα ξεχωριστα ενα ενα τι παιζουν και πως ακουγονται.μου ειναι ακομα αδυνατον να μελετισω  ολες τις λεπτομεριες με μια αυτια οπως χροια,χωρος,δυναμικες,συχνοτητες,δονησεις,εφε ακομα και στο ενα οργανο γιατι οταν παρατηρω το ενα μου διαφευγει το αλλο.

    και αδυνατον να ηχογραφισω στην μνημη μου τον ηχο οπως ακριβως το ακουσα λες και το μυαλο μου ειναι daw για να κανω συγκρισεις γιατι συγκριση γινεται μονο μεσο του αληθινου με της μνημης ουσιαστικα ακομα και να εχει περασει μισο δευτερολεπτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια δεν σημαινει οτι τα δικα μου τεστ ειναι επιστημονικα ουτε οτι εχω χρυσα αυτια και ακουω περισσοτερα... Ξερω οτι οταν συνεκρινα την flying v με burstbucker pro που ημουν κατοχος μεχρι πριν λιγο καιρο με μια les paul unchampered με του ιδιους μαγνητες ακουγα διαφορα...

 

Δεν ξερω τι λετε για ab τεστ κτλ... Δεν ειμαι επιστημονας... Επαιζα για καιρο και με τις δυο... Επαιζα μια με την μια και μια με την αλλη... Εβαζα το βυσμα στην μια επαιζα μιση ωρα , εβγαζα το βυσμα το εβαζα στην αλλη , εξισου επαιζα ωρα... Διακρινα αισθητες διαφορες... Ιδιοι μαγνητες ιδιες χορδες και σετ απ... Ειχαν διαφορετικο ηχο... Δεν ξερω αν μου τις βαζατε σημερα 2 ηχους απο τις κιθαρες και μου λεγατε πες μου ποια ειναι ποια αν θα την αναγνωριζα... Ξερω ομως οτι την χρονικη περιοδο που εκανα αυτην την αλλαξοκω...λια προκειμενου να βγαλω καποια συμπερασματα εβγαλα αυτο το συμπερασμα...

 

Το ιδιο εκανα πολλακις και την soloist vs king v , ολα τα σπεκς ιδια , και επισης με την σολοιστ μαχκγκανι αυτην την φορα με την bcrich... Σε ολες τις περιπτωσεις ειχαν τα ιδια ακριβως σπεκς και το ιδιο σεταρισμα , αφου το σεταρισμα μου το κανει ο ιδιος ανθρωπος σε ολες μου τις κιθαρες μου με βαση συγκεκριμενα στανταρντς οπου τα εχει σημειωσει στον υπολογιστη του...

 

Αν η διαδικασια αυτη ειναι λαθος τοτε πασο... Εβαζα μια την μια κιθαρα μια την αλλη... Αν ειναι λαθος οκ... Αλλα νομιζω οτι η επιστημονικη θεωρηση ειναι κατι αλλο απο αυτο που ψαχνουμε στο συγκεκριμενο θεμα οπου μιλαμε για κατι που θα αντιλαμβανεται ο μεσος κιθαρωδος και οχι ενα υπερσυγχρονο μηχανημα κτλ κτλ...

 

Αυτα !!! Και επισης εκτος απο 2-3 ατομα που γραφουν παραπανω τις αποψεις τους χωρις φοβο και παθος , προτρεπω και τους υπολοιπους απο εδω μεσα που φοβουνται να πουνε την αποψη τους οπως πρεπει... Δεν εχει νοημα να μου στελνετε και να μου λετε οτι καλα τα λεω αν δεν λετε κι εσεις αυτο που πιστευετε...... Πειτε κι εσεις την αποψη σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα !!! Και επισης εκτος απο 2-3 ατομα που γραφουν παραπανω τις αποψεις τους χωρις φοβο και παθος , προτρεπω και τους υπολοιπους απο εδω μεσα που φοβουνται να πουνε την αποψη τους οπως πρεπει... Δεν εχει νοημα να μου στελνετε και να μου λετε οτι καλα τα λεω αν δεν λετε κι εσεις αυτο που πιστευετε...... Πειτε κι εσεις την αποψη σας...

 

Καλά τα λες ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου