Προς το περιεχόμενο

Ιδιαιτερότητες των "Heavy Guitar" (σχήμα, μέγεθος, κτλπ)


Pegasos9

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητέ Άρη, εσύ (και πολλοί άλλοι) είσαι πεισμένος ότι τα ξύλα παίζουν ρόλο. Το ίδιο πεπεισμένοι με σένα αλλά για το ακριβώς αντίθετο είναι ένα σωρό άλλοι.

 

Δε θα συμφωνήσετε ποτέ, ούτε και πρόκειται να πείσετε ο ένας τον άλλο. Τι συνεχίζετε να το συζητάτε το θέμα λοιπόν;

 

Ας κρατήσει ο καθένας την άποψή του. Τι να κάνουμε τώρα; Σε μερικά πράγματα δεν υπάρχουν αντικειμενικές αλήθειες.

 

(βασικά, δεν υπάρχουν καθόλου αντικειμενικές αλήθειες αλλά αυτό είναι για άλλο φόρουμ  ;D)

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 141
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αν δεν γίνει τεστ από εμάς τους ίδιους με επιστημονικά.. κριτήρια δεν θα μας φύγει η απορία ποτέ!!! λοιπόν προτείνω το εξής πείραμα δυο κομμάτια ξύλο με ίδιο σχήμα ,διαστάσεις, ορθογώνιο όπως το αγοράζεις περίπου .Το ένα από maple ή κάτι πιο φτηνό και το άλλο από μαόνι ή κάτι πιο φτηνό .Μετά θα χρησιμοποιήσουμε μία γέφυρα ένα nut 6 κλειδιά και ένα μαγνήτη. Χωρίς τάστα . Θα γίνουν ηχογραφήσεις στο ένα ξύλο και όταν τελειώσουν αφαιρούμε όλο το hardware το τοποθετούμε στην άλλη κιθάρα στα αντίστοιχα σημεία , ηχογραφήσεις  και μετά σύγκριση με συχνοτική ανάλυση κτλ . Αν κάποιος έχει τα φράγκα να το κάνει εγώ το δηλώνω δημόσια προθυμοποιούμαι να κουρδίζω τις κιθάρες  ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστειλα στον tim mills απο bareknuckle ερωτηση για το τι μαγνητες φοραγε ο schaffer των iced earth οταν ο πρωτος ηταν μελος της μπαντας και μου απαντησε οτι χρησιμοποιουσε τον black dog... Του λεω λοιπον οκ θα τον παραγγειλω αν ειναι να τον βαλω στην στρατ μου και μου απανταει ο ΚΥΡΙΟΣ BAREKNUCKLE οτι μην τον βαλεις σε στρατ διοτι λογω της μεγαλης ποσοτητας μεσαιων  και πριμων θα ξυριζει εφοσον μια στρατ εκ φυσεως βγαζει πριμαδουρα και μεσαιηλα...Ειναι προορισμενος να ``ανοιγει`` τον ηχο σε πιο dark guitars...

 

Αγαπητέ Άρη, εσύ (και πολλοί άλλοι) είσαι πεισμένος ότι τα ξύλα παίζουν ρόλο. Το ίδιο πεπεισμένοι με σένα αλλά για το ακριβώς αντίθετο είναι ένα σωρό άλλοι.

 

Δε θα συμφωνήσετε ποτέ, ούτε και πρόκειται να πείσετε ο ένας τον άλλο. Τι συνεχίζετε να το συζητάτε το θέμα λοιπόν;

 

Ας κρατήσει ο καθένας την άποψή του. Τι να κάνουμε τώρα; Σε μερικά πράγματα δεν υπάρχουν αντικειμενικές αλήθειες.

 

(βασικά, δεν υπάρχουν καθόλου αντικειμενικές αλήθειες αλλά αυτό είναι για άλλο φόρουμ  ;D)

 

Πολυ σωστα τα λες φιλε μου... Δεν με ενδιαφερει να πεισω κανεναν... Θελω να μου δινεται το δικαιωμα ομως να εχω αποψη βαση των τεστ που εχω κανει... Εγω δεν προσεβαλα ουτε ειπα σε κανεναν οτι ειναι ψυχολογικα διαταραγμενος επειδη ακουει διαφορες εκει που και ``καλα`` δεν υπαρχουν. Εξ αρχης ειπα οτι η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ειναι αυτη και εγινε ολοκληρη δημοσια συζητηση για το οτι ο Αρης δεν παει καλα...

 

Επαναλαμβανω δεν θελω να πεισω κανεναν... Σεβομαι τις αποψεις , απλα θα ηθελα να σεβεται ο κοσμος και τις δικες μου και να μην γραφει σχολια ``πιο ασχετος πεθαινεις `` κτλ γιατι η αποψη μου προκυπτει απο συγκεκριμενα τεστ που εχω κανει ο ιδιος και οχι επειδη κατι διαβασα στο ιντερνετ... Παραθετω μια που το θεμα απο οτι φενεται δυει , 2 -3 συζητησεις σε αλλα φορουμ που απο οτι φενεται υπαρχουν κι αλλοι με ψυχολογικα προβληματα

 

http://www.mylespaul.com/forums/tonefreaks/7376-guitar-shape-tone-nodes.html

 

http://www.ultimate-guitar.com/forum/archive/index.php?t-1276100.html

 

Οπως θα δειτε στα φορουμ δεν υπαρχει αληθεια ξεκαθαρη , ομως κανενας δεν θεωρει τον αλλο ψυχασθενη !!! Αυτα μονο στην Ελλαδα... Και επειδη μπορει να με ρωτησετε , κι εγω Ελληνας ειμαι ομως το ξερολε το εχουμε... Θα μπορουσε το θεμα να εχει κλεισει εδω και πολλες σελιδες αν δεχοταν ο κοσμος οτι υπαρχουν κι αλλες αποψεις... Εδω και 10 σελιδες , δεν προσπαθω να πεισω οτι ειναι τα παραγματα οπως τα λεω , αλλα να δεχτειτε οτι υπαρχει και αλλη μια γνωμη... Μπορει σε τοσες σελιδες να ειπα και να μου ειπαν και αλλα νταλων ομως κοινη συνησταμενη ηταν απο την πλευρα μου να λεω οτι παιδια , οκ συμφωνοι ομως εγω στα τεστ που εχω κανει ακουω διαφορες και η κοινη συνησταμενη απο την απεναντι πλευρα ηταν ``εισαι ασχετος , δεν ξερεις τι σου γινεται , δεν την παλευεις , τα τεστ σου ειναι της πλακας κτλ κτλ ``

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν προσεβαλα ουτε ειπα σε κανεναν οτι ειναι ψυχολογικα διαταραγμενος επειδη ακουει διαφορες εκει που και ``καλα`` δεν υπαρχουν.

 

Εκτός κι αν μου διέφυγε, δεν είδα κανέναν να σε κατηγορεί για ψυχολογική διαταραχή.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός κι αν μου διέφυγε, δεν είδα κανέναν να σε κατηγορεί για ψυχολογική διαταραχή.

 

Αν αποκλείσουμε την πιθανότητα κληρονομικού χαρίσματος τύπου "Νίκος Χορταρέας", είσαι μοναδικός σε αυτήν σου την ικανότητα. Η συντριπτική πλειοψηφία ακούει διαφορές στο καθαρό και όχι στο βρώμικο.

 

 

 

 

Η ιδια ιστορια συμβαινει και με αυτους που "βλεπουν" η "ακουν" το Θεο.Συμβαινει επειδη πολυ απλα το θελουν πολυ και το πιστευουν(οποτε το μυαλο τους αναλαμβανει να δημιουργησει την παρασταση ;)).

 

 

 

 

 

 

 Την έριξα τη ματιά,και από ότι φαίνεται τελικά "αυτά μου τα λέει" ένας άνθρωπος που μάλλον δεν έχει ιδέα τι σημαίνει ΑΒΧ τεστ, και κατά συνέπεια έχει πλήρη άγνοια για τα όρια και τις παγίδες της ανθρώπινης ακουστικής αντίληψης.

 

 

 

Χρυσά αυτιά δεν υπάρχουν, αν υπάρχει διαφορά την ακούς, αν δεν υπάρχει νομίζεις ότι την ακούς.

 

Αυτο δειχνει πως αυτο που ακους εχει περισσοτερο ψυχολογικο υποβαθρο παρα ουσιαστικό.

 

 

Ψυχακιας δηλαδη... !!! Εφοσον ουτε καν αφηνουμε ενα ενδεχωμενο τελικα καποιος να  εχει ακουσει κατι διαφορετικο και να μην πασχει απο ασθενεια που νομιζει κατι οτι ακουει ενω δεν το ακουει ! Κι αν το ακουει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψυχακιας δηλαδη... !!! Εφοσον ουτε καν αφηνουμε ενα ενδεχωμενο τελικα καποιος να  εχει ακουσει κατι διαφορετικο και να μην πασχει απο ασθενεια που νομιζει κατι οτι ακουει ενω δεν το ακουει ! Κι αν το ακουει ?

 

Εγώ πάλι δε βλέπω να σε λέει ψυχάκια κανένας. Το μόνο σχόλιο που περιέχει τον όρο της ψυχολογίας είναι αυτό του Dreamdancer ο οποίος δε σε κατηγορεί αλλά αναφέρει ότι η ψυχολογία επηρεάζειτην ακοή και αυτό ισχύει για όλους μας.

 

Πέραν αυτού, έγινε και λίγος (χοντρο)χαβαλές. Παρόλα αυτά, το παραπαίρνεις σοβαρά το όλο θέμα νομίζω και υιοθετείς στάση "μα με πνίγει το δίκιο κι εσείς με κοροϊδεύετε".

 

Για την ιστορία, δεν έχω προσωπική άποψη επί του θέματος. Με λίγα λόγια, αν ένα όργανο μου ακούγεται καλά, δε με ενδιαφέρει καθόλου αν αυτό οφείλεται στα ξύλα, τους μαγνήτες ή τα φιογκάκια των πασουμιών της μανάβισσας.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια, αν ένα όργανο μου ακούγεται καλά, δε με ενδιαφέρει καθόλου αν αυτό οφείλεται στα ξύλα, τους μαγνήτες ή τα φιογκάκια των πασουμιών της μανάβισσας

...δεν σε βλέπω να πηγαίνεις μπροστά ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλα αυτά, το παραπαίρνεις σοβαρά το όλο θέμα νομίζω και υιοθετείς στάση "μα με πνίγει το δίκιο κι εσείς με κοροϊδεύετε".

 

 

Ασε που ειμαι και STAR ( τετραστερος ) και κανενας δεν με σεβεται εδω μεσα  ;D ;D ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια, αν ένα όργανο μου ακούγεται καλά, δε με ενδιαφέρει καθόλου αν αυτό οφείλεται στα φιογκάκια των πασουμιών της μανάβισσας.

Και που να δεις πώς ακούγεται το όργανο αν της τα βγάλεις τα πασούμια. ;D ;D ;D ;D ;D

 

Βρε Άρη μου απλά αναρωτιέμαι, πώς γίνεται τα περισσότερα threads που ξεκινάς, από 2-3 σελίδες που τα αφήνω, ξαφνικά να τα βλέπω στις 10-15 σελίδες? :D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Βρε Άρη μου απλά αναρωτιέμαι, πώς γίνεται τα περισσότερα threads που ξεκινάς, από 2-3 σελίδες που τα αφήνω, ξαφνικά να τα βλέπω στις 10-15 σελίδες? :D

 

Γιατι ο κοσμος αρεσκεται να διαφωνει μαζι μου !!! Κακο αυτο... Πρεπει να το διορθωσετε ! ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου