Προς το περιεχόμενο

Ιδιαιτερότητες των "Heavy Guitar" (σχήμα, μέγεθος, κτλπ)


Pegasos9

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 141
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Η μόνη "εμπειρία" άξια λόγου είναι τα Α/Β/Χ τεστ, τα άλλα όλα είναι ναχαμε να λέγαμε.

 

E καλα ρε Μανο ποιος νομιζεις στα λεει αυτα ? Ριξε μια ματια στο καναλι μου στο youtube να δεις ποσα abx τεστ εχω κανει... Τα περισσοτερα τα εχω ανεβασει κι εδω !!! Πρωτη φορα δηλαδη ακους για τα τεστ που κανω συνεχως ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E καλα ρε Μανο ποιος νομιζεις στα λεει αυτα ? Ριξε μια ματια στο καναλι μου στο youtube να δεις ποσα abx τεστ εχω κανει...

 

 

  Την έριξα τη ματιά,και από ότι φαίνεται τελικά "αυτά μου τα λέει" ένας άνθρωπος που μάλλον δεν έχει ιδέα τι σημαίνει ΑΒΧ τεστ, και κατά συνέπεια έχει πλήρη άγνοια για τα όρια και τις παγίδες της ανθρώπινης ακουστικής αντίληψης.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  Την έριξα τη ματιά,και από ότι φαίνεται τελικά "αυτά μου τα λέει" ένας άνθρωπος που μάλλον δεν έχει ιδέα τι σημαίνει ΑΒΧ τεστ, και κατά συνέπεια έχει πλήρη άγνοια για τα όρια και τις παγίδες της ανθρώπινης ακουστικής αντίληψης.

 

 

χο χο , έλα αγοράκι μου χαλάρωσε και μην προσβάλεις πίσω από το πληκτρολόγιο σου... Άντε ... Άμα είσαι εσυ κουφός δεν φταίει κανείς . Άντε καλημέρα. Ας κλειδωθεί το θέμα δεν έχει κάτι να προσφέρει. Σου εύχομαι στην ζωή σου να καταφέρεις να κανείς έστω και τα μισα τεστ που εχω κάνει.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E καλα ρε Μανο ποιος νομιζεις στα λεει αυτα ? Ριξε μια ματια στο καναλι μου στο youtube να δεις ποσα abx τεστ εχω κανει... Τα περισσοτερα τα εχω ανεβασει κι εδω !!! Πρωτη φορα δηλαδη ακους για τα τεστ που κανω συνεχως ?

 

Φιλε Αρη περα απο τις οποιες παραμετρους του καθε τεστ ενα ειναι απολυτα σιγουρο:Δεν μπορεις να κανεις αντικειμενικό τεστ στον...εαυτό σου.Δεν γινεται.Ορισε τις παραμετρους που θες να εξετασεις και δωσε τις κιθαρες σε αλλον να σε τεσταρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρη σορρυ κιολας αλλα τα τεστ που κανεις δεν εχουν καμια σχεση με τα τεστ (Α/Β/Χ) για τα οποια μιλησαν αρκετοι εδω μεσα. Καλα κανεις και τα κανεις και καλα κανεις και τα ανεβαζεις αλλα για πληρη αποτελεσματα χρειαζομαστε και τα αναλογα Α/Β/Χ τεστ, κατι που τα δικα σου δεν ειναι. Αν ψαξεις να δεις τι ειναι αυτου του τυπου τα τεστ θα καταλαβεις γιατι στο λενε αυτο και οι υπολοιποι.

 

Μπορει να μη σου αρεσε ο τονος του manosx αλλα αυτο που λεει εχει μια βαση. Και η βαση αυτη δεν ειναι θεμα γνωμης, ειναι FACT.

 

That said, ψυχραιμια κυριοι.

 

Η συζητηση αυτη τη στιγμη εχει ως εξης:

Συζηταμε κατα ποσο σχημα μιας κιθαρας παιζει ρολο στον ηχο της. Αλλοι λενε παιζει, αλλοι λενε δεν παιζει.

Εσυ υποστηριζεις οτι παιζει ρολο και παραδιδεις το βιντεο με τη συγκριση Jackson / BC Rich οπου (λες) οι κιθαρες ειναι ιδιες εκτος του σχηματος.

Οι κιθαρες στο βιντεο ακουγονται διαφορετικα. Λες οτι αυτο οφειλεται στη διαφορα στο σωμα.

Εγω λεω οτι οφειλεται στο οτι εχουν ελαφρως διαφορετικες τιμες στα ποτενσιομετρα, πραγμα που ειναι σιγουρο. Prove me wrong.

 

Το ολο θεμα ειναι οτι δεν μπορουμε απο τετοια τεστ να πουμε απλα οτι οι διαφορες ευθυνονται στο ταδε. Παιζουν πολλα πραγματα μεσα. Μπορει οι μαγνητες να ηταν ελαχιστα διαφορετικοι, ρυθμισμενοι σε ελαχιστα διαφορετικο υψος. Οι χορδες να ηταν λιγο πιο νεκρες στην μια κιθαρα. Να σε βολευει μια απο τις δυο καλυτερα οποτε να παιζεις καλυτερα. Μπορει μεσα σε ολα αυτα να παιζει ρολο και η διαφορα στο σχημα του σωματος. Ειναι ολοκληρο μπαχαλο, δεν μπορουμε να αγνοουμε το ενα κομματι και να τα φορτωνουμε ολα στο αλλο οπως μας αρεσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κιθάρες είχαν επάνω emg. Του τεστην τα ίδια ποντεσιομετρα... Είχαν σεταριστει από τον οικονομακη με τα ίδια ακριβώς στάνταρντ , σε ύψη χορδών μετρημένοι σε χιλιοστά και ίδιες χορδές . Το τεστ που εχω κάνει με φίλους συμφορουμητες δεν είμαι υποχρεωμένος να τα παραθέτω στο διαδίκτυο. Ένα μικρό δείγμα βρίσκεται στο γιουτιουμπ. Από εκεί και πέρα , ρωτήθηκε η άποψη μας και παρέθεσα την δίκη μου... Το θέμα είναι ότι αν κάποιος έχει διαφορετική άποψη θεωρεί ο κάθε τύπος εδώ μέσα ότι έχει κάνει τα πάντα , έχει δει τα πάντα και έχει πλήρη εμπειρία των πάντων. Έχει ξανά γίνει κάτι αντίστοιχο . Να τσακωνόμαι μέσα στο φόρουμ με κόσμο για θέματα , με κόσμο που τα ήξερε όλα και την στιγμή του τεστ ξερό καταπιναν. Σας προκαλώ να κάνουμε το τεστ . Και οποίος χάσει να βγει δημοσίως να πει ότι έσφαλε... Καταλάβετε τέλος πάντων ότι ότι και αν έχετε δει , ότι και αν έχετε κάνει , δεν θα έχετε δει ακούσει παίξει όλα... Όσο ζεις μαθαίνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κιθάρες είχαν επάνω emg. Του τεστην τα ίδια ποντεσιομετρα...

 

Says who? Τα ποτενσιομετρα εχουν τεραστια tolerances. Πας στοιχημα οτι αν τα μετρησουμε ΔΕΝ ειναι τα ιδια? Ειδικα των EMG αν δεν κανω λαθος ειναι στο +- 20%, τρεχα γυρευε δηλαδη.

 

Αν εχεις πολυμετρο καποια μερα δοκιμασε το αν δε βαριεσαι.

 

Καταλάβετε τέλος πάντων ότι ότι και αν έχετε δει , ότι και αν έχετε κάνει , δεν θα έχετε δει ακούσει παίξει όλα... Όσο ζεις μαθαίνεις...

 

Αυτο goes both ways Αρη, το ξερεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κιθάρες είχαν επάνω emg. Του τεστην τα ίδια ποντεσιομετρα... Είχαν σεταριστει από τον οικονομακη με τα ίδια ακριβώς στάνταρντ , σε ύψη χορδών μετρημένοι σε χιλιοστά και ίδιες χορδές . Το τεστ που εχω κάνει με φίλους συμφορουμητες δεν είμαι υποχρεωμένος να τα παραθέτω στο διαδίκτυο. Ένα μικρό δείγμα βρίσκεται στο γιουτιουμπ. Από εκεί και πέρα , ρωτήθηκε η άποψη μας και παρέθεσα την δίκη μου... Το θέμα είναι ότι αν κάποιος έχει διαφορετική άποψη θεωρεί ο κάθε τύπος εδώ μέσα ότι έχει κάνει τα πάντα , έχει δει τα πάντα και έχει πλήρη εμπειρία των πάντων. Έχει ξανά γίνει κάτι αντίστοιχο . Να τσακωνόμαι μέσα στο φόρουμ με κόσμο για θέματα , με κόσμο που τα ήξερε όλα και την στιγμή του τεστ ξερό καταπιναν. Σας προκαλώ να κάνουμε το τεστ . Και οποίος χάσει να βγει δημοσίως να πει ότι έσφαλε... Καταλάβετε τέλος πάντων ότι ότι και αν έχετε δει , ότι και αν έχετε κάνει , δεν θα έχετε δει ακούσει παίξει όλα... Όσο ζεις μαθαίνεις...

 

Άρη εγώ πιστεύω ότι όσοι επιμένουμε δεν το κάνουμε διότι είμαστε ξερόλες αλλά επειδή σε αυτά που λες δεν αφήνεις τον περιθώριο ότι ίσως να έχεις λάθος. Παρουσιάζεις σαν θέσφατο ότι το αυτί σου ακούει το "κάτι παραπάνω" και αυτό όταν το λέμε για τον ευατό μας και για θέματα που είναι πολυπαραγοντικά εγείρει τέτοιου είδους αντιδράσεις. Αν έγραφες ότι παιδιά "ίσως να έκανα και λάθος" τότε κανένας δεν θα ασχολιόταν. Τα tests που παρουσιάζεις έχουν ένα μουσικό ενδιαφέρον αλλά κανένα από αυτά δεν αποδεικνύει με τρόπο αμερόληπτο το θέμα που εξετάζουμε.

 

Ό,τι και να λες ή να λέμε όμως επιμένω ότι η συζήτηση πρέπει να είναι κόσμια και ασχέτως αν διαφωνούμε ή συμφωνούμε δεν χρειάζονται χαρακτηρισμοί εκατέρωθεν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου