Προς το περιεχόμενο

Ιδιαιτερότητες των "Heavy Guitar" (σχήμα, μέγεθος, κτλπ)


Pegasos9

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω ανεβασα 2 usa πανακριβες κιθαρες...

 

Είσαι 100% ΣΙΓΟΥΡΟΣ πως δεν άγγιξαν τις κιθάρες μεξικάνικα χέρια;

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 141
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ρε παιδια τι προσπαθουμε να αποδειξουμε εδω? Οτι 2 κιθαρες με τα ιδια specs ακουγονται διαφορετικα? congratulations μολις ανακαλυψατε τον τροχο!  ;D

 

Τι σημαινει αυτο? οτι η διαφορα προκυπτει λογω σχηματος? Οχι βεβαια. Ειναι διαφορετικα οργανα, εξορισμου θα ακουγονται διαφορετικα. Αρη-και οποιος αλλος πιστευει στη σημασια του σχηματος στον ηχο - αν εχεις την δυνατοτητα, δοκιμασε 2 ιδιες κιθαρες για να δεις οτι οι διαφορες μπορει να ειναι πολυ μεγαλες.

 

Ειναι απολυτα λογικο βεβαια η ψυχολογια του παιχτη να αλλαζει κρατωντας μια τελε με αγελαδισια ζωνη και μια BC Rich με τον βελζεβουλη επανω. Μην το υποτιματε αυτο, και την επιδραση που μπορει να εχει στην τελικη κριση μας.  ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια τι προσπαθουμε να αποδειξουμε εδω? Οτι 2 κιθαρες με τα ιδια specs ακουγονται διαφορετικα? congratulations μολις ανακαλυψατε τον τροχο!  ;D

 

Τι σημαινει αυτο? οτι η διαφορα προκυπτει λογω σχηματος? Οχι βεβαια. Ειναι διαφορετικα οργανα, εξορισμου θα ακουγονται διαφορετικα. Αρη-και οποιος αλλος πιστευει στη σημασια του σχηματος στον ηχο - αν εχεις την δυνατοτητα, δοκιμασε 2 ιδιες κιθαρες για να δεις οτι οι διαφορες μπορει να ειναι πολυ μεγαλες.

 

Ειναι απολυτα λογικο βεβαια η ψυχολογια του παιχτη να αλλαζει κρατωντας μια τελε με αγελαδισια ζωνη και μια BC Rich με τον βελζεβουλη επανω. Μην το υποτιματε αυτο, και την επιδραση που μπορει να εχει στην τελικη κριση μας.  ;)

 

 

 

Ε αυτο λεω Σταυρο... Απο την στιγμη που 2 ιδια μοντελα κιθαρας εχουν διαφορετικο ηχο τοτε τι προσπαθουν να μου πουν ? Οτι 2 κιθαρες διαφορετικου σχηματος δεν παιζει ρολο στον ηχο ? Ημαρτον... Και εκανα και μια πολυ συγκεκριμενη ερωτηση αλλα απαντηση δεν πηρα... Σχετικα με τις τζακσον παραπανω ... Θεωρειτε οσοι θεωρειται , οτι εχουν ιδιο η διαφορετικο ηχο...?? Τα σπεκς ειναι ολοιδια... Ελατε μην κρυβεστε... Σας ακουω... Θεωρειτε οτι εχουν ιδιο ηχο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια κιθαρα με ενα Α σχημα θα εχει διαφορετικο ηχο απο μια ολοιδια σε χαρακτηριστικα(ξυλα,μαγνητες κοκ) με μια αλλη που θα εχει ενα σχημα Β...

Αυτο συμβαινει λογο κατανομης ξυλου,λογω ποσοστητας ξυλου στο σημειο πισω απο τη γεφυρα...

Διαφορα θα εχουν επισης 2 ΟΛΟΙΔΙΕΣ κιθαρες απο ιδια ξυλα και ιδια χαρακτηριστικα και ιδια σχηματα αν το block του floyd Rose ειναι μεγαλυτερο σε μια απο τις δυο περιπτωσεις...

Διαφορες υπαρχουν...

Το ποιος τις ακουει ειναι το θεμα...

Αυτοι που δε τις ακουνε θ'αρχισουν να λενε παλι για τιμια ξυλα κοκ...

Εγω εχω να πω ενα πραγμα...

Καταρα σε αυτους που ακουν τις διαφορες...

Καταδικασμενοι να ψαχνονται αιωνια...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια κιθαρα με ενα Α σχημα θα εχει διαφορετικο ηχο απο μια ολοιδια σε χαρακτηριστικα(ξυλα,μαγνητες κοκ) με μια αλλη που θα εχει ενα σχημα Β...

Αυτο συμβαινει λογο κατανομης ξυλου,λογω ποσοστητας ξυλου στο σημειο πισω απο τη γεφυρα...

Διαφορα θα εχουν επισης 2 ΟΛΟΙΔΙΕΣ κιθαρες απο ιδια ξυλα και ιδια χαρακτηριστικα και ιδια σχηματα αν το block του floyd Rose ειναι μεγαλυτερο σε μια απο τις δυο περιπτωσεις...

Διαφορες υπαρχουν...

Το ποιος τις ακουει ειναι το θεμα...

Αυτοι που δε τις ακουνε θ'αρχισουν να λενε παλι για τιμια ξυλα κοκ...

Εγω εχω να πω ενα πραγμα...

Καταρα σε αυτους που ακουν τις διαφορες...

Καταδικασμενοι να ψαχνονται αιωνια...

 

 

+100000000000000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορα θα εχουν επισης 2 ΟΛΟΙΔΙΕΣ κιθαρες απο ιδια ξυλα και ιδια χαρακτηριστικα και ιδια σχηματα αν το block του floyd Rose ειναι μεγαλυτερο σε μια απο τις δυο περιπτωσεις...

 

Διαφορά θα έχει και η ίδια κιθάρα αν της αλλάξεις το block.

Δεν είναι λοιπόν το σχήμα αυτό καθ' εαυτό που παίζει τον ρόλο, αλλά η κατανομή του υλικού που με την σειρά του επηρεάζεται και απ' το σχήμα.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω την δυνατοτητα να δω το βιντεο τωρα, ειμαι σιγουρος παρολα αυτα πως θα ακουγονται διαφορετικα. Τι σημαινει ομως αυτο? Οτι η διαφορα προκυπτει λογω σχηματος? Δεν νομιζω.

 

Αν θελαμε να υποστηριξουμε κατι τετοιο θα επρεπε με καποιο τροπο να "μετρησουμε" την οποια επιδραση του σχηματος στον συνολικο ηχο του οργανου, πχ περισσοτερες γωνιες πιο birght ηχος, περισσοτερες καμπυλες πιο mellow κλπ κλπ, κατι τι οποιο φυσικα δεν γινεται, εκτος και αν παρουμε ενα σωμα, και ξεκινησουμε τα τεστς κοβοντας παραλληλα κομματια απο το σωμα.... ακουγεται λιγο μακαβριο....και καταληξουμε στο τελος σε καποια συμπερασματα τα οποια θα ειναι επαναληψιμαυπαρχει τετοια λεξη? και στο επομενο θυμα μας...συγνωμη σωμα κιθαρας ηθελα να πω.  ;D

 

Η οποια διαφορα γινεται αντιληπτη, προκυπτει γιατι 2 οργανα (ακομα και μετα ιδια specs) θα ακουγονται διαφορετικα no matter what, ασχετως σχηματος ή λοιπων παραμετρων, ετσι ειναι η φυση παιδια. So chill out and play your guitar.

 

Τωρα σχολια του στυλ τι ακουω εγω, τι ακους εσυ κλπ ειναι λιγο αιχμηρα και δεν βοηθανε στην κουβεντα πιστευω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραβλέπετε κάτι σημαντικό: ανάλογα με το σχήμα της κιθάρας (κυρίως) το δεξί χέρι παίζει σε κάπως διαφορετικό σημείο, αλλάζοντας ανάλογα και τον ήχο. Η διαφορά συνήθως είναι μικρή (και τριανταφυλλένια).

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τα ευγενεστατα και ειρωνικα σου σχολια... Αν μπορεις επετρεψε μου να μην με ενδιαφερουν τα καθαρα... Επισης αν μου επιτρεψεις , ασε με να ακουω διαφορες στα γκαζια... Στα ποιοτικα γκαζια βεβαιως. Με καλους καθαρους μαγνητες και σοβαρους ενισχυτες... Επισης επειδη οι Ελληνες το εχετε να παρερμηνευεται γιατι σας αρεσουν οι παρεξηγησεις , δεν θυμαμαι καπου να εγραψα οτι ακουω διαφορες στα γκαζια και οχι στα καθαρα... Αλλα οτι δεν με ενδιαφερουν τα καθαρα οποτε ειναι εκτος συναγωνισμου... Με ενδιαφερουν τα γκαζια , παιζω μα γκαζια και εχω αποψη μονο με γκαζια...

 

2 κιθαρες με ιδια χαρακτηριστικα και διαφορετικο σχημα εχουν διαφορετικο ηχο... Απλα και ξαστερα , και γνωμη μου φυσικα...

 

Και επειδη μου αρεσουν τα παραδειγματα και οχι οι ειρωνιες του κω.....υ και οι εξυπναδες προς ανθρωπους που δεν γνωριζουμε , θα μιλησω για τεστ που εχω κανει εγω ο ιδιος.....και μονο

 

Οι παρακατω κιθαρες εχουν ιδιο ηχο  ?

 

http://www.thomann.de/gr/jackson_kv2_king_v_bk.htm

 

http://www.thomann.de/gr/jackson_sl2h_soloist_blk.htm

 

 

Απο που κραταει η σκουφια σου Αρη??? :D

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον δεν το ειδατε το βιντεακι που ποσταρα προηγουμενως με τον τυπα που παιζει με μια σανιδα απο παλετα για σωμα και ακουγεται κανονικοτατα παροτι λειπει ολο σχεδον το σωμα ;D.Παιξτε βρε εκει την κιθαρουλα σας και αφηστε τα υπολοιπα...μιλαμε για solid body ηλεκτρικά οργανα.Σε blind test την καρφωμενη παλετα απο το neckthrough δεν θα παιρνατε χαμπαρι :D....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου