Προς το περιεχόμενο

Απορίες σχετικά με την Gibson


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν η διαφορα λοιπον 2 κιθαρωνε... Μιας επι και μιας γκιμπι με ιδιους μαγνητες ειναι 10 τις εκατο ηχητικα τοτε καλο θα ηταν να το εχω υποψην...

Είναι.

 

Άντε λάβε τώρα υπόψη ποιός το είπε, τι ξέρει, γιατί στο είπε, τι εννοεί αυτός 10%, τι εννοείς εσύ, πόσο σε νοιάζει το 10% και πόσοι άλλοι παράγοντες παίζουν ρόλονε πέραν του ήχου.

Και μη μου πεις (εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος) ότι δεν σε νοιάζει αν γράφει επι ή γκιμπι (all other things being equal) στον βάλανο γιατί ψέματα θα λες και ευθαρσώς το λέω .

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 106
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εγω απλα εκανα μια ερωτηση γιατι ενδιαφερομαι να αγορασω les paul... Μπορεις να μου απαντησεις ?

Mπορείς να καταλάβεις ότι σου απάντησα?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια δεν γινεται να εντοπιζουμε τις διαφορες μιας epi και μιας gibson,2 κιθαρων που εχουν καμια 1500ε διαφορα,στους μαγνητες και τα ηλεκτρικα!Με 200 ΜΑΞ βαζεις πανω καλυτερα πραγματα και απο τη gibson...Σα να λεμε 'μη παρεις πεζο,παρε μερσεντε γτ εχει καλυτερα λαστιχα'!!!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι.

 

 

Και μη μου πεις (εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος) ότι δεν σε νοιάζει αν γράφει επι ή γκιμπι (all other things being equal) στον βάλανο γιατί ψέματα θα λες και ευθαρσώς το λέω .

 

Oxi με νοιαζει πολυ... Αλλα για την ωρα που δεν μπορω να παρω γκιμπι αλλα σιγοβραζω για μια λες πολ , τις γλυκοκοιταζω... Καμια αλλη μαρκα ομως δεν με ευχαριστει... Γκιμπι η επι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν έχεις ένα όργανο με ποιοτικά υλικά το οποίο έχει κατασκευαστεί και σωστά (που αν δεν είναι της οκάς δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να κατασκευαστεί "λάθος"), το Χ% διαφορά δεν σημαίνει καλύτερο ή χειρότερο, σημαίνει απλά διαφορετικό.

 

Γκιμπι η επι...

 

Κάποια στιγμή η αλήθεια θα σου αποκαλυφθεί και θα πάρεις ESP Eclipse και ίσως τότε να βγάλεις τρίχες σε σημεία που δεν είχες.  ;D ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 200 ΜΑΞ βαζεις πανω καλυτερα πραγματα και απο τη gibson...

 

Για κάνε μια λίστα και γράψε μας πόσα βγαίνουν.

 

Σα να λεμε 'μη παρεις πεζο,παρε μερσεντε γτ εχει καλυτερα λαστιχα'!!!

 

Ατυχέστατη σύγκριση. Το αυτοκίνητο αποτελείται από 1.000.000 μέρη που μπορούν να διαφέρουν σε ποιότητα πάρα πολύ. Μην μπερδεύετε τον κόσμο με τέτοιες συγκρίσεις. Οι κιθάρα είναι ξύλα, ηλεκτρικά και μεταλλικά μέρη. Αθροίστε και πάρτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα η γνώμη μου και την έγραψα και παραπάνω είναι να μην κολλάτε σε specs και σε μάρκες..Κάθε κιθάρα είναι ένα διαφορετικό δημιούργημα και παρόλο που βγαίνουν απο γραμμές μαζικής παραγωγής έχουν σημαντικές διαφορές.

 

Για παράδειγμα απο τα χέρια μου έχουν περάσει σχεδόν 10 gibson ή epiphone..

Απο αυτές τις 10 κανένα μπράτσο δε μοιάζει ιδιαίτερα με κάποιο άλλο..

Όλα έχουν αρκετά διαφορετική αίσθηση.

Μπορεί να τα βαφτίζουν 50s ή 60s άλλα αν δεν το πιάσεις δεν καταλαβαίνεις περι τίνος πρόκειται.

Άλλο είναι πιο πλατύ άλλο πιο στενό,άλλο πιο παχύ, άλλο κολλάει περισσότερο..

 

Και η γνώμη μου είναι οτι αν η κιθάρα δεν παίζει καλά ακουστικά δεν πρόκειται να παίξει ποτέ καλά ηλεκτρικά.

Το αντίθετο είναι πολύ έυκολο να γίνει.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάνε μια λίστα και γράψε μας πόσα βγαίνουν.

 

Ατυχέστατη σύγκριση. Το αυτοκίνητο αποτελείται από 1.000.000 μέρη που μπορούν να διαφέρουν σε ποιότητα πάρα πολύ. Μην μπερδεύετε τον κόσμο με τέτοιες συγκρίσεις. Οι κιθάρα είναι ξύλα, ηλεκτρικά και μεταλλικά μέρη. Αθροίστε και πάρτε.

Εσυ θες να με τρελλανεις μαλλον.Πρεπει να διαβαζεις καλυτερα τι γραφει ο αλλος.Μιλησα για αυτους μου στεκονται ΜΟΝΟ στους μαγνητες και τα ηλεκτρικα,σα διαφορα των δυο επωνυμιων!!!!

 

-σετ gibson 498-490 120e

-4 pot κ ενας τριθεσιος μαζι με καλωδια κλπ 50ε

-ενας μαστορας αν εισαι εντελως κουλος 30ε

 

Ετοιμος λοιπον με 200ε και εισαι ετοιμος με μαγνητες κ ηλεκτρικα.Το παραδειγμα που εφερα περιγραφει ακριβως τη συγκριση που γινεται epi-gibson με βαση τα ηλεκτρικα.Προσωπικα διαφωνω οτι η διαφορα τους ειναι μονο αυτη....

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου