Προς το περιεχόμενο

Απλήρωτος ηχολήπτης διέκοψε συναυλία του Μαχαιρίτσα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένας άνθρωπος που διακόπτει συναυλία και από το μικρόφωνο, δημοσίως πλέον, εκφράζει το παράπονό του, μάλλον έχει φτάσει στα όριά του. Υποθέτω δε ότι πριν φτάσει εκεί, εξάντλησε όλα τα υπόλοιπα "εργαλεία" διαμαρτυρίας και πίεσης χωρίς αποτέλεσμα. Αν πρόκειται για τέτοια περίπτωση, έχει όλα τα δίκια του σύμπαντος.

 

Πάντως, ανεξαρτήτως αν μας αρέσει ο Μαχαιρίτσας ή όχι και ασχέτως με το τι φήμες κυκλοφορούν για αυτόν (και για δεκάδες άλλους), θα πρότεινα να μην τα ρίχνουμε σε εκείνον χωρίς να έχουμε στοιχεία ή προσωπική εμπειρία. Ο κόσμος της τέχνης και ειδικά της μουσικής, στην Ελλάδα, βρίθει από κακοπροαίρετο κουτσομπολιό που πολύ συχνά ουδεμία σχέση έχει με την πραγματικότητα.

 

Προσωπικά ούτε συμπαθής μου είναι ούτε η μουσική του μου αρέσει αλλά στα πλαίσια της φημολογίας που αναφέρω και παραπάνω, έχουν ακουστεί πολλά (και καλά και κακά), χωρίς να μπορεί να ξεχωρίσει κανείς την πραγματικότητα από το παραμύθι.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 94
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και μιλώντας για κακοπροαίρετα κουτσομπολιά ο γνωστός τραγουδοποιός

δήλωσε τις προάλλες για την συμμετοχή του σχήματός του σε γάμο εφοπλιστών:

 

«Ήταν αφοπλιστική η επιμονή της οικογένειας και έτσι δέχτηκα την πρόσκληση» 

 

Πως θα μεταφραζόταν το παραπάνω καλοπροαίρετα; 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπυρο δεν εχεις αδικο αλλα υπαρχει διαφορα μεταξυ φημολογιας και κριτικης.

 

Ειναι αλλο να πεις

''Ο ταδε εβρισε τον υπαλληλο γιατι του χαλασε τη συναυλια,δεν ημουν μπροστα αλλα μου το πε ο μπατζανακης του ανηψιου του''

και αλλο

''Θα μπορουσε να ειναι προετοιμασμενος για παν ενδεχομενο.Αυτο κανει ενας σωστος επαγγελματιας''.

 

Και το αντιθετο,αν επροκειτο δηλαδη για κριτικη στον υπαλληλο.

 

Οσο αφορα την αμφισβητηση της ποιοτητας του εργου ενος καλλιτεχνη... :-X

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο γνωστός τραγουδοποιός δήλωσε τις προάλλες για την συμμετοχή του σχήματός του σε γάμο εφοπλιστών:

 

«Ήταν αφοπλιστική η επιμονή της οικογένειας και έτσι δέχτηκα την πρόσκληση» 

Μήπως είπε "εφοπλιστική επιμονή" και το μπέρδεψες? ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

''Θα μπορουσε να ειναι προετοιμασμενος για παν ενδεχομενο.Αυτο κανει ενας σωστος επαγγελματιας''.

 

Συμφωνώ αλλά είναι μερικά ενδεχόμενα για τα οποία δε νομίζω ότι μπορεί να είναι κανείς προετοιμασμένος. Στην προκειμένη περίπτωση, δεν ξέρω αν υπάρχει καλλιτέχνης που να γνωρίζει συνολικά για το προσωπικό που στήνει ένα live, αν είναι πληρωμένοι ή όχι. Απέναντι στους δικούς του ανθρώπους (μπάντα, ηχολήπτης κλπ.) οφείλει να είναι άψογος βέβαια.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας σοβαρος καλλιτεχνης,δεν αφηνει να συμβουν τετοια πραγματα στη συναυλια του.

Ναι,κοβει το λαιμο του.. :)

Δεν ειναι ετσι θελω.Ειναι ετσι πρεπει. ;)

 

Να το δούμε λίγο πρακτικά και όχι με το ηθικοπλαστικό "πρέπει";

 

Κατά τη γνώμη σου έπρεπε ως "σοβαρός καλιτέχνης" να πάει στους διοργανωτές πριν τη συναυλία, να τους ζητήσει τα ονόματα όλων των εμπλεκόμενων εργαζόμενων, και να τους βρει και να τους ρωτήσει έναν-έναν αν είναι πληρωμένοι με το ΙΚΑ τους και το ΞΙΚΑ τους;

 

Αν όχι αυτό, τι άλλο, είμαι περίεργος...  ???

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν του έχεις μια ρητράκλα για διακοπή συναυλίας, να δεις τι καλά που φροντίζει να είναι όλοι πληρωμένοι και ευχαριστημένοι μη γίνει καμία στραβή. Ο επαγγελματισμός που λείπει, δεν λείπει από τους ηχολήπτες. Από πολύ υψηλότερα λείπει.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καθεστώς του απλήρωτου και του απολυμένου ακμάζει στον ιδιωτικό τομέα κυρίως.

Είναι ο ιδιωτικός υπάλληλος/εργάτης παιδί ενός κατώτερου θεού και έχει αποδειχτεί αυτό περίτρανα και επανειλημμένα.   

 

 

εμ στα ελεγα εγω στο Πανεπιστημιο...κολλα καμια αφισα,γραψου στο κομμα,δειρε κανα καθηγητη,κανε καμια πορεια....και θα διοριστεις μετα στο δημοσιο...εσυ τιποτα... εκει ..να διαβαζεις και να σπουδαζεις ηθελες....φατα τωρα.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν ηταν ετσι κανενας δεν θα επρεπε να εμφανιζεται στην τηλεοραση (στα περισσοτερα καναλια οι εργαζομενοι ειναι απληρωτοι), ουτε σε ραδιοφωνικες εκπομπες, ουτε σε δημοτικες-κρατικες εκδηλωσεις, ουτε σε ιδιωτικα φεστιβαλ (σε ποσα απ αυτα νομιζετε οτι πληρωνονται ολοι στο τελος;), ουτε στα περισσοτερα μαγαζια, κλαμπακια, μπαρ κτλ αφου το ιδιο γινεται κι εκει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου