Προς το περιεχόμενο

Απλήρωτος ηχολήπτης διέκοψε συναυλία του Μαχαιρίτσα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλα. θα μου κανεις μια χαρη ομως?

 

Οταν ΟΝΤΩΣ τις βρεις θα μας πεις και εμας για να παμε να τις βρουμε? ;D

 

Αν τρεφεσαι απο τη δυστυχια των αλλων,τοτε δεν θα δεις τετοια κοινωνια

ακομη και αν βρισκεται μπροστα στα ματια σου .

 

 

Only those that want to rob you,make mystery of things.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 94
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

@Τρολλευ: επιμενω οτι πρεπει να αρχισουν τα ΟΡΓΑΝΑ αλλοιως δεν θα βγουμε ποτε απο το ΤΟΥΝΝΕΛ ....και η ζωη ειναι μικρη περνει πολυ γρηγορα η ατιμη ...τι θα κανουν τα νεα παιδια ..εδω αλλα δεν μπορουν να τελειωσουν τις σπουδες στους ,αλλα δουλευουν ανασφαλιστα της ****ς γινεται ..ποια ειναι η λυση ρε παιδια (συγνωμη για το off topic αλλα δεν αντεχω αλλο

με αυτα που γινονται ενθεν & ενθεν ).

 

Δεν ξέρω τι εννοείς "να αρχίσουν τα όργανα". Αν θέλεις, εξήγησέ μου με π.μ.

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τρεφεσαι απο τη δυστυχια των αλλων,τοτε δεν θα δεις τετοια κοινωνια

ακομη και αν βρισκεται μπροστα στα ματια σου .

 

 

 

α καταλαβα αρχισαμε παλι την μπουρδολογια...και νομισα για λιγο οτι ΟΝΤΩΣ ειχες βρει κατι και δεν μας το ελεγες....χειροτερος και απο πολιτικο εισαι ρε παιδι μου...δεν παιζεσαι... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν γνωρίζω (και έχει τεράστια σημασία) είναι το εξής: αυτός ο άνθρωπος είναι υπάλληλος ή ελεύθερος επαγγελματίας;

 

Αν είναι υπάλληλος, τότε είχε το ηθικό και νόμιμο δικαίωμα να κάνει ακριβώς αυτό που έκανε.

 

Αν είναι ελευθερος επαγγελματίας, τότε θα έπρεπε να μην έχει πάει καθόλου στο χώρο της συναυλίας, ή - τέλος πάντων - ας μην είχε καθίσει πίσω από την κονσόλα.

 

Είναι τόσο απλά τα πράγματα. Τα υπόλοιπα είναι απλά πολιτικές απόψεις (από αυτές που έχουμε όλοι και μάλιστα απαγορεύονται στο φόρουμ).

 

 

 

Με το Παρδόν δηλαδής ,αλλά μας τα λες χλωμά  ;D

 

Είμαι 5 μήνες απλήρωτος και η ιστορία ξεκίνησε απ το Γενάρη. Δεν απεργώ ,γιατί ξέρω πως ο εργοδότης μου δεν τα έφαγε σε καγιέν και τάνες. Είμαι σίγουρος πως με μαθηματική ακρίβεια θα τα χάσω ,μαζί με τη δουλειά μου, αλλά προσπαθώ ,γιατί μέχρι ''χτες'' με ''τάιζε'' και ήταν κύριος απέναντί μου.

 

Απ την άλλη την εποχή των παχαίων αγελάδων ήμουν επιχειρηματίας-βιοτέχνης . Έφτιαχνα φωτιστικά για μπαράκια-κλαμπάκια-μπουζουκλερί-εστιατόρια. Δεν καταλαβαίνω γιατί θα έπρεπε να μην απεργήσω πάνω στα dead line που μου έδιναν για να ανοίξουν τα μαγαζάκια τους κάποιοι με μένα στο φέσι.

Εκτός αν έχεις την εντύπωση του συχωρεμένου αδελφού μου ,πως μου αρκεί που όλη η παραλιακή είναι φτιαγμένη απ τα χεράκια μου ................και αυτό αποτελεί τιμή και διαφήμιση . Να τη χέσω και τη τιμή και τη διαφήμιση ,δεν είμαι χειρούργος να διακόψω μια εγχείρηση ,ούτε κοινωνικός λειτουργός. Είμαι υπάλληλος έργου ,κάνω έξοδα και παράγω έργο, δεν με νοιάζει πλην της συμφωνίας που έχεις κάνει μαζί μου ,τι σκατά θα κάνεις εσύ μετά. Δεν με απασχολεί διόλου αν κάνεις τέχνη,ή είσαι άτεχνος ,που είπαν κάποιοι . Εγώ μίλησα με έναν μαγαζάτορα-διοργανωτή κλπ . Δεν μίλησα με καλλιτέχνες, δεν κάνω τέχνη ,βιοπορίζομε ,είτε σαν υπάλληλος, είτε σαν ''επιχειρηματίας''. Εκτός αν είμαι επιχειρηματίας κρατικοδίαιτος,λαθρέμπορας και μιζαδόρος, όπως όλοι οι γνωστοί μεγαλοσχήμονες γύρω μας.

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το Παρδόν δηλαδής ,αλλά μας τα λες χλωμά  ;D

 

Είμαι 5 μήνες απλήρωτος και η ιστορία ξεκίνησε απ το Γενάρη. Δεν απεργώ ,γιατί ξέρω πως ο εργοδότης μου δεν τα έφαγε σε καγιέν και τάνες. Είμαι σίγουρος πως με μαθηματική ακρίβεια θα τα χάσω ,μαζί με τη δουλειά μου, αλλά προσπαθώ ,γιατί μέχρι ''χτες'' με ''τάιζε'' και ήταν κύριος απέναντί μου.

 

Απ την άλλη την εποχή των παχαίων αγελάδων ήμουν επιχειρηματίας-βιοτέχνης . Έφτιαχνα φωτιστικά για μπαράκια-κλαμπάκια-μπουζουκλερί-εστιατόρια. Δεν καταλαβαίνω γιατί θα έπρεπε να μην απεργήσω πάνω στα dead line που μου έδιναν για να ανοίξουν τα μαγαζάκια τους κάποιοι με μένα στο φέσι.

Εκτός αν έχεις την εντύπωση του συχωρεμένου αδελφού μου ,πως μου αρκεί που όλη η παραλιακή είναι φτιαγμένη απ τα χεράκια μου ................και αυτό αποτελεί τιμή και διαφήμιση . Να τη χέσω και τη τιμή και τη διαφήμιση ,δεν είμαι χειρούργος να διακόψω μια εγχείρηση ,ούτε κοινωνικός λειτουργός. Είμαι υπάλληλος έργου ,κάνω έξοδα και παράγω έργο, δεν με νοιάζει πλην της συμφωνίας που έχεις κάνει μαζί μου ,τι σκατά θα κάνεις εσύ μετά. Δεν με απασχολεί διόλου αν κάνεις τέχνη,ή είσαι άτεχνος ,που είπαν κάποιοι . Εγώ μίλησα με έναν μαγαζάτορα-διοργανωτή κλπ . Δεν μίλησα με καλλιτέχνες, δεν κάνω τέχνη ,βιοπορίζομε ,είτε σαν υπάλληλος, είτε σαν ''επιχειρηματίας''. Εκτός αν είμαι επιχειρηματίας κρατικοδίαιτος,λαθρέμπορας και μιζαδόρος, όπως όλοι οι γνωστοί μεγαλοσχήμονες γύρω μας.

 

Όλα τα παραπάνω είναι προσωπικές (δηλαδή, πολιτικές) απόψεις, και δεν βλέπω τι σχέση έχουν με αυτό που συζητούμε ή αυτό που έγραψα. Εγώ απλά θύμησα ότι ένας υπάλληλος, υποχρεωτικά θα απεργήσει πάνω στο καθήκον, ενώ ένας ελεύθερος επαγγελματίας απλά θα αρνηθεί την ανάληψη του καθήκοντος.

 

Ένας ηλεκτρολόγος π.χ., ο οποίος έχει μείνει απλήρωτος, μάλλον θα αρνηθεί να έρθει την επόμενη φορά που θα τον καλέσεις. Ο υπάλληλος της ΔΕΗ όμως (όσο αδόκιμο και αν είναι το παράδειγμα), υποχρεωτικά θα απεργήσει στο χώρο και χρόνο της εργασίας του.

 

Αυτά δε σημαίνουν ότι συμφωνώ, απλώς έτσι γίνεται στη χώρα μας και το περιστατικό που σχολιάζουμε δεν αποτελεί εξαίρεση, κατά τη γνώμη μου.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Όλα τα παραπάνω είναι προσωπικές (δηλαδή, πολιτικές) απόψεις, και δεν βλέπω τι σχέση έχουν με αυτό που συζητούμε ή αυτό που έγραψα. Εγώ απλά θύμησα ότι ένας υπάλληλος, υποχρεωτικά θα απεργήσει πάνω στο καθήκον, ενώ ένας ελεύθερος επαγγελματίας απλά θα αρνηθεί την ανάληψη του καθήκοντος.

 

Ένας ηλεκτρολόγος π.χ., ο οποίος έχει μείνει απλήρωτος, μάλλον θα αρνηθεί να έρθει την επόμενη φορά που θα τον καλέσεις. Ο υπάλληλος της ΔΕΗ όμως (όσο αδόκιμο και αν είναι το παράδειγμα), υποχρεωτικά θα απεργήσει στο χώρο και χρόνο της εργασίας του.

 

Αυτά δε σημαίνουν ότι συμφωνώ, απλώς έτσι γίνεται στη χώρα μας και το περιστατικό που σχολιάζουμε δεν αποτελεί εξαίρεση, κατά τη γνώμη μου.

 

Έχει μεγάλη πλάκα που η έννοια απεργεία έχει πάρει άλλο νόημα στη χώρα μας.

 

Ο υπάλληλος της ΔΕΗ (όπως αδόκιμο) για να απεργήσει, θα δουλέψει βασικά, κλείνοντας διακόπτες.

 

Ο ταξιτζής (ελευθερός επαγγελματίας) θα δουλέψει και θα ιδρώσει προσπαθώντας να κλείσει λιμάνια και αεροδρόμια.

 

Ο ηχολήπτης αντίστοιχα θα κάνει ότι μπορεί για να εμποδίσει την δουλειά... των άλλων! λογικό δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα παραπάνω είναι προσωπικές (δηλαδή, πολιτικές) απόψεις, και δεν βλέπω τι σχέση έχουν με αυτό που συζητούμε ή αυτό που έγραψα. Εγώ απλά θύμησα ότι ένας υπάλληλος, υποχρεωτικά θα απεργήσει πάνω στο καθήκον, ενώ ένας ελεύθερος επαγγελματίας απλά θα αρνηθεί την ανάληψη του καθήκοντος.

 

Ένας ηλεκτρολόγος π.χ., ο οποίος έχει μείνει απλήρωτος, μάλλον θα αρνηθεί να έρθει την επόμενη φορά που θα τον καλέσεις. Ο υπάλληλος της ΔΕΗ όμως (όσο αδόκιμο και αν είναι το παράδειγμα), υποχρεωτικά θα απεργήσει στο χώρο και χρόνο της εργασίας του.

 

Αυτά δε σημαίνουν ότι συμφωνώ, απλώς έτσι γίνεται στη χώρα μας και το περιστατικό που σχολιάζουμε δεν αποτελεί εξαίρεση, κατά τη γνώμη μου.

 

 

Πιστεύω ότι αντιλαμβάνεσαι πως δεν πολιτικολογώ, το αποφεύγω σα το διάολο το λιβάνι γενικά και όχι μόνο εδώ μέσα.

Σε ρωτάω όμως το εξής απλό. Αναλαμβάνεις σαν επιχειρηματίας μια δουλειά ,κάνεις έξοδα για να είσαι έτοιμος και όταν φτάσει η μέρα να τη παραδώσεις ο άλλος γυρνάει και σου λέει ''θα δούμε ''

 

Φίλε μου εγώ είχα και έχω την άποψη, πως δεν έχω ''να δω τπτ'' Στεγνά θα πρέπει να τα μαζέψω και να φύγω, τπτ άλλο,αυτή είναι η απεργία του επιχειρηματία και δεν έχει συμβαίνει στη χώρα μας κλπ μπούρδες. Ξέρεις κάποιους τους βολεύει πολύ αυτή η ανοησία ,εμένα όχι .

Άλλο να εκτιμάς τον άνθρωπο-συνεργάτη-πελάτη και άλλο να είσαι λακαμάς,είτε είσαι εργάτης,είτε επιχειρηματίας και σου ξαναλέω,εκτός αν είσαι κρατικοδίαιτος,λαθρέμπορος,μιζαδόρος, εκεί θέλει διπλωματικούς χειρισμούς,καμιά σχέση με οριζόντια μέτρα από χαβαλέδες που παίζουν με το κόπο μου

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ο ηχολήπτης αντίστοιχα θα κάνει ότι μπορεί για να εμποδίσει την δουλειά... των άλλων! λογικό δεν είναι;

 

Ο ηχολήπτης επιχειρηματίας δλδ ,τι πρέπει να κάνει? Να βάλει τα μηχανήματά του τσάμπα για να βγάλει τη συναυλία κάποιος διοργανωτής?

Αντίστοιχα ο υπάλληλός του όταν του πει2-3-5 φορές ξέρεις δεν εισέπραξα ,τι θες να κάνει ?

Είναι παράλογο?

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν έχει και τόσο σημασία ο ορθός (νομικά τουλάχιστον) χαρακτηρισμός. Είτε το πεις απεργία, είτε αποχή από τα καθήκοντα, είτε επίσχεση εργασίας , το αποτέλεσμα το ίδιο είναι (στη φυσική του υπόσταση).

 

Όταν σταματάς να παίζεις με τους κανόνες , δεν μπορείς να δώσεις δίκιο ή άδικο σε κάποιον υπό το πρίσμα των ιδίων κανόνων, που ήδη παραβιάζονται.

 

Και οι δύο δίκιο έχουν και ταυτόχρονα και άδικο.

 

Φυσικά μας λείπουν τεχνικές λεπτομέρειες , που στην παρούσα φάση δεν μου χρειάζονται προσωπικά, και τέθηκαν και παραπάνω....more or less (π.χ. ποιός συμφώνησε με ποιόν και τί; Μιλάμε για "απλήρωτα" αυτής της συναυλίας ή και παλαιότερων κ.ο.κ.).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@samy

 

Δεν είμαστε στο ίδιο μήκος κύματος, απόψε τουλάχιστον.

 

Εγώ επιδιώκω μία ανάγνωση του περιστατικού έξω από τις προσωπικές μου εμπειρίες και τα γούστα μου. Εσύ αναφέρεις (απρόκλητος) προσωπικά σου βιώματα (που απλώνονται σε δεκαετίες, αν διάβασα σωστά), και επιμένεις ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν σαν μέτρο αξιολόγησης του περιστατικού και της στάσης αυτού που διέκοψε τη συναυλία.

 

Όπως έγραψε ο LK - πιο απλά και σωστά από ΄μένα - δε γνωρίζουμε ποια συμφωνία παραβιάστηκε ούτε τους ρόλους καθενός από τους εμπλεκόμενους. Οπότε μπορούμε μόνο να γενικολογούμε και να γκρινιάζουμε Ή να επιδιώξουμε μία ανάγνωση σύμφωνη με την κοινή λογική και το νόμο.

 

Σε αυτό το δεύτερο πλαίσιο, θα γράψω για τρίτη φορά ότι αν ο άνθρωπος είναι υπάλληλος, τότε δεν μπορούσε να κάνει τίποτε άλλο εκτός από αυτό που έκανε. Αν είναι ελεύθερος επαγγελματίας, είχε άλλες επιλογές και τον επικρίνω για τον αντι-επαγγελματισμό του. Τόσο απλά.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου