Προς το περιεχόμενο

Πεταλιέρα-πολυεφέ ή πεταλάκια??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως ας μην τα μπλεξουμε, το software μπορεί εν δυνάμει να είναι πολύ ανώτερο από μια πεταλιέρα και αναλογικά πετάλια, ειδικά όταν μιλάμε για offline (σε αντίθεση με την realtime / streaming επεξεργασία ) και για εφφέ που λειτουργούν καλύτερα όταν απαιτειται γνωση όχι μόνο του παρελθόντος σήματος αλλά και του μέλλοντος (μη αιτιατά, πχ τα convolution reverbs) Συνήθως οι πεταλιέρες έχουν μεν επεξεργαστές ειδικού σκοπού αλλά παρότι εξειδικευμένοι παραμένουν ακριβοί και προορίζονται για realtime τροποποίηση του ήχου.

 

Ας μείνουμε στο πεταλιέρα vs πετάλια δηλαδή αλλιώς θα τα μπλέξουμε. Θα μου πεις τώρα ενα Pc με μια κάρτα ήχου και τάδε software δεν ειναι σαν πεταλιέρα όταν παίζω live; Ναι, σωστά. Οπότε μάλλον ας βάλουμε τον περιορισμο στη live επεξεργασία του σήματος (και όχι την offline) και την φορητότητα.

 

Εμένα πάντως μου αρέσει να παιζω και καρφί ενισχυτή. Αλλά και με πετάλια για διαφορετικούς ήχους, όσο έχω τον έλεγχο.

 

Μια στο καρφί και μια στον πέταλο δηλαδή  ::)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 104
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πάντως ας μην τα μπλεξουμε, το software μπορεί εν δυνάμει να είναι πολύ ανώτερο από μια πεταλιέρα και αναλογικά πετάλια, ειδικά όταν μιλάμε για offline (σε αντίθεση με την realtime / streaming επεξεργασία ) και για εφφέ που λειτουργούν καλύτερα όταν απαιτειται γνωση όχι μόνο του παρελθόντος σήματος αλλά και του μέλλοντος (μη αιτιατά, πχ τα convolution reverbs) Συνήθως οι πεταλιέρες έχουν μεν επεξεργαστές ειδικού σκοπού αλλά παρότι εξειδικευμένοι παραμένουν ακριβοί και προορίζονται για realtime τροποποίηση του ήχου.

 

Ας μείνουμε στο πεταλιέρα vs πετάλια δηλαδή αλλιώς θα τα μπλέξουμε. Θα μου πεις τώρα ενα Pc με μια κάρτα ήχου και τάδε software δεν ειναι σαν πεταλιέρα όταν παίζω live; Ναι, σωστά. Οπότε μάλλον ας βάλουμε τον περιορισμο στη live επεξεργασία του σήματος (και όχι την offline) και την φορητότητα.

 

Εμένα πάντως μου αρέσει να παιζω και καρφί ενισχυτή. Αλλά και με πετάλια για διαφορετικούς ήχους, όσο έχω τον έλεγχο.

 

Μια στο καρφί και μια στον πέταλο δηλαδή  ::)

 

Δεν διαφωνουμε, το software το ανεφερα απλα για να δειξω σε τι φοβερα επιπεδα εχει φτασει το emulation και τι δυνατοτητες υπαρχουν γιαυτο αλλωστε οταν εφτασε η ωρα να προτεινω κατι προτεινα το gsp που ειναι rack μεν αλλα allaround και εχει την δυνατοτητα να κανει τα παντα.Γιατι και για εγγραφη σπιτι κανει,και για live χωρις ενισχυτη και για live με ενισχυτη,φορτωνει impulses(που νομιζω μονο το axefx κανει ),4cable method για οτι συνδεση θελεις και ειναι και φθηνο γιαυτα που προσφερει ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω για την συγκεκριμενη φαση θα προτεινα ενα Digitech gsp1101 rack με το controller του που τα κανει ολα εκτος απο καφε 8) με αψογο ηχο και σε amp sims και σε εφε.Οι Queensryche δεν ειχαν προβλημα που το χρησιμοποιουσαν σχεδον αποκλειστικα στα μικρα live τους...δεν θα εχεις ουτε και συ ;).

 

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!! Γελάω γιατί είμαι φίλος με τον OP και είχα τον συνδιασμό αυτό και τον πούλησα σε άλλον! Τον έδωσα και στην τιμή που θα ήθελε κιόλας ;D Αλλά απ'όσο ξέρω δεν ενδιαφέρεται για rack...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χα VST εε..?!?!  Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο στη σύγχρονη μουσική τεχνολογία απο τα VST. Παίζω αρκετά χρόνια αποδαύτα, σχεδόν απ όταν ξεκίνησα κιθάρα το 2008. Έχω δοκιμάσει και έχω πειραματιστεί σχεδόν σε ότι κυκλοφορεί από vst virtual amp και άπειρες συλλογές με impulses (ο mike ξέρει καλά ;D). Στην ουσία το pc κάνει ότι κανε και το AXE FX, απλά στο AXE είναι όλα σ' ένα!!

Είναι γαμάτα σε επίπεδο bedroom player και ηχογραφήσεων και για να μην ενοχλείς κανένα στο σπίτι αλλα μέχρι εκεί νομίζω. Ο λόγος είναι καθαρά για θέμα κουβαλήματος σεταρίσματος και ΠΟΛΛΑ ΚΑΛΩΔΙΑ!!!

 

Λαπτοπ, τροφοδοτικό για το λάπτοπ, καρτα ηχου, πεταλιέρα midi, ενισχυτης, καμπίνα, κιθάρα και άπειρα καλώδια.. Ουφ κουράστικα μόνο και να τα γράψω! :P

Στην προκειμένη περίπτωση δεν με ενδιαφέρει αυτός ο τρόπος το εξήγησα ακριβώς απο πάνω γιατί.

 

Την πεταλιέρα την θέλω MONO για τα εφέ και τίποτα άλλο  ;D

 

Αν ήθελα rack θα κοιτούσα σε G-Major ή gsp μεριά αναμφίβολα  ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πεταλιέρα την θέλω MONO για τα εφέ και τίποτα άλλο  ;D

 

Αφού είναι μόνο για τα εφέ, τότε κοίταξε για κάτι, που δε θα έχει προσομοιώσεις ενισχυτή/καμπίνας, όπως είναι τα:

line6 m13 (ή m9, ανάλογα με τα χρήματα, που θέλεις να διαθέσεις)

tc electronics nova system

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού είναι μόνο για τα εφέ, τότε κοίταξε για κάτι, που δε θα έχει προσομοιώσεις ενισχυτή/καμπίνας, όπως είναι τα:

line6 m13 (ή m9, ανάλογα με τα χρήματα, που θέλεις να διαθέσεις)

tc electronics nova system

Kι εγώ εκεί έχω καταλήξει αν δεις το αρχικό μου post.  :)

Και η hd500 είναι μέσα στο παιχνίδι με απενεργοποιημένες καμπίνες ενισχυτές νομίζω ότι μου κάνει. Βάζω σε προτεραιότητα Μ13 και μετά τις άλλες.

Τωρα σε επίπεδο εφέ ποια θεωρείτε καλύτερη κατα την άποψη σας nova system ή M13?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kι εγώ εκεί έχω καταλήξει αν δεις το αρχικό μου post.  :)

Και η hd500 είναι μέσα στο παιχνίδι με απενεργοποιημένες καμπίνες ενισχυτές νομίζω ότι μου κάνει. Βάζω σε προτεραιότητα Μ13 και μετά τις άλλες.

Τωρα σε επίπεδο εφέ ποια θεωρείτε καλύτερη κατα την άποψη σας nova system ή M13?

 

E τοτε αμα ειναι μονο για εφε και δεν θες και rack αλλη μια ψηφος στο nova system και απο μενα 8).Μου αρεσουν πααααρα πολυ τα εφε της TC αλλα αυτο δεν σημαινει οτι και με την Μ13 δεν θα ικανοποιηθεις απολυτα.Aν παντως τελικα αποφασισεις οτι θες ολοκληρωμενη πεταλιερα για να κλεισεις οσο περισσοτερες τρυπες μπορεις και με βαση  το κριτηρια σου-προτεραιοτητα σε κορυφαια εφε-η επομενη επιλογη ειναι η GT-10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου εγώ χρησιμοποιώ την BOSS ME70 που δεν έχει καμπίνες ενισχυτές κτλπ. Έχει μόνο μία προενίσχυση που ενίοτε εξομοιώνει έναν clean πχ ενισχυτή, και απενεργοποιείται με ένα κουμπί. Όλη η πεταλιέρα είναι στη φιλοσοφία "έχω 3-4 πεταλάκια και τα χειρίζομαι real time με τα 3 (κλασικά boss) knobs που κάθε πεταλ έχει απο πάνω του " όλα με την ποιότητα - εγγύηση της boss. Έτσι κατα σειρά έχεις: κομπρέσορα, παραμόρφωση (καμία σχέση με τζιτζίκια και λοιπά έντομα..είναι σαν να ακούς τα καλύτερα πεταλάκια της boss) modulation, delay (με πολύ καλό αναλογικό, άψογο tap tempo και λουπα 40 και κάτι δεύτερα) και στο τέλος το μεγάλο πετάλ που το κάνεις απο γουά μέχρι γουάμι και βόλιουμ. Αυτά! Α έχει και ένα πολύ χρηστικό reverb που μπαίνει στο σήμα πριν όλα τα καλούδια και μετά τον προενισχυτή - eq (αν τον χρησιμοποιήσεις). Φυσικά όλα αυτά μπορείς αν θες να προγραμματισεις σε μπάνκες για να έχεις ένα έτοιμο λάιβ σετ απ, (προσωπικά πολύ σπάνια το κάνω αυτό) ή να δουλέψεις σαν να έχεις πεταλάκια. Νομίζω είναι η πιο μέση λύση, για κάποιον που θελει την αναλογικίλα των πεταλιών χωρίς όμως να δώσει μία περιουσία (250€), να μην έχει θέματα του στυλ τι ταιριάζει με τι, σε ποια σειρά κτλπ, και να έχει και μεγαλύτερη προσαρμοστικότητα, πάντα μακριά απο τζιτζίκια και λοιπές άθλιες εξομοιώσεις καμπινών και ενισχτυτών κτλπ.

 

Αν εχεις χρόνο ρίξτης μια ματιά! ;)

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ξερεις πως οτι πολυεφε και να επιλεξεις πρωτο κριτηριο ειναι η ουδετεροτητα του. Οσο καλα εφε και να εχει αν δεν ειναι διαφανη στο loop τοτε ειναι αχρηστη. Και βεβαια καμια δεν ειναι διαφανη out of the box (για τη M σειρα δεν ξερω αν σου πω σιγουρα). Οποτε πρεπει να να γινει η απαραιτητη παραμετροποιηση στα in/out levels της πεταλιερας, για να βρεις το "unity gain" και μετα με καποιο global EQ (αν διατιθεται και πρεπει να πιραχτει) να ρυθμισεις τον ηχο ωστε να μην διαφερει απο τον ηχο που περνεις καρφι στον ενισχυτη χωρις πολυεφε στο loop....

Βεβαια τα ιδια περιπου θεματα θα εχεις και με πεταλακια στο loop αλλα στην περιπτωση του πολυεφε εχεις και ενα ad/da converter στην αλυσιδα που πρεπει να "εξαφανισεις"  ;)

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου