Προς το περιεχόμενο

Εχω τα εργαλεία και την εμπνευση. Πως θα γράψω μουσική;


Omni17

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια εγω εχω ενα αλλο προβλημα,δουλευω τα παρακατω,οχι πολυ καιρο και δεν μπορω να καταλαβω την δομη ενος Track!!!

Ξεκιναω να γραψω ενα κομματι στο Logic με το Virus TI Και ενω ξεκινω με drums πηγαινω να βαλω μπασσο και δεν μπορω.. ???javascript:void(0);Νομιζω οτι κανενας ηχος δεν μου κανει η κατι τετοιο.Μπορει καποιος να μου πει πως να ξεκινησω τον προλογο να μπω στο κυριως θεμα και μετα στον επιλογο!!!Δεν εχω κανεναν που να ξερει και να μου δωσει το εναυσμα να ξεκινησωjavascript:void(0);Χρειαζομαι εμπνευση...Καποιος σας παρακαλω.Εχω αγορασει τα παντα και τα εχω βγαλει για πουλημα,για αυτον τον λογο...please ρε παιδια...

 

 

Mac G5 Dual 2000/8GB Ram/Logic Studio Pro 8/Virus Ti Desktop/Korg Radias R/Yamaha CS1x/Tc Electronics 24D/KRK Vxt8 Studio Monitor/Kaoss Pad 3/Kaossilatorτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η πρώτη ερώτηση (από τις 213 που σκέφτομαι) είναι η εξής: πώς έφτασεςWarning: Empty string passed to getElementById()να έχεις τόσο και τέτοιο εξοπλισμό χωρίς να έχεις κάποια καλή ιδέα για το τι κάνει, και κάποιες έστω βασικές γνώσειςtype="text/javascript"><!-- // --><![CDATA[μουσικής και ενορχήστρωσης;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να γινόταν η μουσική βάζοντας τα μηχανήματα στην πρίζα απλώς φίλε μου. Αγόρασες τα μέσα ηχογράφησης όχι την μουσική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να γινόταν η μουσική βάζοντας τα μηχανήματα στην πρίζα απλώς φίλε μου. Αγόρασες τα μέσα ηχογράφησης όχι την μουσική.

 

Ε, όχι και μακάρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Θέλεις να πεις μήπως ότι :

 

1.Δεν καταλαβαίνεις τη λειτουργία του Logic Studio;

2.Δεν ξέρεις να ενορχηστρώσεις;

3.Δεν έχεις μουσική έμπνευση;

 

 

Ο τίτλος και το ποστ σου μας μπερδεύει κάπως.

Αν υποθέσουμε ότι είσαι μουσικός (που απαιτείται για να παίξεις τα όργανα και να συνθέσεις) δεν σημαίνει αυτόματα ότι είσαι και ηχολήπτης. Προγράμματα σαν το Logic χρειάζονται μια υποδομή και διάβασμα του manual τουλάχιστον.

Παρατήρησα ότι πουλας πολλά πράγματα στις αγγελίες (εκτός κι αν κανω λάθος) γιατί "δεν ξέρεις να τα χρησιμοποιείς"  ??? Οφείλεις να μας εξηγήσεις 2-3 πράγματα αν θες βοήθεια.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια εγω εχω ενα αλλο προβλημα,δουλευω τα παρακατω,οχι πολυ καιρο και δεν μπορω να καταλαβω την δομη ενος Track!!!

Ξεκιναω να γραψω ενα κομματι στο Logic με το Virus TI Και ενω ξεκινω με drums πηγαινω να βαλω μπασσο και δεν μπορω.. ???javascript:void(0);Νομιζω οτι κανενας ηχος δεν μου κανει η κατι τετοιο.Μπορει καποιος να μου πει πως να ξεκινησω τον προλογο να μπω στο κυριως θεμα και μετα στον επιλογο!!!Δεν εχω κανεναν που να ξερει και να μου δωσει το εναυσμα να ξεκινησωjavascript:void(0);Χρειαζομαι εμπνευση...Καποιος σας παρακαλω.Εχω αγορασει τα παντα και τα εχω βγαλει για πουλημα,για αυτον τον λογο...please ρε παιδια...

 

 

Mac G5 Dual 2000/8GB Ram/Logic Studio Pro 8/Virus Ti Desktop/Korg Radias R/Yamaha CS1x/Tc Electronics 24D/KRK Vxt8 Studio Monitor/Kaoss Pad 3/Kaossilator

 

Φιλε Omni17,μπορούμε να σε βοηθήσουμε σε πολλούς τομείς..Συνεπώς μην βιάζεσαι να πουλήσεις τα μηχανηματάκια σου ειδικά αν τα απέκτησες με κόπο..

 

Αρχικά για την δομή ενός κομματιού που ανέφερες,θα σου έλεγα να προσέξεις-μελετήσεις διαφορα κομμάτια στο μουσικό είδος που αρέσκεσαι.Δηλ. θα δείς οτι  γενικότερα παίζουν όλα με βάση το μέτρο..

Ας πούμε οτι ξεκινάς ενα κομμάτι "απλό" για να δείς την δομή..

Οπότε,απλοϊκά ξεκινάς με μια μπότα, την μπότα θα την βάλεις στα 8 πρώτα μέτρα,

παράλληλα με την μπότα αν θες βάζεις και ένα baseline,

Συνέχεια,εχεις φτιάξει τα οκτώ πρώτα μέτρα :) τους ρίχνεις copy paste και γίνονται 16  :D,ανοίγεις και ενα δεύτερο channel και στην αρχή του 9 μέτρου ξεκινάς ενα snare ..

 

Ok,τον λόγο δεν τον κατέχω καλά  ;D,θα προσπαθήσω να φτιάξω μια απλή δομή στο live,απλά για να δεις τα μετρα,πως μπαίνουν και πως βγαίνουν τα parts,παράλληλα θα εισάγω και ένα mp3 να δεις πως ξεκινάει κ. αυτό.

 

Πρόσεξε στην δεύτερη photo την δόμη του mp3 οτι σε κάθε οκτώ μέτρα κάτι μπαίνει και η βγαίνει..Τα οκτώ μπορούν να είναι δεκαέξι η και τριανταδύο αν είναι ambient κομμάτι..

Δεν είμαι μουσικός,γι αυτό οι φίλοι του forum ίσως έχουν να προσθέσουν-διορθώσουν περισσότερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μονος που βοηθησε ηταν ο Γιαννης,ρε παιδια μην με αποπαιρνεται....Δεν εχω αντιληφθει απο τι αποτελειται ενα TRACK.Οκ στην αρχη με τα ντραμς μετα τι γινεται...βαζο ενα μπασσο αλλα μου ακουγεται χαλια,δεν μου κολλαει με τιποτα εχω δοκιμασει 1000 διαφορετικα μπασσα.

Τι βαζω μεσα effect string arrpegios fm digital τι στο καλο.εχω στο my space ενα promo που για μενα ειναι το τελειο κομματι http://www.myspace.com/omni17jones    Οποιος θελει ας το ακουσει.Κατι τετοιο φανταζομαι να γραψω...

Κατι αλλο by the way καποιος μου ζητα mia ανταλλαγη με μια digital κονσολα yamaha 16 channel.

Μου χρειαζεται η οχι αν τελικα δεν πουλησω τον εξοπλησμο μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου