Προς το περιεχόμενο

Εχω τα εργαλεία και την εμπνευση. Πως θα γράψω μουσική;


Omni17

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο μονος που βοηθησε ηταν ο Γιαννης,ρε παιδια μην με αποπαιρνεται....Δεν εχω αντιληφθει απο τι αποτελειται ενα TRACK.Οκ στην αρχη με τα ντραμς μετα τι γινεται...βαζο ενα μπασσο αλλα μου ακουγεται χαλια,δεν μου κολλαει με τιποτα εχω δοκιμασει 1000 διαφορετικα μπασσα.

Τι βαζω μεσα effect string arrpegios fm digital τι στο καλο.εχω στο my space ενα promo που για μενα ειναι το τελειο κομματι http://www.myspace.com/omni17jones    Οποιος θελει ας το ακουσει.Κατι τετοιο φανταζομαι να γραψω...

Κατι αλλο by the way καποιος μου ζητα mia ανταλλαγη με μια digital κονσολα yamaha 16 channel.

Μου χρειαζεται η οχι αν τελικα δεν πουλησω τον εξοπλησμο μου.

 

 

Φίλε μου εγώ αυτό που άκουσα μια χαρά μου φάνηκε για το στυλ του. Δεν καταλαβαίνω τί παραπάνω απο αυτό θες να κάνεις ή τί νομίζεις ότι είναι λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κατι αλλο by the way καποιος μου ζητα mia ανταλλαγη με μια digital κονσολα yamaha 16 channel.

Μου χρειαζεται η οχι αν τελικα δεν πουλησω τον εξοπλησμο μου.

 

Όχι σε καμια περίπτωση δεν σου χρειάζεται,,πάγωσε λίγο τις αγγελίες σου σε παρακαλώ...Ένα-ένα,και θα βρεθεί η άκρη Omni..Θα τσεκάρω και το myspace σου μετά τις τεσσερισήμισι που θα έχω πρόσβαση από το εταιρικό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι τόσο ασαφής, που κανείς δεν ξέρει από που να πιάσει και τι να αφήσει...

Ο Yameth σου έθεσε 3 βασικά ερωτήματα...

 

Θέλεις να πεις μήπως ότι :

1.Δεν καταλαβαίνεις τη λειτουργία του Logic Studio;

2.Δεν ξέρεις να ενορχηστρώσεις;

3.Δεν έχεις μουσική έμπνευση;

και δεν έχεις απαντήσει σε κανένα.

Ας προσπαθήσω εγώ

1) Δεν καταλαβαίνεις τη λειτουργία του Logic Studio;

Στην παρούσα (σου) φάση δεν το χρειάζεσαι. Άνοιξε το Garageband που σου χαρίζει η Apple, και σου αρκεί για να ξεκινήσεις

 

2) Δεν ξέρεις να ενορχηστρώσεις;

Η ενορχήστρωση είναι σαν...το μαγείρεμα. Η το έχεις ή δεν το έχεις. Πάμε λοιπόν σε υποβοηθήματα! Στο νετ κυκλοφορούν άπειρα κομματάκια με extension .mid. Βρές ένα που να σου αρέσει, ρίχτο στο Garageband ή το Logic, και θα δείς πως ενορχηστρώνουν οι άλλοι. Μελετώντας αρκετά, αρχίζεις να καταλαβαίνεις τη λογική

 

3.Δεν έχεις μουσική έμπνευση;

Κάνε όπως και στο 2. Χρησιμοποίησε την έμπνευση των αλλων. Ούτε ο πρώτος, ούτε ο τελευταίος θα είσαι

Μια και είσαι Μac User, με τα όργανα που ήδη έχεις (και τα Jam Packs) δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κομάτι στο myspace είναι δικό σου?

Μουσική ξέρεις?

Αν είναι δικό σου τοτε τι πρόβλημα εχεις. μια χαρά τα πας για αρχη...

θα συμφωνήσω και με τον Γιαννη, η κονσόλα δεν σου χρειάζεται, τουλάχιστον ακόμα. μην πουλήσεις τίποτα για την ώρα. Μάθε καλα τον εξοπλισμό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη που θα φανώ αυστηρός αλλά αδερφέ αν έχεις πρόβλημα να μας δώσεις με σαφήνεια το τι θες πως περιμένεις να βγάλεις άκρη με αυτά που θες να κάνεις;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα omni 17 εγω λεω οτι αν ασχολιθεις με το setup σου σε θα πας πολυ καλα.

οσο για τα 5 ,6  σχολια που διαβασα χαχααχαχ πολυ κομπλεξ ρε αδερφακι μου.

οπος σου εγραψα στην αγγελια που εβαλες για το virus  κατσε και θα τα μαθεις ολα.. μην αγορασεις κατι ακομα. απλα λιωσε αυτα

 

 

(το forum ειναι για να βοηθαει οχι για να την λεει ο ενας στον αλλο)

aaaaaaaaaa!!!! >:(

 

σε κανω και add sto myspace...

use what u got!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά για την δομή ενός κομματιού που ανέφερες,θα σου έλεγα να προσέξεις-μελετήσεις διαφορα κομμάτια στο μουσικό είδος που αρέσκεσαι.Δηλ. θα δείς οτι  γενικότερα παίζουν όλα με βάση το μέτρο..

 

 

σωστος bravo.!  o giannhs

 

use what u got!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ενορχήστρωση είναι σαν...το μαγείρεμα. Η το έχεις ή δεν το έχεις.

 

Από τη στιγμή που διδαχθείς τα στοιχειώδη (ή τα διαβάσεις και ασχοληθείς φιλότιμα), το έχεις και το παραέχεις. Το θέμα είναι πώς θα ξεφύγεις από το "διεκπεραιωτικό" και θα φτάσεις στο "δημιουργικό", για παράδειγμα από το να συνθέτεις τζινγκλ λίγων δευτερολέπτων για το ραδιόφωνο ή τραγικές επενδύσεις σε στυλ "Καλημέρα Ζωή" ή διαφήμισης πχ. του Καλγκονίτ... μέχρι πραγματική μουσική.

 

Η μόνη λύση που θα ακολουθούσα εγώ στην περίπτωση του φίλου μας είναι να αγοράζω ένα-ένα τα κομμάτια που διαθέτει ήδη (που από μόνα τους γεμίζουν στούντιο), να μελετώ το καθένα μαθαίνοντας να το χρησιμοποιώ μέχρι τελευταίας δυνατότητας, να σκέφτομαι τι άλλο πιο εξειδικευμένο θα χρειαζόμουν και να έχτιζα σιγά-σιγά έναν εξοπλισμό που θα τον αξιοποιούσα πλήρως. Από κει και πέρα, αυτό ελπίζω να έχει ήδη γίνει, αλλά και πάλι αν είχε γίνει δεν θα προέκυπταν τέτοιες κουφές ερωτήσεις... (με το συμπάθειο αλλά είναι πράγματι κουφό να σου λέει κάποιος ότι έχει κοτζαμάν Νάκα στο σπίτι του και να μην ξέρει πώς φτιάχνουμε ένα κομμάτι).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον αγαπητοι μου ο καθε ενας λεει τα δικα του και με το δικαιο του.

Σας ευχαριστω ολους αλλα εγω ειμαι αυτος που πρεπει να βοηθησει τον εαυτο του.

Ειμαι ολομοναχος και δεν εχω εναν ανθρωπο που να ασχολειται με το ειδος αυτο διπλα μου.

Οποτε στερευει η εμπνευση μου,να ημουν ερωτευμενος αντε κατι γινεται(χαχα).

Δεν εχω ασχοληθει με electronica αρκετα χρονια ειμαι 38 και σταματησα να δουλευω dj το 2000

Και μαλλον εχω κολλησει ατην αρχαια δομη ηχων.Νομιζω......

τελος παντων ρε παιδια να ειστε καλα που ασχοληθηκατε με τον πονο μου-αν και καπιοι ηταν οντως ειρωνες..

τελος παντων κανει δεν ειναι τελειος.www.myspace.com/omni17jones

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου