Προς το περιεχόμενο

Εχω τα εργαλεία και την εμπνευση. Πως θα γράψω μουσική;


Omni17

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

nektarios οι προτάσεις/υποδείξεις σου προς ενα "απρόσωπο" Νοιζ απλά περιμένουν να τις υλοποιήσεις. Αφου βλέπεις κάτι που πιστεύεις ότι λείπει, γιατί αρκείσαι στο να "μαλώνεις" το Νοιζ σαν φόρουμ αντί να συνεισφέρεις εσύ ο ίδιος; Με τα ποστ σου είσαι ή δεν είσαι μέλος του Νοιζ;

 

kiwi δεν είναι χώρος εδώ για χαρακτηρισμούς όπως "μπαρμπαθωμάδες". Μπαρμπαμπέν ναι. Μπαρμπαθωμάς πάει πολύ.

 

Το προβλημα μου φιλε Boukas ειναι οτι ιδεες εχω τρελες δεν μπορω να τις εκφρασω οοως ξαναειπα,ακουω tracks και τους ηχους αυτων δεν μπορω ουτε να τους πλησιασω,που σημαινει 1ον δεν μπορω να φτιαξω ηχους,τους οποιους εχω στο νου.

Δεν ξερω πως να σπασω και να ξαναμπω,που να αλλαξω ηχο....ισως ενα προβλημα μου ειναι οτι δεν θελω να κανω κατι συμβατικο με τις χαζομαρες που ακουω(ντιν ντιν-πατ πατ-τ τσ τ τσ- ο΄΄ο>ο)......Παιδια μαλλον ειναι οι ηχοι....δεν εχω ηχους, αν και εχω .....δεν εχω ηχους και δεν ξερω αυτον που σκεφτομαι(τον ηχο)πως να τον φτιαξω....Γινεται αυτο???πλακα πλακα.

 

Omni17 έχεις κάποιες ιδέες. Θέλεις να τις υλοποιήσεις. Δεν ξέρεις πως. Βρες κάποια άτομα που πιστεύεις ότι κάνουν αυτό που προσπαθείς να πετύχεις και μάθε από αυτούς. Ναι θα πάρει χρόνο. Όχι δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε καλύτερα πέρα από αυτό, παρόλο που έχουμε όλη την καλή διάθεση.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα OMNI το να έχεις ιδέες δεν σημαίνει τίποτα. Zero. Nap. Π.χ. και εγώ έχω την ιδέα να πάω στο γαλαξία της Ανδρομέδας. Η υλοποίηση είναι το πρόβλημα  ;)

 

Συνεπώς θα σου πρότεινα να ασχοληθείς λίγο πιο σοβαρά με το άθλημα, αν φυσικά έχεις τη διάθεση. Η μελέτη ενός μουσικού οργάνου είναι η ασφαλέστερη οδός. Η γνώση της μουσικής θεωρίας βοηθάει επίσης πολύ. Καλό είναι να αναλύσεις τα κομμάτια που πλησιάζουν σε αυτό που θέλεις να κάνεις, τόσο από πλευράς δομής όσο και από πλευράς ρυθμού και μελωδίας.

 

Όσο περισσότερο ασχοληθείς τόσο καλύτερα αποτελέσματα θα έχεις. Μην έχεις όμως την ψευδαίσθηση ότι επειδή έχεις κάτι στο μυαλό σου αυτό ισχύει και στον έξω κόσμο! Όταν μεταφέρεις μια ιδέα από το μυαλό στο χαρτί (ή το sequencer) τότε έρχεσαι αντιμέτωπος με την πραγματικότητα και θα πρέπει να λύσεις τα προβλήματα που πολύ συχνά προκύπτουν.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα μου φιλε Boukas ειναι οτι ιδεες εχω τρελες δεν μπορω να τις εκφρασω οοως ξαναειπα,ακουω tracks και τους ηχους αυτων δεν μπορω ουτε να τους πλησιασω,που σημαινει 1ον δεν μπορω να φτιαξω ηχους,τους οποιους εχω στο νου.

Δεν ξερω πως να σπασω και να ξαναμπω,που να αλλαξω ηχο....ισως ενα προβλημα μου ειναι οτι δεν θελω να κανω κατι συμβατικο με τις χαζομαρες που ακουω(ντιν ντιν-πατ πατ-τ τσ τ τσ- ο΄΄ο>ο)......Παιδια μαλλον ειναι οι ηχοι....δεν εχω ηχους, αν και εχω .....δεν εχω ηχους και δεν ξερω αυτον που σκεφτομαι(τον ηχο)πως να τον φτιαξω....Γινεται αυτο???πλακα πλακα.Τελος ο Νεκταριος εχει αν οχι πολυ Παρα πολυ δικαιο στο οτι το noiz θα μπορουσε να ξεπερασι τον εαυτο του με αυτο που λεει-αν μπορει να γινει-αν και πιστευω οτι γινεται με αγαπη απο εσας που ξερετε τα πραγματα.

ΑΑΑΑΑΑΧΧΧΧΧΧΧ εχω πακεταρει το radias για καποιον και με πιανουν τα κλαματα,δεν θελω γαμ..το!!!

 

Εγώ πάλι, νομίζω ότι φοβάσαι.

 

Φοβάσαι περισσότερο την κριτική που πηγάζει από τον ίδιο σου τον εαυτό όταν προσπαθείς να συγκρίνεις αυτά που παράγεις εσύ με αυτά που παράγουν οι άλλοι, χωρίς να ξέρεις πόσο χρόνο αφιέρωσαν, τι γνώσεις έχουν και αν έχουν, πόσα άτομα δούλεψαν για να βγει το συγκεκριμένο προϊόν κ.λ.π. Ως εκ τούτου, κάνεις αυτόματα την σύγκριση μεταξύ του δικού τους αποτελέσματος και του δικού σου, αποκαρδιώνεσαι και φυσικά αυτό σε οδηγεί στο να μην θες να προσπαθείς πλέον για να αποφύγεις μελλοντικές "ήττες" (για αυτό εξάλλου ήθελες να πουλήσεις και τον εξοπλισμό σου).

 

Κανείς δεν γεννήθηκε μαθημένος ούτε σε θέματα μουσικής αντίληψης και τεχνικών δεξιοτήτων, ούτε σε θέματα αρμονίας, ούτε σε θέματα ηχοσύνθεσης, ούτε σε κανένα άλλο θέμα. Φυσικά, κάποιους βοήθησε το γεγονός ότι είχαν κάποιο... ταλέντο ή ορμέφυτο ας το πω, αλλά πέραν τούτου, όλα αυτά που προανέφερα απαιτούν συνεχή εκμάθηση, χρόνο, χρήμα και υπομονή. Κυρίως υπομονή.

 

Αν είσαι πεπεισμένος ότι δεν μπορείς να γράψεις μουσική και αυτή η πεποίθηση έχει έρθει μετά από ειλικρινή και ώριμη σκέψη, τότε καλά κάνεις και θες να πουλήσεις τον εξοπλισμό σου, γιατί δεν είναι όλοι για όλα, παρ'όλο που ακούγεται κυνικό αυτό. Αμφιβάλλω όμως ότι συμβαίνει κάτι τέτοιο, γιατί ζήτησες βοήθεια από το forum... :) έτσι δεν είναι; Άρα στην πραγματικότητα ισχύουν κάποια από αυτά που έχουν γραφτεί εως τώρα από τους άλλους συνφορουμίτες...  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nektarios οι προτάσεις/υποδείξεις σου προς ενα "απρόσωπο" Νοιζ απλά περιμένουν να τις υλοποιήσεις. Αφου βλέπεις κάτι που πιστεύεις ότι λείπει, γιατί αρκείσαι στο να "μαλώνεις" το Νοιζ σαν φόρουμ αντί να συνεισφέρεις εσύ ο ίδιος; Με τα ποστ σου είσαι ή δεν είσαι μέλος του Νοιζ;

 

Εννοείται πως την περίμενα αυτήν την αντίδραση,δεν με εκπλήσεις καθόλου κύριος.

Έχεις ενοχληθεί τόσο -ενώ κανονικά σαφώς και δεν θα έπρεπε- και μου βάζεις λέξεις στο στόμα που δεν χρησιμοποίησα ποτέ..."απρόσωπο"???? ???

Μάλωσα το νοιζ ?? Όταν προτείνεις κάτι για το οποίο θεωρείς πως θα βοηθήσει κι θα αναβαθμίσει το χώρο, αυτό ορίζεται ως μάλωμα ???

Δεν είναι δεκτές οι προτάσεις ??Αφού μόνος σου είπες ότι πιθανόν να λείπει κάτι,που είναι το κακό να ακουστεί μια σχετική πρόταση για αυτό ???

Πρόταση "έπεσε", όχι ετυμηγορία απο δικαστήριο!!! ;)

Επίσης είθισται χρόνια τώρα όταν προτείνεται κάτι, να μην είναι απαραίτητο να υλοποιείται από αυτόν που έκανε την πρόταση.

Αν εγώ προτείνω κάτι στον Κωστάκη για το καλό της Ελλάδας,πρέπει αυτός να μου απαντήσει.."έλα κάντο"??? ???

Αυτό κατάλαβες από όλα αυτά που είπα?Οκ...καλώς

 

Αλήθεια, όταν κατά καιρούς έχουν γραφτεί διάφορα αλλά πολύ όμορφα και σημαντικά άρθρα κατόπιν αιτήσεως και απαιτήσεως των συμφορουμιτών,

είχε ζητηθεί τότε από αυτούς που τα πρότειναν να τα γράψουν οι ίδιοι ?Δεν νομίζω βέβαια, δεν θα ήταν και σωστό άλλωστε.

Αν ζητούσε ο Omni να γραφτεί κάποιο τέτοιο άρθρο ώστε να διαβάσει,να πληροφορηθεί και να κάνει από κάπου μια αρχή ο άνθρωπος αυτός,

τι θα του έλεγες??Οmni έλα γράψτο εσύ??Δεν νομίζω.

 

Αλήθεια επίσης είναι ότι μάλλον πειράχτηκες για την "ποζεριά" που είπα, με την καλή πάντα έννοια.

Βοήθεια δεν υφίσταται μόνο όταν συμβουλεύεις κάποιον στο να πάρει κιθάρα από ξύλο κερασιάς και όχι από ξύλο μπανανιάς,

ή στο να πάρει κιθάρα με μονούς μαγνήτες και όχι με τριπλούς.

Σαν τον Omni υπάρχουν άτομα και από το στρατόπεδο των εγχόρδων, ή μήπως διαφωνείς ?

Υπάρχουν σίγουρα παθιασμένοι πιτσιρικάδες που ακόμα πιάνουν λάθος την πένα, ίσως και την κιθάρα.

Άρα δεν είναι σημαντική μόνο η βοήθεια και η υπόδειξη στο ποια κιθάρα να πάρει, μιας και όλες λάθος θα τις πιάνει,

είτε είναι benton είτε είναι gibson. :P

Πλείστη σημασία έχει να πιάνει σωστά τα ακόρντα -όπως ειπώθηκε παραπάνω- κι ας είναι κι σε benton-. ;)

Aπλά προσπάθησε να καταλάβεις το συλλογισμό μου και που αυτός οδηγείται.

Είμαι σε μουσικό φόρουμ σωστά???Έχω να κάνω με μουσικούς σωστά???Ωραία!!!

Άρα θαρρώ πως καταλαβαινόμαστε. ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nektarios μου φαίνεται ότι περιμένοντας κάποια συγκεκριμένη αντίδραση, παρεξήγησες πλήρως το χαρακτήρα του ποστ μου. Δεν πειράζει, πάμε παρακάτω. Επέδειξες κάποιες συγκεκριμένες γνώσεις*. Εντοπίζεις την απουσία κάποιων στάνταρ ορισμών στο Νοιζ που θεωρείς καλό να υπήρχαν. Κάνε τον κόπο λοιπόν και δημιούργησέ τες. Δεν καταλαβαίνω γιατί αρκείσαι στο να λες στους άλλους "όσο θα σας πάρει να γράψετε τα κιθαροκλιπάκια σας, τόσο χρειάζεται για να κάνετε μια σοβαρή συνεισφορά εδωμέσα αντί να παραπέμπετε στα ΩΔΕΙΑ". So simple.

 

*Εκτός κι αν παρεξήγησα εγώ και δεν έχεις αυτές τις γνώσεις στις οποίες αναφέρεσαι. Δε μου φάνηκε όμως απ'το ποστ σου ότι δεν ξέρεις. Αν κάνω λάθος, θέωρησε το προηγούμενο σχόλιό μου προς τα σένα άκυρο και τελειώνει εκεί το θέμα.

 

 

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nεκτάριε μήπως θες να πεις ότι μπορούν να υπάρξουν αρθράκια σε στυλ "Θεωρία, Αρμονία, Αντίστιξη και Ενορχήστρωση in a nutshell: μάθετε σε 5 λεπτά πώς να κάνετε τον Vangelis να σκάσει από τη ζήλια του?" Eλπίζω να καταλαβαίνεις ότι είναι αδύνατον. Δεν είναι ένα how to ας πούμε για sidechain compressiοn, για σετάπ κιθάρας, για βάψιμο ξύλων και δημιουργία partscaster ή έστω για δημιουργία ενός ωραίου string pad από το μηδέν.

 

Ορισμένα πράγματα απλά ΔΕΝ χωρούν σε λίγες αράδες, κι ακόμη και στην ΑΠΙΘΑΝΗ περίπτωση που θα χωρούσαν η αντιμετώπιση θα ήταν τόσο επιδερμική και αποπροσανατολιστική που περισσότερο κακό θα έκανε παρά καλό. Και βεβαίως ελπίζω ότι δεν χρειάζεται καν να αναφέρω ότι ένα φόρουμ κι ένα online ή μη course center δεν είναι το ίδιο: oύτε μπορούν να είναι, ούτε θέλουν, ούτε τον ίδιο σκοπό έχουν.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν εχω παει Ωδειο.2.Δεν ξέρω πως  να ενορχηστρώσω εντελει. Εχω στο μυαλο μου ενα ολοκληρο κομματι και μολις το ξεκινω ολα μαυρα....Ενα φιλος μου ειπαι πω εχει κατι αρχεια στο net θα καταυασω ενα και θα το αναλησω.

P.S Οι πανκηδες οι ΤΕΛΙΟΜΕΝΟΙ  ειχαν απο πισω εναν malcolm mc,Laren για παραγωγο,Και ηταν στο λονδινο(ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗς ΜΟΥΣΙΚΗς)Σας παρακαλω μην γραφετε τετοια πραγματα προσβαλουν την νοιμοσηνη ρε παιδια,σκεφτειται το λιγο..Στο τελος εγω δεν θελω μελωδιες να γραψω,θελω τονους μπλεγμενους μεταξυ τους και νεους ηχους για να γυμνασουν τον εγκεφαλο το 2009.Αυτο προσπαθω να κανω.Το κομματι sto my space που'πε ο φιλος δεν νομιζω οτι ειναι μονοτονο καθολου....by the way.

 

Δεν είσαι ούτε μονότονος.. Βάλε κάνα τόνο βρε παιδί μου, ελληνικά γράφεις..

 

      Omni. Για να γυμνάσουν οι ήχοι σου τον εγκέφαλο του 2009 (κατ'εμέ αμπελοφιλοσοφίες), πρέπει πρώτα να γυμνάσεις εσύ τον δικό σου

εγκέφαλο.

      Πειραματίσου και μελέτα όλους τους τομείς με τους οποίους πρόκειται να ασχοληθείς (π.χ. μάθε το gear και το software σου), διάβασε manuals και άρθρα, ανάλυσε και σε σύνθεσε διάφορες δομές κομματιών, δομές των loops σου, τις δομές των ήχων που έχεις στα χέρια σου. Δοκίμασε να μιμηθείς κάποια εύκολα αρχικά και μετά όλο και πολυπλοκότερα "κόλπα" από τις μουσικές που ακούς. Το δικό σου προσωπικό sound system-τεφφατζής θα έρθει μετά από ειλικρινή κόπο.

 

      Τουλάχιστον αρχικά, διώξε από τον στουντιάκι σου τα πολλά κουμπάκια που δεν ξέρεις τι κάνουν, τα μηχανήματα που θα χρησιμοποιήσεις στο μέλλον κτλ κτλ, και μείνε απερίσπαστος σε αυτό που έβαλες στόχο να κάνεις.

      Μην περιμένεις χωρίς να ξέρεις τα εργαλεία σου να σου βγει αβίαστα το αποτέλεσμα. Δες τα πρώτα σου tracks σαν ασκήσεις (γυμναστική) ώστε σιγά σιγά να στήσεις μια γλώσσα επικοινωνίας με αυτό που έχεις στο κεφάλι σου..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε nektarios, πέραν του ότι φαίνεσαι τσατισμένος χωρίς να βλέπω κάποιον προφανή λόγο, υπάρχουν σημαντικά σημεία που παραβλέπεις στις προτάσεις σου.

 

Το πρώτο είναι ότι όσα συζητάμε στο Noiz είναι πράγματα που προκύπτουν κυρίως μέσα από την εμπειρία και την ενασχόληση των μελών με τη μουσική. Ακόμα κι αν μιλάμε για τεχνικά άρθρα που θεωρητικά θα μπορούσε κανείς να βρει και αλλού, εδώ αναφέρονται με τρόπο που πάνω-κάτω όλοι θα μπορέσουν να αντιληφθούν (ενώ πολλά τεχνικά άρθρα βιβλίων απαιτούν βαθιά γνώση του αντικειμένου).

Αντίθετα, η θεωρία της μουσικής είναι κάτι well-documented (που λένε και στο χωριό μου) και το οποίο μπορεί κανείς να βρει εύκολα προσβάσιμο σε πλειάδα βιβλίων και λοιπού υλικού, ακόμα και αν είναι αρχάριος.

 

Δεύτερον, ο Jase έχει ένα point σε αυτά που λέει. Φαίνεσαι άνθρωπος που ξέρει, γιατί να μην κάνεις εσύ την αρχή προς την κατεύθυνση που συζητάς; Θα σου πάρει όσο χρόνο θα πάρει και σε οποιονδήποτε άλλο και θα δώσεις ένα καλό δείγμα-έναυσμα σχετικά με την αναβάθμιση που θα ήθελες να δεις στο Noiz.

 

Τέλος, ας μην ξεχνάμε ότι το Noiz είναι πρωτίστως ένα forum μουσικής τεχνολογίας. Προφανώς υπάρχει χώρος και για τα θεωρητικά κομμάτια της μουσικής αλλά δεν χρειάζεται να αγχωθούμε, μέχρι στιγμής το Noiz έχει επιτύχει σε πολύ ικανοποιητικό βαθμό το σκοπό του (κατά την ταπεινή μου γνώμη).

 

Φιλικά πάντα. ;)

 

EDIT: Με κάλυψε σε μεγάλο βαθμό ο bloody, δεν πειράζει! ;D

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και κανείς δεν θα μάθει από το νοιζ και τα άρθρα του φούγκα και αντίστιξη.

Δεν είναι το ζητούμενο αυτό κανενός άλλωστε, ούτε και του Omni βεβαίως βεβαίως.

Δεν γίνεται λόγος για κάτι τέτοιο.Ξεκάθαρο.

Προφανώς ο Omni δεν ξέρει που πέφτει το ρε δίεση,προφανώς ο Omni δεν καταλαβαίνει τι εννοούμε λέγοντας υπερτοποθέτηση τριτών

έτσι ώστε να σχηματιστεί μια κακομοίρα συγχορδία.Μιλάμε για αλφαβήτα, τόσο απλά.

Σε κάποιον επίδοξο και φιλόδοξο -πλην όμως απογοητευμένο- Omni, δεν αποσκοπείς στο να του δώσεις να καταλάβει τις μετατροπίες,

ή να τον κάνεις μέσα από 2 άρθρα ισάξιο συνθέτη του Vangeli (σιγά τον συνθέτη,τελοσπάντων)

Αυτό που πρέπει να έχεις ως μοναδικό στόχο και σκοπό είναι να του "στρώσεις το τραπέζι" και να του ανοίξεις την όρεξη. ;)

Αν θέλει τρώει, ή καλύτερα αν θέλει δοκιμάζει.Αλλιώς ας μείνει νηστικός.

Τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο.Όχι μασημένη τροφή.

Του τσιγκλάς το ενδιαφέρον βρε αδερφέ.Του λες ορίστε,εδώ είναι, είναι βατά. είναι εύκολα, αλλά

απαιτείται προσπάθεια κι από εσένα.Μικρή.

Στην ηλικία που είναι ο Omni και ο κάθε Omni,είναι αδιανόητο από την στιγμή που υπάρχει όρεξη, διάθεση κι θέληση, να μην κατανοήσει

τι εννοούμε λέγοντας απλά ύψος ενός φθόγγου, διάστημα πέμπτης, τρίτη μικρή , τρίτη μεγάλη, τριημιτόνιο.

Αν ο Omni θέλει πραγματικά να προκόψει κι να προχωρήσει, θα "τσιμπήσει" το τυράκι κι θα συνεχίσει μόνος του.

Το τείχος που υψώθηκε στον Omni και που φυσικά έπεσε πάνω του ως αναμενόταν ήταν αυτό.

Πέρα από τα κουμπάκια τα knobs και τα ledakia στους συνθετητές, υπάρχουν και πολλά άλλα άσπρα και μαύρα πλήκτρα,

που με κάποιο τρόπο χρησιμοποιούνται κι αυτά ρε γαμώτο , αλλά δεν ξέρω πως... :-[

 

πάντα φιλικά,κουβεντούλα κάνουμε

σκοπός μου είναι αυτά να τα διαβάζουν κι άλλοι Omnides...μεταξύ μας ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου