Προς το περιεχόμενο

Εχω τα εργαλεία και την εμπνευση. Πως θα γράψω μουσική;


Omni17

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Omni, η σύγχυση που υπάρχει είναι ακριβώς αυτή που περιγράφεται στο ποστ του Yameth. Και βλέποντας τον τίτλο, ποια σχέση μπορεί να έχει το Logic με την... έμπνευση;!!; Kι αν σου λείπει, πώς να σε βοηθήσουμε εμείς;

 

Eπί του θέματος: δεν είναι ούτε δικιά μου δουλειά, ούτε κανενός άλλου να μάθουμε πώς και γιατί απέκτησες τον εξοπλισμό αυτό. Είναι ωραιότατος, αν και κάποιος μπορεί να μεγαλουργήσει με σκέτο το Logic και ένα midi keyboard. Αν κατάλαβα καλά, θες οδηγούς στησίματος ενός κομματιού από το μηδέν. Eίναι τόσα πολλά αυτά που συνεπάγεται αυτό που δεν μπορούν να γραφτούν σε λίγες γραμμές. Μπορείς όμως να πάρεις μια μικρή γεύση (ΠΟΛΥ μικρή) πηγαίνοντας στο YouTube και γράφοντας στην αναζήτηση "Logic Studio Tutorial", διαβάζοντας το μάνιουαλ και αγοράζοντας καμιά φορά και το περιοδικό "Computer Music" που αρκετές φορές έχει θαυμάσιους οδηγούς και πολύ καλή συλλογή από samples και freeware VSTs. Στην Αθήνα θα το βρεις σε πρακτορεία τύπου του κέντρου.

 

Από ονλάιν οδηγούς δεν γνωρίζω τίποτα, αλλά αν σε ενδιαφέρει DVD (που είναι και πιο άμεσο από το μάνιουαλ, πλην όμως ποτέ τόσο λεπτομερές) ρώτα τον Γκούγκλη με τις keywords "logic studio dvd tutorials". Aν κάποιος έχει να προτείνει κάποιο, ας μην διστάσει... Ελπίζω οι επόμενοι να βοηθήσουν περισσότερο.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Λετε να δουλεψω ableton? Η θα φαω τα μουτρα μου?

 

Μπορείς να πας και σε τετρακάναλο με κασέτα.

 

Αν θέλεις τη γνώμη μου (χωρις καμία ειρωνία), νομίζω ότι δεν πρόκειται ποτέ να τα καταφέρεις μόνος σου.

Πήγαινε σε κάποιον που να ξέρει (κατά προτίμηση κάποιον επαγγελματία που να κάνει μαθήματα) πλήρωσέ του 5-10 μαθήματα να τελειώνεις. 

 

Τώρα... για έμπνευση..... δεν γίνεται να σου πούμε εδώ πως γίνεται  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα... για έμπνευση..... δεν γίνεται να σου πούμε εδώ πως γίνεται  :)

Άσε τον να λέει...έλα το βράδυ στις μπύρες...και θα τα μάθεις όλα.

http://www.noiz.gr/index.php?topic=167592.0

Γίνονται ταχύρυθμα μαθήματα για όλα τα επίπεδα ;) ;) ;) ;)

Και θα σου κοστίσει και φτηνά...θα πληρώσεις μόνο τις μπύρες ;D ;D ;D

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον αγαπητοι μου ο καθε ενας λεει τα δικα του και με το δικαιο του.

Σας ευχαριστω ολους αλλα εγω ειμαι αυτος που πρεπει να βοηθησει τον εαυτο του.

Ειμαι ολομοναχος και δεν εχω εναν ανθρωπο που να ασχολειται με το ειδος αυτο διπλα μου.

Οποτε στερευει η εμπνευση μου,να ημουν ερωτευμενος αντε κατι γινεται(χαχα).

Δεν εχω ασχοληθει με electronica αρκετα χρονια ειμαι 38 και σταματησα να δουλευω dj το 2000

Και μαλλον εχω κολλησει ατην αρχαια δομη ηχων.Νομιζω......

τελος παντων ρε παιδια να ειστε καλα που ασχοληθηκατε με τον πονο μου-αν και καπιοι ηταν οντως ειρωνες..

τελος παντων κανει δεν ειναι τελειος.www.myspace.com/omni17jones

 

Αν κανεις τον κοπο και ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ στις 3 ερωτησεις που σου εθεσε ο YAMETH ,θα μας βοηθησεις πολυ στο να ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ τι ακριβως προβλημα εχεις ωστε να σε βοηθησουμε.Απο οτι βλεπεις οι περισσοτεροι εδω μεσα ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ.

 

Προσωπικα ακομα δεν εχω καταλαβει ποιο ειναι ακριβως το προβλημα σου.

 

Φιλικα παντα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

omni το live ableton θα σου φανει νομιζω πιο δυσκολο.

εγω λεω αφου εχεις το logic και ολα αυτο το σεταπ.

κατσε και βγαλε ηχο.βαλε κανα fabric cd ,kana( terry francis/kana sven vath/plastikman.ktlp)

και ακου τι γραφουν,ενα μακ εχουν η πσ/και ενα κοντρολερ.(μιντι)

και βλεπεις τι γραφουν.

εμπνευση θα ερθει μεσα απο τι μουσικησου σιγα σιγα. το να αγωρασεις 20 σινθια.

δεν θα γραψεις καλυτερη μουσικη ,μπορει να ποροθεισ λιγο  ακομα.

εγω ξερω ατομα που γραφουν μονο με logic και το ξερω μεσα απο το my space.com

(πχ. shur-i kan)(και δες και ηχο)

τλπ.τωρα ο καθενας θα σου πει τα δικατου οπος και εγω αλοστε αλλα φαντασου οτι παιζουν ατομα που γραφουν μουσικη με

πιατα και  μπουκαλια..ολε!!

(εγω θα ελεγα να αρχισεις να γραφεις λιγο με plugins θα σε βοηθισει στο να κοβεις να ραβεις αλλα και να διορθωνεις αυτα που φτιαχνεις.(πχ ενα esx 24 gia drums) kana synth apo logic)

kai baze kai apo virus)pads bass ....etc

use what u got!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Προκειται για την κλασσική περίπτωση απογοήτευσης ατόμων που έχουν και κάποια συνείδηση αφού "έπαιξαν" με τα μπλιμπλίκια και δεν βγήκε άκρη. (πέρα από έτοιμες λούπες)

Τα "κομπιούτερ" και τα μηχανάκια, μπορεί να βγάζουν θορύβους και λούπες αλλά όταν θα χρειαστείς να αλλάξεις ακόρντο... τότε αρχίζουν τα προβλήματα.

Τα ράσα δεν κανουν τον παπά.

Φίλε omni δεν θα σου πούμε να αγοράσεις άλλα πράγματα και να ξοδεύεσαι. Το έκανες και με το παραπάνω. Και από τα συμφραζόμενα σου κατάλαβα ότι δεν είσαι μουσικός. (το οποίο δεν είναι και δύσκολο να γίνει αν προσπαθήσεις με μεράκι).

Το Logic θα σε βοηθήσει να ηχογραφήσεις αυτά που παίζεις. Αν δεν παίζεις... δεν θα κάνει τίποτα.

Αρκετοί d.j.'s παίζουν με τα "κουτάκια" στο Ableton και Fruity loops και μπορεί να βγάλουν καποιο επαναλαμβανόμενο beat για dance. (συνήθως χωρις κουπλε, ρεφραιν, middle-8, γέφυρες κλπ) . και για υτό οι αλλαγές δημιουργούνται αφαιρόντας το ταμπούρο ή βαζοντας delay... Οπως σου είπε και κάποιος παραπάνω που πιστεύει ότι συνθέτει, βάζει τη μπότα μετα το hi-hat και μετά το ταμπούρο...  :P Αυτό είναι μια απλοική περίπτωση ντράμερ χιλιολιωμένη και ανέμπνευστη, όπως είπες κι εσύ ότι σου συμβαίνει, και που τελικά είναι τα ντραμς μονο.

Δεν ξερω που να σε προσανατολίσω, αλλά πρέπει να μας εξηγήσεις πρώτα τι ξέρεις και τι θελεις να κανεις.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ράσα δεν κανουν τον παπά.

Αυτό δεν το κατάλαβα...θέλεις να μου το εξηγήσεις (παρακαλώ) στις μπύρες σήμερα το βράδυ?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως σου είπε και κάποιος παραπάνω που πιστεύει ότι συνθέτει, βάζει τη μπότα μετα το hi-hat και μετά το ταμπούρο...  :P Αυτό είναι μια απλοική περίπτωση ντράμερ χιλιολιωμένη και ανέμπνευστη, όπως είπες κι εσύ ότι σου συμβαίνει, και που τελικά είναι τα ντραμς μονο.

:)

Εγώ διαπίστωσα στον φίλο πως μπορεί να είναι μια "απλοϊκή" (εντελώς) δομή,Τίποτα παραπάνω..

Η έμπνευση-σύνθεση προδιαθέτει άλλους κανόνες-παράγοντες-γνώσεις για να πράξει κανεις αναλόγως..Φυσικά χρειάζεται ιδιαίτερη υπομονή και επιμονη,αν το αγαπάει αυτό.Διαφορετικά δεν χρειάζεται να ασχοληθεί...

 

Αν έχει λεφτά πάντως ο καθένας,εμενα δεν μου πέφτει λόγος στο αν θέλει να αγοράσει ένα waldorf Q+ η ενα prophet 08 και apogee μετατροπείς,ο καθένας το αντιλαμβάνεται διαφορετικά αυτό, ο καθένας θα τα χειριστεί διαφορετικά,ο καθένας θα έχει την υποκειμενική του γνώμη...

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Yameth με εχει πιασει...εχω απογοήτευτει επειδη δεν αχω καταφερει να κανω κατι καλο μεχρι τωρα.Μουσικος δεν ειμαι.Παιζω μουσικη απο το 85 εχω περασει ολα τα ειδη μουσικης απλα δεν ξερω ποσο χρονο θελαι να να εξοικιωθεις με το gear 1-2-5-10μηνες 3 χρονια.

Οσο για της υποδειξη του φιλου για την δομη ενος κομματιου παραπανω,ηταν μια απλη βοηθεια για ξεκινημα(μποτα τριλια .-.--.-)

Εχω δει tutorial απλα δεν μπορω να εκφρασω αυτο που σκευτομαι στο μυαλο μου,μεσα στο logic με  το  virus etc.Επισης ενας αλλος ειπε για το σπασημο του κομματιου που γινεται με αφαιρεση η delay,,,αυτα ειναι τεχνικες που δεν κατεχω.Εσεις πως τις μαθατε???Λιγο απο εδω Λιγο απο κει με κανενα φιλο σε κανα studio πως???(

Την λυση την δοσατε....2-3 μαθηματα.

Παιδια ευχαριστω

Καθε γνωμη την σεβομαι γιατι ειναι μαθημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου