Προς το περιεχόμενο

Εχω τα εργαλεία και την εμπνευση. Πως θα γράψω μουσική;


Omni17

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μουσικος δεν ειμαι

 

χωρις να θελω να γινω σπαστικος,ΠΩΣ ειναι δυνατον να συνθεσεις μουσικη αν δεν εισαι μουσικος? δεν ειπαμε να γινεις και Μοτσαρτ,αλλα αν δεν ξερεις τα βασικα (βασικη αρμονια και νοτες,τα βασικα εστω ακκορντα και  ρυθμολογια ) δεν νομιζω να μπορεσεις να κανεις κατι της προκοπης,ακομα και οι πλεον...τελειωμενοι πανκηδες 2-3 ακκορντα και 2-3 ρυθμους τους ξερανε (και φυσικα κανανε αριστουργηματα με αυτα)

 

ειναι σαν εγω να θελω να χτισω ενα σπιτι ενω δεν ειμαι ουτε αρχιτεκτονας ουτε πολιτικος μηχανικος (θα μου πεις το 90% των σπιτιων στην Ελλαδα δεν εχει γινει ουτε απο αρχιτεκτονες ουτε απο πολιτικους μηχανικους αλλα αυτο ειναι αλλου παππα ευαγγελιο... ;D ;D).

 

φιλικα παντα...

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εαν υπάρχει το μεράκι,φαντασία και καλλιτεχνική φλέβα,μπορείς να κάνεις αρκετά, με τα εργαλεία πού υπαρχουν διαθέσιμα (software)

Εχω δεί να βγαίνει cd με λούπες  ;)   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα δεν μας απάντησες, το track στο myspace που έχεις είναι δικό σου?

ρωτάω γιατι αν και ειναι "μονότονο" (στο ιδιο τονο απο την αρχη μέχρι το τελος) δεν ειναι ασχημο για αυτο που θες να

κάνεις. τα καταφέρνεις. που κολλας τοτε να κανεις νεο.

μετα καλη φάση είναι να συνεργαστείς και με κάποιον άλλο. να ανταλλάξετε ιδέες, να μάθεις πραγματα,

δες το σαν groupακι φαση... γιατι αν δεν γνωριζεις μουσική, βρες καποιον που ξέρει και να δουλέψετε μαζι.

 

αλλα αν δεν ξερεις τα βασικα (βασικη αρμονια και νοτες, τα βασικα εστω ακκορντα και  ρυθμολογια) δεν νομιζω να μπορεσεις να κανεις κατι της προκοπης,

 

και το φοβερό επίσης...

ακομα και οι πλεον...τελειωμενοι πανκηδες 2-3 ακκορντα και 2-3 ρυθμους τους ξερανε (και φυσικα κανανε αριστουργηματα με αυτα)

 

Respect  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν, ας κάνει κάποιος το κόπο να αλλάξει το θέμα αυτού του thread, διότι ο προβληματισμός του νέου μας δεν είναι τεχνολογικός (και βέβαια, δεν έχει σχέση με το Logic ή οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα).

 

Κατά δεύτερον, είναι φανερό ότι ο φίλος μας ξεκίνησε τη μουσική του πορεία από μία εντελώς λάθος αφετηρία: "πάμε να πάρουμε ότι είναι in και πανάκριβο, ώστε να μη μας λείψουν τα εργαλεία", αφετηρία που δυστυχώς κάνει ακόμη πιο πρόδηλη την έλλειψη γνώσεων και το δημιουργικό αδιέξοδο.

 

Κατά τρίτον, εγώ προσωπικά εκτιμώ την ειλικρίνειά του (μαζί με εμένα, είναι ο μόνος στο noiz που λέει φόρα-παρτίδα ότι δεν είναι μουσικός) και το ότι εκτίθεται στα μάτια αγνώστων. Νομίζω ότι πρέπει να τον βοηθήσουμε.

 

:)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι πρέπει να τον βοηθήσουμε.

 

Συμφωνω απολυτα,για αυτο αλλωστε και ασχολουμαι,ο ανθρωπος ειναι ευγενεστατος και απλα ειναι "μπερδεμενος".

 

Νομιζω φιλε Omni οτι αν καθισεις και μαθεις μερικα ΒΑΣΙΚΑ πραγματακια γυρω απο τη μουσικη θα κανεις τη ζωη σου πολυ πιο ευκολη.

 

Μια και η μουσικη με την οποια ασχολεισαι ειναι keyoboard based θα σου προτεινα να μαθεις "λιγα" ;D ΠΛΗΚΤΡΑ για αρχη. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(μαζί με εμένα, είναι ο μόνος στο noiz που λέει φόρα-παρτίδα ότι δεν είναι μουσικός)...

ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΕΙ ΩΔΕΊΟ?

πως είχα την εντύπωση...

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν εχω παει Ωδειο.2.Δεν ξέρωπως  να ενορχηστρώσω εντελει.Εχω στο μυαλο μου ενα ολοκληρο κομματι και μολις το ξεκινω ολα μαυρα....Ενα φιλος μου ειπαι πω εχει κατι αρχεια στο net θα καταυασω ενα και θα το αναλησω.

P.S Οι πανκηδες οι ΤΕΛΙΟΜΕΝΟΙ  ειχαν απο πισω εναν malcolm mc,Laren για παραγωγο,Και ηταν στο λονδινο(ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗς ΜΟΥΣΙΚΗς)Σας παρακαλω μην γραφετε τετοια πραγματα προσβαλουν την νοιμοσηνη ρε παιδια,σκεφτειται το λιγο..Στο τελος εγω δεν θελω μελωδιες να γραψω,θελω τονους μπλεγμενους μεταξυ τους και νεους ηχους για να γυμνασουν τον εγκεφαλο το 2009.Αυτο προσπαθω να κανω.Το κομματι sto my space που'πε ο φιλος δεν νομιζω οτι ειναι μονοτονο καθολου....by the way.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μουσικος δεν ειμαι.Παιζω μουσικη απο το 85 εχω περασει ολα τα ειδη μουσικης απλα δεν ξερω ποσο χρονο θελαι να να εξοικιωθεις με το gear 1-2-5-10μηνες 3 χρονια.

 

 

Νομιζω κατ' αρχας απο την φραση αυτη, την οποια εχω ακουσει αρκετες φορες, οτι θα διακινδυνευσω την προβλεψη  οτι αυτο που εσυ εννοεις ως "παιζω μουσικη" ειναι αυτο που καποιος αλλος θα ελεγε κανω τον dj. Αυτο μπορει σε καποιες περιπτωσεις να ειναι πραγματι κοντα στο "παιζω μουσικη" αλλα και ετη φωτος μακρια του. Συνηθως οι dj's που εχω συναντησει αν και αρεσκονται στο να χρησιμοποιουν αυτον τον ορο, μαλλον εκφραζουν ευσεβη ποθο παρα την πραγματικοτητα. Επισης λογω της φυσης της δουλειας τους (και της νοοτροπιας του χωρου) διακατεχονται και απο αυτο που διακρινω και σε εσενα:νομιζουν οτι ολα γινονται με λουπες, προγραμματα, tracks, samples και μηχανηματα και ξεχνουν οτι ακομα και σε αυτην την περιπτωση υπαρχει απο πισω ενα δημιουργικο μυαλο το οποιο και πρεπει να εχει γνωση της τεχνολογιας, και ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ στοιχειωδεις γνωσεις μουσικης, και φυσικα εμπνευση (αντε και ταλεντο).

 

Μην αναλωνεσαι λοιπον μονο στο πρωτο σκελος της εξισωσης. Kανε κατι και για τις γνωσεις μουσικης σου (οπως ηδη σου ειπαν δε χρειαζεται να γινεις Μοτσαρτ), και μετα ισως ερθει και η εμπνευση. :) :) :) :) :) :) :) :)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που δεν έχω καταλάβει omni ξέρεις ποιο είναι; Αν:

1) το πρόβλημά σου είναι στο ότι έχεις ιδέες αλλά οι ήχοι που βγάζεις δεν είναι αυτοί που είχες στο μυαλό σου, οπότε και κάνουμε λόγο για ηχοσύνθεση

2) έχεις ιδέες, έχεις τους ήχους, αλλά δεν ξέρεις πως να τα βάλεις στη σειρά για να δημιουργήσεις μουσική, οπότε μιλάμε για ενορχήστρωση. Σε αυτό δεν ξέρω τι να σου πω, καθώς εμένα μου πάντα μου φαινόταν απλό (ξέρεις ένα συνθ εδώ, μια κιθάρα εκεί, τούμπανα παραπέρα)

3) έχεις και ιδέες και ήχους, ξέρεις και τη δομή, αλλά δεν ξέρεις τις νότες και τη μελωδία. Εδώ μάλλον κάποιο βιβλίο, ίσως δάσκαλος και δοκιμές θα σου δώσουν τα πρώτα εφόδια.

 

Μη σκας τα πάντα βρίσκονται και λύνονται. Υπομονή μόνο!!!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητήρια καλέ άνθρωπε στην απόφαση να "εκτεθείς" κατά αυτό το τρόπο,παραθέτωντας μας γενναία απορίες,ελλείψεις,προβληματισμό,

απόγνωση,απογοήτευση,ημιμάθεια,αμάθεια,έκκληση για βοήθεια συμβουλές.

Είσαι ο πρώτος που το έχει κάνει,πιστεύω ακράδαντα και ο τελευταίος,κι αυτό απαιτεί κότσια και "πνιγμό" του εγωισμού και της αρρωστημένης έπαρσης.

Μέσα σε όλα αυτά εγώ διακρίνω την ανάγκη το noiz  να αφυπνιστεί από την κραυγή αγωνίας σου, και να αρπάξει αυτή την ευκαιρία προς όφελος σου κι όχι μόνο.

Καλά τα κιθαριστικά κλιπάκια,καλά τα online "τζαμαρίσματα",καλές οι μπυροποσίες,καλές οι φιλοφρονήσεις-κριτικές-κλπ,κλπ.κλπ με όσο πολύτιμο ελεύθερο χρόνο

κι καλή διάθεση αυτά συνεπάγονται και απαιτούν...όλα αυτά καλά.

Κανείς όμως δεν σκέφτηκε, όλα αυτά που θέλεις να ψάξεις στο νετ,να τα ψάξεις να τα βρεις εδώ,στο www.noiz.gr!!!

 

Πεντάγραμμο

Φθόγγοι

Διαστήματα

Αξίες

Κλίμακες

Μείζων Τρόπος

Ελλάσων Τρόπος

 

Κάποιος θα βιαστεί και θα πει ... "ώπα ρε μεγάλε και τι είναι το νόιζ ...ωδείο ή φιλανθρωπικό ίδρυμα" ?

Όσο χρόνο αφιερώνει κάποιος για να ηχογραφήσει κι να ανεβάσει ένα κιθαριστικό σολάκι για να κάνει την ποζεριά του (με την καλή έννοια),

άλλο τόσο χρόνο θα χρειαζότανε (μιας και πολλοί ήτανε αυτοί που τρέξανε να μιλήσουν αμέσως για γνώσεις-ωδεία-θεωρία-νότες-αρμονία)

για να γράψει και να ανεβάσει ένα άρθρο για την Ντο μείζονα,ή για να μας εξηγήσει γιατί η Σολ μείζονα έχει σαν οπλισμό Φα# , ή για να μας πει

γιατi το Σι-Ντο και το Μι-Φα είναι ημιτόνια...

 

Έτσι φίλε μου dj δεν θα χρειαζότανε να ψάξεις αλλού...και θα σου λύνονταν κάποιες απλές απορίες...

 

Τόσο απλά ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου