Προς το περιεχόμενο

Remembering YAMAHA SY77


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Xτες το βραδυ συζηταγα με ενα φιλο DJ ο οποιος ειχε κι αυτος ενα SY77 στα 90s, και μου ελεγε οτι οταν το αγορασε απο τον Νακα ο πωλητης του ειπε "μονο εσυ και ο Ρακιτζης εχετε αυτη τη στιγμη στην Ελλαδα ενα SY77". ;D

Για τα υπολοιπα SY μοντελα, τα SY22/35 ειχαν Vector Synthesis η οποια ειχε αγοραστει απο την Korg αν θυμαμαι καλα και η Korg ειχε αγοραστει απο την Yamaha εκεινη την εποχη. Τα SY22/35 ειχαν Vector Synthesis μεν, συνδυαζοντας FM και AWM κυματομορφες, αλλα ως εκει. Τα synths αυτα δεν ειχαν κανονικη FM engine πανω, ειχαν μονο ηχους φτιαγμενους με FM.

Ακουγονταν ομως πραγματικα πολυ ωραια. Το SY35 το εχω παιξει αρκετα την εποχη εκεινη γιατι το ειχε ενας φιλος. Το SY55 οπως ειπα το εχω ακομα αλλα θελει service στα πληκτρα και στις εξοδους, ο ηχος βγαινει μονο απο το ενα καναλι. Δεν θα ελεγα οτι ο ηχος του με τρελανε, αλλα τα φιλτρα του ηταν το κατι αλλο. Κατσε να ανεβασω 2 demo που ειχα γραψει στα μεσα των 90s για να ακουσεις τα φιλτρα. Το ενα ειναι μια παραλλαγη του "Fade To Grey" και γραφτηκε μονο και μονο για να δοκιμασω το φιλτρο σε ενα ηχο που εφτιαχνα, το αλλο demo αρχισε σαν διασκευη ενος κομματιου του Jarre (δεν θυμαμαι ποιο) και κατεληξε σε κατι ασχετο, και στο τελος παρεμεινε demo οπως πολλα αλλα. :P

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 150
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπερα και απο μενα  8)

 

Καλοριζικο waterfall.

Ωραιο μηχανημα το sy77 το σκεφτομουν εντονα καποια στιγμη να το αποκτησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι? Δεν του αρεσουν τα Yamaha? Προτιμαει Korg? ;D

Δεν το ΄ξερες; Λόγω καταγωγής, η υπουργάρα μας αρέσκεται στα σκυλοδημοτικά, τα οποία φυσικά δε βγαίνουν με γιαμάχα. ;D ;D ;D

 

 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

 

Πάντως ρε φίλε μη σου πω ότι λόγω αναμνήσεων άρχισα να ψήνομαι για κανένα TG77, αλλά διστάζω λόγω του ότι δε μου αρέσει η ιδέα του μεταχειρισμένου, δηλαδή τι ακριβώς να ψάξω αν δουλεύει καλά, κουμπιά, οθόνη, εξόδους κλπ. Αλλιώς θα είχα χτυπήσει αρκετά παλιά αγαπημένα μου όργανα μέχρι σήμερα, με πρώτο και καλύτερο το θηρίο SY77 φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...Τις τελευταίες μέρες ψήνομαι άγρια να αποκτήσω και το sy77 μά καί το kurzweil K2000. Βασικά τα θέλω και τα 2 το ίδιο...

 

...είπα από την αρχή ότι δεν το συζητάμε καθώς δεν υπάρχει χρήμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κερδισε το Lotto μετα την παραπανω δηλωση... ;D

 

Πάντως ρε φίλε μη σου πω ότι λόγω αναμνήσεων άρχισα να ψήνομαι για κανένα TG77, αλλά διστάζω λόγω του ότι δε μου αρέσει η ιδέα του μεταχειρισμένου, δηλαδή τι ακριβώς να ψάξω αν δουλεύει καλά, κουμπιά, οθόνη, εξόδους κλπ.
Αν δεν μπορεις να το δεις απο κοντα ειναι ρισκο να αγορασεις. Εγω αυτο το ρισκο το πηρα και μου βγηκε σε καλο. Αλλα μετρησε και το γεγονος οτι ο πωλητης ηταν στο eBay απο το 1999, ειχε μαγαζι και 100% positive feedback. Αν και στην αρχη με εβαλε σε σκεψεις η πολυ χαμηλη τιμη εκκινησης.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λόγω αναμνήσεων άρχισα να ψήνομαι για κανένα TG77, αλλά διστάζω λόγω του ότι δε μου αρέσει η ιδέα του μεταχειρισμένου, δηλαδή τι ακριβώς να ψάξω αν δουλεύει καλά, κουμπιά, οθόνη, εξόδους κλπ. Αλλιώς θα είχα χτυπήσει αρκετά παλιά αγαπημένα μου όργανα μέχρι σήμερα, με πρώτο και καλύτερο το θηρίο SY77 φυσικά.

 

Kυκλωπα ολα μεταχειρισμενα τα εχω παρει(οχι μονο τα synths αλλα ολο μου το home studio  ;D ;D ;D) και το θεμα στο μεταχειρισμενο ειναι ο ανθρωπος που θα συναναστραφεις και το δευτερο πας το βλεπεις απο κοντα.

 

Το μονο καινουριο που εχω ειναι το Arturia miniLAB  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, παρτε κι ενα SY55 να ακουσετε. Το πρωτο demo ειναι μονο με το SY55 ενω στο δευτερο παιζουν και ενα DX21 μαζι με ενα Yamaha TX802 το οποιο ηταν ενα DX7 II σε rack.

O ηχος δεν ειναι και οτι καλυτερο αλλα ειπαμε, ειναι demo γραμμενα κοντα 20 χρονια πριν. 8)

 

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου