Προς το περιεχόμενο

Remembering YAMAHA SY77


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλοριζικο !!

Πραγματικά πολύ καλή επιλογή για όποιον ψάχνει κάτι πέρα απο τον αναλογικό ήχο και ειδικότερα για fm .

Το έχω βάλει και εγώ στο μάτι εδώ και καιρό αλλά προς το παρόν το dx11 μου φτάνει και μου περισσεύει :)

Απλά παιδιά λίγο χαμηλά την μπάλα με το sy77 μην αρχίσουν και ζητάνε τίποτα 500 άρια και 1000 άρια αυτοί που θα θέλουν να τα αποχωριστουν ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 150
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Τί θέλεις να πείς Μανώλη με αυτό; αν και είναι άσχετο το ένα με το άλλο.

Εγώ δεν είπα τίποτα, εσύ είπες.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες, παιδες...Δεν ακουτε τα βιντεο που ποσταρω. Κυριως τα

Yamaha SY77 voices 1/2/3

Yamaha TG77 demo (Pythagorean scale)  

TG77-mystical-athmospheres

Ειδικα τα Yamaha SY77 voices 1/2/3 ειναι ενα κολαζ απο παρα πολλους ηχους οι οποιοι ειναι φτιαγμενοι απο τριτους. Αν μετα απο τα παραπανω βιντεο (τα οποια δειχνουν μονο ενα ελαχιστο μερος των ηχητικων δυνατοτητων του SY77) επιμενετε οτι το SY77 ακουγεται σαν "δίσκος εποχής Ρακιντζή" ??? ε τοτε τι να πω? Μεγεια τ'αυτια ή μεγεια τα ηχεια, ενα απο τα δυο θελει ρυθμιση... :P

 

Τα FM synths (DX7/SY77 etc) μπορουν να ακουστουν σχεδον σαν οτιδηποτε και να περασουν σχεδον για οτιδηποτε χωρις να παρει καποιος χαμπαρι. Το κακο ειναι οτι οι περισσοτεροι που μιλανε για τον FM ηχο δεν εχουν καμια σχεση μ'αυτον και εχουν ακουσει το πολυ 10-20 (χαλια) presets και αυτο ηταν. Ολα τα FM synths ειναι τραγικα underrated λογω της πολυπλοκοτητας του προγραμματισμου τους, δυσκολο να κατσει καποιος να ασχοληθει με τον προγραμματισμο τους και ιδιαιτερα αν αυτος ο καποιος (οπως η πλειοψηφια των synth players) εχει μαθει στο κλασσικο και απλο "Oscillator --> ADSR --> LFO --> Filter."

 

Το γιατι πωλουνται σε τοσο βλακωδεις χαμηλες τιμες τα FM synths φιλτατε Trolley, και το γιατι πωλουνται σε τοσο βλακωδεις υψηλες τιμες κατι αρχαια monosynths  ειναι γιατι οι περισσοτεροι πληκτραδες δεν ξερουν που παν τα τεσσερα απο synths. Κριμα γιατι δεν ξερουν τι χανουν και αγοραζουν με ασχετα κριτηρια οπως μαρκα, τιμη και φημη.

 

Ευτυχως δεν ειναι ολοι ετσι, καποιοι (περα απο τους γνωστους 20 του Trolley ;D) εχουν φαει την FM με το κουταλι, προσωπικα εχω βγαλει τα ματια μου μ'αυτα (DX21/DX7/DX7 II FD/TX802/SY77) για πανω απο 15 χρονια και ξερω για τι απιστευτα synths προκειται. Ελπιζω να παραμεινουν ετσι τα πραγματα, ο κοσμος να μεινει στις φημες δηλαδη και να πουλαει τα FM synths του σε αστειες τιμες και να τα αγοραζουν καποιοι που πραγματικα ξερουν τι αγοραζουν. 8)

 

Το έχω βάλει και εγώ στο μάτι εδώ και καιρό αλλά προς το παρόν το dx11 μου φτάνει και μου περισσεύει :)

Απλά παιδιά λίγο χαμηλά την μπάλα με το sy77 μην αρχίσουν και ζητάνε τίποτα 500 άρια και 1000 άρια αυτοί που θα θέλουν να τα αποχωριστουν ;)

Πολυ καλο το DX11, το ειχα για μερικους μηνες δανικο απο ενα φιλο. Ξεφευγει απο τα υπολοιπα DX γιατι ηταν το πρωτο με 8 διαφορετικες κυματομορφες στους Operators του, περαν της κλασσικης sine wave, κατι που δεν ειχε ουτε το DX7 ΙΙ που ηταν της ιδιας εποχης και η ναυαρχιδα της Yamaha. Ωραιο design το DX11, πολυ καλο πληκτρολογιο και build like a tank επισης. Μη το πουλησεις εκτος κι αν αγορασεις κατι απο SY77/99.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δυσχρηστία της FM, είναι μειονεκτημα της, και όχι αποψη και μυητική αποστολή για τους λίγους που θα ταξιδεψουν με την Κιβωτο στον Κατακλυσμο.

 

Επειδη μπορει να βγάλει πολλούυυυς ήχους, αλλα στο 10πλάσιο χρόνο απ'οτι άλλες μεθοδοι, γι'αυτο σταμάτησε να χρησιμοποιείται από όλους τους μουσικούς, που τους ένοιαζε να φτιάξουν γρήγορα τον ήχο που φανταστηκαν, και όχι να ταξιδευουν 3 ώρες σε υπομενου, για να κάνουν ενα SY77 να ακουστει όπως ένα Virus (ετσι για να βαλουμε κι αλλα ονοματα), θα έκανε σε 5' με το OSC-FILTER-AMP.

 

Οπως λένε και στην CASIO: Κανουμε εμείς το engineering, για να κανετε εσεις τη μουσική ;)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει καμια απολυτως δυσχρηστια στα FM synths γενικοτερα, και στο SY77 ειδικοτερα. Αν οι μουσικοι ανοιγαν κανα manual και διαβαζαν 5 αραδες θα εφτιαχναν ηχο. Οι περισσοτεροι δεν το επιασαν καν στα χερια τους αυτο το ρημαδι το manual και δεν πατησαν ποτε το Edit, κατα τα αλλα παραπονιουνται για τη "δυσχρηστια" των FM synths. Τι να κανουμε, δεν εχουν ολα τα synths basic προγραμματισμο ουτε μπορουν να σου βαλουν στο πανελ 800 κουμπια για την καθε λειτουργια για να μη παραπονιουνται μετα μερικοι για "δυσχρηστια", τα πολυπλοκα synths εχουν και πολυπλοκο χειρισμο, οποιος θελει να τα μαθει μπορει να κατσει κατω μερικες ωρες με το manual και το synth μπροστα του και να αρχισει να προγραμματιζει. Δεν ειναι και πυρηνικη φυσικη, απλα η FM θελει τον χρονο της, οπως και οτιδηποτε αλλο που εχει ενα βαθμο δυσκολιας πανω του μετριου.

 

Αλλο ειναι να παιζεις με ενα Oscillator πειραζοντας τα ποτενσιομετρα στο πανελ, μια βασικη ADSR περιβαλλουσα, ενα LFO και ενα φιλτρο, και αλλο ειναι να παιζεις με 14 Oscillators, αλλες τοσες περιβαλουσες, 6 LFO, 8 φιλτρα κλπ. Η δευτερη περιπτωση ονομαζεται "πολυπλοκη", οχι "δυσχρηστη". Ισα ισα που στην εργονομια των παρα πολλων μενου/υπομενου στο SY77 η Yamaha εχει κανει πολυ καλη δουλεια, με συντομευσεις σελιδων, soft keys, γραφικες αναπαραστασεις κλπ κλπ. Η ολη ιστορια ειναι λιγο διαβασμα και λιγη πρακτικη, τα υπολοιπα ερχονται. Αλλα σιγα μην ανοιξουμε κανενα manual. Οχι φιλε μου, δεν ανοιγω τιποτα, απλα παταω Edit και αν δω στο μενου πανω απο...5 λειτουργιες και κατι που δεν εχει την κλασσικη αφαιρετικη διαδρομη ηχου, το κλεινω το synth και το πουλαω, λεγοντας και κατι για την "δυσχρηστια" του οργανου και τελος. ;D

Συκοφαντιες...reading.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχέση με άλλα synth είναι πιο δύσχρηστα, τι να κάνουμε τώρα. Και είναι πιο δύσχρηστα τόσο λόγω interface οσο και λόγω αρχιτεκτονικής.

 

Οσο για τους ήχους, τα καμπανάκια  ;D και τα fm swirls που υπάρχουν στα βίντεο φωνάζουν 80ies από μακρυά, κάποιοι άλλοι ήχοι όχι τόσο, αλλά πολλοί από αυτούς είναι εφικτό, και πιο εύκολο, να γίνουν με αφαιρετική. Γενικά η FM δεν αξίζει τον χρόνο που θα δώσεις, παρά μόνο αν είσαι φανατικός μπλιμπλικάς ή sound designer, εκεί όντως αξίζει τον κόπο. Για έναν απλό μουσικό όμως, ειδικά για κάποιον που ακόμα είναι στο ψάξιμο, ένα virus π.χ. όπως αναφέρθηκε, για να φτιάξει synth ήχους φτάνει και περισσεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...στο κλασσικο και απλο "Oscillator --> ADSR --> LFO --> Filter."

 

Ότι να 'ναι όμως.

 

Το γιατι πωλουνται σε τοσο βλακωδεις χαμηλες τιμες τα FM synths φιλτατε Trolley

 

Το γιατί πωλούνται (και θα συνεχίσουν να πωλούνται) σε βλακώδεις χαμηλές τιμές, όσο και για την δυσχρηστία της FM (που ΔΕΝ είναι FM αλλά λέμε τώρα...) έρχεται εκ στόματος ... Yamaha, όταν η ίδια παραδέχθηκε ότι όσα DX7 έρχονταν για οποιουδήποτε είδους επισκευή, είχαν κατά 99,9% τους εργοστασιακούς ήχους. Και πώς να μην είχαν βέβαια, είναι που είναι δύσκολη η FM και στην κατανόηση, έβαλαν και το τρισάθλιο interface και το κράτησαν για χρόνια... τι περίμενε κανείς... αυτό σε συνδυασμό με τους άθλιους AD/DA μετατροπείς, με τα άθλια presets, ναι είναι λογικό να πωλείται στα 254,40 (συν ΦΠΑ).

 

Και όχι, δεν φταίει η FM σύνθεση. Φταίει η Yamaha (και η κάθε Yamaha βεβαίως βεβαίως) που συνεχίζει και αγνοεί την έννοια interface. Sorry Yamaha, αλλά με οθoνίτσες του λώλου και 10 κουμπιά, δεν γίνεται δουλειά. Όταν θα δεήσουν να γεμίσουν το πάνελ ενός FM synthesizer με κουμπιά, ποτενσιόμετρα (όπως ήδη γίνεται σε άλλα analog, VA synthesizers) έτσι ώστε να μπορέσουν να κάνουν πιο δελεαστική, αλληλεπιδραστική και ευχάριστη την ηχοσύνθεση, ... έ τότε το συζητάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλο το DX11, το ειχα για μερικους μηνες δανικο απο ενα φιλο. Ξεφευγει απο τα υπολοιπα DX γιατι ηταν το πρωτο με 8 διαφορετικες κυματομορφες στους Operators του, περαν της κλασσικης sine wave, κατι που δεν ειχε ουτε το DX7 ΙΙ που ηταν της ιδιας εποχης και η ναυαρχιδα της Yamaha. Ωραιο design το DX11, πολυ καλο πληκτρολογιο και build like a tank επισης. Μη το πουλησεις εκτος κι αν αγορασεις κατι απο SY77/99.

 

Εννοείται ότι δεν σκέφτομαι να το πουλησω.

 

Ο μόνος αντίλογος για να μην αγοράσει κάποιος ένα hardware μηχάνημα με fm είναι το fm8 της NI ,που κακά τα ψέματα ,αντικαθιστά ένα dx7 με ευκολία(εκτός απο τους noisy convertors).

 

Τέλος για όποιον του φαίνεται δύσκολο το programming υπάρχει και αυτό  ;D

 

dx-prgmr.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος για όποιον του φαίνεται δύσκολο το programming υπάρχει και αυτό  ;D

 

dx-prgmr.jpg

 

Έτσι ναι. Δεν μπορώ να πω. :)

 

Όλο το πανελάκι αυτό θα έπρεπε να είναι στο DX7 και όχι εξτρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου