Προς το περιεχόμενο

Επανάσταση ανοιχτό λογισμικό [Revolution OS]"Video"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ντοκιμαντέρ Revolution OS (Η επανάσταση του ανοιχτού λογισμικού) εξιστορεί την εικοσαετή ιστορία του GNU, του Linux και του ανοιχτού κώδικα. Κεντρικός πρωταγωνιστής ο εικονιζόμενος Richard Matthew Stallman, ιδρυτής του κινήματος ελεύθερου λογισμικού και ακτιβιστής υπέρ της ελεύθερης διακίνησής του.

 

Με ελληνικούς υπότιτλους.

 

Enjoy!  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ντοκιμαντέρ Revolution OS (Η επανάσταση του ανοιχτού λογισμικού) εξιστορεί την εικοσαετή ιστορία του GNU, του Linux και του ανοιχτού κώδικα. Κεντρικός πρωταγωνιστής ο εικονιζόμενος Richard Matthew Stallman, ιδρυτής του κινήματος ελεύθερου λογισμικού και ακτιβιστής υπέρ της ελεύθερης διακίνησής του.

 

 

Φωναξε με οταν αρχισουν να μοιραζουν free hardware.....till then...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φωναξε με οταν αρχισουν να μοιραζουν free hardware.....till then...

 

Το ντοκιμαντέρ το ανέβασα απλά για επιμορφωτικούς λόγους. Δεν είσαι υποχρεωμένος να το δεις, όμως δεν είναι και σωστό να χαλάς ένα νήμα έτσι απλά για να πεις την κουταμάρα σου.

Δεν σε τιμά σαν μέλος οποιασδήποτε κοινότητας.

 

Δεν είναι κακό να δεις το φιλμ. Δεν σου ζήτησε κανείς να αλλάξεις γνώμη και πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ντοκιμαντέρ το ανέβασα απλά για επιμορφωτικούς λόγους. Δεν είσαι υποχρεωμένος να το δεις, όμως δεν είναι και σωστό να χαλάς ένα νήμα έτσι απλά για να πεις την κουταμάρα σου.

Δεν σε τιμά σαν μέλος οποιασδήποτε κοινότητας.

 

Δεν είναι κακό να δεις το φιλμ. Δεν σου ζήτησε κανείς να αλλάξεις γνώμη και πιστεύω.

 

Δεν ειπα τιποτα για το φιλμ..αλλωστε ειναι παραγωγης 2001  δεν ειναι κατι καινουργιο.Εγω εσενα σου ζητησα να μου πεις τι κανεις day in and day out με το Arch Linux και συνεχως το αποφευγεις....γιατι εκει αγαπητε μου, που μας εχεις πρηξει με το Linux, ειναι και η καρδια του προβληματος.Τι να το κανω εγω το Revolution οταν σε επιπεδο χρηστη μου δινεις κακογραμμενα drivers,υποδεεστερα προγραμματα, με αφηνεις ωρες να προσπαθω να κανω κατι να δουλεψει που στα αλλα δυο καλογιαλυσμενα λειτουργικα ειναι υποθεση δευτερολεπτων?Οταν σε παω απο τις γενικολογιες σου σε πρακτικα καθημερινα σεναρια το ραβεις και αρχιζεις να απαγγελεις τα κατεβατα του nerd linuxα που ειναι και dated τις περισσοτερες φορες.

 

Δειξε μου λοιπον την επανασταση μεσα απο το Arch Linux που εσυ δουλευεις,πες μου σε τι κανει τη ζωη σου καλυτερη και ευκολοτερη,τι προγραμματα τρεχεις που εγω δεν μπορω κτλ κτλ κτλ....ασε τα ξυλινα κατεβατα..στην πραξη αποδεικνυεται τι δουλευει και τι οχι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπα τιποτα για το φιλμ..αλλωστε ειναι παραγωγης 2001   δεν ειναι κατι καινουργιο.Εγω εσενα σου ζητησα να μου πεις τι κανεις day in and day out με το Arch Linux και συνεχως το αποφευγεις....γιατι εκει αγαπητε μου, που μας εχεις πρηξει με το Linux, ειναι και η καρδια του προβληματος.Τι να το κανω εγω το Revolution οταν σε επιπεδο χρηστη μου δινεις κακογραμμενα drivers,υποδεεστερα προγραμματα, με αφηνεις ωρες να προσπαθω να κανω κατι να δουλεψει που στα αλλα δυο καλογιαλυσμενα λειτουργικα ειναι υποθεση δευτερολεπτων?Οταν σε παω απο τις γενικολογιες σου σε πρακτικα καθημερινα σεναρια το ραβεις και αρχιζεις να απαγγελεις τα κατεβατα του nerd linuxα που ειναι και dated τις περισσοτερες φορες.

 

Δειξε μου λοιπον την επανασταση μεσα απο το Arch Linux που εσυ δουλευεις,πες μου σε τι κανει τη ζωη σου καλυτερη και ευκολοτερη,τι προγραμματα τρεχεις που εγω δεν μπορω κτλ κτλ κτλ....ασε τα ξυλινα κατεβατα..στην πραξη αποδεικνυεται τι δουλευει και τι οχι....

 

Δεν ξερω αν εχεις παρακολουθησει την πορεια των linux τα τελευταια 5 χρονια, και τις αναβαθμησεις που εχουν κανει στα λογισμικα τους  , παντως εγω που το εχω κανει αυτο εχω σταματησει να δινω λεφτα για το οτιδιποτε software και εχω απο το κορδηστηρι μου και τον μετρονομο μου μεχρι τα προγραμματα που τις ηχογραφησεις μου , ardour - audacity -jammin και κατι αλλα πολλα , τζαμπα χωρις να δινεις λεφτα ουτε για anti-virus ουτε για τιποτε και γενικα καταλαβαινεις την πραγματικη χρησιμοτητα ενος υπολογιστη.

 

Γενικα ειμαι της αποψης οτι μεσα σε ολη την σαπιλα των επιχειρησεων , οταν βλεπομε καποιον ή κατι να προσπαθει να στραφει σε διαφορετικη κατευθυνση (υπερ μας) , ειναι λιγο μ@λακια να το μποικοτερουμε.

 

 

Γ@μιουνται οι ΠΑΕ - @στερα ολε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι αδαής και offtopic.

Δεν θα ασχοληθώ ξανά με εσένα.   

 

Αυτην ειναι η διαφορα αναμεσα σε αυτον που απαγγελει ξυλινα τσιτατα με αυτον που τα βαζει ολα κατω σε πρακτικο και συγκεκριμενο επιπεδο.Το linux λες οτι ειναι επανασταση-αρα καλυτερο- ειναι δωρεαν και εχει τα παντα.Αυτες ειναι πολιτικου τυπου δηλωσεις..γενικολογες ελπιδοφορες και κυριως αοριστες ;).

 

Εγω σου ζηταω να μου πεις εσυ συγκεκριμενα που εισαι χρηστης οπως λες του Arch τι ειναι αυτο που κανεις καλυτερα,ποιο σταθερα, με μεγαλυτερη και καλυτερη ποικιλια προγραμματων καλυτερα απο το osx και τα  win στην καθημερινοτητα σου.....νομιζω ειναι το ποιο πρακτικο ερωτημα.Αν απαντησεις και ειναι οντως τοσο καλα τα πραγματα τοτε οι μισοι χρηστες πρεπει να ειναι τουλ ηλιθιοι που εδω και δυο δεκαετιες και...δεν εχουν ηδη ενα λειτουργικο που και επαναστατικο ειναι και καλυτερα προγραμματα εχει και ποιο σταθερο και λιγοτερα προβληματα με hardware βγαζει και ειναι και δωρεαν και και και...

 

Εχεις λοιπον πρακτικη χρηση αξια λογου η θα οχυρωθεις παλι σαν πολιτικαντης πισω απο γενικολογιες?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι αδαής και offtopic.

Δεν θα ασχοληθώ ξανά με εσένα.   

 

O Dreamdancer δεν είναι αδαής (φαίνεται από τα πικρά του σχόλια ότι όντως έχει ταλαιπωρηθεί με το Linux), ούτε off-topic (διότι εδώ βρίσκεσαι σε μία κοινότητα μουσικών, και κάθε θεματική επιλογή πρέπει να συντάσσεται με αυτή την επιτελική επιλογή), καθώς όντως έχεις αποτύχει να παρουσιάσεις οποιοδήποτε στοιχείο που να καταδεικνύει πως το open-source λογισμικό μας αφορά σαν μουσικούς.

 

Μία παρένθεση σε αυτό το σημείο : το open-source λογισμικό μας αφορά σαν μουσικούς, απλά ο φίλος Muttley δεν μιλά για το θέμα. Πιθανόν, διότι δεν ξέρει τίποτε συγκεκριμένο για το ρόλο του open-source λογισμικού σε αυτό τον τομέα, ή (ίσως) επειδή πιστεύει πως απευθύνεται σε νεο-φώτιστους που περιμένουν να ενημερωθούν από ντοκυμανταίρ του 2001.

 

Το άλλο που με ενόχλησε (θα το σχολιάσω, εφ΄όσον το χρησιμοποιείς ως υπογραφή) είναι ότι φαίνεται να ανήκει σε μία ομάδα ανθρώπων που αυτό-προσδιορίζεται ως "κολλεκτίβα"*, κσι φέρεται να σταυροφορεί υπέρ του "ελεύθερου" λογισμικού, ενώ παράλληλα χρησιμοποιεί εικονίδια της Apple στην πρώτη σελίδα της, η οποία σελίδα είναι μία πύλη για την πώληση υπηρεσιών web design.

 

Όλα αυτά, δείχνουν τεχνολογική και ιδεολογική σύγχυση, η οποία δεν με ενοχλεί ποσώς (είναι συνηθισμένη στη χώρα), αλλά όχι και να επιχειρεί να επιβληθεί σαν "άποψη" ή σαν "καθρεπτάκι προς ιθαγενείς".

 

* το κείμενο "τι είμαστε", μοιάζει όντως με μικρό μανιφέστο της ελληνικής αριστεράς, π.χ. "Οι μεγάλες εταιρείες του χώρου της πληροφορικής, στην προσπάθεια τους για υπερσυσσώρευση κέρδους, έχουν καλλιεργήσει την πεποίθηση στην πλειοψηφία των χρηστών ηλεκτρονικών υπολογιστών ,ότι η αλλαγή του υλικού του μηχανήματος πολύ συχνότερα από όσο πραγματικά χρειάζεται, είναι μια απαραίτητη ανάγκη." ή "Μια κολεκτίβα εργασίας, δεν είναι μια εργασιακή όαση για τους εργαζομένους της. Είναι μια πρόταση για το εργασιακό ζήτημα, είναι ένα λιθαράκι στο δρόμο για την κοινωνική αλλαγή. Από μόνη της, δεν μπορεί να κάνει κάτι.".

 

ΕΙΔΙΚΗ ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ : Επιτέλους, σταματήστε να λέτε / γράφετε ΤΑ Λίνουξ, ή ΤΑ Όφις. Πρόκειται για σουίτες λογισμικού, ή λειτουργικά συστήματα, και δεν μπορούν παρά να αναφέρονται στον ενικό. Η μόνη αποδεκτή εξαίρεση (αν και επίσης λανθασμένη) είναι ΤΑ Windows, λόγω της συγκυρίας του ότι ήρθαν στην Ελλάδα σε μία εποχή που οι Έλληνες νομίζαν ότι κομπιούτερ υπάρχουν μόνο στο "Διάστημα 1999".

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτην ειναι η διαφορα αναμεσα σε αυτον που απαγγελει ξυλινα τσιτατα με αυτον που τα βαζει ολα κατω σε πρακτικο και συγκεκριμενο επιπεδο.Το linux λες οτι ειναι επανασταση-αρα καλυτερο- ειναι δωρεαν και εχει τα παντα.Αυτες ειναι πολιτικου τυπου δηλωσεις..γενικολογες ελπιδοφορες και κυριως αοριστες ;).

 

Εγω σου ζηταω να μου πεις εσυ συγκεκριμενα που εισαι χρηστης οπως λες του Arch τι ειναι αυτο που κανεις καλυτερα,ποιο σταθερα, με μεγαλυτερη και καλυτερη ποικιλια προγραμματων καλυτερα απο το osx και τα  win στην καθημερινοτητα σου.....νομιζω ειναι το ποιο πρακτικο ερωτημα.Αν απαντησεις και ειναι οντως τοσο καλα τα πραγματα τοτε οι μισοι χρηστες πρεπει να ειναι τουλ ηλιθιοι που εδω και δυο δεκαετιες και...δεν εχουν ηδη ενα λειτουργικο που και επαναστατικο ειναι και καλυτερα προγραμματα εχει και ποιο σταθερο και λιγοτερα προβληματα με hardware βγαζει και ειναι και δωρεαν και και και...

 

Εχεις λοιπον πρακτικη χρηση αξια λογου η θα οχυρωθεις παλι σαν πολιτικαντης πισω απο γενικολογιες?

 

 

Να σου πω εγω... Αμα μπαινεις στο ιντερνετ... λεμε τωρα αμα.... να μπαινεις απο τα ubuntu και να κατεβαζεις τα παντα γιατι ετσι δεν κολλας ιους... and linux is the winner.... ;D

Γ@μιουνται οι ΠΑΕ - @στερα ολε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

* το κείμενο "τι είμαστε", μοιάζει όντως με μικρό μανιφέστο της ελληνικής αριστεράς, π.χ.

 

Η απάντησή μου στο 1:03:48  του Video

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου